Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Páni! Autor se asi z prvního dílu poučil, nebo to psal někdo jiný! Druhý díl se mi líbil neuvěřitelně moc, tentokrát se dozvíme vraha už v polovině a sledujeme další průběh a vyřešení případu, což hodnotím pozitivně (vzhledem k prvnímu dílu). Noční lov byl napínavý (opět pokrok), byla jsem místy napjatá jak kšandy, dostal se mi pod kůži nepříjemný pocit, že někdo takový může být opravdu velmi blízko, takže kniha svůj účel splnila. Vrah byl zajímavý, žádná plochá a zcela předvídatelná šablonovitá knižní postava. Přečteno za 2 večery.

Kdo nejste nadšení z prvního dílu, dejte tomu druhému šanci, bylo to fakt super!

Konečně se taky dozvídáme něco víc o vyšetřovatelce Erice a jejích spolupracovnících tak, aby nepůsobili neuvěřitelně ploše. Jen mi pořád vrtá trochu hlavou, kolik jí vlastně je let :D

Na knize nemůžu najít žádné mínus. Maximálně to, že mě mrzí překlad názvu. Má to být Noční lovec a ne Noční lov... Podezírám nakladatelství, že se jim název nevlezl na hřbet knihy, tak ho zkrátili, nebo to tam někdo dost zpackal :D

13.02.2024 5 z 5

Chantal - Život na laně Chantal - Život na laně Michaela Zindelová

Jsem ráda, že jsem se rozhodla pro audioknižní verzi. Myšlenky Chantal vyznívají díky tomu opravdu upřímně, vycházejí z jejích vlastních úst. Oceňuji, že audioknihu opravdu namluvila ona. Vyzařuje z ní specifická "aura", dle mého názoru je to velice inspirativní osobnost, která toho může mnoho nabídnout. Cítíte její eleganci, vkus, osobitý styl i chování. Otevírá témata, přiměla mě nad spoustou z nich se zamyslet. Kdyby každý byl jako ona, nemuseli bychom mít obavy v souvislosti se stěhováním se z/do jiných zemí. Z celého textu vychází životní moudrost, síla i smířenost. Toto všechno dokreslují a uzavírají její chansony. Rozhodně doporučuji každému!

19.12.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Prvních asi 70 stran mě tolik nebavilo, pak to ale začne pomalu nabírat na obrátkách a další skvělý Harry Potter je zde. 1. - 4. díl už čtu podruhé, jsem zvědavá na ty další. Zatím u mě vede 3. díl.
Nejvíc se mi líbí to, že kniha přestává být nutně dětskou literaturou.

28.06.2023

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Knihu jsem bezdůvodně dočetla až po několika letech.
Drsné prostředí, ukázka reality. Hl. hrdinka prakticky opak spousty žen, nicméně je tu něco, pod co se může podepsat leckdo:

"Trvalo to děsně dlouho, ale prostě někdy je potřeba zjistit, že jsi někdo jinej, než jsi až do týhle chvíle byla. Že jsi prostě jenom nevěděla, že to není tvoje kůže. Ani tvoje tělo, ani tvoje role, ani tvoje vysněná identita. Že dobrat se k tvýmu pravýmu já dá děsně zabrat."

23.05.2023 4 z 5

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

Na pouhých cca 50 stranách poměrně dost děje. Prostředí hazardních her mne velmi zaujalo, vyprávění o hraběti Saint-Germainovi také. Nápad skvělý, vše dotaženo do konce, dozvídáme se v závěru i o osudu postav. Jsem ráda, že dílo nedotáhl do podoby románu, bylo by rozvleklé a nudné.

08.10.2022 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Čapkovy divadelní hry mě baví, jsou úderné, poutavé, zároveň plné jeho pověstného filozofování. Hlavně tady nemůže uplatnit omáčku kolem, a tedy žádná strana není dle mého navíc.
Ale oproti Bílé nemoci a R.U.R. příběhu něco chybělo. Předchozí texty mi přišly dokonalé a v lecčems nadčasové. Škoda. Snad příště něco dosáhne na tato dvě dílka.

