85098211 85098211 komentáře u knih

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Jméno kapitán Exner mi nebylo neznámé, ale to bylo asi tak všechno, protože jsem jinak nevěděla vůbec nic ;-). Takže jsem byla, než jsem si tuto knihu vybrala, opravdu nepřipravená a netušila jsem, zda se mi tedy bude líbit. Ale samozřejmě jsem doufala (soudě podle hodnocení tady), že budu minimálně spokojená ;-). A musím uznat, že mě příběh zaujal hned od samého začátku. Jedná se totiž o hodně zajímavý případ, který se klidně mohl stát i ve skutečnosti. Exner je sympaťák, který se čtenáři okamžitě dostane pod kůži. A jenom díky němu je nakonec odhalen i pachatel. Za sebe dávám bez zaváhání pět hvězdiček a časem si určitě zase nějaký případ s kapitánem Exnerem dám :-).

07.03.2019 5 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Asi jsem už z toho správného věku, kdy jsem tuto knihu měla číst, dávno vyrostla. Ale hodila se mi do Čtenářské výzvy, a tak nebylo úniku ;-). Nebyla špatná a autora mám docela v oblibě, ale ne všechny příběhy byly stejně dobré. Podle mého názoru se asi nejvíc vydařilo vyprávění Rikki-Tikki-Tavi, potom povídka Bílý lachtan, která byla také výborná a moc se mi líbila, ale ostatní - aspoň podle mého názoru - byly už o něco slabší. Celkově tedy jednu hvězdičku strhávám ;-).

01.02.2019 4 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Výborné případy nepřekonatelného Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona! Všechny jsou skvělé, některé méně známé, jiné více. Ani nedokážu říct, která povídka je nejlepší, protože ani jedna z nich nepostrádá tu správnou atmosféru a napětí. Nezbývá tedy než hodnotit plným počtem ;-).

04.01.2019 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Podle mého názoru má kniha tentokrát trochu pomalejší rozjezd, ale po chvilce jsem se do příběhu ponořila jako už i u předchozích případů s Martinem Servazem - a nebylo úniku ;-). Sice se mi kniha zdála slabší než například Mráz nebo Tma - tyto knihy u mne jednoznačně vedou :-), ale to mohlo být dané také tím, že tento díl byl vydaný s velkým odstupem od těch ostatních. I když se obávám, že to nebude ten pravý důvod Každopádně se i tak jedná zase o dost dobrou knihu, která se autorovi celkem povedla. Snad se tedy brzy dočkáme pokračování, protože konec byl všechno, jen ne uzavřený...

29.06.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Konečně jsem se dočkala ;-) - první kniha od autorky, která se mi líbila v podstatě bez výhrad. Celý příběh je prolnutý smutkem, ale hezky se čte. A i když styl psaní mně osobně nesedí úplně tak, jak bych si představovala, možná si časem přečtu i pokračování...

16.12.2017 5 z 5

Světlo černé svíčky Světlo černé svíčky Wolfgang Held

Bohužel mne mrzí, že se zde názorově rozcházím s předchozím komentářem mého oblíbeného uživatele Pavelpi... Ale mne kniha nedokázala ani zdaleka tak nadchnout, jak bych si sama přála. Vybrala jsem si ji do Čtenářské výzvy a vůbec mne nepřekvapuje, že je tak málo v přečtených. Je dobře napsaná, o tom není sporu. Příběh je opravdu vynikající, ale je určený spíše pro mužské čtenáře. Místy jsem se i nudila, vyprávění se dost táhlo, proto dávám poctivé tři hvězdičky - ovšem ke knize se už vracet nebudu...

13.01.2020 3 z 5

Italské dvojhubky Italské dvojhubky Marta Kučíková

(audiokniha)
Poměrně vtipné a krátké historky se moc hezky poslouchají. Až čtenář zatouží se do krásné, slunné Itálie odstěhovat nadobro :-). Občas - a bohužel opakovaně - ale autorka zvolila slova, která mi dost vadila, do kontextu se vůbec nehodila a působila rušivě. A právě tyto výrazy byly kamenem úrazu, jinak bych knize s přehledem dala plný počet. Pokud ale budu vycházet z toho, že ne každý čtenář tento "nedostatek" byť jen zaznamená ;-), jedná se o skvělou knihu, u které se dobře pobavíte.

