Affares Affares komentáře u knih

Forbidden Forbidden Tino Hrnčiar

Kniha, kterou budete mít rádi nebo ji odložíte do kouta. Tino ji pojal velmi osobitě a popisuje v ní, co funguje jemu, jaká byla jeho cesta a hlavně jak se vyvíjí jeho uvažování, které spojuje životní styl, podnikání a osobní život. A právě témata, kde popisuje balanc mezi podnikáním a osobním životem mne zajímala asi nejvíce. Důležité je zmínit, že co funguje jemu, nemusí fungovat Vám. Ale nijak dogmaticky to nepodává, naopak jako podnět k zamyšlení a vysvětlí u daného bodu proč a jak. Velmi se mi líbilo delění kapitol, vlastně jedna kapitola je na cca 2-4 strany. Jasné, ucelené bloky, ve kterých se skvěle orientuje. Určitě se k ní zase vrátím a půjdu více do hloubky některých témat.

13.07.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Knihu jsem měl předobjednanou již nějakou dobu a jakmile mi dorazila, bylo za 3 dny hotovo. Je jiná, než předchozí díly. Atmosféra a děj zhrubly, staly se temnějšími, syrovějšími, stejně jako dospívá Illan. Tento díl je mnohem silněji než předchozí protkán mytologií, tajemstvími a nezodpovězenými otázkami. Pro řadu čtenářů tak bude děj hůře čitelný a pochopitelný ale na druhou stranu jde z knihy jasně cítit, že vše má své místo a důvod. Velmi mne bavily dějové zvraty, které šly rychle kupředu, nenalezl jsem místo, kde bych se nudil. Kniha je pro mne nádhernou ukázkou kvality psaní a fantazie, vybroušené téměř k dokonalosti. Napsat příběh je jedna věc, ale napsat jej tak, aby byl ladně čitelný se stylistickými obraty a formou, která vás doslova vtáhne do děje, je věc druhá. Kniha i série si dle mne zaslouží literární cenu a obdivuji trpělivost autorky vše vymyslet, spojit a naplánovat tak, aby se to i zpětně prolínalo a ladilo. A ještě jeden bod na závěr, určitě bych rád celou sérii viděl i v angličtině, potenciál na to rozhodně má. Děkuji za příjemně strávený čas a ke knize se za čas jistě znovu vrátím.

26.05.2021 5 z 5

Poslední hlídka Poslední hlídka Tomáš Petrásek

Nádherná, poutavá kniha, napsaná specifickým stylem. Osobitá a mrazivá jako její děj. Nejvíce si na ní cením její strohosti dle mne i přímočarosti. Děj směřuje jen jedním směrem a je jedno, co se stane a jak, výsledek víte, že bude stejný. Skvělé osvěžení ve vodách české literatury.

30.03.2021 4 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Lucie Stošková

Mám rád velké knihy a idividuální tvoru, hledám takto nepoznané "gemy". Bohužel zde to na to nevypadá. Kniha si klade větší ambice než je schopna dodat. S čím jsem měl problém byly výrazy jako "vyšokovaně" ad. Chyběla tomu hladkost a důraz. Celek je napsán jako pop adult fantasy, což je pro mne náročné zaměření. Co hodnotím pozitivně jsou některé náměty, představivost, komplexnost světa. Chyběla mi větší syrovost děje, více temnější atmosféra, takto to naprosto nepochopitelně kolísalo, kdy začátek začíná bojem a pak se prostě jen prokousáváte opakováním toho samého klišé znovu a znovu. A rozdělení na etapy formou semestrů to nezachránilo. Vrcholem měl být státnice a ty proběhly jen jako "šum" z povinnosti. Hlavní ženská postava nevyvážená, hlavní mužská postava nepochopitelná a nelze se s ní absolutně ztotožnit. Jediný, kdo mi dával smysl byl Meritus a studenti. Také mi chyběl větší kontext světa. Jediná situace, kde jsem zase ožil, byl výlet do tajných záznamů jedním studentem a pak zase nic. Výstup mého hodnocení jsou 2 -3 hvězdy, jelikož si cením autorské tvorby.

