Ahmose Ahmose komentáře u knih

Zánik Zánik Christopher John Sansom

Z hodnotenia tejto knihy som značne rozpačitý. Na strane jednej, ak sa v knihe zrovna niečo dialo, bolo to veľmi zaujímavé a chcel som vedieť viac. Na strane druhej, kniha obsahovala veľké, ale naozaj obrovské množstvo vaty. Myslím si, že by sa vôbec nič nestalo, keby mal Zánik o sto a možno aj stopäťdesiat strán menej. Viem, že autor má Ph.D. z histórie a je to v knihe aj dosť cítiť. Na môj vkus sa až príliš ponoril do vtedajšej politiky a pokúšal sa nám ukázať ako veľa o danej téme vie. Žiaľ, ako sa hovorí, menej je niekedy viac. Čo ma ešte mrzí, je predvídateľnosť deja. Kto je vrah som uhádol už v prevej tretine knihy. Aby som ale iba nekritizoval, veľmi kladne hodnotím hlavnú postavu Matthewa Shardlaka. Skutočne originálna postava vyšetrovateľa, s akou som sa doteraz nestretol v žiadnej detektívke.

26.09.2021 3 z 5

Nekorunovaní králi Sicílie Nekorunovaní králi Sicílie Stefania Auci

Nesmierne zaujímavá kniha. Osobne som veľký fanúšik historických románov a mám veľmi rád takéto podanie histórie, a nevadí mi ani pomalšie tempo príbehu. Veľmi kladne hodnotím dejepisnú vsuvku na začiatku každej kapitoly, ktorá doplňa celkový historický kontext. Za čo ale hviezdičku strhávam, sú často sa opakujúce opisy obchodovania, podpisovania zmlúv a dodávky nového tovaru. Som názoru, že autorka sa miesto toho mohla trochu viac venovať vnútornému svetu postáv ako takých. Myslím si, že to robilo knihu miestami zbytočne zdĺhavou a neosobnou. To však nemení nič na tom, že Floriovci sú výborný historický román zasadený do krásneho prostredia Sicílie 19. storočia a milovníci Talianska a histórie by si ho nemali nechať ujsť.

11.07.2021 4 z 5

Červ Červ František Kozmon

Rovnako ako z Vlka aj z tejto knihy som nadšený a možno ešte o trochu viac. Autor rozbehol viacero dejových liniek čím knihe zabezpečil skvelú dynamiku a pripravil si pre nás skvelú dávku napätia s originálnym motívom. Mareka Wolfa som si obľúbil už pri čítaní Vlka, ale po tejto knihe som ho zaradil medzi mojich najobľúbenejších knižných hrdinov. Aj vedľajšie postavy sú veľmi dobre vykreslené a vďaka tomu, že v sebe nesú pozitívne, ale aj negatívne vlastnosti, pôsobia na čitateľa skutočne. Neviem sa dočkať pokračovania. Naozaj by som chcel zdôrazniť, že knihy od Františka Kozmona patria k tomu najlepšiemu, čo na slovenskom krimi knižnom trhu máme a ich kúpu určite nebudete ľutovať. Už sa veľmi teším na pokračovanie.

02.06.2021 5 z 5

Ty krásna, temná Vanessa Ty krásna, temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Okolo tejto knihy bol na jeseň veľký humbuk. Krátko po vydaní sa vypredala, pred Vianocami vyšlo druhé vydanie a aj to je už vypredané. Všetky tie úchvatné recenzie sľubujúce silný, nezabudnuteľný príbeh neklamali, ale nepamätám si, že by vo mne niekedy nejaká kniha vyvolala toľko rozporuplných pocitov, ako táto. Na strane jednej sa mi veľmi páči autorkin štýl, použitý jazyk, chválim slovenský preklad, veľmi sa podaril. Autorke sa krásne podarilo vykresliť patologický vzťah medzi študentkou a učiteľom. Na strane druhej, nech bol Jacob Strane akokoľvek vypočítavý, zákerný a deviantný, opýtal sa a Vanessa bola tá, čo nepovedala nie. Jednoducho som si za celú dobu nevedel nájsť k Vanesse sympatie. Potom je tu ešte druhá vec, ktorá sa mi nepáčila a to boli veľmi dlhé, niekedy až päťdesiat stranové kapitoly.
Môj subjektívny názor na charakter Vanessy a dlžku kapitol však nemení nič na tom, že táto kniha má svetu čo ponúknuť a emocionálne vás vyžmýka. Ak by som bol bohatý, asi by som bol schopný nakúpiť veľa kusov tejto knihy a potom by som ich rozdával po školách a ľudom, hlavne mladým ľudom na ulici. Mám totiž pocit, že takýchto krásnych, temných a hlavne naivných Vaness chodí po svete veľa. Odporúčam !

