666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Hodně lidí zde píše, že je kniha překombinovaná a musím s tím trochu souhlasit. Také jsem si myslela, že nám autor v příběhu více nastíní dobu středověku, což obvykle v historických knihách a románech vyhledávám. Nicméně musím také říct, že po pomalejším rozjezdu, jsem se do knihy tak začetla, že jsem jí měla problém odložit a jít spát. Spletitost událostí opředených tajemnem mi doslova nedala v noci pořádně zabrat a hned druhý den, jsem musela knihu dorazit. Zkrátka mě to fakt i na drobné výtky bavilo a už se těším na další příběh Mojmíra Mráze ze Žezlic.

13.04.2023 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Tentokrát jsem si svou oblíbenou klasiku dopřála v audio verzi. Nesmrtelný hororový příběh, který musel ve své době způsobit pozdvižení čtenářské obce nejenom svým obsahem, ale také skutečností, že toto dílo napsala žena. Mám tento knižní kousek moc ráda a opakovaně se k němu vracím.

02.02.2023

Černý pavouk Černý pavouk Jeremias Gotthelf

Spíše než horor bych řekla, že se jedná o strašidelnou pohádku s hororovými prvky. Kniha není špatná a je znát, že byla napsána v polovině 19.století - myslím, že v té době mohla lidem nahánět hrůzu, což však neplatí dnes. Nicméně věčný souboj dobra a zla, popis tehdejších obyčejů ve Švýcarsku a příběh o provinění, následném trestu a vykoupení, se mi docela líbil.

04.07.2022 4 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Nebylo to špatné, autorka píše čtivou jednoduchou formou, směr děje byl však opět drobet předvídatelný a toho strašidelného v knize zas tolik nebylo.

14.06.2022 3 z 5

Kouzlo boha Thovta - Mýty a báje starého Egypta Kouzlo boha Thovta - Mýty a báje starého Egypta Jiří Tomek

Ráda čtu jakékoliv příběhy ze starého Egypta, ať už mýty, báje, pohádky, detektivky, jiné smyšlené příběhy, anebo literaturu faktu. Starý Egypt mě ohromil už na základní škole a stal se mou velkou láskou, co se historie týče. Tento můj vztah k němu trvá dodnes. Kniha Jiřího Tomka mě velice potěšila, s chutí jsem si jí přečetla a jsem ráda, že rozšířila mou knihovnu o další kousek věnovaný této úžasné tajemné zemi.

26.03.2022 4 z 5

Pasteur: Mikrobiální revoluce Pasteur: Mikrobiální revoluce Jordi Bayarri

Slupla jsem další díl komiksové série o vědeckých velikánech a moc bych si přála, aby nebyl poslední, protože se mi toto zpracování pro děti, které je přínosné i mnohým dospělým, opravdu moc líbí. Tentokrát jsem byla poučena z 95%, protože na poli mikrobiologie jsem opravdový neználek a z některých informací jsem byla překvapena - např. proč se má oblíbená ústní voda jmenuje Listerine :-)

04.03.2022 5 z 5

Temný karneval Temný karneval Ray Bradbury (p)

Ray Bradbury patří k mým oblíbeným spisovatelům, takže jsem velmi ráda sáhla po výběru jeho strašidelných povídek Temný karneval. Autor opět dokazuje, že jeho fantazie jede na plné obrátky, a i když je považován spíše za tvůrce SCI-FI žánru, má co nabídnout také jako literát na poli hororu a tajemna. Každá povídka je uvedena krátkou předmluvou, která čtenáři vysvětlí, za jakých okolností byla napsána. Všechny povídky mají něco do sebe, ale nejvíce se mi líbily Kosa, Muž shora, Rakev, Vítr, Kostra, Zástup, Malý vrah, Náhrobní kámen, Žila byla jedna žena, Hrobník a Další v řadě.