12.03.2021 3 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Hou hou hou! Že by Vánoce v únoru, kdy jsem knihu četl? Mám velmi rád českou tvorbu a post-apo celkově a vždy mne zajímá, jakou tu apokalypsu si autor vymyslet tentokráte. A zde rozhodně veeelmi dobrou. Někde to bylo sice místy přehnané ale na druhou stranu velká část děje je syrový popis reality a boje o přežití. Velmi mne zaujala kombinace "barbarů" a primitivního přežití vs. supermoderní technologie, které ale byly stále velmi uvěřitelné. Jízda od začátku až do konce a fakt se těším na pokračování. A v neposlední řadě, čeho si vážím téměř více než děje, je kvalita textu. Zde to na mne působí trochu "popově", aby to zasáhlo co nejvíce čtenářů, ale vlastně se tomu nedá moc vyčíst. Kniha se čte příjemně, bez nudných pasáží a záseků které všichni známe, a kdy knihu prostě odložíme a hledáme důvod, proč pokračovat. Toto zde vážně nečekejte :-)

07.03.2021 4 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Právem velmi vysoké hodnocení knihy nejen ode mne, ale i ostatních čtenářů. Budu si shánět i další knihy s touto tématikou. Při čtení Vám tak trochu dochází, že lidské pokolení je zde jen velmi malou chvíli a hlavně proč je zde. Ale to nebudu dále rozvíjet, každý si z knihy odnese svou vlastní emoci a názor. 100% doporučuji.

07.03.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Jelikož jsem četl oba Kronovy díly, říkal jsem si, že rukopis autora už budu trochu znát, ale ono houby! Začátek knihy jsem moc nechápal, nebral mne, ale jak se ukázalo, byla to jen správná příprava na ten mazec co nastal. Nečekal bych, že se mi styl flashbacků hlavní postavy a řada "fun facts" bude zamlouvat ale ono to fakt sedí. A co mne skutečně zaujalo, byla hloubka myšlenek na téma ženy/muži a to hlavní - stalking. Skoro by se tahle kniha mohla stát součástí četby o této problematice. Jasně, kniha je o mladé holce s řadou problémů ale rozhodně má co říct. Kniha nesedne každému ale za mne trefa do mé současné chuti. A upřímně mi přišla kvalitnější než první dva díly Krona. Přijde mi, že autor "zraje", a těším se na další knihy.

07.01.2021 4 z 5

Zlatý boss, který chodil bos Zlatý boss, který chodil bos Jan Müller

Kniha dává nahlédnout do myšlení Pavla Ryby a motivů, které jej vedly k založení GG. Kdo se nevyzná trochu v oblasti investic a drahých kovů to možná bude znít jako PR, což možná i z části je, ovšem ne z takové, jak by se mohlo zdát. Nicméně když pominu osobní rovinu a zaměřím se na obsah knihy, ta sama poskytuje více než dost podnětů k zamyšlení, jak ekonomika funguje a jakou roli v ní máme my sami a dává pocítit nástin toho, co se možná blíží. Sám si z knihy odnáším řadu podnětů, na které se chci hlouběji zaměřit a prostudovat si je. Díky stylu dialogu se velmi příjemně čte a není náročná na žádné odborné terminologie a když už trochu, tak je vše velmi kvalitně a lidsky vysvětleno. Jen čas ukáže, nakolik je tato kniha prorocká či nikoliv, ale měla by mít své místo v knihovně. Za mne tedy doporučuji a jako námět bych byl rád za další knihu ovšem na téma hlubšího rozboru ekonomik, protože Pavel Ryba je umí skvěle podat a vysvětlit.

14.12.2020 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Bojoval jsem mezi dvěmi a třemi hvězdami. S hlavní postavou jsem se vůbec neztotožnil, hlavní zápletka mi nesedla a přišla těžko uvěřitelná jako řada dalších bodů a první půlku jsem se fakt nutil do čtení, což u mne nebývá zvykem. Autor se snažil vše odlehčit dle mne nemístným a suchým humorem a bohužel ani řada "technických" parametrů to nezachránila. Je to oddechovka, spíše povídka, na velmi průměrné úrovni. Přišlo mi, že kniha se snaží vytěžit na prodejích jen díky Marťanovi, který ji předcházel. Pokud hledáte něco, kde se s nadsázkoou hodně zasmějete, tak sáhněte po Armabetton.

11.11.2020 2 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Zlatý grál české literatury. Více říkat nebudu. Takto vybroušený styl psaní s neskutečným spádem a živým popisem děje spolu s ekonomikou, politikou, emocemi. Myslím, že jsem to psal už u některého z předchozích dílů, ale jednozdnačně se jedná o sérii s možným celosvětovým úspěchem po překladu do dalších jazyků.

Hlídka Hlídka Arthur Charles Clarke

Mix, který se Vám dostává touto knihou do ruky, je nadčasový a geniální. Musíte si uvědomit, v jaké době a v jakém nastavení společnosti povídky vznikaly. Díky komentáři každé povídky získáte základní představu, proč povídka vznikla a to je neocenitelné. Za mne se jedná o nádherný vhled do tvorby Clarka ale ocení to pouze čtenář, kterému je tento literární obor blízký.