06.10.2019 4 z 5

Červen Červen Gabrielle Lord

Ach jo, autorka čtenáře fakt hodně napíná... A to mám před sebou ještě celý půl rok. No, ale nedá se nic dělat, i tento díl je stejně napínavý, akční a zajímavý jako ty předchozí. A samozřejmě se zase posuneme o kus dopředu, i když to jde podle mého názoru hodně pomalu ;-). Pochopitelně to je jen můj pocit, protože příběh má spád, dobrou dynamiku a je čtivě napsaný. Takže nezbývá, než že se jede dál! :-)

18.09.2019 5 z 5

Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Gričská čarodějnice 1. - Tajemství Krvavého mostu Marija Jurić Zagorka (p)

Všechny knihy z této řady jsem četla už před mnoha lety, hned po jejich vydání. Ale ještě moc dobře si vzpomínám, jak jsem byla příběhy nadšená! Jsou výborně napsané, čtivé a silně návykové :-). Autorce se podařilo vystihnout dobovou atmosféru na jedničku. Kromě toho je kniha napínavá a strhující, čtení jsem přerušovala opravdu jen s těžkým srdcem ;-). Doporučuji hlavně těm, kdo mají rádi romantiku hezky skloubenou s dobrodružstvím a napětím, a kromě toho doufám, že se mi někdy podaří (nejen z časových důvodů) se k této sérii vrátit...

11.07.2019 5 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Další díl s kapitánem Exnerem a zase dost dobrá kniha. Jen začátek se mi zdál tak trochu zdlouhavý, ale jinak se jednalo o zajímavý a podle mého názoru i poměrně spletitý případ, který se odehrává v originálním prostředí pražské zoologické zahrady. Kniha je opět čtivá a dobře napsaná, proto dávám poctivé čtyři hvězdičky a na Exnera určitě nezanevřu a časem se k nějakému jeho případu vrátím ;-).

02.04.2019 4 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Tohle byl teprve třetí román Agathy Christie a zároveň druhý případ Hercula Poirota. S touto knihou se autorka prosadila - a to plným právem!
Poirot a jeho přítel Hastings jsou povoláni do Francie, aby pomohli milionáři Renauldovi, který se cítí v ohrožení života. Ale bohužel je příliš pozdě, protože po jejich příjezdu je už Renauld mrtvý. Lov na vraha začíná, ale tentokrát má Poirot protihráče, mladého detektiva Girauda. Rozjíždí se tedy závod o nejlepší stopy, indicie a teorie. Příběh je napínavý, zvraty v ději se nedají vůbec odhadnout a vrah je opět naprostým překvapením. Nemohu tedy hodnotit jinak, než plným počtem ;-).

22.10.2018 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Velice dobrá historická detektivka. Sice úplně jiná, než jaké píše například Vlastimil Vondruška, ale také čtivá a poutavá. Navíc tentokrát i mému srdci blízká, protože nedaleko Bludova jsem se narodila a prožila mládí ;-). Doporučuji a nenechám si ujít ani další knihy z této série.

09.06.2018 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Tato kniha je prostoupena ďábelskou a temnou atmosférou, která je pro autorku tak typická. A i když zde chybí staří známí Hercule Poirot nebo slečna Marplová, je to (zase) skvostná a napínavá detektivka. Prozradím pouze to, že budete překvapeni, kdo je pravým vrahem ;-).

25.04.2018 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

(audiokniha)
Starý, známý Peter May opět nezklamal! Poté, co jsem od tohoto autora přečetla Trilogii Lewis i Ostrov Entry - a byla nadšená, moc se mi líbila i tato kniha. Řekla bych dokonce, že je Peter May čím dál lepší, doslova zraje jako víno. Zápletka je zajímavá a čtenáře od začátku udržuje ve stálém napětí. Zase úchvatné prostředí, poutavý děj, jistá ponurost a nesmí chybět ani záhada z minulosti. To všechno - a nejen to - zde najdete. A také poselství, které je skryto v poučném pojednání o včelách a které vede k zamyšlení. Interpretace Jiřího Dvořáka jako vždy vynikající a atmosféru podtrhující - vřele doporučuji! :-)

07.04.2018 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Před zhruba deseti lety jsem začala číst první knihy této série. Dočetla jsem ale jen do konce čtvrtého dílu, potom mi do toho něco přišlo a dál jsem se bohužel už nikdy nedostala. Ale již tenkrát mne příběh doslova uchvátil. Proto jsem uvítala možnost si knihy poslechnout v audiopodobě, protože jsem věděla, že tímto způsobem je dotáhnu až do konce ;-). A tak tomu i bylo. Den po dni jsem se znovu a znovu ponořila do poslechu jednoho dílu a nechala se unést do kouzelného a fantastického světa mluvících zvířat, kterým vládne moudrý lev Aslan, do světa dobrých i zlých bájných bytostí, ale také "obyčejných" lidí. Poslech v interpretaci Miroslava Táborského se pro mne stal opravdovým zážitkem, jeho hlas dojem z právě poslouchaného příběhu ještě umocnil. Jsem opravdu vděčná za načtení mých oblíbených knih a ostatním - pokud mají zájem o knihy s touto tematikou - je doporučuji samozřejmě také! :-)

