666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Úžasná kniha Jacka Londona o svobodě člověka, utrpení a útěku z reality před brutalitou a násilím mimo tělo, kde je lepší život. Skutečný příběh Eda Morrela naštěstí nakonec skončil díky autorovi dobře, i když to, co zažil, už nikdo nemůže vrátit :-(

05.08.2021 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Zaujala mě obálka knihy a také fakt, že by se mi hodila do čtenářské výzvy 2024. Strašidelný příběh mladého chlapce se surrealistickými prvky a nádechem tajemna je vměstnán do útlé knížky, kterou významně, stejně jako v případě Spánku, obohacují ilustrace Kat Menschik. Koho by napadlo, že tak banální záležitost, jako je návštěva knihovny, může skončit úzkostí a strachem o holý život v labyrintu podzemí. Hlavní hrdina se v tomto bludišti setkává s pozoruhodnými postavami, které sehrají významnou roli v jeho životě, který po tomto děsivém zážitku už nikdy nebude jako dřív.

11.04.2024 4 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Příjemná jednohubka, která mi zpříjemnila jedno odpoledne a podvečer, se velmi dobře četla. Tuto novelu bych asi úplně nenazývala hororem, ale spíše strašidelným příběhem, který má jistě zajímavou zápletku a napínavý děj, ne však nijak zvlášť děsivý, což ovšem není žádné minus. Za mě fajn počtení a určitě si přečtu i další díly této série.

07.08.2023 4 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Kniha se výborně četla, děj byl velice zajímavý a příběh na stránkách utíkal jako divoká voda. Autor, jakožto potomek katovské rodiny Kuislů, nám vykresluje velmi napínavé události s tímto řemeslem související. Je až hrozivá představa, jak snadno se mohl člověk ocitnout na mučidlech, i když byl nevinný - z toho je mi úplně úzko. Velmi umně umí O.P. také vylíčit, jak to v této době chodilo, jak fungovalo město a jeho představenstvo. Čtenář jakoby se stal na chvíli obyvatelem města Schongau a všechno zpovzdálí sám sledoval.

07.03.2023 5 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Knihu jsem začala číst jedné noci, když jsem nemohla usnout. Hned po pár stránkách jsem byla za tuto volbu velice ráda. Jan Tománek velice zábavně parodizuje nedávnou dobu covidovou. Varovné poselství je v knize na každé stránce přítomné a autor nám nastiňuje, kam až bychom se jednou mohli dostat, pokud budeme jako přiblblé ovce vše jenom odkývávat bez toho, abychom zapojili mozek. Snadno se pak staneme součástí absurdního totalitního soukolí, ze kterého je jen těžká cesta zpět k rozumu a svobodě.

25.01.2023 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Podobně jako u dramatu Tři sestry Čechov popisuje život nižší šlechty na ruském venkově. Anotace nám sděluje, že jde o komedii, ale musím říct, že mně to tak tedy vůbec nepřipadá, spíše bych zařadila jako psychologické drama. Opět jsme svědky povrchního, prázdného života většiny postav, z nichž některé žijí v nostalgických vzpomínkách spojených mimo jiné také s višňovým sadem. Každá z postav dramatu zastupuje jiný lidský charakter a tím Čechov nastínil model ruské venkovské "vyšší" společnosti se všemi jejími nedostatky a jejího běžného marnivého způsobu života. Jednotlivé figury vystupují až s přehnaným, za uši tahajícím, patosem, který opravdu působí křiklavě komicky, avšak s mrazením v zátylku.

01.11.2022 4 z 5

Život svatého Vojtěcha - Legenda Nascitur purpureus flos Život svatého Vojtěcha - Legenda Nascitur purpureus flos Bruno z Querfurtu

Velmi ráda jsem si přečetla životopis sv.Vojtěcha, který nám přiblíží nejenom život tohoto světce, ale také historické události té doby tj. 10. století, kdy docházelo k postupné christianizaci Evropy, kterou provázelo velké krveprolití a krutosti na "obou" stranách. Tato biografie, dá-li se to tak říci, je o to autentičtější, že je napsána Vojtěchovým současníkem Brunem z Querfurtu a jsem ráda, že jsem si toto dvojjazyčné vydání pořídila. Velmi oceňuji doslov profesora Jiřího Slámy, který čtenáři vysvětlí historické souvislosti na poli politického a církevního dění, ale také se dotkne života obyčejných lidí a "pohanů".