Armabetton Armabetton Martin Chval

Kniha, od které vážně nečekejte hluboké myšlenky ale zábavu spojenou s nadsázkou, obojí tak akorát. Ale zase není to jen tak brak který zahodíte! Kniha je kvalitně napsána, děj a zvraty jsou správně dávkovány a to je přesně ta kombinace, díky které si knihu budete chtít v budoucnu přečíst znovu :-) Za mne parádní kniha a pokud hledáte kvalitní oddechovku, jste zde více než správně.

03.11.2020 5 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Sada povídek, které dávají nahlédnout do vývoje Kotletovy tvorby a pod pokličku hlubších i plytčích příběhů. Něteré mají čistě zábavný charakter a u jiných, chtě nechtě, vás až mrazí. Pro čtenáře Kotlety je to poměrně zajímavý doplněk jeho tvorby.

05.09.2020 4 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

Co dodat? Snad je že touto ságou nemůžete udělat chybu. Výborná kvalita psaní, ještě vybroušenější děj a prostě chcete vííííííc! :-) A to bez jakékoliv nadsázky. Tato série putuje rovnou do TOP četby.

05.09.2020 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Úmyslně jsem si dal pár dní po dočtení, než jsem se pustil do sepsání komentáře. Třetí díl byl naprosto jiný, než oba předchozí. Vše se již posunulo do skutečného sci-fi a prostě Vám občas padne brada nad tím, co čtete. Doslova tlačí na hranu představivosti a zároveň tak trochu nemůžete říct, že byste nesouhlasili. Hlavní postavy jsou rozporuplné ale to je dobře, život nikdy není černobílý. Abyste vůbec knihu pochopili, musíte si přečít dva předchozí díly, kdy já osobně jsem nejvíce bojoval s prvním dílem, druhý byl super dílo a trojka už je fakt náročná. Ale v této oblasti se jedná o nádherný počin, který ne všem sedne ale rozhodně patří mezi nejzajímavější díla.

06.08.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Pecka, pecka, pecka! Ještě stále se pohybujeme v oblasti, která je uchopitelná a představitelná, ale s odkrýváním i těch nebezpečných oblastí lidské společnosti. Konec knihy mi dal onen silný aha moment, co vlastně onen Temný les je a proč se tak jmenuje. Super kniha a musím smeknout. Nyní jsem se zakousl do trojky a jsem zvědav, kam nás autor zanese.

20.07.2020 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Jednoduché, milé čtení, které je typické pro tento žánr. Pro někoho objevné, pro jiného nudné a povrchní. Každopádně má několik příjemných míst, na které je dobré se zaměřit a zamyslet se nad nimi, kniha tedy má co předat. Na můj vkus ale byla poměrně povrchní psaná oním "popovým" stylem, aby ji četlo co nejvíce lidí. Rozhodně se z ní dalo vytěžit více dle mého.

20.07.2020 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Přečteno reálně za dva dny. Dojmy - uf, wau, no teda! Je to trochu jako houpačka, hodně vědeckých pojmů ale prostě vám postupně padá čelist čím více čtete. Takové knihy se už dnes moc nepíše, tím myslím nejen kvalitu textu, ale hlavně styl a neskutečný podání vědeckých faktů. Vědecko-fantastický žánr vzkříšený v podobě a stylu, jaký by čekal málokdo. Hodnocení dávám rezervovaně, protože věřím, že další díly budou ještě o kousek dále.

30.06.2020 4 z 5

Cíl Cíl Eliyahu Moshe Goldratt

Kdo rád čte odborné knihy o řízení a ekonomice podniků krom studentů, ekonomů a pár zanícených lidí? No, moc ne. Ale tady je děj spoután do úžasného "románu", kdy s hlavní postavou i řadou dalších doslova prožíváte radosti, když něco dokáží a úzkosti, když se jim něco nepodaří. A přesně takhle to chodí v podnikání a řízení projektů. Úžasná kniha, která má co předat i o po dvou, třech přečteních a rozhodně se k ní vrátím.

30.06.2020 5 z 5

Ekonomické bajky pro studované i laiky Ekonomické bajky pro studované i laiky Peter D. Schiff

Jednoduchostí, efektivitou a výřečností dle mne kniha, která by měla být vstupním bodem pro každého, kdo se zajímá a peníze, fungování ekonomiky a světa. Ale hlavně by měla být součástí povinné četby či výuky finanční gramotnosti na školách.

30.06.2020 4 z 5