Alaglesia Alaglesia komentáře u knih

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Během návštěvy butiku se setkává milenka a manželka. Navzájem o sobě vědí, bez vědomí, zda ta druhá ví o té druhé. Kniha je sondou do života obou hrdinek. Jedná se o psychologický rozbor obou žen. Obě trpí sebedestruktivními sklony, ačkoliv navenek hrají, že je vše naprosto v pořádku. Na venek působí dokonale, uvnitř jsou ztracené a nejisté.
Kniha byla zajímavá, ale kdybych si ji sem neuložily, tak v mé čtenářské kartotéce stopu nezanechala. Chválím otevřený konec, který dává prostor čtenáři dokreslit příběh dle vlastní fantazie.

31.07.2023 2 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Knihu jsem četla poprvé asi před 10lety, kdy mi ji zapůjčila dívka, kterou jsem připravovala na přijímačky na střední školu. Už tenkrát se mi líbil motiv dvojčat, vnímání aury, probouzení magických schopností.
Teď když čtu knihu opět, líbí se mi stále. Ale už mi místy připadá překombinovana, akční scény jsou někdy až neuvěřitelné a lze předvídat jejich konec. Za co autorovi tleskám je odkaz na mytologii a mytologické postavy, historii a historické postavy i různá literární díla.
Určitě tato série má zasloužené místo ve Fantasy světě.

25.07.2023 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Kniha mi ležela už delší dobu v knihovně, tak jsem jí vyvezla na dovolenou. Kniha byla čtivá, ale pro mě naprostý průměr. Ačkoliv svým tématem se dotýká velmi komplikované doby, autorka ve mně nedokázala vzbudit emoce ani sympatie s postavami. Celé to bylo takové ploché.

14.07.2023 3 z 5

Tak krásná a laskavá kniha a ještě z pera české autorky, lepší začátek prázdninové četby jsem nemohla mít. V příběhu se seznámíme s Alžbětou a Ninou, babičkou a vnučkou. Ačkoliv je dělí jedna generace a věkový rozdíl, přesto mají mnohé společné. A to si Nina uvědomí právě v okamžiku, kdy ji babička začne během jejich společné cesty do pohraničí vyprávět svůj příběh. Autorka krásně zmapovala část historie formou vyprávění babičky. Ačkoliv se jedná o období druhé světové války a počátky komunismu, autorka se nesnaží šokovat a ve vší surovosti vykreslit křivdy a příkoří doby. Naopak vše dobře vykresluje v nadhledu a laskavosti a přijetí osudu. Tak, jak to měla nastavené Alžběta. Moc se mi líbilo vykreslení charakteru i popis samotné Alžběty. Určitě si od této autorky s nadšením přečtu další knihy.

07.07.2023 5 z 5

Bridgertonovi (1–3) - komplet Bridgertonovi (1–3) - komplet Julia Quinn

Autorka nám postupně představuje příběhy sourozenců Bridgertonových. Je jich celkem osm a zvláštností na nich je, že jména začínají na písmeno v abecedy podle toho, kolikátí v pořadí se narodili.
V první trilogii je nám představen osud Daphné, Anthonyho a Benedicta.
Příběhy jsou čtivé, autorka pluje příběhem jen tak po povrchu, hlubokých myšlenek, či hloubkového ponoru do duše postav se nedočkáme. Samozřejmě každý díl je obohacen o milostné scény. I doba, ve které se příběh odehrává, je nastíněna jen tak povrchově.
Do knih jsem se pustila po shlédnutí seriálu na Netflixu. A i když se nejedná o literaturu na úrovni, přesto si knihy v knihovně ponechám. Protože je to přesně ten typ četby, kdy si chcete odpočnout, zrelaxovat se a nic nemyslet.
Z této trilogie se mi nejvíce líbil příběh Benedicta. Byl sepsán na motivy Popelky. A tady jsem se dostala asi nejblíže k hrdinovi, co se týče jeho prožívání a myšlenkových pochodů.

