To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4878 4878

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It, 1986

wally
11.01.2018 4 z 5

Ke knížce jsem se dostal po shlédnutí filmu, který se mi moc líbil a zjištění, že se točí ´dvojka´. Začátek byl trošku vláčný, ale postupně se to rozjelo a ke konci jsem knížku přímo hltal...škoda jen cca posledních 20 stránek, které mi přišly zbytečné a jedné ´motivační´ části, které se ujala hrdinka Beverly, aby chlapcům dodala v tunelu odvahy....zvláštní, že tuto část nezfilmovali... Kniha se od filmu dost liší, ale stejně obojí je nadprůměrně zvládnuté.

Lolila
09.01.2018 5 z 5

Čo vlastne povedať? Výborné, prepracované do detailov - postavy, miesta, akcie. To, že minulosť sa prelína s prítomnosťou - vytvára väčšie napätie. Postupne sa odkrývajú tajomstvá a hrôzy v meste, jednotlivé osudy detí a priebežne aj dospelých. Koniec je tak trochu prekvapivý, ale no čo už:-). Proste King je majster svojho žánru.

Nikolas0311
07.01.2018 5 z 5

To
Jak ironické, že je To jeden z nejkratších názvů a jedna z nejtlustších knih. Stephena Kinga miluju a To už jsem chtěl začít číst hodně dlouho, ale zabraňovala mi v tom škola. Vyčkával jsem na prázdniny a pak jsem se do knihy pustil. Příběh mě okamžitě pohltil. Hrdiny jsem si ihned zamiloval. Mimo fantastický příběh zde máte i skvěle popsané město Derry i do toho nejmenšího detailu. Kniha je krásně napínavá a hlavně děsivá. Jediné co mě možná trošku zklamalo bylo to co bylo To opravdu zač. Jinak doporučuji!

Brace
05.01.2018 4 z 5

20 let jsem kolem knihy To chodil po špičkách, děsil mě její úctyhodný počet stran. Film z roku 1990 jsem viděl nesčetněkrát a říkal jsem si, že To mi musí stačit. Nakonec převážila zvědavost (plus vidina delšího volna mezi vánočními svátky), já si knihu půjčil a pustil se do ní. Po 14ti dnech To mám za sebou a už vím, že se k ní víckrát nevrátím. Ano, byla samozřejmě skvělá a chápu, proč se příběh stal kultem. Ale i tak To bylo velice náročné čtení, které určitě nesedne úplně každému, což je vidět i v ostatních komentářích. Musela být kniha takhle obsáhlá? Nemyslím si. Naopak některé kapitoly mi přišly úplně zbytečné (např. Eddieho ošklivá zlomenina), spousta textu bylo mlácení prázdné slámy, přesto jsem nakonec dospěl k Tomu, že jsem udělal jedině dobře, že jsem si To přečetl. Navíc jsem si díky knize potvrdil, že již zmiňovaný 27 let starý (náhoda? nemyslím si To) film je mnohem lepší, než se jeho hodnocení zdá a dělá na mě větší dojem, než novinka z roku 2017 (která se stala nejvýdělečnějším hororem na světě).

tomino
04.01.2018 5 z 5

Absolutní majstrštyk!Někomu může dělat potíž velmi podrobné rozepisování děje a postav a jejich zasazení v příběhu,ale právě tento kaleidoskop charakterů a některými postavami vyprávěné události z historie Derry,dávají dokupy brutální mozaiku města v jehož podzemí existuje něco úplně zkaženého.Negativní postavy v čele s trojicí Bowers,Huggins a Criss se naučíte nenávidět,naši partu Smolařů naopak milovat.Po dočtení tohoto takřka jedenácti set stránkového eposu,jsem chvíli přemýšlel,co vedlo autora,brilantního vypravěče,k tak nemilosrdně výraznému popisu krutostí,vražd a zášti a protipólu ve formě porozumění,lásky a přátelství a došel k soukromému názoru,že autorovi šlo především o vykreslení věčného souboje dobra a zla,o uvědomnění si skutečnosti,že každý z nás tyto protipóly nosí v sobě a záleží jen na tom,jakému z nich dáme ve svých životech přednost.A nic na tomto faktu nezmění ani tančící klaun Pennywise,nebo nějaká jiná zlovolná entita.Toto zlo funguje jen jaksi mimochodem,a dotváří pouze kulisu protivenství,které si ve skutečnosti my lidé způsobujeme především sami sobě navzájem...

FukkPatrik
02.01.2018 5 z 5

Když jsem knihu četl poprvé, odrazovaly mě kolikrát až přehnaně detailní a vyčerpávající popisy všech věcí, postav a lokací. Měl jsem pocit že většina toho nemá s příběhem nic společného (Dost často vlastně opravdu nemá), ale netrvalo dlouho a uvědomil jsem si jak jsem se mýlil. Tohle je naopak jeden z pilířů, na kterém stojí strhujcí atmosféra, který donutí čtenáře si dokonale představit a cítit každý zatuchlý kout sychravého města Derry.
Brutální vraždy a přeludy tu jakoby hrají druhé housle - to hlavní je tu přátelská vazba několika malých outsiderů.
Přátelství, které dokáže vždy bojovat se zlem, nikdy však s časem a vzpomínkami.

