To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

Leiko
18.10.2017 3 z 5

Je to dobrá kniha, ale po celou dobu čtení jsem se nemohl zbavit dojmu, že kdyby byla seškrtána na polovinu, sakra by jí to pomohlo.

Klárka.S
18.10.2017 5 z 5

Poprosila jsem tátu, aby mi v knihovně půjčil nějakou detektivku k vodě (jeli jsme na dovolenou), donesl mi obrovskou tuhle obrovskou knihu. Tak moc mě bavila, že jsem si jí musela koupit. Každý den jsem se těšila až budu mít čas si zase kousek přečíst. Úžasné, bizarní, tajuplné, násilné, občas smutné (smrt Georgieho).
Každopádně si to přečtěte, budete se vznášet! ;-)

rasputin
17.10.2017 5 z 5

Už je konec? Kdy bude pokračování? ........... Dočetl jsem a pohltilo mne prázdno. Ani nevím, jestli chci momentálně číst nějakou další knihu. Můj vnitřní vesmír se změnil.

SedllY
16.10.2017 5 z 5

Knihu jsem četl po cca 10 letech podruhé a musím uznat, že byla ještě daleko lepší, než jak jsem si ji pamatoval.. :) Konec mi tehdy přišel dost chaotický, zmatený, ale teď jsem s ním neměl sebemenší problém. Mnoho lidí nejspíš odradí délka knihy, což je škoda, protože tenhle pomalejší, podrobnější(někdo by mohl říct zbytečně natahovaný) styl vypravování se vyloženě hodí a s postavami Smolařů naplno žijete jejich životy. Díky, pane King!

edith79
16.10.2017 5 z 5

Parádní kniha. Vždycky jsem se jí bála pro její počet stran a teď, když jsem u konce strašně mě mrzí, že těch stran nebylo daleko víc. Odkládám jí se zvláštními pocity. Bude mi po ní tak nějak smutno.
Téměř o měsíc později: Po přečtení knihy mi po ní bylo natolik smutno, že jsem ji vyhledala jako audioknihu a jsem nadšenější než dřív. Audiokniha TO v podání Pana Jiřího Žáka je prostě něco úžasného.

Basta1912
15.10.2017 5 z 5

Nejlepší tv horor (s Timem Currym v hl. roli) - z tohoto popudu jsem si knihu kdysi dávno koupila a začala tak s knižní sbírkou :D a posedlostí horory. Parádně napsané - nejlepší Kingova kniha

Marta1510
12.10.2017 5 z 5

To je moje nejoblíbenější kniha! Myslím, že ten, kdo je velkým fanouškem Stephena Kinga, tak si tuhle knihu hned oblíbí i přes jejích 1200 stran, a někdy dlouhého popisování děje. Tato kniha rozhodně není pro čtenáře začátečníky, ale již pro pokročilejší. Děj je vážně promyšlený a celkem strašidelný. Někdo nemá trpělivost tuto knihu přečíst až do konce, nebo ho už odradí tloušťka knihy, ale vážně To stojí za to! Vřele doporučuju!!

PetK
12.10.2017 4 z 5

No, mezi náma, nechtěla bych se objevit v hlavě Stephena Kinga. Jestli ještě nezešílel, tak klobouk dolů.
Taky vám děti říkají, že pod postelí je strašidlo, a vy je shovívavě utěšujete? A co když tam fakt je? Příběh je výborný, děsivý a propracovaný. Nicméně délka pro mě byla tak tak únosná. Při 49 hodinách audia jsem ke konci musela napínat síly, abych udržela pozornost. Každopádně se ale jedná o top dílo žánru.

hledaseniki
11.10.2017 4 z 5

Stephen King je mistr, což není velké překvapení. V jedné jeho nejznámější knize, kterou je právě TO dokázal něco neuvěřitelného. Příběh byl napsán precizně, všechno bylo detailně popsáno, což mě přivádí k tomu, že někdy ten podrobný popis byl už zbytečně přehnaný, nechci říct, že to bylo nudné, protože to nebylo ani v nejmenším. Co se postav týče, tak King umí dokonale vykreslit charaktery, zvládá to bravurně jako Bachman na 200 stránkách a když si vezmete kolik stran má TO, tak Vám musí být jasné, že to bude mistrovské dílo a taky, že ano. On těm postavám dokáže vnuknout život a jeho práce na postavách je jedním slovem božská. Kniha mě pohltila, postavy jsem si zamilovala ať už samostatně nebo když byla parta Smolařů společně. Slovy nemůžete popsat ten zážitek, který Vám kniha dá a tak je zbytečné se o to pokoušet.Sice jsem knihu četla docela dlouho, ale vzhledem k počtu stránek není divu a nebýt těch podrobností, které jsem mnohdy nedokázala ocenit jsem si knihu užila a rozhodně se musím zase vrhnout na další Kingovku nebo Bachmanovku.

