Affares Affares komentáře u knih

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Tak kde začít, nechci říct, že kniha byla špatná, to vůbec, ale přišla mi jako předehra k Atlasově vzpouře. Každá věta je pečlivě vážená a má svůj smysl. Několikrát se stane, že se zastavíte, zasníte a uvažujete nad tím, co čtete. Poselství o poslání každého z nás prostupuje celou knihou. Knihy od Randové jsou přesně takové, jaké by knihy měly být. A sice měly by zanechat silný dojem a poselství a i když si je čtete vícekrát, vždy vám budou mít co dát. Dávám 5 hvězd ale ve srovnání s Atlasovou vzpourou by měla tak 3-4. Ve srovnání s řadou knih, který se dnes vydávají jen kvůli penězům a nevalné kvality je ovšem skvost.

24.05.2019 5 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Z této knihy jsem vcelku rozporuplný. První polovina byla nádherná, objevování nového myšlení, nový svět, úsměvné situaci. Celou tuto část jsem měl nádherný a příjemný pocit. Poté se to začalo komplikovat a měl jsem dojel, že to zakončení bylo tak nějak "spíchnuté." Nenajdete tady fantazii a výrazy či styl jako na Zeměploše, drží se to více reálného světa, ale to se mi líbí. Dle mne podstata je, že sami odsuzujeme ostatní a netušíme, kdo, proč a co se stalo, že se tak chovají ale přitom jsme všichni stejní. Kniha se mi moc líbila a rozhodně stojí za přečtení a řada dalších čtenářů dokáže ono poselství knihy definovat lépe, než já sám.

22.05.2019 5 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Hodně často mívám problém s překladem názvů do češtiny ale zde se trefili naprosto přesně. Jenom lidé, a to se vším, co k tomu patří. Sice to je sci-fi kniha, ovšem velmi dobře napsána a hodně originálně vykresluje lidskou destruktivní povahu, jak jsme schopni zabíjet sami sebe, obnovit lágry atd. Tento poslední díl není ani tak o akci ale o myšlenkách kdo vlastně jsme. Poselství je dle mne v tomto posledním díle právě o tomto. Poslední díl byl za mne pocitově nejlepší.

25.04.2019 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Známý autor, vypsaný, zkušený, ale nemám od něj zase moc načteno abych porovnával s jinými díly. Styl psaní je velice čtivý, má spád a udrží čtenáře. Na druhou stranu mi kniha přišla jako by byla psána s vidinou peněz na základě jména autora, že se to prostě bude prodávat. Prostě chvílemi tam byly uvěřitelné věci a chvílemi byly moc "mimo". Ale zpět ke knize, moc se mi líbila myšlenka noetiky. Kdyby byla napsána samostatná kniha právě o tomto tématu a jeho objevování a zda je lidstvo připraveno, tak to bych si sakra rád přečetl. Suma sumárum, 4 hvězdy :-)

13.04.2019 4 z 5

Příběh 47 róninů Příběh 47 róninů John Allyn

Knihu jsem četl již před lety ale stále ji mám v paměti. Četla se velice dobře, vtáhla do děje a odvyprávěla světově známý příběh. Bohužel tím, že je tak známý, je zároveň i celá řada názorů na něj a na jeho odvyprávění. Kniha rozhodně stojí za přečtení a vtáhne do děje.

10.04.2019 4 z 5

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

Kniha, jak již bylo řečeno níže, není vůbec odborná. Zabývá se osudy lidí, dopady na jejich životy a společenskými změnami, které krize nastolila. A že jich bylo mnohem více, než jsem vůbec tušil. A to pořád pobírá jen jasná a poměrně jednoduchá témata. Z tohoto úhlu pohledu je kniha velice zajímavou sondou do tehdejší společnosti a v některých bodech jsem procházel AHA efektem. Je neuvěřitelné, jak moc těchto pár let ovlivnilo veškeré další směřování světa. Určitě super kniha, kterou mohu doporučit. Není to sice učebnice, ale kdyby byla, zařadil bych ji do povinné četby na školách, aby si mladí lidé uvědomili, jaké je sakra štěstí mít co jíst, kde spát a mít práci. A vlastně i celá řada dospělých.

