Volání Kukačky

Volání Kukačky
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195807/bmid_volani-kukacky-W9r-195807.jpg 4 4877 4877

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Plus

The Cuckoo's Calling, 2013

Alienn
08.07.2014 4 z 5

Skvěle napsaná detektivka, až do konce napínavá, chytila mě tak, že jsem se od ní nemohla odtrhnout.

taulik
03.07.2014 5 z 5

Tak jsem přečetla Volání Kukačky a některé ohlasy na tuto knihu mě teda celkem štvou. Objevuje se spousta komentářů typu: "hodně postav, ve kterých se člověk nevyzná", "hodně dlouhý". Tohle může tvrdit jen líný čtenář. Zkuste se přečíst Píseň ledu a ohně od Martina - pak přestanete tohle tvrdit. A další komentář: "žádný děj". Tak si tak říkám, jestli jsem četla stejnou knihu. Já bych řekla, že děj tam byl (pokud ne, tak budu ráda vyvedena z omylu). Ale pokud člověk chce na každé stránce překvapivý zvrat, tak J. K. Rowling pro vás nebude ta pravá spisovatelka - nejspíš nikdy. Kvality Rowling jsou úplně jiné a taky tak svoje knihy píše. Vše dokáže poutavě popsat (a když říkám vše, tak myslím vše), děj staví na dialozích, které teda opravdu umí :) Když její knihy čtu, celý děj mi probíhá před očima zcela zřetelně - jako film. Nevím jak vy, ale já tohle u moc spisovatelů nemám. A za to JK (čti "džejkej") :) řadím mezi nejoblíbenější spisovatele ;)

mavin
02.07.2014

velmi slaba kniha

kloin
02.07.2014 4 z 5

Dobře napsaná detektivka. Jen mě plně nepřipoutala a četl jsem ji několik dní. Díky tomu jsem se občas ztrácel. Celkové vyznění ale výborné. Jsem zvědavý na další knihu.

Mycak
02.07.2014 3 z 5

Hodnotím to jako vcelku obstojnou detektivku. Jen sáhodlouhé popisy všeho se mi pro tento žánr nehodily.

spilina
01.07.2014 5 z 5

Perfektní, čtivé, poutavé. Ikdyž ke knize jsem přistupovala se silnou obavou, mediální humbuk byl přeci jen silný.

dennie3

Začnu u pozitiv.
Přijde mi, že čím déle a více Rowlingová píše, tím je to lepší a krásnější. Nepřestává mě udivovat, jak elegantně proplétá slova a jejich pomocí ve vaší mysli tvoří uhlazený obraz. Obraz situace, který je přesný, ale přitom není ostrý - nezasekává se do vás, spíš vámi proplouvá (nepočítám do toho popisování místností - k tomu se dostanu později).
Co se tedy týče jejího stylu psaní, nemám téměř žádné výhrady. Číst její práci je pro mě vždy úžasný zážitek.
Jo se rozhodně vyzná v lidské psychice, to se musí uznat. Strike vyslýchal tolik lidí a každý z nich byl něčím jiný, i přestože to byl podobný druh charakteru. Ve shrnutí jsou Joiny postavy REÁLNÉ. Nejsou to jen karikaturní postavičky. Věříte jim, věříte, že žijí.
Strikea i Robin mám moc ráda. Nějak moc je nezbožňuju, ale nevadí mi. Taky se mi moc líbí, jak je jejich vztah vykreslený. Nechci spoilerovat, proto se zdržím rozsáhlejšího hodnocení v téhle části. Jen dodávám,že to prostě není nějaká slaďárna nebo román - je to detektivka se skutečnými vztahy, které jsou obrovskou částí knihy, ale nejsou tam dotlačovány násilím. Co tam být nemusí, není tam. Rowlingová zbytečně každého nenutí, aby se zamiloval do toho druhého a byl to happy end.