Vlk.kh
29.12.2017 5 z 5

Tohle je dnes už klasický "majstrštych". Poprvé jsem to četl už někdy v osmičce na základní škole - zapůjčeno z knihovny - a od té doby ještě dvakrát. V dohledné době si to patrě zopakuji :-D Propracování postav a celková košatost děje jsou v této knize až neuvěřitelné. Pro mou maličkost jedna ze špičkových knih mistra oboru, pana Štěpána Krále :-)

Mánička178
28.12.2017 2 z 5

Je 28. prosince 2017 a dle posledního odstavce knihy je to dnes přesně 22 let, kdy King knihu po čtyřech letech práce dokončil - díkybohu - protože kdyby to bylo 27 let, tak se začnu bát, že to něco znamená :D

lotofhs
21.12.2017 5 z 5

Wow. Tak tohle bylo úžasný. Nejdřív jsem si myslela, že to ani nedoctu ta tloušťka mě dost vyděsila protoze jsem necetla delsi knizku. Bala jsem se, ze me dej prestane bavit, ale opak je pravdou! S každou dalsi stránkou jsem se do příběhu ponořila vic a víc! Miluju celou tu partu a jejich pouto. Moje nejoblíbenější postava je Richie. Pane boze, kdo nemiluje Richieho a jeho vtipny hlasky? Je pravda, ze nekdy jsou pres caru, ale v těch nejsmutnejsich, nejvaznejsich a nejstrasidelnejsich momentech to byl Richie, kdo je dokazal prolomit a pobavit, jak své kamarády tak nás. Výborná knížka nelituji precteni!

Fuksinka
21.12.2017 5 z 5

To jsem se pokoušela číst několikrát. Nikdy jsem se ale nedostala přes dlouhý úvod. Tentokrát jsem jsem se ale rozhodla, že zjistím, co na té knize všichni mají. S překvapením jsem zjistila, že ten úvod není vůbec dlouhý a čte se to tak nějak samo. Nebudu knihu rozebírat. O ní už toho bylo napsáno tolik, že to nemá smysl. Bezpochyby se jedná o špičku nejen v rámci žánru. Ovšem fanatickým fanouškem se nestanu. Pro mě stále zůstává nejlepší Kingovka Dolores Claiborn a nejstarašidelnější Pytel kostí.

PavlínaAlžběta
17.12.2017 5 z 5

Kam se hrabou dnešní bestsellery thrillery a horory za tímto unikátem, které je staré skoro 31 let. King je opravdu ve svém žánru jedinečný a to ukazuje i v románu TO. Možná někoho neuchvátí, ale já byla čtením nadšená a nemohla jsem se dočkat další stránky. Toto opravdu je strhující horor, který vzbudí strach, zahýbe psychologicky emocemi, ovšem se "zvláštním" koncem, což nejsem asi jediná, které se konec zas příliš nelíbil. Přesto jsem se nemohla odpoutat. Děj je propracován do detailů, postavy jsem při čtení doslova viděla a prožívala i jejich emoce. King je pro mě ikona a vždy zůstane.

FlyWater
16.12.2017 odpad!

Dočetl jsem knížku, která pro mě byla naprosté zklamání. Pár prvních kapitol mě přece jen bavilo, ale pak to začlo. Prolínání dějových linní mezi dobou, kdy hlavní hrdinové byli děti a dospělí byla podle mě zbytečná.
Napětí prostě zmizelo. Až do finále jste věděli, že se jim nic nestane. Poté popisování některých částí na X stran taky nepřidalo. Fakt potřebuju vědět jak funguje lék na několik stran :), protože mi to pomůže lépe pochytit příběh.
Nejslabší částí ale byl konec. Trapnější finále jsem nezažil. Želva stvořitel, Boj spočívající v tom "zakousnout jazyk a říkat věci ,aby To dostalo strach" ? WOW. Vrchol, ale předvedla Beverly. Hm jak vrátím všechny kamarády do normálu ?
Asi je nechám ať se se mnou vyspí. Ve 12 letech. Pasáže jako "živá fotografie" a střetnutí u každého hrdiny s To byla super a tu hvězdu by si zasloužilo. Ale za to finále fakt ne a rozsah bych zkrátil. První setkání s Kingem a poslední.
P.S 1: Vetřelec není příšernej film !!!
P.S 2: V pohodě tohle věnovat dětem :)
P.S 3: #Beverly není děvka

LenkaWal
16.12.2017 5 z 5

Drsný příběh, krásný příběh, zdlouhavý příběh, příběh o zlu, příběh o dojemném přátelství. To vše a ještě víc je TO. Někoho odradí jak je knížka dlouhá, ale to je škoda. I mě se chvilkama četla špatně a některými částmi jsem se horko těžko prokousávala. Ale vydržela jsem a jsem ráda. Viděla jsem obě zfilmované verze, ale to je slabota oproti knize. Opět se ukazuje, že King je genius (a psychopat, mimochodem). Ale opět jsem přesvědčená, že si chci přečíst jednou všechny jeho knihy.