04.05.2022 4 z 5

Pták ohnivák a jiné pohádky Pták ohnivák a jiné pohádky Karel Jaromír Erben

Návrat do dětských let na popud čtenářské výzvy. Toto je zkrácené vydání knihy, kterou jsem čítávala ve větším a krásnějším provedení jako malá. Kniha obsahovala více pohádek a také více krásných ilustrací. Tato kniha je takový slabý výtažek - je zde pouze 7 pohádek , a mám pocit, že i dost zkrácených, a k nim odpovídající ilustrace, které jsou často vložené u jiné pohádky s odkazem kam patří - proč? Také dost pokulhává korektura. Erbenovy pohádky mám moc ráda, ale za toto provedení musím hvězdičky ubrat.

18.02.2022 3 z 5

Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Umberto Eco

Výtahy z Ecových přednášek na téma migrace, nesnášenlivost a fašismus mě zaujaly a musím podotknout, že se s naprostou většinou názorů s autorem ztotožňuji. Velmi trefně zhodnotil knihu v prvním komentáři Jackjelly. Poslední roky mám velké obavy z toho, aby se přílišná "korektnost" neobrátila proti zdravému rozumu, protože už teď můžeme sledovat, že některé věci, které se dějí, jsou opravdu postavené na hlavu - člověku zůstává rozum stát a bojí se něco říct, právě proto, že by byl označen za fašistu.

14.12.2021 4 z 5

Sen ve snu Sen ve snu Edgar Allan Poe

Miluji povídky E.A.Poea a oslovuje mě také jeho básnická tvorba. Vůbec se nedivím, že Poe hodně ovlivnil i svého překladatele do francouzštiny Charlese Baudailera. Sbírka Sen ve snu přebásněná Josefem Hiršálkem se myslím povedla - no a samozřejmě jako bonus nesmí chybět Havran v překladu Vítězslava Nezvala.

05.12.2021 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Taková odpočinková, trochu předvídatelná duchařina, která neurazí a člověk jí slupne velmi rychle. Neočekávejte žádnou extrémní hrůzu nahánějící strach, ale takovou průměrně strašidelnou záležitost.

05.12.2021 3 z 5

Smrt morčete Smrt morčete Ladislav Fuks

Poslouchala jsem na radiu Vltava výběr z této knihy. V některých povídkách jako např. v povídkovém cyklu Mí černovlasí bratři jasně spatřujeme autobiografické rysy z autorova dětství. Jak je pro Fukse typické, zabývá se velmi empaticky a sugestivně židovskou otázkou za 2.světové války a neblahým osudem židovského národa. Dále zde máme také povídky černohumorné až bizarní, které knihu sice odlehčí, ale stejně mi z nich zůstává husina v zátylku.

26.10.2021 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Řekla bych, že kniha je povedenější než Netopýr, první díl série o Harrym Holeovi. Příběh se mi zdá propracovanější i zápletka je zajímavá. Člověk se jako většinou musí zorientovat v postavách, ale pak to začne nabírat na obrátkách a detektivka se dobře čte. Vraha jsem si tipla zhruba 80 stran před koncem, ale motiv jsem odhadla jenom na 50%. Určitě si přečtu další díl série.

11.02.2021 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Tak tohle byla bestiální vražedná jízda, která otřásla samotnými základy Pekla. Na Kuffenbacha a jeho komando si industriální knížata se zástupy tisíců démonů a jiných obyvatel Pekla za zády rozhodně nepřijdou, spíš naopak - tato partička žoldáků předvede něco, co se v těchto prokletých končinách ještě nikdy nestalo. Knize nechybí kulometný akční náboj, notná dávka černého humoru a rozhodně je celá prošpikovaná autorovou bizarní fantazií, která Vám do hlavy pošle nejrozmanitější tvory a netvory jako je např. Chorozon, který mě osobně zaujal nejvíce. Vtipných hlášek je v knize požehnaně a to jí samozřejmě dodává šmrnc, stejně jako kalhoty jemně vydělané z muslimských předkožek. Poslouchala jsem v naprosto úžasném podání Ludvíka Krále.