Negativa.
Knihu jsem si koupila jen protože jsem se dozvěděla, že je od Joanne. Přísahala jsem si, že si od ní koupím každou knihu, a tak jsem dostála slibu. Začala jsem číst. Kniha se mi líbila.
Zpočátku mi trvalo dlouho, než jsem se dokázala pořádně soustředit na děj, ale potom jsem se tomu přizpůsobila a bylo to v pořádku.
Problém je v tom, že čím dále v knize jsem se dostávala, tím můj vztek stoupal. Pamatuju si na okamžiky, kdy jsem knihu naštvaně zavřela a nadávala jsem na Jo, proč mi to dělá, proč, proč, proč. Dostala jsem se k nějaké straně 300 z necelých pěti stovek a POŘÁD se nic nedělo.
Strike furt jen někoho vyslýchal, řešil osobní problémy, vyslýchal a vyslýchal, řešil osobní problémy. Furt dokola. Žádná akce, pořád jen kecání a kecání.
Kdyby VOLÁNÍ KUKAČKY nenapsala Rowlingová (a kdybych si ji nekoupila domů), vzdala bych to. Dotáhla bych to na dvoustovku a potom bych to pravděpodobně vzdala. Dál mě poháněl jen pocit povinnosti, pocit toho, že musím. Nakonec toho ale nelituji.
Další věc, kterou označuju za silné negativum, je popisování místností nebo krajiny. Vážně. Kamkoli Cormoran vešel, tam to bylo popsané do detailu. Všelikajé sloupy, omítky, malby, já nevím co ještě. Nesnáším, když se něco takhle přesně popisuje. Nepřipadá mi to důležité a nebaví mě to, musím kvůli tomu formovat fantazii do tvaru, který mě nezajímá. To se mi líbí na Harrym Potterovi. Jo nepopisovala každou část hradu. Mohla jsem si to domýšlet. Tady ne.
Takže bych řekla, že celkové negativum je asi délka knihy. Spousta částí tam být nemusela, stačilo by tři sta až čtyři sta stran a byla bych spokojená.

Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky, protože přes všechna pozitiva mě Joanne touto knihou pěkně naštvala. Před chvílí jsem ji však dočetla a musím říct, že posledních nějakých 150 stran bylo skvělých a ani jsem nevnímala otáčení stránek.
Jsem nadšená z toho, že jsem sázela na člověka, který se později skutečně stal vrahem. Přišlo mi, že něco tak inteligentního by skutečně dokázala vymyslet hlavně Rowlingová. Hledala jsem něco takového ve spoustě detektivek a nikde to nebylo - tady jsem v to trošku doufala a nezklamala jsem se.
I přestože jsem uprostřed příběhu nadávala a říkala, že si pokračování rozhodně nekoupím, myslím, že to nakonec stejně udělám. Ať už jsem se vztekala jakkoli, ke Strikeovi a Robin se ráda vrátím.

TereziaH
30.06.2014 5 z 5

Když jsem začínala číst knihu, hodně lidí mi říkalo že to není nic moc. Nedala jsem si říct a začala jsem a ouha. Kniha mě natolik chytla že jsem do 3 dnů přečtená. Neumím vysvětlit proč mě tak chytla každopádně se těším na další případy.:)

hrabenka
30.06.2014 3 z 5

Nebýt kolem této knihu takový humbuk,tak možná od ní tolik neočekávám.Příběh byl pěkný,dobře psaný,hlavní postavy Cormoran i Robin se mi líbili,ale myslím,kdyby děj měl tak o 200 stránek méně,nic se neděje :-))

Vendulka
30.06.2014 3 z 5

První kniha od J.K.Rowling a bylo to příjemné překvapení. Trochu pomalejší rozjezd, ale četla se krásně. Příjemný styl vyprávění a sympatické hlavní postay.

Lenea
30.06.2014 5 z 5

S HP to má společné snad jen tohle: jak začnete číst, nemůžete přestat! S postavami, popisem všeho, zápletkou atd. jsem naprosto spokojená, nemám co bych vytkla. Už se těším na další vyšetřování Cormorana a jeho asistentky Robin :)

Klára90
29.06.2014 4 z 5

Kniha mě dostala. Je čtivá a napínavá a dává spoustu příležitostí k tomu, abyste hádali, kdo je vrah. Detektiv a jeho pomocnice jsou sympatičtí a přirození. Už teď se těším na další díl.