15.02.2021 4 z 5

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Stuart Turton

Klasická anglická detektívka s netradičnou zápletkou.

„Zajtrajšok môže byť taký, aký si vyberiem...Môže byť možnosťou, ako byť odvážnejší, láskavejší a ako naprávať krivdy. Ako byť lepší, než som dnes.“

Mala to byť oslava, no večer sa skončil tragédiou. Nad hlavami hostí vybuchuje ohňostroj a Evelyn Hardcastlová, mladá a krásna dcéra majiteľov panstva, padá mŕtva k zemi. Evelyn však nezomrie iba raz. Tento deň sa bude opakovať znova a znova a zakaždým sa skončí osudným výstrelom, až pokým Aiden, jeden z hostí, nevyrieši zločin. Vyriešiť túto záhadu nie je jednoduché. Aiden sa totiž zakaždým ráno prebudí v tele iné hosťa a udalosti prežíva na novo, vždy z iného uhla pohľadu. Aby toho nebolo málo, niekto z hostí sa rozhodol, že mu už nikdy nedovolí odísť.
Táto kniha je výnimočná, originálna a autor to má dokonale premyslené, ale ako sa hovorí, menej je niekedy viac. Zo začiatku mi trvalo hodnú chvíľu než som sa vo všetkých postavách zorientoval, tie vzťahy medzi nimi mi prišli trochu prekombinované a niektoré scény sa opakovali až príliš často. Za to uberám jednu hviezdu. To však nemení nič na tom, že rozuzlenie príbehu je skvele vygradované, nečakané. Bonusové body za postavu Aidena, ktorý mi skvele sadol a za to, že vraha som neuhádol. Odporúčam !

IG: @brano_meliska

17.01.2021 4 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

"Kde sú včely, tam sú kvety, kde sú kvety, tam je nový život a nádej."

Príbeh je napísaný z pohľadu Nuriho, ktorý sa živí ako včelár v najväčšom Sýrskom meste Aleppo. To, rovnako ako celú Sýriu jedného dňa zaplaví hrôza - občianska vojna. Keď pri výbuchu bomby príde o syna a jeho manželka o zrak pochopí, že ak chcú prežiť, musia utiecť.
Toto je jedna z tých kníh, ktoré človeku otvárajú oči. Včelár z Aleppa sa nečíta najľahšie, použitý jazyk je pomerne kvetnatý, až poetický. Keď si však na neho zvyknete, otvorí sa pred vami aj keď smutný, no zároveň tak krásny príbeh. Ukáže vám tému utečeneckej krízy z úplne inej prespektívy, než ako o nej píšu média.
Ak by som mal jednoducho zhrnúť o čom je táto kniha, je to kniha o zraniteľnosti a sile nádeje na nový začiatok. ODPORÚČAM!!!

04.01.2021 5 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Toto je hodnotenie za celý Corwinov cyklus, teda prvých päť kníh, nie len túto knihu !
Kroniky Amberu sú opisované ako "najfarebnejšia, najexotickejšia a najnezabudnuteľnejšia sága" a ja si dovolím pridať ešte "najoriginálnejšia a najzložitejšia."
Svet Amberu alebo presnejšie svety Amberu sú vytvorené bravúrne, muselo to stáť kopu hodín premýšľania, kretivity a energie. Sú to svety, kde nič nefunguje tak ako sme zvyknutý, neplatí tam fyzika ani biológia, čas plynie inak, slnko výchazda na západe, život je smrť a hore je dole. Skutočný zážitok !
Po stránke postáv to už, ale až taká sláva nie je. V prvých 3 knihách vám nebude ani trochu jasná motivácia, prečo dané postavy konajú tak ako konajú ani na čej sú strane. Čo by nevadilo, ale ako sa hovorí "menej je niekedy viac" pretože tu som sa už v tých vztahoch, kto , s kým, kedy a ako človek začne strácať. Človek očakáva nejaký výraznejší zvrat, konflikt, epickú bitku, milostný románik či vraždu, niečo čo zrazu zamieša karty, prekvapí a vyrazí vam dych, žiaľ ničoho z toho sa poriadne nedočká. Premýšľaľ som či sérií udeliť 3 alebo 4 hviezdičky. Za tú originalitu som sa rozhodol pre 4. Určite odporúčam prečítať aspoň túto prvú knihu ságy, zažiť to prostredie to stojí za to.

