To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

prochyn
21.09.2017 5 z 5

Stephen King má silnější i slabší období, To patří k těm silnějším. Jak kvalitativně, tak kvantitativně (kniha má přes 1000 stran). Lehké mrazení v zádech se při čtení knihy mění v strach, který narůstá a narůstá. Děs se transformuje v čirou hrůzu a přestože jsou tři hodiny v noci, nemůžete přestat číst. Obě roviny dětství/dospělost se prolínají a dětský strach není o nic menší než strach dospělých. Od doby, kdy jsem přečetl To, nenávidím klauny. Nechcete balónek? nechcete, nechcete?

jarmus4825
21.09.2017 5 z 5

To (famózní) To jsem četla po druhé. Někdy jsem si připadala jak hrdinové v knize, kdy jsem si nepamatovala ani zbla, co se v danou chvíli v ponurém Derry odehrávalo (a to jsem si myslela, že hlavní zápletku a rozuzlení nemohu přec nikdá zapomenout, tudíž že čtení jedné knihy několikrát nebude už takový zážitek jako napoprvé - ha, špatná úvaha!). A ač je mi 23 let, i teď, po přečtení, se v noci vyhýbám těm našim městským kanálům a domů jdu radši rychlým krokem. Úžasně napsané dílo s geniálně vykreslenou atmosférou co bere na nože. Co za mě ubírá jen trochu setin hvězdiček jsou pasáže vyprávěné Mikeovi a občas i vyprávěné Mikem (a to né, že bych byla nějakej rasista!) a trochu i konec. Po přečtení tisíc stránek plného děsu a lačnícího To po téhle bandě smolařů jsem asi nečekala až takovej end, jakej pan spisovatel napsal. A to jejich hromadně propocené sblížení v kanálech? No já nevim no.
Avšak kniha je to srdcová a příběh geniální, rozhodně se kanálům zas nějaký pátek budu obloukem vyhýbat.

brodequin
19.09.2017 4 z 5

Tak jsem to konečně dal! :-) Pro mě, znovu začínajícího čtenáře, to byl ze začátku celkem oříšek. První půlku jsem dával ztěžka, protože King se často věnoval jakýmsi odbočkám, popiskům (obsah Eddieho lékárničky mě fakt dostal) a dalším věcem, které mě odtahovaly pryč od hlavního příběhu. Často jsem si říkal: "Tak už sakra Kingu....k věci!". Nechtěl jsem to vzdát a konečně jsem se chytil v druhé půlce knihy. Obecně se cítím trochu divně, když čtu ty pozitivní komentáře "Nejlepší horor všech dob... Nejděsivější..." Já se s tím bohužel nemohu ztotožnit. Kdybych to četl ve věku 10-15 let, tak asi ano. Já nějak nic děsivého nepozoroval. Asi možná proto, že jsem již dospělý a pohled na Frankensteina mi přijde spíše komický, než hrůzostrašný. Každopádně, musím složit poklonu, protože dát něco tak komplexního a velkého dohromady, to je prostě umění. Velice dobře napsané a dobře zachycené dětství. Až na ty některé, pro mě nedůležité odnože od hlavního děje, dobré!

Artos
18.09.2017 5 z 5

Ze všech Kingovek, má nejoblíbenější. Cca 1100 stran přečtených jedním dechem. Sžití s každou postavou od prvního okamžiku. Nikdy bych nečekal, že kniha ve mně zanechá tolik emocí a tolik myšlenek. Po dočtení jsem dostal lehkou depresi z toho, že už je konec a už o "Losers' clubu" neuslyším. Jedno přečtení nestačí.

Sali88
17.09.2017 5 z 5

Téměř 1100 stran textu, někomu se můze zdát děj rozvleklý, já byla pohlcena dějem téměř celou knihu, jen část po začátku mi utíkala pomaleji. To vás přiměje cítit se, jako byste byli sami součástí knihy, jako byste byli jedním z dětí, součástí jejich party. Autor se snaží jednotlivé postavy v knize co nejlépe vykreslit, chce, aby je čtenář poznal, což se mu skvěle povedlo. Nejsem typ člověka, který by měl hrůzu při čtení nebo sledování hororů, ani který by z nich měl zlé sny, ale To se mi do snů dostalo a nejen jednou. A nejen do snů. Jen ke konci bych jednu část knihy vymazala, ale celkově knihu hodnotím jako výborně napsanou.

Thekingofdisco
16.09.2017 4 z 5

Jsem fanoušek hororového žánru již od mládí a jen tak mě něco nevyděsí. To to zvládlo na jedničku a přichystalo mi několik bezesných nocí. Nejlepší horor, který jsem kdy četl. No, tedy alespoň první třetina knihy. Kniha měla ze začátku mrazivou atmosféru, hrůzu jsme cítil snad z každé stránky, mám ale pocit, že někde uprostřed začne být kniha zdlouhavá a zde jsem ji také na nějaký čas odložil. Když jsem se k ní však vrátil, a poslední třetinu jsem zvládl jedním dechem. Geniálně zvládnuté postavy, stupňující atmosféra, prostě vše, co ke Kingovi patří. A ač nejsem žádná citlivka, tak závěrečné zapomínání a poslední jízda na kole mě celkem dostaly. Nebýt zdlouhavého středu knihy, dal bych 5*. I přes to si stojím za tím, že jde o nejlepší literární horor.