VeruFreckles
29.06.2014 5 z 5

Ta kniha je skvělá! Nemohla jsem se od ní odtrhnout! Děj krásně plyne, vyšetřovatel Strike a jeho asistentka Robin mi hned přirostli k srdci. Popisy mám u J.K. ráda, ale ještě raději mám ty super dialogy. Pro mě bylo rozuzlení příběhu překvapivé. Další díl si přečtu určitě!

Siraelxy
29.06.2014

Rowlingová se tímto řadí mezi mé oblíbené spisovatele knih pro dospělé :-)
Kniha má spád, má tajemství, zajímavého vyšetřovatele, sympatickou ženskou postavu- asistentku, chytrou zápletku......
Vulgarismy? Ale no tak.....když tam jsou, padnou jako prdel na hrnec, tzn.že tam patří. Rozvláčné popisy míst? Když pominu to, že jsem si nic podobného ani v nejmenším neuvědomovala, moc se mi líbí, že si můžu představovat vše co je popsané.
Takže za mě- jen tak dále pani R. :-)

lenkaknel
25.06.2014 3 z 5

Volání Kukačky bylo moje první seznámení s J. K. Rowling. Příběh celkem ušel, ikdyž na můj vkus obsahoval příliš mnoho vulgarismů. Pokračování pravděpodobně číst nebudu. Mnoho zdejších komentářů na mně působí dojmem: "Na rozdíl od Pottera mě to moc nebavilo, ale hvězdiček dám plný počet, protože je to od Joanne." Skutečné hodnocení knihy je tak dle mého názoru dost zkreslené.

Katy007
23.06.2014 3 z 5

Kdyby kolem té knížky nebyl takový poprask, možná bych ji ani celou nedočetla. A teď možná čekáte něco v tom smyslu, že jsem ráda, že jsem to vydržela, protože druhou půlku knihy jsem četla s nadšením a nemohla jsem se odtrhnout. Není to úplně tak. Rozhodně nemůžu říct, že mě kniha úplně zklamala, protože text je krásně napsaný, propracovaný... nevím, co přesně mi v tom chybělo. Chvílemi mě trochu zaráželo množství vulgarismů v řeči postav, ale to k nim nejspíš patří... Ale líbilo se mi, jak si na konci knihy autorka pohrává s časem. Děj tak získal větší spád.

kvarkan
21.06.2014 2 z 5

Pravda, na knizku jsem se doslova trasla, az si ji prectu.Mozna ocekavani bylo prilis velke, ale kolikrat jsem si pri cteni prvni pulky rikala, co na tom vsichni vidi? Zdlouhave vypraveni, mnoho postav, zkratka nuda, takze jsem se do cteni musela nutit. Nastesti se to pak zmenlo a od knizky jsem se nemohla odtrhnou. Detektiv i jeho asistentka byli prijemna a ne zas tak typicka dvojice.

3nitka
20.06.2014 5 z 5

Kniha splnila moje očakávanie, sympatickí hlavní hrdinovia, oceňujem, že sa nedali na konci dokopy. Zhltla som ju na pár posedení. Dávam plný počet hviezdičiek.

VePe
19.06.2014 5 z 5

Dočetla jsem včera.. I při šířce knihy mi na to stačilo pár dní. Dávám maximum bodů, protože kniha mě chytla. Oproti severským detektivkám neoplývá popisy násilí, je to spíše takové pátrání alá Colombo. A taky se mi líbilo, že v závěru nedošlo ke klasickému/ohranému sblížení hlavních postav, i když se toho možná v dalších pokračováních dočkáme.
Avizované popisy Londýna mi nevadily, lépe se mi všechno představovalo.
Knihu doporučuji i jako dárek, rozhodně nezklame. Těším se na další v pořadí.

eiramka
18.06.2014 4 z 5

Autorka si dobře zvolila hlavního hrdinu i jeho pomocnici - sympatická dvojice:) Taky mi vyhovojue, že to rozhodně není "drsná škola" - špatné spaní z thoho mít nikdo nebude - je to prostě klasická dobrá anglická detektivka - atraktivní prostředí, sympatický detektiv a dobrá zápletka - Agáta Christie by to možná zkrátila na polovinu, ale jinak nemám co vytknout. A pokračování už vychází, na českém překladu se pracuje.