03.11.2023 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

(SPOILER) Tato až mysteriózní série o obyčejných životech lidí žijících v zoufalých stereotypech svých všedních dní, jakoby tak trochu byla výpovědí o každém z nás. Ano je pravda, že kniha působí až depresivně, ale podle mého názoru autorka velmi zdařile na pozadí propletených příběhů několika postav až do samého jádra obnažuje člověka se všemi jeho úzkostmi, strachem, pocity, strastmi, potřebami a touhami. Anna Bolavá nenosí své jméno zbůhdarma, protože se dokáže ponořit až na dno lidských povah a čtenáři tak poskytnout nevšední pochmurný literární zážitek.

19.10.2023 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Autobiografický román o mladé tatarské ženě jejíž život ve víře v Alláha s mnohem starším mužem a jeho zlou matkou je jenom slabým odvarem toho, co jí ještě řízením osudu a politické situace v životě potká. Zulejka se ocitne v mašinérii spojené s odpornou politikou Sovětského Svazu pod vládou monster jako byl Stalin, kde platí, jsi-li nepohodlný a nejdeš s námi, patříš do gulagu na Sibiř a postarej se o sebe sám, jak umíš, člověku navozuje pocit úzkosti a zoufalství, ale zároveň i obdivu a naděje . Velice silné dílo, které sahá až na dno lidské duše, srdce, odvahy a odhodlání přežít. Vždy, když čtu podobné počiny, zamýšlím se nad tím, jak je dnešní člověk rozhýčkaný a řeší úplné blbosti, které v porovnání s opravdovými strastmi a bojem o holý život, nejsou vůbec podstatné, ba naopak se jeví směšně.

19.10.2023 5 z 5

Vetřelec: Probuzení Vetřelec: Probuzení Tim Lebbon

Literární sci-fi horor Tima Lebbona jsem si tentokrát naservírovala jako četbu v bravurním podání Pavla Rímského, jehož charakteristický a nezaměnitelný hlas tento vzrušující a hrůzu nahánějící počin ještě více vyzdvihne. Příběh je opravdu velmi napínavý, protkaný děsivým strachem z nepoznaného a nevyhnutelného. Povedeně popsané prostředí, vesmírné objekty a plavidla, mimozemské bytosti, vnitřní pocity lidí i vzniklé šílené situace, kdy si je třeba uvědomit, že nastává drsný konec.

22.08.2023 5 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Slavná potřeštěná komedie Carla Goldoniho patří zcela zaslouženě do zlatého fondu světové dramatické tvorby. Divadelní hra plná záměn a omylů člověka nesporně pobaví, ale zcela nepochybně ho ještě více pobaví divadelní zpracování, kterého se u nás naprosto bravurně zhostil Miroslav Donutil. Krásně je zvolené jméno hlavní postavy Truffaldino Gdebizzopopad - přičemž křestní jméno lze přeložit jako "podvodníček". Pantalone Agnivorla je též velmi úsměvné jméno. Chtěla jsem si tuto slavnou hru již dlouho přečíst, ale divadelní ztvárnění u mě rozhodně vede.

07.08.2023 4 z 5

Století ryb Století ryb Ödön Von Horváth

Na pozadí příběhu s kriminální zápletkou můžeme sledovat různé povahy a postoje postav, úpadek morálky, přemítání nad vírou v Boha, ale hlavně vnitřní rozpoložení a názory středoškolského profesora, který se musí vyrovnávat s nastupujícím fašismem a přitom neztratit vlastní tvář. Svůj vnitřní boj vyhraje, najde v sobě sílu a odpovědnost, aby se veřejně postavil proti fašizující společnosti. Autor sám zažil několik excesů nacistů vůči své osobě a vždy proti nim otevřeně vystupoval i za cenu velkých nepříjemností.

01.06.2023

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Mám takový pocit, že Martin Štefko ve mně dokázal probudit větší zájem o krimi thriller, který jsem prozatím četla spíše okrajově. Detektiva Hanka Giorgia si člověk velice rychle oblíbí, jak pro jeho podivínství, tak pro jeho "zvláštní" smysl pro spravedlnost a nezvyklé osobité kouzlo. Kniha nabírá na obrátkách hned v počátku, postupně se rozmotává spletité klubko záhad a na povrch vyplouvají dávné hříchy a tajemství, které neujdou chladnokrevné pomstě a budou "originálním" a nechutným způsobem potrestány. Jsem zvědavá na pokračování, protože přeci jen nebylo vše uzavřeno a některé zapeklité události zůstávají prozatím nevyřešeny...

13.04.2023 5 z 5