09.11.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na knize nic špatně nebylo, ale přesto jsem mírně zklamaná. Hned v první části mi došlo, o čem bude nejvíce ta druhá, a proto mi celá druhá část přišla utahaná, i přesto, že tam není zbytečná ani strana. Nejvíce mě tak zasáhla třetí a následně první část. Jsem spíše výjimka, ale s klidným svědomím tomu 5* dát nemůžu. Jsem ale ráda, že máme knihu zařazenou v povinné maturitní četbě. Pokud se na to budu dívat takhle, tahle za přečtení bez debat stojí.

12.04.2020 4 z 5

Edison Edison Vítězslav Nezval

Poté, co všechno jsme se učili o Nezvalovi, jsem neměla o jeho tvorbě valné mínění. Ale Edison je skvělý! Líbil se mi dokonce více než (doposud) jakákoliv báseň od Seiferta. Po dlouhé době poezie, která mi přijde opravdu krásná a smysluplná.

01.11.2019 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Na knize oceňuji kompaktnost. Jednotlivé útržky textů dohromady fungují spolehlivě, jako jeden celek. Zamilovala jsem se do poselství, které autorka citlivě vepsala mezi řádky. Zbožňuji postavy, jelikož jsou naprosto reálné. I přes délku textu mi připadá, jako bych je znala odjakživa. Dokázala jsem s nimi soucítit. Autorka si zvolila velmi vážná témata, jež metaforicky propletla v podobě copu. Jsem opravdu nadšená. Nemám, co bych knize nebo autorce vytkla. Snad jen.... Chtěla bych o nich číst pořád a pořád. :)

14.10.2019 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Konec nepochybně zasáhne každého, zejména poslední strany, kde je shrnuto, co se reálně Helene a její rodině přihodilo, shrnutí událostí v Osvětimi.
Nemohu se ovšem smířit s vyprávěním autora a celkovým dojmem z knihy. Dle mého názoru jde poznat, že autor není (co se týče národnosti) ten, který by si plně uvědomoval zvěrstva, kterých se nacisté dopouštěli, a to především v táborech. Příběh plyne, samozřejmě zmiňuje fakta, která se stala... Autor ovšem podává příběh způsobem, jako by si lidé prodloužili letní tábor o několik let. Po přečtení 3/4 knihy si člověk, který není ze střední Evropy, musí říct, že to tam vlastně tak příšerné nebylo... Konec usvědčuje nacisty o tom, že zvěrstva probíhala, to ano, ale jinak...
Zpracování za mě pokulhává, ale čtivá kniha rozhodně je.

05.10.2019 3 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Pane jo, tak divnou knihu jsem ještě nikdy nečetla. Za mě těžkej průměr - jak již napsala uživatelka Pefka.
Hl. hrdinku bych přirovnala ke Catwoman, u které zažijeme přerod v "anděla", Toho, kdo může za únos, vyprdelí autor na straně 50 cca... To jsem teda fakt nečekala, že se pak celou dobu budou snažit jen utéct. Navíc je celý průběh absolutně nereálný... Vlastně i ten mravní přerod.... Nemám ráda děti, jsem malířka, znám SPZ, vím, kdo to udělal, ale ne, musím ze sebe udělat superhrdinku a zvládnout to sama!? Jako vážně!? Konec je absolutně zmatený, do poslední věty jsem nepochopila, jak to dopadlo.
3* dávám za to, že se kniha skvěle četla a i přes veškeré nelogičnosti, které v průběhu děje nebyly objasněny (viz počet aut na parkovišti například...), všechno rychle odsýpalo. Ale znovu teda ne, ani náhodou...¨
Knihu bych doporučila lidem, kteří si chtějí za každou cenu něco přečíst, ale odmítnou přemýšlet, protože si to jinak asi neužijí.

12.05.2019 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Podle toho, jak člověk ohodnotí tuto knihu, se ukáže, jestli je suchar, nebo má smysl pro humor. Odpočinkové, vtipné a na vypnutí v hektické době přímo ideální.

09.02.2017 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kdybych mohla, dám knize hvězdiček milion. Příběh mě naprosto pohltil, i když normálně upřednostňuji příběhy z druhé světové. Snad si knihu přečtu někdy znovu.