10.11.2019 4 z 5

Cesta kolem světa za 80 dní Cesta kolem světa za 80 dní Jules Verne

Neviem či som čítal inú knihu ako ostatný, ale celkom nerozumiem prečo má táto kniha tak vysoké hodnotenie. Pre mňa to bola totiž poriadna nuda, niekoľko strán som preskakoval, nekonečné opisy a dialógy tiež za veľa nestáli a hlavný, asi najväčší problém knihy je, že ani jedna z postáv mi nebola ani trochu sympatická. Čo už, knihu som si vybral na základe ČV2019 (cestopis) a nesadla mi. Určite som ale na autora nezanevrel a v budúcnosti ešte siahnem po niektorej z jeho knih.

07.09.2019 2 z 5

Horiaci labyrint Horiaci labyrint Rick Riordan

Tento diel je lepší ako diel predchádzajúci, pán Riordan sa v tejto sérií púšťa do odvážnejších dejových zvratov, ako v seriách Percy Jackson alebo Bohovia Olympu, ale napriek tomu táto séria podľa mňa nedosahuje takú kvalitu ako dosiahli Bohovia Olympu. Apolóna alias Lestera mám veľmi rád, ale postavu Meg si stále neviem obľúbiť, lezie mi na nervy a to až tak, že si želám aby konečne vypadla z deja akýmkoľvek spôsobom. Som veľmi zvedavý, čo prinesie ďalší diel.

04.05.2019 4 z 5

Jazdec bez hlavy Jazdec bez hlavy Thomas Mayne-Reid

Kniha mala pre mňa zo začiatku trochu nudný rozbeh ale potom to už bolo v pohode. Celkovo knihu hodnotím na 4 hviezdičky, pretože sa v nej nachádzajú chyby, vo väčšine prípadov chýba písmeno v slove alebo slovo vo vete. Inak som z knihy milo prekvapený ,lebo nemám rád westerny ,ale toto bolo dosť dobré. Ilustrácie mi vôbec nechýbajú ,ja ich nepotrebujem.

04.06.2017 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Ako som očakával svetová Shakespearovská klasika nesklamala. Aj napriek tomu ,že som príbeh poznal kniha ma ani na chvíľu nenudila. Dej je výborne prepracovaný a nie je zaťažovaný zbytočnými dlhými opismi. Odporúčam všetkým !!!!!!!!

12.02.2017 5 z 5

Neviditeľné besy srdca Neviditeľné besy srdca John Boyne

Môžem s čistým svedomím povedať, že Neviditeľné besy srdca sú jedna z najlepších kníh aké som kedy čítal. Pri čítaní tejto knihy som sa nahlas smial, miestami som ju nenávidel a na konci som ju oplakal. Autor nám predkladá príbeh celého jedného ľudského života. Hoci sa môže zdať, že je to dlhá a ťažká kniha, tie stránky sa čítajú prakticky samy. Dej odľahčuje viacero veľmi vtipných scén a táto kniha je hlavne o dialógoch, takže má veľmi dobrú dynamiku. Okrem témy homosexuality a jej tolerancie v spoločnosti, sa autor venuje aj rôznym podobám lásky a jej absencie – materská láska, priateľská, rodičovská, milenecká, platonická, vynútená, neopätovaná a nakoniec samozrejme aj tá pravá. Dotkne sa aj témy epidémie HIV a obchodovania s ľuďmi. Hlavná postava – Cyril, vám s najväčšou pravdepodobnosťou nebude sympatický počas celej doby čítania. Urobí niekoľko veľmi zlých rozhodnutí a ponesie za to následky. O to viac mi jeho postava prišla uveriteľná a o to viac mi prirástla k srdcu. Záver knihy je nádherný a dojemný. Toto je neskutočná a veľmi dôležitá kniha. Neviditeľné besy srdca sú u mňa veľmi horúci kandidát na knihu roka 2024. Jednoznačne odporúčam!

