85098211 85098211 komentáře u knih

Pro mne definitivně nejlepší Foglarova kniha - četla jsem ji jako první od tohoto autora hned po jejím vydání v roce 1991 a okamžitě mě pohltila. I černobílým televizním seriálem s Janem Třískou jsem byla fascinovaná. Prostě nádhera!

24.08.2017 5 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

(audiokniha)
Nádherný, pohodový poslech! Interpretace Daniely Kolářové je to "pravé ořechové", co této audioknize sluší. Obsahově se ani tak nejedná o ucelený příběh, jako spíše o jednotlivé postřehy a zážitky autorky Marty Davouze (bývalé manželky Vladimíra Železného). Kniha je plná vtipných postřehů a je opravdu osvěžující. Jedna věc mi ale tak trochu vadila: vyskytují se tam (a dost hojně) dialogy v anglickém a francouzském jazyce - někdy se jedná pouze o samostatné věty. Sice jsem jim docela rozumněla (co mi moje základní znalosti angličtiny dovolily), ale pro posluchače, který není tolik jazykově vybaven, by poslech mohl znamenat malý problém. Přesto si mne audiokniha opravdu podmanila...

07.07.2017 5 z 5

Konec vosí sezóny Konec vosí sezóny Denise Mina

Tuto knihu jsem jako audio poslouchala už před poměrně dlouhou dobou a ten pesimismus spojený s depresí, který je tam po celou dobu cítit, mě nechtěl pustit několik dalších dní. Napsáno výborně, interpretace Jaromíra Meduny vynikající a i ty popisné pasáže mi nevadily. Ale ta beznaděj, táhnoucí se celým dějem, je ubíjející. Jediným světlým momentem je, že hlavní hrdinka je těhotná - čeká totiž dvojčata. Ale to je asi tak všechno, co by se dalo označit za jakýsi záblesk optimismu. Zbývá tedy jen malá naděje, že svět a lidstvo (snad) nejsou tak úplně zkažení, jak to vidí Denise Mina...

24.06.2017 3 z 5

Síla okolností a jiné povídky Síla okolností a jiné povídky William Somerset Maugham

Jako celek je kniha vynikající, i když některé povídky jsou samozřejmě poutavější než ty ostatní. Všechny jsou ale skvostně napsané a čtivé. Mně osobně se asi nejvíc líbila hned ta první Před zahradní slavností, protože se mi zdála tak trochu tajuplná a napínavá. A potom mne ještě zaujal i příběh, kde muž své ženě začne vyprávět o svém dlouholetém předmanželském vztahu s domorodkou, se kterou má tři děti. Jak povídka skončí, je očividně jasné jen čtenáři, zato manžel zůstává zabedněný opravdu hodně dlouhou dobu ;-). Ráda tedy dávám knize plný počet hvězdiček a doporučuji.

10.04.2019 5 z 5

Petr Pan Petr Pan James Matthew Barrie

Kniha je dobře napsaná a příběh moc hezky a originálně vymyšlený - jedno "ale" tady však je ;-). A to, že už nejsem ve správném věku, i když jinak mám pohádkové knihy ráda. Z toho důvodu tedy jednu hvězdičku strhávám.

09.12.2018 4 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

(audiokniha)
Kniha je opravdu neobvyklá, hlavně stylem psaní, který mi moc nesednul. A musím přiznat, že kdybych ji neposlouchala v podání vynikajícího Igora Bareše, tak bych ji s velkou jistotou odložila. Příběh je zajímavý a svým způsobem strhující, ale jeho zpracování se - podle mého názoru - autorovi moc nepovedlo. To však může být pouze můj subjektivní pocit. Za načtení, které je dokonalé, jednu hvězdičku přidávám ;-).

05.12.2018 4 z 5

Až tady nebudu Až tady nebudu Linda Green

Kniha mne velice příjemně překvapila, i když se docela pomalu rozjíždí. Potom už ale není úniku, děj nabere na obrátkách a napětí stoupá s každou další otočenou stránkou. Mně se tento příběh líbil ještě víc než autorčina prvotina, proto hodnotím plným počtem a budu se těšit na její další knihu :-).

24.11.2018 5 z 5

Madame Picasso Madame Picasso Anne Girard

Jak jsem poznamenala už u předchozí knihy "Vařila jsem pro Picassa", příběhy tohoto typu nejsou vůbec můj šálek čaje - a přesto si je občas nedokážu odpustit ;-). Poté, co jsem začala číst tuto knihu, domnívala jsem se opět, že se jí budu muset protrpět. Ale posléze děj získal na spádu a poutavosti a já jsem se doslova toužila dozvědět, jak nakonec všechno dopadne - i když se smutným koncem se dalo po určité době s jistotou počítat… Jen jako poznámku na okraj bych dodala, že Picasso byl opravdový bohém a sympatický mi nebyl ani nyní v této knize, kdy jeho postava stála ve středu dění. Ale taky je možné, že mu jen křivdím? Zase na druhou stranu o tom sama silně pochybuji ;-).

