Vrány

Vrány
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539377/bmid_vrany.jpg 4 3880 3880

Dvanáctiletá Bára si na prahu puberty připadá osamělá, jenže ne tak jako její dospívající vrstevníci běžně čelící nepochopení. Ona vážně sama je. Matka ji ustavičně srovnává se starší sestrou, která dělá „všechno líp“, otec své chování k ní mění podle toho, jestli se ženský zbytek rodiny zrovna dívá, a Bářinu výtvarnému nadání doma nikdo nevěnuje pozornost přesto, že ve škole na její kresby pějí ódy. Opakovaná a dobře míněná doporučení ohledně rozvíjení dívčina talentu ze strany učitelů mají ale velmi netypický dopad… Šrámy a stíny na duši se vrší a s nimi i temnota hluboko v Bářině nitru. Jedinými jejími důvěrnicemi se stávají vrány hnízdící před okny v parku. Jaké by to vlastně bylo být vránou?... celý text

Knihomolka506
14.11.2021 5 z 5

Z knihy mám dost nervydrásající pocity, protože být v roli Báry, tak opravdu nevím, co bych dělala...
Příběh samotářské holky nepřijímané nejen v kolektivu, která najde "vysvobození" úplně jinde mě celou "rozflákal na kousky."

MagdalenaSlaba
14.11.2021 5 z 5

Velmi silný a smutný příběh o výtvarně nadané a rodinou zcela nepochopené náctileté dívence... Knihu jsem přečetla jedním dechem. Bavilo mě, že příběh je vyprávěný dvěma postavami - z pohledu matky a dcery, - takže čtenář má možnost nahlížet na děj z více úhlů pohledu a dostává prostor více porozumět jednotlivým aktérům. V průběhu čtení tak dovede pochopit (ačkoli určitě ne omluvit či schválit) i jednání aktérů, s nimiž by v první řadě vůbec nesympatizoval. Žalostný příběh je barvitě ilustrován i prostřednictvím krátkých pasáží, vložených mezi kapitolami, které vyprávějí o vranách, jež žijí na stromě před rodinným domem. Knihu rozhodně nedoporučuji jako oddechové čtení, jelikož po jejím přečtení ve vás zbyde mnoho rozporuplných emocí a na mysli vám bude vyvstávat milion otázek. Určitě ale stojí zato věnovat jí čas.

Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Wow. Malá knížečka, ale skvěle napsané (přepsané) pocity matky a dcery. Hodně silné.

VIVINKAR
09.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Zápletku jsem čekala někde jinde, takže mě konec překvapil. I svou abstraktností.
Celou knihu mě hrozně iritovalo všude používané “mně”. Nevím proč.

Co se týká příběhu, tak matka je prostě magor do úklidu, řekla bych, že je to nějaká forma OCD, kterou by si ráda zrcadlila ve svých dcerách. Co čert nechtěl, ta mladší má prostě jinou povahu a za to je bita - doslova i obrazně.
Naprosto nechápu, jak matka může jít “vyřvat” otce za to, že si dcera něco neuklidila a on, nasrán na manželku, která má evidentně problém i s tím, že někdo špatně mrkne, jde seřezat dceru, aby měl doma klid.
Nechápu, jak matka může vůbec tak špatně smýšlet o svých vlastních dětech.

Dočetla jsem to před chvílí a jsem tak naštvaná! Proč tu sociálku ti učitelé přeci je nezavolali…

Stojí ta přečtení, ale je to fakt smutný a nepříjemný čtení.

koubinda
09.11.2021 5 z 5

Tak tato kniha opravdu stoji za přečtení. Doporučuji

kulibunda
08.11.2021 4 z 5

Druhá kniha od autorky a její schopnost psaní a vyjádření pocitů mě dostala. Kniha je velmi čtivá, chvilkama se mi stahoval žaludek. Původně se mi do knihy nechtělo, odrazoval mě přebal, ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, rozhodně to stálo za to.

IvetaZ
05.11.2021 4 z 5

Naprosto mě učarovala obálka knihy, ale ta nedělá příběh, že.... Krátký příběh, který by určitě zasloužil pár stránek navíc s vysvětlením určitých motivů chování lidí kolem Báry. Ta ,,bílá" místa příběhu jsem si však vyložila tak, že jde o pohled do duše malé holky a v takové hlavě je spousta neznámých veličin, který se vyjasňují až se zkušenostmi a věkem, tím jsme si prošli všichni.

girdi
01.11.2021 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout. Člověk si nevyhnutelně celou dobu říká, z jakého důvodu to nakonec špatně skončí a že těch možností je! Z chování některých postav mi bylo úzko až nevolno a Báru jsem tolik litovala a opravdu se o ni bála. Obdivuji autorku, jak mistrně střídá pohledy dospělé matky a její dospívající dcery. Při dočítání pozdě v noci mě mrazilo. Nemohla jsem pak usnout, nešlo to "jen tak strávit". Už je to pár dní a stejně ve mně příběh rezonuje. Kéžby takové příběhy byly jen smyšlené.

