Ahmose Ahmose komentáře u knih

Strom Strom Ján Spišiak

Na základe anotácie by sa mohlo zdať, že sa jedná o dobrodružný príbeh. Kniha má podľa mňa oveľa bližšie k filozofickému románu. Dej je slabší a v popredí sú myšlienky a úvahy postáv. Ako samotný autor uvádza v doslove, jedná sa o hĺbavú knihu. Toto je tretia kniha, ktorú som od autora prečítal a žiaľ musím priznať, že sa mi páčila najmenej. V deji vystupuje niekoľko mužských hlavných postáv a mal som veľký problém sa v nich orientovať. Síce sa výrazne líšili výzorom, ich myšlienky a povahy boli prakticky identické. Viackrát sa mi pri čítaní stalo, že som sa stratil a musel sa v texte vracať. Druhá vec, ktorá mi v knihe vadila, bol fakt, že ako celok to pôsobí značne vykonštruovane a teda neuveriteľne. V prostredí univerzity sa pohybujem denne a neviem si predstaviť, že by sa niekto medzi sebou rozprával tak, ako pätica protagonistov.
Strom však obsahuje aj kopu veľmi pekných myšlienok na zamyslenie. Dotýka sa tém ako medziľudské vzťahy, trauma, toxický vzťah s matkou, sebadôvera a dotýka sa trochu aj otázky náboženstva a ekológie. Ak hľadáte knihu na zamyslenie, ale zároveň sa nechcete pustiť do nejakého veľkého filozofického diela alebo nemáte zrovna chuť na veľké dejové zvraty, chcete sa nechať len tak unášať, kniha Strom by mohla byť tým, čo hľadáte.

20.09.2023 3 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Nebudeme si klamať, Ríša upíra mi dala dosť zabrať, ale poďme pekne poporiadku. Neskutočne oceňujem Kristoffovo spracovanie už dosť otrepaného námetu o upíroch. Je to drsná, temná fantasy obsahujúca kopu krvi, násilia, smrti a upírov zobrazuje ako ozajstné monštrá. Postapokalypticky svet, v ktorom sa príbeh odohráva je čitateľsky atraktívny, ale jeho budovanie v rámci príbehu nepovažujem za celkom zvládnuté. Miestami to totiž bola strašná nuda. Poznámky pod čiarou, ktoré sme mohli vidieť v Nikdynoci, a ktoré text výrazne odľahčovali tu nenájdeme, čo je veľká škoda. Tiež mi celkom nevyhovoval retrospektívny štýl rozprávania, ktorý príbehu výrazne ubral na napätí. Celkovo knihe hodnotenie zachraňujú tri veci. Výborne napísaná hlavná postava Gabriela de León. Tento chlapík mi sadol a veľmi ma bavil. Potom je to pre mňa veľmi zaujímavý magický systém, ktorý by sa dal nazvať ako akési pseudokresťansvo v kombinácií s krvavou mágiou. Dúfam, že hlavné tú autor v ďalšom diely viac rozvinie. A na koniec je to silný, akčný záver s významným nečakaným zvratom. Jazyk knihy je vulgárny, pre autora typický, takže by to nemalo nikoho prekvapiť. Nechcel som knihe dávať tri hviezdy, lebo do kategórie priemer určite nespadá, takže dávam štyri, ale čítajte skôr tri a pol.