03.02.2022 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Tak to byl velmi silný zážitek - poslouchala jsem na radiu VLTAVA ve výborném podání Jiřího Ornesta a ještě teď mě mrazí. Příběh je zasazený do světa připomínajícího první republiku a vypráví o obyčejné, chudé, staré paní, která má velice zlé děti a neustále je jimi ponižována a využívána. Sama se přitom stará o ostatní, snaží se všem nezištně pomáhat a vycházet vstříc. V průběhu vyprávění vznikají absurdní až bizarní situace, které spolu zdánlivě nesouvisí. Vše do sebe zapadne vyústěním tohoto velmi sugestivního příběhu. Kniha je o bezmocnosti proti lidské špatnosti, zkaženosti, nespravedlnosti a zlu, které umí páchat snad jenom člověk.

20.10.2021 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Vynikající počin Karla Čapka, u jehož čtení člověk nemůže a také nezůstane klidným. V této hře dává Karel Čapek zcela na srozuměnou, jaký postoj má k nesmyslnosti a krutosti válek.

06.08.2021 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Nápad, pojmout snad 100x vydanou nesmrtelnou kytici K.J.Erbena jako komiks, byl vskutku výtečný. Další velké plus zaslouží to, že komiksy k jednotlivým baladám pochází od různých autorů, čímž je zaručena rozmanitost. Některé na mě zapůsobily více, jiné méně - asi jako na každého. Líbilo se mi, že některé jsou vykresleny v dnešní době a jsou v nich zřetelně vidět "výdobytky" našeho uspěchaného světa, které by v dobách autora byly nejspíše předmětem SCI-FI. Kniha samozřejmě nepostrádá všechny balady v původních verzích tak, jak je pro věčnost sepsal mistr pera J.K.Erben.

31.03.2021 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Krásná lyrická sbírka Jaroslava Saiferta, ve které s láskou vzpomíná na své dětství, rodiče, domov a s ním spojené drobnosti, které se člověku neodmyslitelně vryjí do paměti, i ve mně vyvolala obrázky z vlastního dětství a milé vzpomínky na babičku s dědou, k nimž jsem velmi často a ráda jezdívala.

07.02.2024 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

(SPOILER) Jaroslav Havlíček opět dokázal, jak skvěle dokáže své románové postavy "vytunit" a na jejich povahách a skutcích pak postavit úžasné psychologické drama, které jde skutečně do hloubky. Energická a svéhlavá Štěpka v knize prochází různými etapami svého života a čtenář může sledovat, jak jí její nelehký úděl změní. Nezodpovědný floutek Pavel přivede rodinu svým hýřením téměř na mizinu a není mu vůbec proti srsti bezohledně využívat ostatní ku svému prospěchu. Také další postavy románu jsou velice zajímavě vykresleny. Této knize však největší slávu přineslo její filmové zpracování v režii Juraje Herze, kde hlavní role bravurně ztvárnili vynikající Iva Janžurová a výtečný Petr Čepek. Tentokrát jsem poslouchala povedenou audio verzi.

28.04.2023 5 z 5

Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

Soubor tří slavných Havlíčkových děl a epigramů v jedné knížce obohacené vtipnými ilustracemi Josefa Lady je takový základ, který by měl být k knihovničce každého Čecha. Havlíčkovo satirické dílo je pořád aktuální a nestárnoucí - dá se napasovat na každou dobu. Čest památce tohoto českého velikána !!!

29.12.2022 5 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Pochmurný příběh o nelehkém údělu lidí, hlavně žen, žijících v Beskydech. Trudný život svobodné matky, která se na nátlak rodiny provdá za bohatého, leč drsného a neomaleného chlapa. Zdálo by se, že Františka pocházející z chudých poměrů a ještě k tomu s nemanželským synkem, si svatbou za vcelku bohatého muže polepší, ale zdaleka tomu tak není. Musí velice tvrdě pracovat a k tomu trpět ponižování, ústrky, lži, nevěru a výsměch - to vše až do bodu, kdy pohár hořkosti přeteče...