Anna27
31.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Ta matka byla psychopat. Upřednostňovat jedno dítě před druhým, žádná pochvala, jen výčitky, pořádek přednější než vlastní dítě a vytáčet nesmyslně manžela, který si to pak vylije na Báře. Starší Katuška, už to jméno mě vytáčelo se taky chovala jako svině a ne sestra. Opravdu dysfunkční rodina. Úplně mě mrazí, když si představím, že by tak někdo mohl žít. Ono se říká, že některé matky žárlí na vlastní dcery a soutěží s nimi, to asi v životě nepochopím. Pro vlastní dítě jen to nejlepší. Tady během příběhu jsem celou dobu měla lehký pocit bezmoci. Řešit jednu chybějící stránku v časopise z knihovny jako krádež a nebo bít dítě za špatně zabalenou vložku. To mě fakt doslova sralo. Matka byla na pár facek, ne Bára. Dalo mi zabrat, abych to dočetla.

BoženaN
31.10.2021 5 z 5

Mrazivý příběh, až máte vztek, že se něco takového opravdu často děje. Musela jsem na knihu myslet ještě několik dní po přečtení.

Hanec
30.10.2021 5 z 5

Tak jak recenze slibovaly: temný příběh. Přesto čtivý a já dostala emocionální zážitek s velkým přesahem. Příběh je naprosto uvěřitelný, až z toho mrazí.

terinkha
22.10.2021 4 z 5

Baruna a Katuška. Už jen to oslovení říká mnoho a prolíná se celou knihou.
Báru jsem vlastně jen litovala. Výtvarně nadaný bohémský dítě, který žije ve stínu svý poslušný a vzorný sestřičky.
Netušila jsem, kam až to dospěje a ještě dlouho po dočtení jsem na knihu myslela.
Hvězdu dolů za to, že bych si asi strašně ráda konečně přečetla českou prózu, která bude začínat na dně suchýho záchoda, ale ukáže, že každej má šanci se z těch srágor vyhrabat. Protože zmar a tragédie na mě teď dýchá snad ze všech novejch českejch knih...

darkwood
22.10.2021 5 z 5

Nikdy som pri knihe neplakala, ale dnes som sa skutočne neudržala. Krásne citlivo podaný svet pubertálneho dievčaťa v kontraste s istým spôsobom egoistickej matky. Nemôžem k tomu napísať nič viac, pretože si myslím, že túto knihu by si mal prečítať každý.

LenkaMaresova
14.10.2021 5 z 5

Moc prosím, hledejte na vašich dětech to nezkažené a dětské, inspirujte se, nechte se vést. Nehledejte chyby!!!!

Šárka_D
14.10.2021 4 z 5

Bylo to krátký, vlastně jen náčrtek života jedné rodiny, a přesto silný, zanechalo to ve mně fakt nehezkej pocit, a kdyby to mělo rozměr románu, vlastně bych to ani číst nechtěla, protože témata týraných dětí nevyhledávám. Dvořáková vykreslila fakt tísnivou atmosféru domu, v němž rodiče jsou natolik zahleděni do sebe a svých problémů, že nedokážou a asi už ani nechtějí vnímat pocity svého partnera ani dětí, přičemž jedna z dcer se na matce provinila pouze tím, že je povahově úplně jiná než matka (a než starší sestra, která se matce naopak podobá). Rozhodně ale nemá nezvladatelnou povahu, jak píše anotace, s tím bych fakt nesouhlasila. Jen není tak pořádná a občas se ztratí ve vlastním světě. Nyní, když sama čekám druhou dceru, přeji si, abych hlavně nebyla taková kráva, jako matka v knize.

slaska77
12.10.2021 5 z 5

S knížkou o chirurgovi jsem u autorky měla problém pro její banálnost, tohle je ale jiný čajíček. Jako rodiče dvou puberťáků se mě bytostně dotkla. Samozřejmě je trochu až moc černobílá a moc věřím, že takový extrém v běžné realitě existuje jen zřídka, i přesto budiž knížka varováním pro všechny rodiče, čeho se mohou na svých dětech lehce dopustit. Děsivý příběh jen pro otrlé. Literárně paráda, nešlo přestat číst. Výborně vystavěno.

Slepýš24
08.10.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla za jeden den, nedalo se od ní odtrhnout. I když jsem si z počátku nedokázala zvyknout na nespisovnou češtinu... Nicméně jazykově mě tu zaujala autorčina práce se jmény. Matka Báru nesnášela, neustále jí říkala Baruno, ale když mluvila s někým cizím, tak to hned byla Bára, Barča. A její milovaná starší dcera byla zásadně Katuška. Naprosto přesně to vypovídá o vztazích mezi nimi, o přetvářce před světem. Je to drobný detail, který někdo může považovat za samozřejmost, ale díky tomu je vidět, jak má autorka příběh plně ve svých rukou a přemýšlí nad ním.

Konec mě zaskočil. Nejsem si jistá, jestli měl být opravdu tak abstaktní nebo tím autorka chtěla jaksi metaforicky vyjádřit krutou realitu.

V každém případě kniha si mě získala a mohu ji jedině doporučit.

kamatika
07.10.2021

Ze začátku jsem si říkala že je to plácaní nějakých puberťaček, ale postupně se z knihy vyloupnul velmi silný příběh. Jsem učitelka a kniha pro mě byla velkou inspirací a poučením.

vtravnickova
06.10.2021 5 z 5

Pro mne jako rodiče bylo srdcervoucí číst, jak vlastní matka absolutně nerozumí svému dítěti. A úplně jsem cítila osamělost a často bezradnost Báry. Knížku jsem musela dávkovat, vyvolávala ve mně příliš silné emoce.

kristyna3010
06.10.2021 5 z 5

Knížka, která mě zprvu zaujala svojí obálkou a která mě za poslední dobu opravdu chytla a nešlo se od ní odtrhnout. Myslím si, že je zajímavá jak pro mladší tak i straší čtenáře.