11.09.2023 4 z 5

Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování Magdalena Grzebałkowska

Vojenka predstavuje súbor dvanástich kratších reportáží zachytávajúci život detí počas druhej svetovej vojny z rôznych krajín sveta. Okrem krutej, všeobecne známej téme koncentračných táborov sa venuje aj oveľa menej známym udalostiam. Nájdete v nej reportáž o transporte španielskych detí do Sovietskeho zväzu, o životoch japonských prisťahovalcov v USA, o živote dieťaťa jedného z najvýznamnejších nacistov v Poľsku či príbeh ženy, ktorá kvôli vojne nevie odkiaľ pochádza ani ako sa skutočne volá. Chcel by som vás upozorniť, aby ste sa pri čítaní nenechali odradiť hneď prvou reportážou. Tá sa mi vôbec nepáčila a prišla mi divná. Myslím, že pri nej ešte sama autorka nevedela, ako chce zbierku koncipovať. Tiež si myslím, že by bolo dobré niektoré reportáže skrátiť. Inak sa jedná o naozaj silnú, emotívnu knihu ukazujúcu koľko zla je človek schopný napáchať. Vojenka je kniha, ktorá otvára oči, rozširuje vedomosti a ja ju všetkým odporúčam.

21.08.2023 4 z 5

Syn světla Syn světla Christian Jacq

Hoci by sa to mohlo na prvý pohľad zadať, nejedená sa o žiadnu historickú epickú výpravu plnú akčných a bojových scén. Práve naopak, kniha zachytáva život v egyptskom paláci, obsahuje veľa politiky a ukazuje nám vnútorné fungovanie ríše. Práve preto si myslím, že nesadne každému. Nie je to však kniha plná nudných opisov. Prakticky stále sa niečo deje, akurát je nutné aby čitateľ uvažoval medzi riadkami a uvedomoval si, že každá z postáv chce niečo dosiahnuť a nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Na postavy som si musel zvyknúť. O žiadnej sa nedá povedať, že by bola dobrá alebo zlá, dokonca ani samotný Ramzes. Čo sa týka jazyka a štýlu, tak si myslím, že by kniha mohla byť napísaná lepšie. Dialógy v knihe padajú jeden za druhým a miestami som mal fakt čo robiť, aby som sa nestratil v tom, čo kto povedal. Celkovo knihu hodnotím veľmi kladne a som veľmi zvedavý na pokračovanie. Pre fanúšikov starovekej histórie povinná jazda. Odporúčam.

14.08.2023 4 z 5

Ostrov stratených stromov Ostrov stratených stromov Elif Shafak

Po dočítaní tejto knihy som bol značne rozčarovaný a rozladený, a musím sa priznať, že som podľa anotácie čakal úplne iný príbeh. Kniha je rozdelená na tri, respektíve štyri dejové linky. Minulosť písaná z pohľadu Kostasa a Defne, zahrňujúcu aj príbeh Jusufa a Yorga, prítomnú linku písanú z pohľadu Ady a nakoniec pohľad figovníku, ktorý sa prelína v oboch časových rovinách. V tejto knihe sa na 300 stranách rieši veľmi veľa silných tém. Krvavá história Cypru, stret dvoch kultúr a náboženstiev, LGBT, vyrovnávanie sa so smrťou blízkeho človeka a v neposlednom rade ekológia a globálne problémy. Do tohto všetkého autorka zahryzne, ale nič nerieši do hĺbky, len tým tak nejak prepláva. Ďalším problémom je, že kniha je napísaná šablónou typickou pre ekologicky ladené knihy. Triádu, jeden rodič prírodovedec vorkoholik, druhý mŕtvy a dieťa, ktoré zhltlo všetku múdrosť sveta, som už videl viackrát. Tým sa dostávam k poslednému problému knihy, postava Ada. Nesympatická, drzá a zároveň úplne zbytočná postava. Kniha má však aj svoje pozitíva. Veľmi oceňujem nápad zakomponovať ako rozprávača strom. Originálna a zároveň najlepšie napísaná postava knihy. Ostrov stratených stromov sa veľmi dobre a rýchlo číta. Jazyk je kvetnatý, obohatený o metafory a veľmi pekné filozofické myšlienky. Atmosféra, ktorá sa nesie celou knihou je skoro magická a celé to doplňuje nádherná obálka. Potenciál kniha mala veľký, autorka ho však do istej miery premrhala. Priemerné.