09.04.2019 4 z 5

Žlutý baron Žlutý baron Jakub Patočka

Tato kniha má své pro i proti. Takže postupně:
PRO - Uváděné věci jsou naprosto zarážející a ukazují obratnost a schopnost Babiše jak každého, kdo by mu mohl přijít do cesty, oj*bat. Bohužel my, běžní lidí nedokážeme uvažovat takto sofistikovaně, takže to řada lidí ani nedokáže navnímat, natož tomu uvěřit, byť důkazů ať již přímých nebo nepřímých je celá řada. Vážím si práce novinářů a kritický pohled je naprostou nutností u jejich profese. Jdou do obrovského rizika a snaží se dávat věci do reálných či možných souvislostí. Kritické smýšlení a domýšlení toho, co nám politici říkají, by měl mít každý z nás. Za mne byla asi nejsilnější část o ČIŽP.
PROTI - kniha se občas odklání od faktů a pojednává spíše emocionálně. Byť to chápu, v takto závažných případech by se mělo jít na dřeň a argumentace. Tím nechci říct, že kniha neobsahuje fakta! Jen že je psána odlišným stylem např. od Boss Babiš.
Celkové hodnocení je 5*. Důvodem je že si vážím práce takovýchto novinářů a zároveň i tím, že kniha uchopitelně a srozumitelně pojednává o praktikách a o tom, kdo je Babiš. Knihu by si měl přečíst každý, a hlavně volič ANO. Protože i kdyby byla pravda jen 10% věcí uvedených(a rozhodně je to více), je to neskutečná katastrofa.

22.03.2019 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Autora jsem nikdy nečetl ani v podstatě tuto tématiku, takže nemám moc s čím srovnávat. Ovšem musím říct, že kniha má pěkné zvraty a tak nějak mám pocit, že to je jen nahozená udička na další díly :-) Kniha je napsána velice kvalitně a čtivě. Co si z ní odnáším se syrovost tehdejšího prostředí a jakou cenu měl život. Hodně čtu post-apo knihy a tady by se mohli autoři mnohdy učit. Vše je jasné a uvěřitelné a nejde vůbec o fabulace ale o realitu. O každé z postav by se dala psát doslova samostatná linie. O králi, o Petrovi z Rožmberka, o Jankovi... Těším se na pokračování!

15.03.2019 4 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Hmmm, zase celá řada rozcházejících se názorů v komentářích :-) Za mne rozhodně lepší než první, otevírací díl. U něj bych dal tři ale za styl psaní čtyři hvězdy. Zde si kniha ty čtyři již zaslouží. Rychlejší spád, zajímavější děj, odhalování spojitostí a důvodů ale tak nějak to na pět hvězd není. Někdo zde psal, že to bylo jako Pacific rim, s čímž ovšem souhlasit nemohu, žádné pořádné bojování tam vlastně nebylo. Moc se mi líbila část v Británii, jednání politiků a jak to celé dokážou pos..t :-) A odhalení hlavní postavy, dle mne až moc naivní vznik jeho vlivu, dalo se to vypracovat jinak, na druhou stranu výborně popsal, jaká je jeho role a jak ji vnímají lidí, se kterými manipuluje. Takže za mne určitě dobrá kniha a těším se na poslední díl.

01.03.2019 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Hned na úvod, peru se mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Kniha mi přišla zajímavá námětem ale taková hrr, byť je hlavně o postavách, ale stát se tohle, tak svět dle mne reaguje úplně jinak. Co naopak hodnotím pozitivně je jiný styl psaní a hlavní "vyšetřovatel a loutkář", který chtě nechtě má mé sympatie :) Beru to tak, že se jedná o první díl a doufám, že se to dále rozvine. Kniha je to dle mne průměrná, oddechová a stojí za přečtení. Takže, jsem zvědav na pokračování. Jinak pořád nechápu, jak někdo může přečíst pár stran a knihu odložit. Nejde přece říct vše a hned a děj se má postupně rozvíjet ;-)

22.02.2019 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Jak to tak bývá, jedná se o vyvrcholení celé série. A jak to tak bývá, je nejlepší. Celý příběh se uzavře a nakonec otevírá nejistou naději v lepší budoucnost. Celkové vysvětlení souvislostí sila, prolnutí minulosti s přítomností, silná myšlenka že nejvíce lidí zabijí pouze jednotlivci... To vše dává dohromady krásný a zajímavý děj a námět. Nakonec mi to začalo vzdáleně připomínat Metro, myšleno žitím ve stísněných prostorech. Hodně, hodně pozitivně hodnotím zvraty v ději, kdy mnohdy zasahuje náhoda a jindy je to zase surové ukončení života. Jak jednoduché je zmáčknout jeden knoflík.
Delší dobu jsem zápasil s postavou Darcyho, která tam byla přidána jakoby navíc aby se děj vyřešil, ale nakonec jsem pochopil, že má větší hloubku. Lidé si mají pokládat otázky, pochybovat a hledat vlastní pravdu a stát si za ní. Konat to, co si myslí, že je dobré a správné. A tyhle náznaky jsou to, co oceňuji. Drobnosti, které napoprvé přehlédnete.