22.09.2018 5 z 5

Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Benjamin Rochefort

A je tu další kniha, která mne doprovázela na dovolenou. A tentokrát jsem byla navýsost spokojená. Mám moc ráda historické a zároveň dobrodružné romány - a toho se mi zde dostalo mírou vrchovatou. Kniha je neskutečně čtivá a je hodně těžké se od ní odtrhnout. Hlavní hrdina je sympatický sukničkář - njn, nemůže za to, podědil to po matce i po otci ;-), a i jeho statečnost je obdivuhodná. Za mne tedy plným právem nejvyšší počet hvězdiček :-).

20.08.2018 5 z 5

Živá investice Živá investice Dick Francis (p)

Jak jsem si už u autora zvykla, opět skvělá detektivka s hodně zajímavou zápletkou. Hříbat mi bylo líto, protože nechápu, jak někdo může být tak zlý a zvrácený a kvůli penězům dělat něco tak hrozného. Z toho mi bylo dost smutno… Ale jinak mi byl Tim sympatický a příběh napínavý, proto hodnotím zase plným počtem hvězdiček ;-).

20.06.2018 5 z 5

Cílová rovinka Cílová rovinka Dick Francis (p)

Při čtení této knihy jsem si opakovaně říkala, že to nemusí být vždycky výhra mít sourozence ;-). Natož po něm podědit úplně všechno - za mne tedy ne, děkuji :-). Ale jinak jako obvykle výborná detektivka s originální zápletkou. Dick Francis se zde zase ukázal ve skvělé formě a já hodnotím pěti hvězdičkami.

11.06.2018 5 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Detektivní klasika, která má sice hodně zajímavý námět, ale je také bohužel poměrně zdlouhavě napsaná. Pokud si však chcete odpočinout od temných severských detektivek, jste tady naprosto správně ;-).

04.05.2018 4 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

(audiokniha)
Takhle, kdyby byla fyzika podaná ve škole, tak jsem si ji (možná) i oblíbila ;-). Protože ve skutečnosti jsem ji bytostně nesnášela... Jako audiokniha jsou bajky načtené na výbornou a to byl pravděpodobně také důvod, proč mne příběhy tak zaujaly. A proč hodnotím pěti hvězdičkami ;-).

23.04.2018 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

(audiokniha)
Musím přiznat, že novelu bych si za normálních okolností nikdy dobrovolně nepřečetla. Ale v interpretaci Ladislava Mrkvičky se příběhu prostě nedá odolat... Chvilku sice trvalo, než jsem se do poslechu dokázala plně ponořit a soustředit se na každý jeho detail. Ale potom už nebylo úniku - audioknihu jsem nedokázala odložit a s poslechem počkat až do dalšího dne, musela jsem ji doposlechnout do úplného konce. Tento tragický příběh mne naprosto strhnul a pohltil a přinesl mi výjimečný posluchačský zážitek.

17.04.2018 5 z 5

Švýcarský Robinzon (převyprávění) Švýcarský Robinzon (převyprávění) Bohumír Polách

Výborná robinsonáda, určená spíše mladším čtenářům. Kniha je rozhodně poutavá a čtivá, moc se mi líbila sounáležitost rodiny Braunových. Hlavně v dnešní době, kdy je málem vzácností na takovou rodinu narazit, je příběh pohlazením na duši. Mně se kniha líbila moc, měla jsem radost, že skončila happyendem, a i když už nepatřím k té správné cílové skupině, dávám hodnocení nejvyšší! :-)

04.04.2018 5 z 5

Vídeňské bratrstvo Vídeňské bratrstvo Ingar Johnsrud

Snad by tato kniha mohla být i zajímavá, je poměrně napínavá a i děj se slibně rozvíjí. Ale je také dost brutální, plná drsných až nechutných scén. Jediné, co se mi líbilo opravdu bez výhrad, byla interpretace audioknihy, ta se povedla na jedničku ;-).

23.03.2018 2 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Výborná historická detektivka, mně se líbila moc ;-).
Kromě toho znám i rozhlasovou hru, ta je podle mého názoru stejně zdařilá.

12.03.2018 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Kniha, rozdávající radost ze života a ze všeho, co k tomu patří. I když salvy smíchu se nekonaly ani náhodou. Interpret audioknihy výborný, tučňák velice sympatický :-). Jen jsem tak nějak očekávala optimističtější konec...

07.03.2018 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Dobře napsané, to ano - ale Gretu naprosto nechápu. Tohle by nebylo nic pro mne, v tomhle jsem "stará konzerva" :-))).

03.03.2018 3 z 5

Matčin stín Matčin stín Diane Chamberlain

Co napsat k poslední knize z trilogie Kiss River? Snad jen to, že (zase) nezklamala a byla výborná. A možná i nejlepší z této řady? Těžko říct - ale jisté je, že autorka píše skvěle a já jí určitě přízeň zachovám i do budoucna.

23.02.2018 5 z 5