07.08.2023 3 z 5

Posledné leto v meste Posledné leto v meste Gianfranco Calligarich

Z tejto knihy som značne rozpačitý. Priznám sa, že si nie som celkom istý, čo touto knihou chcel autor povedať. Ak to má byť kniha o alkoholizme, tak podľa môjho názoru na čitateľa veľmi nezapôsobí. Chýbajú tomu konkrétnejšie opisy toho, čo alkohol s človekom skutočne robí. Ak to mala byť autobiografia, tak potom dobre, ale trochu nuda. A ak to má byť kniha o samote a kontraste samoty v skupine ľudí, tak sú na trhu lepšie knihy ako táto. V knihe je cítiť doznievajúce pôsobenie existencializmu a možno aj avantgardných smerov, hlavne expresionizmu. Štýlom akým je napísaná, mi pripomína knihu Kto chytá v žite. To ma privádza k myšlienke, že toto je typ knihy, ktorý ocení určite špecifické publikum čitateľov, do ktorého ja nepatrím. Posledné leto v meste má na internete pomerne dobré recenzie. Žiaľ, ja som jeho čaro neobjavil.

05.08.2023 1 z 5

Všechny Louisovy děti Všechny Louisovy děti Kamil Bałuk

Po obsahovej stránke nemám tejto knihe čo vytknúť. Autor sa kauze venuje naozaj dopodrobna a je vidieť, že ho to stálo veľa času a námahy. Našiel som v nej všetko, čo som potreboval o kauze vedieť. Šokovalo ma zistenie, ako bol tento, na prvý pohľad jednoduchý prípad, zamotaný. Kniha má však svoje muchy z hľadiska, nazvime to čitateľského komfortu. Text je miestami kostrbatý, vety krkolomné a niektoré pasáže repetitívne. Vedel by som si predstaviť, že by sa text preškrtal a potrebné informácie by aj tak ostali zachované. Videl som, že niektoré recenzie vytýkajú autorovi, že sa v knihe nenachádza žiadny rozhovor s obvineným lekárom a reportáži tak chýba pohľad druhej strany. Žiaľ aj napriek snahe autora, dotyčný lekár rozhovor poskytnúť odmietol, takže by som za to hviezdu určite nestrhával. Pokiaľ vás zaujíma etická otázka umelého oplodnenia, nemyslím si, že na slovenskom trhu nájdete lepšiu knihu. Odporúčam !

01.06.2023 4 z 5

Anatómia: Príbeh lásky Anatómia: Príbeh lásky Dana Schwartz

Táto kniha ma nejak extra neohúrila. Keď človek odhliadne od toho, že kniha sa odohráva v prostredí pitevní a anatomického ústavu, tak vlastne neprináša vôbec nič nové alebo zaujímavé. Skôr naopak, je plná klišé a motívov, ktoré som už videl v iných knihách. Pripomínalo mi to mix Po stopách Jacka Rozparovača, Frankensteina, Ranhojiča a seriálu Penny Dreadful. Nič-menej sa číta veľmi dobre a rýchlo. Autorka miestami síce trošku tlačí na pílu, (pri opisoch vystrekujúcej krvi do tváre), ale správnu atmosféru to má. Kniha má len necelých tristo strán, takže k postavám si čitateľ za ten čas nejaký extra vzťah nevybuduje. Našťastie, obe hlavné postavy sú sympatické a to na takúto jednohubku bohato stačí. Suma summarum je Anatómia príbeh lásky, dobrou knihou na jedno daždivé popoludnie, ale čitateľa sa zásadne nedotkne, ani mu neostane dlho v pamäti. Ak máte chuť na niečo pochmúrnejšie, ale bojíte sa hororov, táto kniha by mohla byť to čo hľadáte.