27.06.2024 5 z 5

Deň na trhu Deň na trhu Pál Závada

Toto je kniha o temnej kapitole maďarských dejín, no zároveň je to kniha, ktorá nemôže byť aktuálnejšia. Ukazuje nám, ako strach, nenávisť a politická manipulácia dokážu ovplyvniť spoločnosť. Kniha je krátka, ale na dej nesmierne bohatá. Autor na pár stranách ukáže veľa násilia a celkom presne vystihne atmosféru a nálady vtedajšej doby. Nemôžem si pomôcť, v tejto knihy vidím obrovské množstvo paralel so súčasnou situáciou na Slovensku. Chaos, narastajúce napätie a polarizácia spoločnosti, ktorá vyústi vo veľké nešťastie. Na knihe je poznať, že autor je sociológ. Deň na trhu je skoro až štúdiou toho, ako sa dav obyčajných ľudí živených nenávisťou, vlastnou sebaľútosťou, obmedzenosťou a fámami, nechá strhnúť. Nesmierne dôležité dielo. Na knihe mi však predsa len vadila jedna vec. Po štylistickej stránke mi kniha až tak nesadla. Autor sa snaží imitovať formu zápisníka a neoddeľuje jasne priamu reč. Kniha tak síce pôsobí autentickejšie, ale text sa stáva hutným a výrazne ťažšie čitateľným. Deň na trhu má len 180 strán, takže sa to dá vydržať, ale je to trošku škoda. Určite veľmi odporúčam prečítať. Ako o knihe napísal Ján Púček pre Denník N: „Bolo to hrubé násilie podnietené hrubými rečami. Keď sa nad tým zamyslíme, nie je to nič iné ako to, s čím sa denno-denne stretávame dnes.“ Určite 4,5 hviezdičky.

01.06.2024 4 z 5

Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei Barbara Demick

Toto je zatiaľ najlepšia kniha, ktorú som z vydavateľstva Absynt čítal. Autorke sa podarilo spracovať skutočné príbehy ľudí, ktorí utiekli a vytvoriť komplexnú knihu, ktorá sa venuje prakticky všetkým aspektom bežného života v Severnej Kórei. Venuje sa dospievaniu, školstvu, zdravotníctvu, kultúre, sociálnemu systému, dozviete sa aj ako funguje čierny trh či k akým činom sú ľudia nútení, aby nezomreli od hladu. Táto kniha vám umožní nazrieť do krajiny odstrihnutej od zvyšku sveta a pomôže vám pochopiť mentalitu národa, ktorý sa takpovediac zasekol v 50. rokoch minulého storočia. Nie je čo závidieť som čítal viac ako mesiac. Nejedná sa totiž o žiadne čítanie na dobrú noc, naopak, je to opäť jedna z kníh, ktoré otvárajú oči a ktorú by som zaradil ako povinné čítanie na školách. Nemusíte sa báť, nejedená sa o žiadny zoznam suchých faktov. Celú knihu budete prežívať spolu s ľuďmi, ktorých príbeh je rozpovedaný. Po dočítaní som mal pocit, že sú ako moji známi, že ich poznám. Vynikajúca kniha, ktorú si proste musíte prečítať.

30.05.2024 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Napriek tomu, že má tento diel všeobecne veľmi dobré hodnotenia, tak si moje sympatie nezískal. Zo všetkých kníh, ktoré som od autorky prečítal sa mi zatiaľ páčil najmenej. Hlavný vyšetrovaný prípad bol tuctový, nezaujímavý a celkovo mi prišlo, že ho tam autorka nasilu natlačila, len aby sa nepovedalo. Väčšiu pozornosť venuje Alexandre Thormovej, psychopatickej doktorke, ktorá sa rozhodla pomstiť. Na to, že sa jedná o krimi triler, tak to bolo dosť vláčne a nudné. Nepomohol tomu ani fakt, že kapitoly sú krátke, postavu Kim mám rád a knihu som počúval ako audio. Opakovane som sa pristihol pri tom, že premýšľam nad niečím úplne iným a audioknihu vôbec nevnímam. Dej obsahuje viacero náhod, ktoré nedávajú zmysel a miestami mi správanie postáv prišlo pritiahnuté za vlasy. Ako celok to proste nefunguje. Veľkú rolu na mojom sklamaní hrá určite aj fakt, že predchádzajúci diel sa mi veľmi páčil. Asi si dám od série na chvíľu pauzu. Myslím si, že tento diel môžete pokojne preskočiť. Neodporúčam.

