a.k a.k komentáře u knih

Stíny horkého léta Stíny horkého léta Parry Bronwyn

Nenáročná detektivka z prostředí australského národního parku, kde hlavní roli má správkyně parku Jo, která při obhlídce najde mrtvolu muže. Vyšetřování případu se ujímá Nick, který má tak trochu tajemnou minulost.
Kniha se čte překvapivě dobře a děj svižně ubíhá. Nechybí ani decentní romantická linka. Nebylo to vůbec špatné.

16.09.2019 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Psychologický román postavený na milostném trojúhelníku, ale od svých žánrových kolegů se liší fantaskním závěrem.
Z recenzí a nadšených komentářů jsem věděla, že mám čekat převratný závěr. I když jsem celkovou pointu tak nějak tušila, finále se zajímavě a nečekaně poskládalo. Pak ale přišlo superfinále a tím mě autorka, liška jedna podšitá, skutečně dostala.
Paráda. Doporučuji.

15.09.2019 4 z 5

Dcery čarodějného vrchu Dcery čarodějného vrchu Mary Sharratt

Velmi působivý román, který je beletristickým zpracováním důkazního materiálu z reálného čarodějnického procesu.
Tohle mě moc bavilo. Skvěle odvyprávěný příběh, výborné čtení, doporučuji.

09.09.2019 5 z 5

Když kohout dozpíval Když kohout dozpíval Alena Vrbová

Historický román z období 30 leté války, který primárně nezachycuje podrobnosti válečných konfliktů, ale předkládá obrázek života šlechty i obyčejných lidí ve válkou zmítané zemi. Hlavní roli zde hrají spletité vztahy v rodu Harantů a zároveň počátek jednoho kamenického rodu na našem území.
Čtení je trochu složitější, připravte se na archaismy v přímé řeči. Což ale u historického románu až tak nevadí. Vhled na politicko-válečné mezníky je trochu kostrbatý.
Co mě moc bavilo, je líčení osudů kameníka Linharta, to jsem si skutečně užívala.

09.09.2019 3 z 5

Utěšitelky Utěšitelky Ruth Hallo

Otřesný příběh o dívkách z okupované Číny, které byly s příslibem pracovního místa odvezeny z domovů, zavřeny a nuceny k sexuálním službám pro japonské vojáky. Ty, které válku přežily, čelí odsouzení vlastních rodin.
Tak toto byla vážně síla. Přistihla jsem se, že chvílemi ani nedýchám. Kdo je slabší povahy, ať to raději nečte.

05.09.2019 5 z 5

Tmavomodrý svět Tmavomodrý svět Zdeněk Svěrák

Bývalý letec František Sláma zápolí ve vězení na Mírově se zápalem plic. Spoluvězňům zde vypráví svůj působivý příběh z války, kdy sloužil u Britského královského letectva.
Malá kniha s velkým románovým příběhem. I slza ukápla.

03.09.2019 5 z 5

Tajná kniha Tajná kniha Grégory Samak

Stařičký Žid Elias Ein dostane na sklonku života možnost změnit minulost. Prostřednictvím tajných knih se může vrátit v čase a ovlivnit historii první poloviny 20. století. Má šanci zachránit milióny životů včetně svých předků.
Velmi dobře vymyšlený příběh, který měl spád a moc hezky se četl. Omylem jsem si knihu koupila ve slovenštině a po zjištění zvažovala, zda-li vůbec číst. Ale děj mě naprosto pohltil a knížku jsem doslova zhltla. Moc mě to bavilo.

29.08.2019 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Jednoduchý a velmi krásný příběh o přátelství dvou chlapců, které vzniká v italských Dolomitech. Dobývání zdejších horských vrcholů je životním stylem frustrovaného otce jednoho z hochů.
Kniha nepřináší jen působivý obrázek hor, ale především hlubší poznání vztahů mezi postavami otce a syna, či obou chlapců v dětství i dospělosti. Láska k horám tu hraje zásadní roli.
Moc pěkná knížka. Doporučuji.

27.08.2019 5 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Velmi působivý román z čínské historie o postavení a neomluvitelném zacházení s dívkami a ženami v tehdejší společnosti. I když autorka nejde do hloubky psychologie postav, má dílo svou váhu. Samotná představa světa, ve kterém Lilie a ostatní ženy žily, zanechá ve čtenáři hlubokou stopu.
Nejde jen o líčení života Lilie pohledem skrz zamřížované okno ženské světnice. Překvapí vás bohatý děj závislý na různých etapách jejího života.
Moc mě to bavilo.

26.08.2019 5 z 5

Tajemství chrámové hory Tajemství chrámové hory Michael Byrnes

Svižný příběh, který v sobě ukrývá tajemství, které se snaží rozluštit hned několik nezávislých skupin. Hlavní roli zde hraje historie náboženství a obavy církve před důsledky možných zjištění.
Dobře se to četlo, zápletka mě bavila.