29.05.2023 3 z 5

Oheň v srdciach Oheň v srdciach Zuzana Šulajová

Čítanie knihy Oheň v srdciach bolo ako jazda na horskej dráhe. Zo začiatku som bol z deja mierne zmätený a všetko mi prišlo strašne narýchlo. Po asi päťdesiatich stranách sa dej ustálil a konečne som mal možnosť spoznávať Rinu, ako osobu. Autorka si dala záležať a všetky hlavné postavy veľmi dobre vykreslila. Veľmi sa mi páči, že všetky sú morálne šedé a o nikom sa jednoznačne nedá povedať, že by bol dobrý alebo zlý. Vďaka striedaniu pohľadov nám kniha ukáže, že konanie všetkých sa dá pochopiť. Dej skvelo graduje a milostná linka sa postupne zapletá. Zhruba uprostred knihy však príde zlom. Druhá polovica knihy je na významné historické udalosti síce bohatšia, ale skoky v čase sú pomerne veľké a milostná linka významne naberá prvky španielskej telenovely a akoby sa točí v kruhu. Myslím si, že kniha najviac dopláca na to, že autorka sa rozhodla tak veľa deja napratať do jednej knihy. Udeje sa tam toho toľko, že by to vystačilo na trilógiu. Nič-menej, myslím si, že Oheň v srdciach má čitateľom historických románov čo ponúknuť. Odporúčam hlavne fanúšikom Angeliky a kníh od Marije Jurić Zagorky.

19.05.2023 3 z 5

Ochranca Ochranca Conn Iggulden

Tento diel ma oproti prvému bavil o trošku menej. Nie preto, že by bol objektívne horší, ako ten prvý, ale šlo skôr o konkrétne obdobie a udalosti, ktoré sa v knihe odohrali. Kým v prvom diely sme mali možnosť byť svedkami mestských intríg, politikárčenia a súdneho procesu, v tomto sa autor prakticky celú dobu venuje vojne, ako na vode, tak na súši. Čitateľ má možnosť zoznámiť sa s mentalitou vojakov, vojnovou stratégiou a prístupu starovekých národov k vojne všeobecne. Autor nepochybne odviedol skvelú prácu. Čo sa autorovi trošku nepodarilo je vykreslenie atmosféry tých bitiek. V niektorých pasážach som sa cítil ako na hodine dejepisu. Miestami to malo tendenciu sklznuť k nudnejším opisom s absenciou emócií. Ochranca preto odo mňa síce plné hodnotenie nedostane, ale to nič nemení na tom, že je to skvelá kniha, ktorá by určite nemala ujsť pozornosti milovníkom antického sveta. Odporúčam!

08.04.2023 4 z 5

V Taliansku sú iba praví chlapi V Taliansku sú iba praví chlapi Luca De Santis

Komiksy a grafické romány často nečítam, takže sa v tejto recenzií nebudem púšťať do hodnotenia grafického spracovania knihy. Toto je opäť raz jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči a rozširujú obzory. Som neskutočne vďačný vydavateľstvu Brak za to, že nám na trh prináša takéto knihy. Autor príbeh spracoval jasne, úderne, taký aký bol, ale zároveň je z neho cítiť empatiu a porozumenie. Emotívny, dojímavý, ale miestami aj vtipný príbeh o veľmi nešťastnom období ľudských dejín. Verím, že aj skalný fanúšikovia grafických románov budú spokojný a pre ostatných to určite bude skvelé obohatenie čítacej rutiny. Odporúčam !

31.03.2023 5 z 5

Ida a jej neznáma cesta Ida a jej neznáma cesta Michal Škombár

Ida a jej neznáma cesta je kniha s nepochybne zaujímavým námetom. Je plná snových a mystických prvkov. Nechýbajú hlbšie myšlienky na zamyslenie a tiež v nej nájdete niekoľko alegórií. Pri čítaní som si spomenul na Malého princa či Zabudnutý príbeh. Kniha vo mne, hlavne zo začiatku, vyvolala príjemnú nostalgickú náladu. Pripomenula mi čítanie na základnej škole.
Nič-menej úplne spokojný nie som. Postavy v knihe mi prišli príliš nevýrazné a ploché na to, aby utiahli takýto magický príbeh, ktorý ma dosť svojskú dynamiku a prostredie. To malo za následok, že potrebné emócie, ktoré mal vyvolať záver knihy sa u mňa nedostavili a v podstate som ním len preplával s pocitom, že možno aj samotný autor trochu stratil smer. Hodnotím slabšími troma hviezdičkami. Ak máte chuť na niečo trošku iné, neobvyklé, táto kniha môže byť to, čo hľadáte. Rozhodne, ale nesadne každému.