Ďumbierka
15.09.2017 3 z 5

Nájdete tu všetko od priateľstva, dôvery, odvahy...lásky až po nenávisť, strach, nechutnosti... King sa tu vyjašil a veru sú tu scény, kedy som premýšľala či bol pri zmysloch :D no je to tak ako to je a samotná kniha mi síce dala zabrať, no je skvelá :) určite nezostane čítaná len raz.
Akurát ma mrzí, že u nás na SR vyšla s hroznou obálkou :D a teraz je novú filmové vydanie - to stojí za to, ale neviem čo by som urobila s prvou, v tej mám totiž dojmy a pocity a všetko :)

Terez25
15.09.2017 5 z 5

TO jsem četla už před pár lety a pamatuji si, že ve mě román zanechal hluboký dojem. Včera, po shlédnutí nového filmového zpracování jsem dostala chuť přelouskat tuhle bichli znovu. :-)

amaenium
13.09.2017 4 z 5

To byl skvělý rozsáhlý příběh (o přátelství, strachu a určitých poutech), který díky tomu, že jsem v relativně krátké době viděla oba filmy a četla knihu, se stal určitým příběhem, který se zapletl do mého života a vytvořil si tak v něm vedlejší roli. Bavily mě popisy a historie města, která dávala knize o to děsivější nádech a neřekla bych, že by v knize byly pasáže, které bych označila za zbytečné. Styl psaní a hlavně prolínání událostí mi přišlo také velmi povedené. Kniha na mě velmi zapůsobila a jsem ráda, že mě tloušťka knihy neodradila. (Mám radši kratší knihy, rychleji je mám přečtené a také nejsou tak těžké a prostorné na převoz.)
Čtyři hvězdičky dávám, protože mě překvapilo i jiné spojení party než střepem z Coca-Coly a myslím, že se zde příliš nehodilo.

Niu
13.09.2017 5 z 5

Patřím mezi fanoušky Kingovy tvorby a jeho styl psaní se mi hodně líbí, i když jeho knížky jsou zaručeně ty, kterými by se dalo zranit :o) Líbí se mi hlavní postavy, semknutá parta kamarádů, která se po letech znovu setká. Jen velmi nerada jsem dočítala knihu, protože jsem mezi jejich partu patřila. Mám ráda hororový námět a trochu toho nadpřirozena.

Loginus
11.09.2017 4 z 5

Tahle knihu vnímám jako něco neobvyklého. Prostě je to jako by se geniální věc a naprostá sračka prolnuly. Tak se maličko rozepíšu.
Dětská část zaslouží plné hodnocení, myslím že každý z nás si najde svého oblíbence se kterým se ztotožní. Seznámení, stavba hráze a velký boj je pro nádherný. Mám to opravdu rád. I ten souboj a strašení je fajn. Když nepočítám ten brutální renonc se sexem(King to vážně přehnal!) myslím že bych dal pět hvězd. Určitě. ¨
Dospělá část pro mě byla přínosem především v tom, že se ukázalo jak moji oblíbenci dopadli. Ale jinak je to špatný, hlavně souboj a Kingův pokus o vysvětlení TO. Kdyby se raději vykašlal na tohle a příběh tak strašně nedeklasoval. Neříkám že je to úplně špatná věc... Ale proti dětské..-.
Závěr- To co si dovolí King, myslím rozepisování o historii města a dalších věcech... Je na pováženou. Kdyby si dovolil nový autor takhle ulítnout jen z dvaceti procent, tak ho kritika sežere. Ale pořád to není takový shit, jako Řbitov zvířátek.
Takže tři hvězdy. (Ale..) King by zasloužil nakládačku.

lavazza
09.09.2017 3 z 5

Ako som uz raz spominala, ja Kinga radsej v sfilmovanej podobe... neviem preco, ale styl pisania mi nesedi, je to zbytocne natahovane na xy stran a pritom by tomu stacilo pol strany... takze ja, ako vzdy si idem pozriet film... zas a znova....

Summer7
08.09.2017 1 z 5

Kniha je pro mne dost zklamání.Zdlouhavé a hlavně zbytečné pasáže, kde autor popisuje cokoliv na X stránek .. Tento styl psaní mi vůbec nesedí a do čtení jsem se musela přemlouvat. V polovině jsem knihu odložila. Pravděpodobně od Kinga už další knihu číst nebudu. Kniha je celkem nadhodnocena ...