Rád bych viděl knihu zfilmovanou ale bojím se, aby z toho nevypadl brak.

13.02.2019 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Tak to, na co jsem si stěžoval v prvním díle, že mi chybí hlubší popis technologie sila celkové koncepce, se začalo rozvíjet ve dvojce. Zamiloval jsem si pasáž o Sólovi i celkový pohled z druhé strany "barikády", a sice SILA 1. Postupně autor dávkuje ony body proč... Dvojka je dle mne na úrovni jedničky, moc pěkně napsáno a kniha se mi líbila. Velice pozitivně hodnotím zvraty v ději, kdy mi přijde, že si autor dal skutečně práci a uvažoval nad tím, jak by to probíhalo ve skutečnosti. Ale hlavně, čím dál více oceňuji komplexní myšlenku celé trilogie.

11.02.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Hodně zajímavý začátek, kdy sotva jsem se stihl chytit a zorientovat tak přišel zlom. Až postupně jsem začal chápat souvislosti. Líbí se mi právě to dávkování děje a postupné odhalování "pravdy". Místy jsem byl k ději přikován a chtěl vědět, jak to sakra dopadne :-) Styl je čtivý, čistý, neuvědomuji si, že bych někde narazil na hluchá nebo slabší místa. Vše do sebe krásně zapadalo. V knize bylo hodně náznaků toho, co musí uzavřený systém zvládat a generovat, byť bych uvítal větší popis celkového fungování sila. Rozhodně velice pěkná kniha a milovníkům žánru doporučuji. Teď už mám v ruce druhý díl a těším se, co se dozvím nového.

04.02.2019 5 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

A je to tady. Dočteno. Kniha přesně pokračuje kde končil první díl. A za mne je mnohem lepší než první díl, byť není lineární s jasně danou osou děje. Smekám, a to doslova, před překladatelem. Autor studovat anglický jazyk a je to sakra vidět. V originále to musí být hotové čtenářské orgie. Takto kvalitně napsanou knihu jsem velice dlouho neviděl (a to čtu poměrně hodně). Ale ne jen ve smyslu textu ale hlavně popisu světa a kultur. Kniha mne pohltila od poloviny dále. Slovní obraty, náznaky, vypracovanost detailů jako prsteny, říše Fae, Ademové. Už v prvním díle mne zaujala neskutečná síla písní a příběhů a tady to do sebe začíná zapadat. Pokud hledáte skutečně kvalitně napsanou KNIHU, našli jste ji. Co se týká délky, nevadí mi větší svazky, pokud jsou zvládnuté a stále mají co nabídnout a tady tomu tak je.

25.01.2019 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Takže... Takže... Kniha je pro mne velké překvapení a musím říct, že příběh se čte moc pěkně. Neustále Vás má čím překvapit, dychtíte se dozvědět jak se hlavní postavě daří, co se mu stane dále. Kvalita a propracovanost světa je dokonalá. Nečekejte epické bitvy jako v Pánu prstenů ale kvalitou bych to dal na stejnou úroveň. Kdo po této knize sáhne, nemůže být zklamán. Více se rozepíšu u hodnocení druhého dílu

25.01.2019 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Doba, ve které vznikal a souvislosti spojené se vznikem tohoto díla dávají celý příběh do nového kontextu. Krásně se ukázalo jak moderní film, i když jsem si říkal že byl dobrý, je jen chabá očesaná dějová linka. Příběh, a to jak se odehrál dle autorů, je mnohem uvěřitelnější a "syrovější". Něco, co by napsal sám život a ne filmaři. Nicméně myšlenka, IDEA, se nedá zničit. I proto se tvář hlavního hrdiny stala symbolem známým po celém světě.
Místy jsem měl také problém se zorientovat, kdo je kdo, ale dílo jako takové má své místo v historii a dnes je již klasikou.