05.02.2023 3 z 5

Nové časy Nové časy Anne Jacobs

Kaviareň U anjela bola pre mňa veľkým prekvapením. Podľa anotácie som očakával skôr ľahší príbeh o budovaní kaviarne s trochou romantiky. Bol som dosť rozladený, keď som zistil, že to tak vôbec nie je. Prvé kapitoly obsahujú pomerne veľké skoky v čase a zobrazujú život nemeckého obyvateľstva tesne pred 2. svetovou vojnou.
Na jednu stranu bolo zaujímavé preniknúť do mentality vtedajšej spoločnosti, na druhú stranu som sa do knihy akosi nevedel skutočne začítať. Postupne sa dostávame na koniec vojny a pribúdajú postavy, a kapitoly písané z ich pohľadu. Máme možnosť čítať z pohľadu vojaka na fronte, ukrývajúcej sa židovky, ženy, ktorá uteká z obsadeného mesta, francúzskeho väzňa a aj z pohľadu Hildy, ktorá sa snaží prežiť v zbombardovanom meste. Myslím, že tu presne platí, že menej je niekedy viac. Príbehy kĺžu skôr po povrchu a do nejakej väčšej dejovej či emocionálnej hĺbky sa veľmi nedostaneme. Mrzí ma, že kniha ostala kdesi na pomedzí medzi oddychovou a vojnovou literatúrou.
Ak uvažujete nad knihou o druhej svetovej vojne, ale bojíte sa brutálnych scén, táto by mohla byť tou správnou voľbou. Atmosféru to malo aj hlavná hrdinka Hilda bola sympatická, ale do pokračovania tejto série nepôjdem. Rozhodne však autorke dám ešte šancu.

29.01.2023 3 z 5

Hnev kráľa drakov Hnev kráľa drakov Brandon Mull

Toto je siedma kniha, ktorú som od Brandona Mulla čítal a prvá, ktorej znižujem hodnotenie. Tým nechcem povedať, že štyri hviezdičky sú zlé hodnotenie, ale oproti predchádzajúcim dielom je Hnev kráľa drakov trošku slabší. Je to totiž taký prototyp vypchávkového dielu, v ktorom sa vlastne, mimo záveru, nič zásadné neodohrá. Autor si zachováva svoj štandardný štýl písania, takže kniha sa číta ľahko a rýchlo. Myslím si, že kto už uvažuje o čítaní tejto knihy, je s hlavnými postavami dobre oboznámený a prijal ich so všetkými dobrými aj zlými vlastnosťami. Veľmi ma zaujal práve záverečný zvrat, ktorý jednu z postáv postavil na úplne novú cestu. Som zvedavý ako sa táto postava bude ďalej vyvíjať. Teším sa na ďalší diel.

11.01.2023 4 z 5

Modrý prízrak - dobrodružná cesta do hlbín duše Modrý prízrak - dobrodružná cesta do hlbín duše Juraj Pavlík