Heisenberg
07.09.2017 5 z 5

Nebudu se déle rozepisovat, ačkoliv bych chtěl. Prostě si TO vemte do rukou a čtěte, ale pozor, ať vám ta kniha neutrhne obě ruce ;) Beru IT spíše jako skvělé drama s hororovými prvky, a proto je kniha u mě tak kvalitní. Kdybych měl vybrat nejhrůznější pasáž, tak je to určitě ta jak Beverly a celý klub Smolařů... no, kdo přečetl pochopí.... Jinak jsem se u téhle knihy přímo VZNÁŠEL blahem. Úplně jsem se jakoby vrátil do mého dětství, kdy jsem úplně celý den, od slunného rána až po černočernou tmu, strávil venku s přáteli (místo s kameny jsme meli bitku s šiškami) a byl jsem šťastný jako klaun... jo, a od přečtení knihy budu mít ke klaunům a balónkům velmi negativní názor. Ne nadarmo má pan Stephen příjmení King. Je to bůh.

TheEliasCZ
04.09.2017 5 z 5

Boží , ve Čtvrtek určitě jdu na premiéru Filmu.

Balenka
04.09.2017 3 z 5

Po prečítaní tejto knihy mám veľmi zmiešané pocity. Chvíľami ma bavila, nevedela som sa od nej odtrhnúť a chvíľami som sa prichytila, že preskakujem strany a nudné pasáže s neviem sa dočkať, kedy ju už dočítam. Napokon sa mi to podarilo a teším sa, že môžem siahnuť po niečom kratšom :-)

SadUnicorn
04.09.2017 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se opravdu těšila. I když je kniha dost dlouhá a některé pasáže jsou nudnější, rozhodně pro mě neztratila svoje kouzlo. Ukazuje nám vše, čeho jsme se jako děti bály. Protože kdo se jako malý nebál vlkodlaků a oživlých mrtvol?
Kniha umocnila můj děs z klaunů. Byla jsem tak vyděšená, že jsem se bála vystrčit zpod peřiny nos a představa toho, že bych musela v nosi na záchod byla naprosto příšerná. I na odtok ve vaně jsem se dívala nedůvěřivě. Je to rozhodně skvěle napsané. Prolínání událostí z dětství a dospělosti "Smolařů" je taky velice dobře promyšlené a nijak násilné. I když ta úchylná epizodka na konci ve mně vyvolala trochu smíšené pocity a měla jsem pocit, že rozhodně nebyla nezbytná, nemůžu dát jinak než 5 hvězdiček.

Domuly
03.09.2017 3 z 5

Ze začátku jsem byla ohromená, nadšená. King je báječný vypravěč, vraždící klaun malých dětí byl geniální. Bohužel moje nadšení a dychtivost po příběhu prudce klesala, zhruba v půlce mě to začalo vyloženě nudit. Příběhu nemohu upřít komplexnost, bohužel nudných pasáží je tam až přehršel a kombinace několika hororových prvků na mě nezapůsobila gradačně, ale spíš přeplácaně a na mě to teda vůbec nefungovalo. Jak jsem se ze začátku bála klauna, se kterým se všichni vznášejí, tak další a další příšery byly již prostě moc. Posledních zhruba 150 stran jsem si říkala, že autor si s prominutím něco dal. Konec byl vyloženě slátanina, sex malých dětí ani nekomentuji, vůbec jsem nepochopila co to mělo být. Na závěrečné stránce jsem byla opravdu šťastná, že je konec a mohu tak sáhnout po něčem pro mě hodnotnějším.

Bar16
31.08.2017 5 z 5

Kniha pro mě měla pár hluchých míst, které mě trochu nudily, ale po přečtení poslední věty jsem pochopila, že i tyto slova jsou v příběhu důležitá a mají tam své místo. Nevím, jak jinak bych knihu popsala, protože ač jsem ji četla docela dlouho, tak jsem do ní byla pohlcena a všude jsem s byla s Billem a ostatními... Perfektně promyšlený a propracovaný příběh... Pan King je opravdu borec. Těším se na další jeho díla :-)

demlice
29.08.2017 5 z 5

NE-SKU-TEČ-NÝ!!!!! Tohle byla žůžodobrodrůžo týdenní jízda (musela jsem taky chodit do práce a nečíst tam, že?!). Sakra! Neuvěřitelně jsem se bála! Někdo řekne, že je to laciný žánr - horor... Ale nee, tohle je mistrovský kousek. Bát se vlastního strachu? Bomba! Hlavně ten krásný paradox v podobě klauna. Něco, co by nám mělo vykouzlit úsměv na tváři, a to něco místo toho kouzlí jednu mrtvolu za druhou. Byla jsem nadšená formou, jakou je to psané. Dětství a současnost. Dětská víra a dospělácká víra. Teď to zní, jako bych dělala nábor na nedělní náboženství, ale nee. Chci jen vyzdvihnout přátelství a sílu slibu, který jako děti složili. Vinnetou by se vedle nich mohl jít klouzat :-).
Jediné co mě malinko rozesmálo, byl závěr. Sci-fi mi nevadí, ale tohle bylo i na mě kapánek moc. Ale budiž - přece jenom likvidovali jsme podstatu zla...
Souhrn: knížka je TOP - i měsíc po přečtení se bojím zvednout hlavu, když jdu ráno k autu, abych neviděla balonky ;-)