11.03.2023 3 z 5

Kdo by neznal Harryho Pottera. Provázel mě obdobím dětství a dospívání. Díky nadšenému povídání o HP jsem přivedla ke čtení mnoho "nečtenářů". Pamatuji si, že poslední díl jsem četla dokonce v angličtině, abych konečně už věděla, jak to dopadne. Mám radost, že HP se své oblíbeností těší dál, ať už v knižním či filmovém zpracování a radost z příběhu sdílí rodiče, kteří na HP vyrostli, společně se svými dětmi.

12.02.2023 5 z 5

První dotek - Styk s nekonečnem První dotek - Styk s nekonečnem Pavlína Brzáková

Jardu Duška mám ráda díky jeho neotřelým názorům a pohledu na svět. Mnohé jeho prohlášení a vystupování zvedá ze židle. Mě naopak vede k zamyšlení a sebereflexi, zda s jeho prohlášeními souzním, zda je to i má pravda a co bych mohla dělat v životě jinak, lépe. V tomto duchu se nese i kniha První dotek, která mě vedla k mnohým zamyšlením a pohlížením na určitě věci jinak.

09.02.2023 4 z 5

Kytice (Obrazová kniha k filmu) Kytice (Obrazová kniha k filmu) Karel Jaromír Erben

Polednici zná asi každý. Kytice se mi ale vryla do paměti především filmovou adaptací. pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Chodila jsem do sedmé třídy a šli jsme se školou na film Kytice. V hlavě mi utkvěl zadek Roden i podivný umrlec. :-) Ale především melodičnost rýmů. které tam zaznívaly. Kytici mám ráda a řadím je mezi knihy, které mě budou provázet celý život a určitým způsobem mě v životě ovlivnily.

09.02.2023 5 z 5

Kniha vypráví, jak si autor společně se svým přítelem pořídili zámek v Osečanech. Čtenář se tak dozví, co vše koupě takové nemovitosti obnáší a jak to poznamenalo jeho vztah. Kniha je napsaná s lehkostí a nadhledem, přesto ke čtenáři dojde vážnost situace, kterou autor popisuje. Závěr knihy byl velmi dojemný. Kdybych měla knihu charakterizovat jedním slovem, byla by to LASKAVOST. U Dana Krejčíka nejde o to, co píše, ale jak píše. Prostě to se slovy UMÍ.

09.02.2023 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Další seversky autor, který umí. Na Nesba nebo Larssona tak úplně ještě nemá, ale dobrý. Bavilo mě to. Rozjezd byl náročnější, ale potom bezva čtení. Chvílemi jsem musela knihu večer odložit a pokračovat až druhý den za světla, jak mi jednání některých hrdinů nahánělo strach. Také mě překvapil zvrat v dějové linii. Nejdříve řešíte Josefa a jeho stíhání a najednou se ocitáte deset let zpět v praxi Barka. Každopádně se mi příběh líbil, byl napínavý, chvílemi děsivý. Určitě doporučuji k přečtení.

01.01.2017 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Tahle kniha se mi dostala do ruky náhodou na doporučení kolegyně z práce. Autor mě svým barvitým vyprávěním okamžitě vtáhl do děje. Vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, co se mi dostalo do ruky, neustále jsem si myslela, že to bude oddechová četba. Rány osudu, které utrpěly hlavní hrdinky mi doslova rvaly srdce a nejedna slza mi při čtení ukápla. Vřele doporučuji.

14.12.2016 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Jedna z nejhorších knížek od Kinga, co jsem četla. Nevím, jestli je to tím, že mám za sebou Temnou věž a ostatní mi už připadá jako slabý odvar jeho tvůrčích schopností, přesto to nevzdávám a pokračuji v četbě jeho děl dál. Tahle knížka mi přišla jako dobrý nápad...viděla jsem v tom nadsázku, jak jsou lidi dneska zfanatizovaní různými typy soutěží jako Vyvolení, atd. I zde postávají u silnice fanoušci a je jim jedno, když jim před očima někoho odstřelí. Líbily se mi myšlenkové pochody hrdiny, to King vykreslil pěkně, ale závěr. Celou dobu člověk čeká hlavně na závěr a on to takhle odfláknul! Ode mě pouze čtyři hvězdy, má na víc!