Musím sa priznať, že som k tejto knihe pristupoval dosť skepticky. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že je to celkom vydarené dielko. Prvá poviedka – Modrý prízrak sa nesie v štýle indických mýtov. Je vidieť, že autor si dal záležať a z tejto oblasti si veľa načítal. Nečíta sa najľahšie, ale budete mať pocit, že skutočne čítate starobylý epos. Veľmi sa mi páčilo viacero citátov, ktoré sú v nej obsiahnuté.
Druhá poviedka, ktorá nesie názov Cesta do stredu seba, bola pre mňa veľkým šokom. Oproti prvej poviedke, ktorá má magickú atmosféru je táto výrazne temnejšia a odohráva sa v súčasnosti. Obsahuje odkazy na grécke mýty. Je oveľa viac psychologická a jej súčasťou sú erotické scény, ktoré nemusia byť každému po chuti. Možno by sa dala nazvať trošku bizarnou. Veľmi sa mi páčil originálny nápad, ako sa autor rozhodol spracovať tému vyrovnávania sa s traumami z minulosti. Bonusové body za peknú obálku. Trošku ma mrzí, že kniha obsahuje len dve poviedky a má teda len 80 strán. Keď som sa konečne tak nejak naladil na autorovu vlnu, bol zrazu koniec. Modrý prízrak inak prečítate na jedno posedenie a preto pokiaľ nad ním uvažujete, rozhodne odporúčam dať mu šancu.

17.11.2022 4 z 5

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Ariadna od Jennifer Saint je ako rozprávka. Dej je väčšinu knihy pomalší, ale plynie s ľahkosťou. Skoro celou knihou sa nesie príjemná atmosféra teplého letného večera na ostrove v Grécku. Čitateľ až cíti vôňu ovocia a vína. Princezné Ariadna a Faidra sú úplne rozdielne. Kým Ariadna je voči svojmu osudu skôr pasívna, tak Faidra je priebojná a nebojí sa ísť si za tým, čo chce. Tento kontrast ma veľmi bavil. Extra oceňujem zakomponovanie príbehu s bohom Dionýsom. Máloktorý autor siahne po jeho mýte. Mrzí ma, že sa autorka rozhodla prakticky všetku akciu a zvraty napratať do posledných päťdesiatich strán. Ku koncu tak dej nabral raketovú rýchlosť a emócie sa prakticky vytratili. Tiež by sa dalo povedať, že kniha je písaná dosť jednostranne. Autorka si nedala veľkú prácu so psychológiou mužských postáv, ale na druhá stranu, som to od tejto knihy ani nečakal. Špeciálna pochvala za krásnu obálku. Po vizuálnej stránke je táto kniha úplný klenot. Napriek tomu, že záver má svoje muchy, myslím si, že kniha za prečítanie určite stojí. Odporúčam !

03.10.2022 4 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Túto knihu by som uviedol ako učebnicový príklad toho, ako zruinovať výborne rozbehnutú sériu. Síce to nie je najhoršia kniha akú som kedy čítal, rozhodne je to jedno z najväčších sklamaní. Prvých sedemdesiat strán sa ešte nieslo v duchu skvelého druhého dielu. Potom som mal pocit, že už to išlo s každou kapitolou iba dolu vodou. Kým kniha prišla k záveru dostala na úroveň fantasy priemerného až podpriemerného. Najhoršie bolo, že zo začiatku som ani nebol schopný pomenovať, čo konkrétne sa zmenilo. Začal som sa nudiť. Akosi som stratil niť, kam kniha vlastne smeruje. Za hlavný problém by som označil to, že autor urobil Miu tak strašne silnú, že na celom svete nemala seberovného. Takže som sa o ňu prestal báť, lebo mi bolo jasné, že ju nikto nemá šancu poraziť. Tento problém si autor očividne uvedomil a tak do deja vstupujú bohovia, o ktorých sme v predchádzajúcich dieloch síce niečo málo počuli, ale nikdy nijak do deja nezasiahli. A zrazu na Miu útočia bohyne ohňa a búrok ? Pretože prečo nie ? Záverečný súboj mi prišiel zmätený. Je to naozaj škoda, pretože ten svet, tie postavy, celý ten nápad je strašne dobrý. Čítalo sa to krásne. Akurát si myslím, že buď mala byť dejová linka s bohmi samostatnou knihou alebo tam radšej nemala byť vôbec. Takto to vyzerá akoby to boli dve knihy spojené do jednej a ani jedna nedotiahnutá.