10.06.2017 5 z 5

Prosinec Prosinec Gabrielle Lord

Poslední díl, který celou sérii uzavře, je hodně akční, napínavý a strhující. Jen rozjezd je trochu pomalejší. Ale potom už jedna nebezpečná situace střídá druhou a všechno jde ráz na ráz. Samozřejmě má Call už po celý rok (až nenormálně) obrovskou porci štěstí a vzniká dojem, že je prakticky nesmrtelný. Kromě toho musím autorce vytknout určitou rozvláčnost, která její knihy doprovází - myslím, že celé Spiknutí 365 se dalo o něco zkrátit a příběhu by to neuškodilo. Protože se však jedná o sérii pro mládež, která (snad) není tak kritická jako starší čtenář ;-), tohle všechno autorce odpustím a celkově její knihy považuji za zdařilé a čtivé. Mimochodem i závěr se mi dost líbil a konkrétně v této části mě doslova uchvátilo postupné rozplétání záhady rodiny Ormondů. Protože zrovna tohle bylo opravdu dobře vymyšlené a nemělo chybu :-). Pokud se tedy chcete vrátit do věku, kdy vám (i mně) bylo náct, knihy si přečtěte. Ale berte je, prosím, tak trochu s nadhledem, právě proto, že nám už těch krásných náct není...

27.09.2019 5 z 5

Červenec Červenec Gabrielle Lord

Výborný díl, který se odehrává částečně v klášteře, což je opravdu hodně zajímavé místo ;-). Callovi se sice podaří jednoho nepřítele zeliminovat, ale nebezpečí tím ani zdaleka nekončí. Kromě toho se v příběhu tentokrát dočkáme vyluštění aspoň náznaku toho, co by se mohlo skrývat za záhadou singularity rodu Ormondů, a na scénu se vrací i Winter. Už mi fakt dost chyběla :-). A úplný konec knihy je opravdová pecka, otevřenější už snad ani být nemůže, takže se okamžitě vrhám na další díl...

20.09.2019 5 z 5

Leden Leden Gabrielle Lord

Tak tohle je fakt výborná kniha, ve které nechybí vůbec nic, co by měl správný akční příběh mít! Najdeme zde nejen dobrodružství, skvělou zápletku a napětí, ale také tajemství, které se hned tak brzy nevyřeší. Počítám s tím, že autorka čtenáře bude napínat až do posledního dílu - ach jo... Za co ji ale chválím, že nás (a samozřejmě ani Calla) nenechá vydechnout ani na minutku :-). Kniha se opravdu hodně dobře čte, stránky jen letí, je totiž napsaná poutavým stylem a já se rovnou vrhám na další díl!!!

11.09.2019 5 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Poměrně dobrá detektivka s Adamem Dalglieshem a zároveň to byl jeho třetí případ, který se mi dostal do rukou. Nevím, jaký názor mají ostatní čtenáři, ale já s autorčiným stylem psaní tak trochu vedu boj :-). Nápady a zápletky má hodně dobře vymyšlené, ale zpracování spíš vázne. I tento příběh je napsán dost zdlouhavě a vůbec by mu neuškodilo, kdyby byl o něco kratší. Zato konec je výborně vygradovaný, to je zase autorčina silná stránka, za kterou ji musím pochválit ;-). Proto jako celek hodnotím knihu poctivými čtyřmi hvězdičkami.

25.04.2019 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Ze začátku jsem si i poměrně dlouho myslela, že by se mi kniha mohla líbit, přestože jsem v příběhu marně hledala aspoň jednu sympatickou postavu. A nenašla jsem ji. Ale ještě horší bylo, že i kniha mě postupně přestávala zajímat. Několik posledních kapitol to už byla taková slátanina, že jsem nestačila žasnout, bohužel v negativním smyslu. Nakonec mi bylo úplně jedno, jak všechno dopadne. Byla to moje první kniha od autora, těžko říct, jestli bych mu ještě měla dát šanci - momentálně spíš ne ;-). Ale protože existuje i spousta ještě o dost horších knih, hodnotím průměrnými třemi hvězdičkami.

31.03.2019 3 z 5