25.08.2019 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Nevšedně zpracované téma rasové nesnášenlivosti. Člověk by skoro řekl, že s ničím novým už nejde přijít a ejhle, najednou sami přemýšlíte, jak byste se v určitých situacích zachovali sami.
To, že mě autorka dostane každým svým románem, už jsem si zvykla. Ale že mě dojme už někde na desáté stránce? A silných momentů pak přijde ještě celá řada.
Výborné. Doporučuji.

24.08.2019 5 z 5

Dar jitra prvého Dar jitra prvého Jarmila Loukotková

Další šance pro autorčinu tvorbu na současné téma u mě nedopadla nejlépe. Zůstanu věrná jejím excelentním historickým románům. Toto bylo na můj vkus bez šťávy, dialogy působily kostrbatě a upřímně jsem se těšila, až se doberu konce.

22.08.2019 2 z 5

Ve znamení Lva Ve znamení Lva Jan Šmíd

Historický román ne jen o Janu Lucemburském. Tato kniha zaujme především čtenáře, kteří hledají víc než jen biografii slavného panovníka. Autor se zaměřil na veškeré souvislosti evropských dějin tototo období, až někdy máte spíše pocit, že čtěte učebnici dějepisu. Doporučuji čtenářům, kteří nehledají jen příběh s historickým pozadím, ale mají rádi historii jako takovou.

19.08.2019 4 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Nemám ráda cirkus. Proto jsem tuto knihu dlouho odkládala. Jakmile jsem ji ale otevřela, dala jsem ji na jeden zátah.
Velice čtivý a smutný příběh, při kterém se mi až svíralo srdce.
Doporučuji.

18.08.2019 5 z 5

Přiznání Přiznání Jo Spain

Neznámý narušitel nakráčí do obýváku Julie a Harryho McNamarových a před zraky manželky brutálně na Harryho zaútočí.
I když začátek příběhu vybízí očekávat napínavou krimi, následný děj spíše inklinuje ke společenskému románu. V osobní zpovědi manželky Julie a Harryho útočníka se v ději vracíme do 90. let. Pokud máte rádi silné lidské příběhy, které se mohou zvrtnout až v závažný zločin, rozplétání osudů našich postav vám nabídne ten správný zážitek.
Co mě moc mrzí, je špatná korektura textu.

18.08.2019 3 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Detektivku by si neměli nechat ujít příznivci složitějších detektivních případů, které nejsou primárně zaměřené na jednu vyšetřovací linii. Plusové body připíšete velmi dobře vykresleným charakterům postav (které jsou místy neprohlédnutelné a budete muset odhalit jejich skutečnou podobu) a především atmosféře, kterou tato kniha nabízí. A bude úplně jedno, jestli budete v ulicích meziválečného Berlína, v temném odlehlém skladišti nebo uprostřed mazurských močálů. Od pokračování série jsem si hodně slibovala. A musím konstatovat, že má očekávání byla mnohonásobně překonaná. Bylo to výborné. Moc doporučuji.

11.08.2019 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Stránkami se line hmatatelná atmosféra strachu, napětí, pochybností o tom druhém. Ale také otázek o minulosti obou hlavních aktérů. Nejde o žádný válečný román, ani válečnou romanci. Válečné mezníky vnímáte z úplně jiného úhlu, než je obvyklé. Ne ve smyslu, co a jak se stalo, ale co to pro obyčejné lidi znamenalo. Výborně napsaný příběh, který stojí za pozornost.

07.08.2019 5 z 5

Zloději lidí Zloději lidí Robert Crais

Rychlá, akční detektivka s brutálními popisy z prostředí ilegálního pašování lidí. Četlo se to dobře, ale nebudu úplně cílová skupina. Nějak mi ti klaďasové se zkušenostmi ze speciálních jednotek nic neříkají. Ale nic to nemění na tom, že parťák Joe Pike se stal mou nejoblíbenější postavou. Z jeho minimalistického chování (ani slovo zbytečně navíc, rovnou k akci) by si mělo brát příklad spoustu jiných hrdinů.

06.08.2019 3 z 5

Smrtící řeka Smrtící řeka Dervla McTiernan

První případ nové detektivní série z irského prostředí, který se moc dobře čte. Zajímavě vystavěný případ, který má sílu udržet si napětí a ve kterém jsou indicie odhalovány velmi pomalu. Vypadá to na začátek velmi slibné série. Doporučuji.

03.08.2019 4 z 5

Tichá srdce Tichá srdce Gwen Florio

Román z prostředí Afghánistánu po útoku na Světové obchodní centrum. V knize se střídají dějové linky osudů dvou žen, Američanky Liv a pákistánské Faridy, které spojí spolupráce v humanitární organizaci v Kábulu.
Kniha je moc pěkně napsaná, čtivá a postavy jsou nade vše uvěřitelné. Román ocení čtenáři, které zajímá tematika odlišnosti kultur, vnímání a postavení žen v Afghánistánu, ale také aktuální místní poměry válkou poznamenané země. Jako bonus potom dostanete dramatický závěr, který je právě důsledkem střetu dvou zcela odlišných světů.

30.07.2019 4 z 5