Atrament
11.10.2017 2 z 5

Poprvé jsem To zkoušel přečíst před pětadvaceti lety, tehdy jsem to odložil, prostě proto, že jsem u toho usínal nudou. V průběhu následujících let jsem se k Tomu pokusil několikrát vrátit, vždy se stejným výsledkem. Naposled jsem se tedy pustil do zdolání této bichle letos za pomoci audioknihy, a konečně po celém čtvrt století jsem ji konečně 'dočetl' :)

Odjakživa mám pocit, že Kingovy knihy píšou minimálně dva různí lidé. Jeden dobrý a jeden mizerný spisovatel. Jeho knihy jsou totiž přesně tou směsicí jaká by vznikla spoluprací takto dvou odlišných autorů - pasáže od toho dobrého jsou super, čtivé a odsýpají a pasáže od toho špatného autora jsou rozvleklé, ukecané o zbytečnostech a neskutečně nudné.

A to je přesně problém Toho. King megalomansky rozjel zajímavý příběh v několika časových liniích mezi kterými přeskakuje sem a tam, což se ale velmi rychle omrzí. King skáče sem tam a děj se v obou hlavních časových liniích pohybuje tempem obstarožního hlemýždě. Příběh dětí postrádá napětí, protože díky časové linii dospěláků čtenář od začátku ví, že dětem se nic moc nestane, když jsou pak všichni naživu jako dospělí.

Takže celý čtenářský zážitek se mi velice záhy smrsknul na netrpělivé očekávání, že se vysvětlí co to vlastně TO je, ale než k tomu došlo musel jsem se prokousat opravdu obrovskou hromadou vaty. Chvílemi jsem měl fakt pocit, že to King snad dělá schválně, že zkouší co jsou čtenáři ochotní snášet (viz třeba již zde někým zmiňovaný výčet léků v lékárničce). Občas se King docela opakuje, tu a tam rovnou celými větami.

No a samotný závěr byl velmi divný a popravdě mi ani moc nedával smysl. Takže nakonec dávám pouhé dvě hvězdičky.

Kirrie
08.10.2017 5 z 5

Jedním slovem WOW! Nějak nemám, co dodat. Prostě a jednoduše WOW!

poz3n
08.10.2017 3 z 5

Mám rád Kinga civilního (mezilidské vztahy, láska), mám rád Kinga dobrodružného (schopnost držet a odvyprávět velký příběh) a mám rád Kinga tajuplně strašidelného (nejasná zlá síla, osudovost, podprahovost). Bohužel ale nemám rád Kinga megalomanského a Kinga pohybujícího se mimo rámec jakýchkoliv vnitřních pravidel. To všechno jsem během čtení TO prožil, vše pro mě negativní však King nakumuloval na samotný konec knihy a na jeho vyvrcholení a vysvětlení. Krásný civilní příběh party dětí se tak mění na podivný guláš všehomíra, ve kterém nechybí želva, nebo třeba dětský gangbang. Pro mě tak zatím nejslabší King, především proto, že z mého pohledu zcela ujel mimo rámec určitých interních pravidel, které by měl ve světě, který tak umně vytvořil, podle mého názoru respektovat.

readah
05.10.2017 5 z 5

Asi nejlepší horor vůbec. Přinejmenším nejvíc ikonický. Jasných 5*.

stryko007
04.10.2017 5 z 5

Neuvěřitelné co se v autorově hlavě dokáže rozvinout za příběh

DéňaPéňa
01.10.2017 5 z 5

Můj nejoblíbenější král hororu, který nikdy neomrzí.

Karnager
01.10.2017 4 z 5

Využil jsem několika faktorů :) jednak byla na knihu sleva, současně s tím jsem se zapojil do soutěže o další knihy a teď už mi nic nebrání jít do kina na film :) čtení jsem zvládnul za týden a místy jsem byl pořádně napnutý a pak jsem se zase pěkně nachechtal.. ale na druhou stranu se mi to místy pěkně táhlo - hodně vzpomínání a povídání.. dal bych tak tři a půl hvězdy, zaokrouhluji nahoru. Na mém pomyslném žebříčku bych tuto knihu postavil výš než Nezbytné věci nebo Tommyknockeři, ale níž než Ostrov Duma Key..

Princezna22
30.09.2017 5 z 5

Nejlepší kniha kterou jsem za tento rok četla. Knihu jsem již četla po druhé a též jsem v tom našla zase něco nového..rozhodně doporučuji.

Katrinity_97
30.09.2017 5 z 5

Nemůžu jinak než dát tomu skvělému veledílu 5 hvězdiček. Přečetla jsem To za 14 dní a doufala jsem, že kniha nebude mít konce. To jen prohloubilo úctu a respekt, který ke Stephenu Kingovi cítím, a až mi knihu vrátí kamarádka, které jsem ji půjčila, strašně ráda se na ni vrhnu znovu.

Nevimm
30.09.2017 5 z 5

Slza na konci ukápla a láska To porazila :)

AdamH1235
23.09.2017

Na můj vkus až moc rozepsané, zbytečně dlouhé jak už tu někteří píšete. Každopádně je to nejlepší hororová knížka kterou znám. Doporučuji. :)