04.01.2019 5 z 5

Seznámení Seznámení Marcela Remeňová

Prostě mám rád české autory a rád je objevuji. Velice smekám před autorkou, napsat takovéto dílo tak mladá, to nedá ani celá řada rádoby autorů. Kniha se mi četla velice pěkně a námět se mi také hodně zamlouvá. A teď co se týká knihy, bohužel zle se naopak hodně promítl věk autorky. Vztahy, rychlost vývoje a náhody, které se v knize dějí, jsou prostě nereálné a, teď to nemyslím zde, dětinské. Chybí mi tam taková ta "důvěryhodnost" toho, co čtu. Nicméně pár let, více se vypsat a rozhodně má autorka před sebou pěknou budoucnost. Závěrem, je to velice oddechová a úsměvná kniha která ale skýtá velký potenciál, těším se na další díly.

21.12.2018 3 z 5

Můj život a dílo Můj život a dílo Henry Ford

Na úvod musím vyseknout velkou poklonu překladateli za naprosto dokonalý překlad a za bravurní poznámky a vysvětlivky, které skvěle doplňují informace do kontextu doby. Co se týká knihy, je v podstatě 100 let stará a dává nahlédnout do uvažování nejvýznamnějšího zakladatele moderního průmyslu a s ním i systému a života, jak jej známe dnes. V knize se omílá několik základních bodů: naivita Forda v některých otázkách fungování společnosti, jeho doslova až posedlost prací a organizací a popis tehdejšího stavu Ameriky po první světové válce. Hodně věcí, tím že byly nové, předkládá jako něco jasného, což v té době bylo, ale dnes již víme, že se mýlil. Ford byl vizionář ale také velmi tvrdý, pokud s ním někdo nesouhlasil. Velice často píše o tom, že se musí platit zaměstnancům, aby oni měli peníze na další fungování ekonomiky. Nicméně přesně toto ho málem později položilo a propustil 2/3 všech lidí (kniha toto předchází). Nejedná se o jeho životopis ale spíše soubor myšlenek a teorií jeho tehdejšího díla. Doporučuji každému, kdo se o něm chce dozvědět více i těm, kdo se chtějí dozvědět něco o počátcích průmyslu.

14.12.2018 5 z 5

Investujte do zlata a stříbra Investujte do zlata a stříbra Michael Maloney

Dostalo se mi do ruk revidované vydání s komentáři z roku 2015, takže kniha získala i retrospektivu. Návody na investování moc nehledejte a pokud chcete investovat, je potřeba si udělat vlastní průzkum, jak v knize mnohokrát zaznělo.
První část pro mne byla nejzajímavější. Pojednávala o historii peněz a měny, jaké jednotlivé finanční systémy se vyvíjely a hlavně historie FEDu, který obrovským způsobem ovlivňuje nás všechny. Kniha Vám ukazuje naprosto nový pohled na svět, ve kterém fungujeme a jak je jeho finanční systém nemocný a prostě jednou skončí. Již v roce 2008 jsme byli sakra blízko, aby nám bankomaty nedaly žádné peníze a ta doba stejně přijde, jen je otázkou kdy. Můžete knize a autorovi věřit ale také nemusíte, jen sami nemáte žádné argumenty proti těm jeho. Hodně to podkládá grafy a hledáním souvislostí, které by Vás jinak ani nenapadly.
Kniha pro mne nebyla ani tak moc o zlatě nebo stříbře, ale o nemocné ekonomice a o tom, co nás čeká. Rozhodně její přečtení jen a jen doporučuji ale co si z ní vezmete, je čistě na Vás. Za mne jedno z nejzajímavějších děl za poslední dobu a přečtením nemůžete nic ztratit, jen získat.

16.11.2018 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Kniha, kterou dle mne nedokážu plně ohodnotit nebo posoudit. Ve své době, která se vyjadřovala bagatelizací sci-fi a nadřazeností ameriky celkově ve všech oblastech, ukázala, že je to žánr, který má svou hloubku. Příběh mi ze začátku moc neseděl, než jsem pochopil celkovou chronologičnost vyprávění. Děj je velmi zajímavě a poutavě představován a má své silnější i slabší místa. Nevím, zda to je kniha, kterou bych si přečetl znovu, ale rozhodně nelituji.

04.10.2018 4 z 5