Povídky o mužích Povídky o mužích * antologie

Oddechové čtení na cesty. krátké a výstižné povídky. Některé zdařilé více, některé méně. Líbil se mi mužský pohled na určité věci.

14.12.2016 3 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Konečně je zpátky ten starý King. Tenhle styl vyprávění miluju. Navíc kombinace fantasy, scifi a hororu je výborně skloubená. Miluju svět Temné věže a příběhy, které se v tom světě odehrávají. Měla jsem obavy, aby ten příběh nebyl násilný a úplně mimo, když King sérii Temné věže už ukončil. Ale nebyl. Navíc, jak psal v předmluvě, kniha se dá číst i bez znalosti ságy Temné věže. Jsem opravdu nadšená, knihu jsem, přečetla jedním dechem a určitě si zaslouží pět hvězd.

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Kniha se mi líbila. Téma cestování v čase je moje oblíbené a románek George a Sadie byl velice silný. Tajně jsem doufala, že vše dopadne dobře, Kennedy bude zachráněn, Sadie se aklimatizuje v současnosti a všichni budou šťastni až do smrti. Realita byla ale jiná, pravdivá a je dobré, že King nakonec ukončil příběh takto. Knihu hodnotím mezi ty zdařilejší Kingovy výtvory, ale stále u mě vede Temná věž.

Zapisovatelé otcovský lásky Zapisovatelé otcovský lásky Michal Viewegh

Toto dílo mi připadá z dílny Viewegha jako jedno z těch slabších. Střídání vypravěčů mě ze začátku zmátlo a chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala, kdo je kdo a o kom zrovna mluví. Příběh byl průměrný, ani nenadchnul, ani neurazil. Viewegh umí mnohem lépe, proto jenom dvě hvězdy.

14.12.2016

Další báječný rok Další báječný rok Michal Viewegh

Knize uděluji s radostí čtyři hvězdy, protože mě opravdu bavila. Od autora jsem přečetla už několik publikací a tuhle řadím mezi zdařilé. Objevila jsem v knize několik zajímavých postřehů, humorných příběhů a tipů na filmy a knihy. Navíc je zajímavé nahlédnout do soukromí známého spisovatele.

14.12.2016 4 z 5

Matka v koncích Matka v koncích Simona Monyová (p)

Kniha nepotěší ani neurazí, proto jí dávám tři hvězdy a řadím k lepšímu průměru. Příběh byl fádní, žádná zásadní zápletka, několik humorných situací a postřehů. Od autorky jsem četla už lepší i horší.

14.12.2016 3 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Tak jsem nedočkavě sáhla i po druhém dílu tohoto bestselleru. Zajímala jsem se, zda autorka odhalí tajemství Christiana, a odhalila. Knížku jsem doslova zhltla, bavilo mě to. Líbilo se mi, jak ztvárnila lásku Christiana a Anny a také, že jsem dostala odpovědi na to, co zajímalo mě. jsem zvědavá o čem bude třetí díl. PS: Kniha je samozřejmě pro nenáročné, takové odpolední oddychové čtení. Žádné hluboké myšlenky v ní nenajdete. :-)

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Pokračování vyprávění o rodu Přemyslovců opět nezklamalo. Čtivou formou autor vylíčil významnou část našich dějin. Zaměřil se na osobní život panovníků i tehdejší říšskou politiku (ta mě moc nebavila). Mám vystudovanou historii a tohle dílo bych velice uvítala v době, kdy jsem se učila na zkoušku z českých dějin.