29.12.2022 5 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

(SPOILER) Společenský satirický román ze staré nevolnické Rusi poloviny 19.století je odvážnou kritikou zkažené společnosti a celého systému - byl na svou dobu tak ostrý, že ho byl autor nucen alespoň částečně přepracovat. Nebývalé kritice jsou v tomto díle podrobeni hlavně statkáři a to pro jejich opilství, hráčskou vášeň, mravní úpadek, lakotu a neschopnost. Kritika nekalých obchodních praktik té doby je vypodobněna v odvážném a smělém úmyslu úředníka Čičikova, jak zbohatnout a získat si společenskou prestiž, který dokáže nevšedním podvodem, a sice nákupem mrtvých duší za babku, dovést k téměř zdárnému konci. Samotný příběh obohacuje velice precizní a podrobný popis charakterů a povah jednotlivých románových postav.

04.11.2022 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Originální mysteriózní horor se člověku velice rychle dostává pod kůži a čtenář je záhy lapen do smyčky očekávání a strachu. Výborná myšlenka, skvěle zpracovaná a dotažená do konce. Tentokrát jsem poslouchala audio verzi v podání mého velkého oblíbence Norberta Lichého, jehož osobitý přednes s temným příběhem skvěle koresponduje.

12.10.2022 5 z 5

Šok z bohů Šok z bohů Erich von Däniken

Autor si dal velkou práci se studiem různých historických pramenů, vyhledával odborníky v oblasti historie, fyziky, matematiky a jiných vědních oborů, setkal se se spoustou lidí, kteří měli zajímavé a často nevysvětlitelné zážitky, porovnal různé historické záznamy s výpověďmi desítek osob, a také nastínil, proč jsou "mocnými" skutečnosti a zvláštní jevy bagatelizovány, důkazy zabavovány, lidé označováni za pomatence a U.F.O. cejchováno jako výmysl slabomyslných přesto, že existují stovky, ne-li tisíce důkazů o návštěvách mimozemských civilizací na naší planetě, ať už je budeme nazývat Bohy nebo Ufony. Uvážíme-li, jak je pravda těmi, kdo nám vládnou od západu na východ neustále podle jejich potřeby ohýbána, jak jsou zkreslována fakta a ovládáno veřejné mínění, a když se bez předsudků zamyslíme, zjistíme, že na tom všem opravdu něco je a tak nějak to do sebe zapadá.

21.07.2022 5 z 5

Když moudrý mluví, moudří naslouchají Když moudrý mluví, moudří naslouchají Svámí Bhakti Gaurava Narasingha

Knížka, která nám kromě přiblížení historie Indie, nabídne zajímavý náhled do různých témat jako jsou např. "pokrok", fyzika, UFO, vědomí, stvoření světa, kde autor srovnává prastaré védské poznání s různými vědeckými aspekty naší doby a dnešní společností, která si většinou o sobě nadutě myslí, jak je moderní a nejpokrokovější, a přitom se často oddává pouze požitkářství, honbě za penězi a majetkem. Většina z nás, obyvatel tzv. západního světa, v této uspěchané době často zapomíná na svou duši, kterou svým jednáním a způsobem života pustoší a ani si nepřipouští, jak pomalu duchovně degeneruje.

19.05.2022 4 z 5

Čtení o hradech, zámcích a městech Čtení o hradech, zámcích a městech Eduard Petiška

Poslouchala jsem jako audio v příjemném podání Josefa Somra a Miroslava Táborského. Ráda si čas od času přečtu nebo poslechnu tyto staré pověsti a příběhy z naší dávné minulosti - krásně přiblíží život v oněch dobách, který měl svá velká úskalí, své radosti, svá tajemství, hrdiny, zbabělce, intrikány a podrazáky, jak tomu je ostatně i dnes.

19.05.2022 4 z 5

Bílá nemoc (komiks) Bílá nemoc (komiks) Jan Štěpánek

Jsem opravdu potěšena, že vychází stále více klasických knih v kvalitním komiksovém zpracování, protože jsem přesvědčena, že v dnešní době mají tyto grafické romány větší šanci na přečtení u mladší generace, která - přiznejme si to - má dnes jinou zábavu než čtení, a to zejména internet, Facebook a jiné sociální sítě. Velmi pěkně vyvedený komiks k poctě vynikající knihy Karla Čapka mě nadchnul a věřím, že si cestu ke čtenářům najde.

04.05.2022 5 z 5