16.05.2024 2 z 5

Štvrté krídlo (Limitované vydanie s oriezkou) Štvrté krídlo (Limitované vydanie s oriezkou) Rebecca Yarros

V tejto knihe sa spája viacero veľmi obľúbených motívov z iných fantasy, ktoré predstavujú polovicu úspechu. Sú to akademické prostredie, vražedná súťaž, draci, krásni svalnatí chlapi, rodičia, ktorí nechápu svoje deti a túžba po pomste. Ďalšou výhodou je, že sa to veľmi dobre číta. Štvrté krídlo je z tých kníh, ktoré vás prakticky ihneď vtiahnu do deja. Je napísané jednoducho a efektívne a to si myslím, že bol kľúčový faktor, kvôli ktorému som sa zaradil medzi tých, ktorým sa kniha páčila. V romantasy mávam problém, že ma hlavné hrdinky zvyknú vytáčať, väčšinou je to pre ich hlúposť, naivitu, vysoké sebavedomie... Violet je výnimka a síce nemôžem povedať, že by som ju zaradil medzi moje najobľúbenejšie postavy, nevadila mi. Neskutočne ma bavili draci a koncept puta a mágie s nimi spojenými. Budovanie sveta a jeho história sú načrtnuté, ale dozvieme sa toho veľmi málo. Dúfam, že sa to zmení v druhom diely. Čo sa týka deja, tak ten je predvídateľný, ale bavil ma. Táto kniha vo mne vyvolala nostalgické pocity z mojich teenegerských čias. Celkovo by som povedal, že Štvrté krídlo je pre mňa na rovnakej úrovni ako prvý diel Dvorov. Má svoje muchy, ale čítanie som si užil. Na druhú stranu, neprináša do žánru nič nové, takže ten veľký hype okolo knihy som celkom nepochopil. Každopádne odporúčam a som veľmi zvedavý aké bude pokračovanie.

17.04.2024 4 z 5

Liška ryšavá Liška ryšavá Lisa Henry

Veľmi milé a podarené dielko. Autorky sa na nič nehrali a napísali paródiu na klasickú fantasy s dávkou gay erotiky. Štýlom mi to pripomínalo seriál The Legend of Vox Machina alebo hru Baldur's Gate 3. Postavy sú bláznivé, ale sympatické. Zo začiatku som sa vo vedľajších postavách trochu strácal, pretože sa na scéne objavujú naraz, ale postupne som sa zorientoval. Celé je to multikultúrne, vyhrotené a vtipné. Dialógy sú plné irónie a miestami aj pikantného humoru. Dôležité je to ako celok nebrať vážne, ale ako jednu veľkú srandu. Celkom najpresnejší popis vystihla jedna recenzia, ktorú som čítal, že je to také knižné queer D&D. Kniha je formátom maličká, takže sa skvele hodí napríklad na cestovanie. Záver bol trošku zbytočne dlhý. Vedel by som si predstaviť, že by kniha skončila asi o 40 strán skôr. Určite odporúčam ako skvelé, odľahčené oddychové čítanie. Dúfam, že vydavateľstvo conqueer vydá aj ďalšie knihy zo série.

02.04.2024 4 z 5

Prázdne srdcia Prázdne srdcia Juli Zeh

Kniha napísaná v roku 2016 o spoločnosti v Nemecku v roku 2025. Autorka nám predstavuje pesimistický obraz, ktorý sa síce zatiaľ nevyplnil, ale od skutočnosti nemá ďaleko a obzvlášť v súčasnej spoločenskej situácií na Slovensku je vidieť množstvo paralel. V prvej polovici knihy sa venuje skôr jednotlivcom, ktorý sú napriek úspešnému životu nešťastný. V druhej sa venuje viac politike a spoločnosti ako takej – narastajúcemu extrémizmu, nacionalizmu a populizmu. Pri čítaná prvých strán som sa zdesil, že som touto knihou šliapol prudko vedľa. Tým, že autorkin štýl je strohý, je kniha zo začiatku mätúca. Nenechajte sa tým odradiť, veľmi rýchlo to prejde. Hoci témou by sa dala táto kniha zaradiť medzi špekulatívnu fikciu, dej je strašne rýchli a pripomína triler. Hlavná postava Britta spolu s jej kolegom Babakom sú cynický, chladný a vnútorne prázdny. Obaja predstavujú to, čo dalo knihe názov: „prázdne srdcia.“ Myslím si, že na túto knihu treba mať určité psychické rozpoloženie a sám z nej mám rozporuplné pocity. Na jednej strane si myslí, že je to skvelá kniha, ktorá by sa mala čítať, na druhej strane, z hľadiska celkového dojmu, jej nemôžem dať plné hodnotenie. Ak vás kniha láka, tak určite smelo do nej, akurát sa pripravte na to, že je trochu zvláštna.