Bybyla
14.12.2017 1 z 5

Hm, už jsem se zmiňovala u jiné Kingovky, že to byl přehmat...nechala jsem se strhnout davy a taky chtěla číst Kinga. Jenže jsem vůbec netušila (moje chyba), že se nejedná o detektivky. Takže jsem kromě jiného zakoupila To a při čtení trpěla (jsem chorobná dočítačka :-D), bohužel mě tento styl vůbec neoslovil. Ale za to nemůže pan King, chyba je na mé straně. Vracím se tedy ke svým detektivkám a milovníkům Kinga přeju spoustu krásných zážitků s jeho knihami :-)

Rider68
13.12.2017 5 z 5

Krásné, propracované, děsivé. Neuvěřitelné jak King dokáže rozlišit děti a dospělé a popsat jejich přátelství a vzájemnou pomoc... konec sice trochu přetažen, ale mělo to svojí logiku a spád :) To na hodnocení neubírá. 5 jednoznačně

B4LU
13.12.2017 3 z 5

Mno. Hodnotit tuhle knihu je docela těžké - na rozdíl od místní většiny mi připadalo, že začátek byl přímo ukrutně pomalý, a nejednou jsem měl chuť knihu prostě odložit (což jsem mimochodem i jednou udělal, tohle byl až můj druhý pokus). První třetina je roztříštěná mezi postavy, o jejichž spojení netušíme vůbec nic (v důsledku čehož se tříští i čtenářova pozornost); ve druhé třetině teprve zjišťujeme, o jaké spojení vlastně jde (a jelikož tohle spojení vychází z dětství, propracováváme se skrze dětská dobrodružství, přátelství a tak). Teprve třetí třetina nabízí to, po čem čtenář Kinga touží - napětí, které ho přinutí knihu neodkládat.
Jenže jak to vzít jako celek? První část jsem skoro prospal, ta druhá byla sice dobrá (vždycky jsem měl rád foglarovky), ale naprosto odlišná od toho, co jsem čekal, a ta třetí byla konečně to ono, ale s některými velice WTF momenty... nechutně-krvavých míst tu bylo nespočet, ale zjistil jsem, že už na mě takový dojem nedělají. Celkově to vidím tak na 3*, závěr mě nakonec přiměl hodnocení o trochu zvýšit.
Nejlepší Kingovkou pro mě stále zůstává Řbitov zviřátek.

hroubek
12.12.2017 5 z 5

Po přečtení této knihy se mi stalo něco, co se mi nikdy nestalo. Přes půlhodiny jsem nemohl nic kloudného dělat, a jediné na co jsem mohl myslel byla kniha a její konec. Kniha, která skončila a já se z toho cítil prázdný. Těšil jsem až dočtu TO, ale rozhodně jsem nečekal takovéto emoce. Bylo mě z toho smutno a najednou jsem si uvědomil, že bych chtěl ještě pár stránek navíc ve společnosti Smolařů. Chtěl by vědět více věcí. Jenže byl konec, který byl takový hořkosladký, ale přesně takový jaký měl být. TO není bezchybná kniha, přesto to nic nemění na tom, že jí považuji za skoro geniální a Stephana Kinga taky. TO se četlo skvěle a jen s těží se mi daří vyjádřit emoce, které jsem při čtení cítil - radost, strach, lásku k postavám, lítost, zadostiučinění, bolest, znepokojení, sílu přátelství. Je to toho spoustu. A všechny ty emoce, které jsem cítil jsou jasným důkazem toho, jak moc je King výborný spisovatel, a jak moc je TO brilantní knížka. Jedna z nejlepší knížek jakou jsem kdy četl, a jakou kdy budu číst.

kittlerka
07.12.2017 5 z 5

Tak To byla asi nejlepší knížka, co jsem četla.

Neskutečně jsem se zamilovala do všech dětských postav, ty byly uplně báječný. Celý ten nápad, myšlenka, jak to celé bylo napsané byla naprostá pecka. Byla to moje první kniha od Kinga, kterou si ještě ráda přečtu někdy znova.

Ruw
04.12.2017 5 z 5

Poprvé jsem TO četl někdy v pátnácti jakožto svou první knihu pro dospělé. Teď jsem si po dvaceti letech dal opáčko. Superlativy plýtvat nebudu, už tu jich je pode mnou více než dost.

werewolf88
04.12.2017 5 z 5

"To" nejde popsat, "To" si musíte přečíst ! :-))