24.09.2022 3 z 5

Vláda vlčíc Vláda vlčíc Leigh Bardugo

Svet Gríš milujem a vždy sa do neho rád vraciam. Najprv som si myslel, že dám knihe plný počet. S odstupom pár dní som zistil, že hoci som si čítanie veľmi užíval, tak ten celkový dojem bol v porovnaní so Zjazveným kráľom slabší. Asi nemá veľký význam hovoriť o štýle písania a použitom jazyku, pretože kto už sa chystá na Vládu vlčíc, tak je s nimi podrobne zoznámený z predchádzajúcich dielov. Hlavné postavy boli samozrejme úžasné ako v minulej knihe. Problém nastal na záver knihy, v Nininej dejovej linke. Prišlo mi, že autorka nevyužila potenciál jej schopností a naopak postave Hanne ich dala až príliš veľa. Ten nápad je síce vo svojej podstate dobrý, ale to prevedenie považujem za nešťastné. Záver tak na mňa pôsobil dosť neuveriteľne. Inak som s knihou veľmi spokojný a dúfam, že autorka sa do tohto sveta ešte vráti.

07.09.2022 4 z 5

Hmlový ostrov Hmlový ostrov Viktória Moser

Ako prvé musím pochváliť nádherné vizuálne spracovanie tejto knihy. Farebne vyvážená obálka. Úvod každej kapitoly je zdobený jedinečnou ilustráciou a niektoré strany sú zdobené jemnými ornamentami. Dej knihy ako taký, je priamy, bez výraznejšich bočných dejových liniek a číta sa naozaj rýchlo. Jedná sa teda o ľahkú, oddychovú fantasy, ktorú môže bez obáv čítať aj mladší čitateľ. Jazyk je jednoduchý, obohatený o niekoľko úplne nových slov, ktorých zoznam nájdete v slovníku v zadnej časti knihy. Čo si na knihe cením úplne najviac, je originálny magický systém mysľomágie, ktorý až hraničí s vedou. Je vidieť, že si autorka dala záležať a všetko má premyslené do najmenších detailov. Na knihe, hlavne na postavách sa dá spoznať, že sa jedná o autorkin debut. Hlavná postava sa veľakrát správala detinsky a jej reakcie mi pripadali neuveriteľné. Tiež v tretej tretine knihy mi jedna kapitola nedávala celkom zmysel. Celkový dojem je ale dobrý a v sérii vidím okrem priestoru na zlepšenie aj veľký potenciál. Teším sa na pokračovanie.

23.07.2022 4 z 5

Dračia hliadka Dračia hliadka Brandon Mull

Pre mňa osobne veľmi príjemný návrat do sveta Fablehaven po viac ako desiatich rokoch. Kto ma sledujete už dlhšie, tak viete, že je to moja srdcovka a séria, ktorá stála za zrodom k mojej láske ku knihám. Ešte príjemnejšie je zistenie, že autor ani v tomto voľnom pokračovaní nestratil iskru a prvý diel Dragonwatch si drží vysoký štandard pôvodnej série. Ten úžasný magický svet, sympatické postavy, autorov štýl a použitý jazyk, ktorí sa číta úplne sám. Trošku ma mrzí, že autor nevyužil príležitosť dej posunúť o pár rokov a urobiť tak postavy staršie. Príde mi, že obe hlavné postavy konajú aj myslia oveľa vyspelejšie, než by konal a myslel teenager v ich veku. Na druhú stranu radšej vyspelé mladšie postavy, ako naivné staršie. Extra musím pochváliť vydavateľstvo za rozhodnutie ponechať sérií pôvodné, krásne prepracované obálky. Ak ste už prečítali Fablehaven a páčil sa vám, tak som si istý, že prvý diel Dragonwatch vás nesklame.

19.06.2022 5 z 5