01.04.2024 4 z 5

Mágia rodu Thornovcov Mágia rodu Thornovcov Margaret Rogerson

Myslím, že moje pocity z tejto knihy najlepšie vystihuje veta: „keď nečakáte nič a aj tak ste sklamaní.“ Do čítania Mágie rodu Thornovcov som šiel naozaj s čistým štítom. Nečítal som dopredu žiadne recenzie. Anotáciu som len tak prebehol. Vedel som len, že to bude YA fantasy standalone a dej sa bude točiť okolo živých kníh. Prvých sto až stopäťdesiat strán bolo slušných. Hlavná hrdinka síce nemastná-neslaná, ale dej sa rýchlo rozbiehal a zamotával. Potom sa to však celé začalo rozpadať. Kniha ma 440 strán, čo je podľa mňa príliš veľa na to, aby som vám po ich prečítaní nevedel povedať v akom období sa kniha odohráva. Worldbuilding absolútne nulový, môže sa to odohrávať kedykoľvek od stredoveku až po začiatok 20. storočia. Samotný nápad s kúzelnými živými knihami, grimoármi, by bol super, ale za celú dobu sme o nich nič extra nedozvedeli. Nevieme poriadne ako vznikajú, nevieme kam až siaha ich moc, nevieme do akej miery majú vlastnú vôľu, v podstate sa nedozvieme žiadne detaily. Všetky postavy, ktoré v príbehu vystupujú sú ploché. Najlepšie napísanou postavou je Silas, pretože ten si aspoň prejde nejakým vývojom, ale žiadna sláva to aj tak nie je. Celú dobu som premýšľal, čo bolo cieľom hlavnej zápornej postavy. Teraz môžem s kľudným svedomím povedať, že neviem. Jeho motiváciu som absolútne nepochopil. Tiež nerozumiem, prečo sa autorka rozhodla do knihy nasilu napchať romantickú linku, ktorá vôbec nefungovala. Bolo by niečo zlé na tom, keby postavy ostali iba kamaráti? Aspoň by to pôsobilo uveriteľne. Celkovo je na knihe veľmi cítiť, že je to prvotina a autorka vôbec nie je vypísaná. Keby to bola 150 stranová novela, tak by to ešte asi ako tak šlo. Ak hľadáte plytký príbeh s nudnými postavami a nulovým budovaním sveta, tak toto je kniha pre vás, inak nemôžem odporučiť.

20.03.2024 1 z 5

1795 1795 Niklas Natt och Dag

Táto séria ukazuje prierez tým najhorším a najnechutenejším čoho všetkého sú ľudia schopní urobiť druhým. Veľmi ma mrzí, že mala klesajúcu tendenciu. Prvý diel sa mi dosť páčil, druhý bol už pritiahnutý za vlasy, ale stále sa dal a tento tretí... V podstate by sa dalo povedať, že nejaký súvislý dej ani nemá a celá kniha je v skutočnosti jeden 400 stranový epilóg.
Nechcem tým povedať, že celá kniha bola čistá nuda, ale pár zaujímavejších kapitol bolo preložených obrovským množstvom rečí, ktoré boli o ničom. Nijak neposúvali dej, nijak nedokresľovali atmosféru, ani nedopĺňali kontext. Je vidieť, že autor sa veľmi rád počúva. Do knihy vstupovali postavy len preto, aby sa objavili a zase zmizli. Čitateľ je tak v poslednom diely zavalený novými menami, ktoré ani nevie či budú ešte pre dej podstatné.
Záver knihy bol síce relatívne uspokojujúci čo sa týka odpovedí na otázky, ale čakal som popravde trochu dômyselnejšie rozuzlenie. Hlavne keď k nemu viedla taká dlhá cesta dláždená krvou a hnusom. Som rád, že séria týmto dielom končí. Pokiaľ vás láka, za mňa úplne stačí, keď si prečítate prvý diel, ktorý ma relatívne uzavretý koniec. Ono by aj možno bolo lepšie, keby to pri stand alone aj ostalo.

22.02.2024 2 z 5