14.08.2016 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

S Jojo Moyesovou jsem se poprvé setkala díky knize Než jsem tě poznala. Proto jsem se velmi těšila na další příběh. Když jsem začala číst, ihned jsem se přesunula s hlavní hrdinkou do počátku minulého století. Byla jsem nadšená. Jakmile se děj začal odehrávat v 21.století, byla jsem nejprve zklamaná. Jenže nakonec do sebe minulost i přítomnost krásně zapadly, a proto nemůžu udělat nic jiného, než ohodnotit knihu 5*. Už se těším, až si přečtu další knihy autorky.

27.06.2016 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Stejně jako všichni přede mnou jsem příběh poslouchala na Rozhlasu. Příběh byl poutavý, a to nejen díky tomu, že je Petra Soukupová skvělá autorka, ale i proto, že knihu namluvilo více interpretů. Bylo tak snadné rozlišit, kdo je kdo, trošku se do situace "vžít", i když to není to pravé slovo. Oceňuji to, že jsme do situace viděli z úhlu všech postav rodiny, vybudovala jsem si na poslouchání knihy poměrně rychle závislost. Skvělé bylo na příběhu naprosto vše, přestože mi postavy nebyly příliš sympatické. Na každém se dalo najít něco velkého, co mi vadilo. Celé zoufalství a rodinné problémy bravurně dokreslila hudba.
Poslechněte si to, dokud můžete!

21.12.2023 5 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Na sbírku povídek jsem se neskutečně těšila, jelikož jsem viděla rozhovory Sandry Pogodové, v rámci kterých vyprávěla nějaké rodinné příhody. Mimo jiné zmínila, že jsou právě v této knize. Jako takhle... Kniha nedostála mým očekáváním, protože jsem ji četla v papírové podobě. Zatímco při vyprávění jsem se řezala smíchy, tady jsem se jen pousmála. Věřím, že audiokniha je mnohem lepší, snažila jsem se představovat si texty hlasem Sandry - je úžasná vypravěčka.
Co se týče samotných povídek, je ihned poznat, kdo zrovna povídku píše. Přestože oba autoři mají neuvěřitelně širokou slovní zásobu, každý má osobitý styl (což je dobře). Celkově hodnotím sbírku ale kladně. Příhody samy o sobě jsou vtipné, především ty, co psala Sandra a týkaly se jejího cestování. Povídky od pana Pogody jsem si užívala především z hlediska slohu a stylu psaní.
Další díl si rozhodně "přečtu", ale tentokrát ušima :-) Přímo to vybízí.

11.08.2023 4 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

Hlavní hrdiny jsem si zamilovala, celou knihu jsem byla napjatá. Tento námět jsem ještě nikde nečetla, proto se mi líbil nejen styl psaní, postavy, ale i "originalita". Konec jsem absolutně neodhadla, jednu dobu jsem byla tak zoufalá, že jsem podezřívala i Florina :D
Těším se na další knihy od autorky, kdyby se přestaly vydávat česky, půjdu do ní i v originále.

TIP: pokud si chcete plnohodnotně užít poslední díl série, přečtěte si všechny předchozí. Život hl. postav je zde velmi důležitý :)

30.04.2023 5 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Ve 2/3 knihy jsem byla přesvědčená, že si sbírka vzhledem k ostatním textům, které jsem od Murakamiho četla, zaslouží 3*. Ale po poslední povídce a doslovu jsem si uvědomila, že by to bylo málo. Murakamiho texty zde zdánlivě spojují 2 tragédie, respektive doba mezi nimi, nicméně se zaměřuje na osudy obyčejných lidí, jejich osudy, starosti, zklamání a strachy. Oproti povídkovým sbírkám českých autorů, které spojuje také jedno konkrétní téma, jsou Murakamiho texty natolik kvalitní, že by si zasloužily hvězdiček milion a vlastně se to nedá ani srovnávat, jelikož je to jako nebe a dudy.
Neustále mě překvapuje, jak je myšlení západního světa a např. Japonska diametrálně odlišné. Nevím, zda je to pouze stylem Murakamiho psaní, ale připadá mi, že lidské utrpení je v Japonsku v naprostém pořádku a nemít city ještě víc. Stejně mi připadá jako sci-fi přístup typické asijské rodiny a dávání najevo, že je vlastní dítě zklamalo např. Tento svět zprostředkovaný Murakamim mě stále fascinuje a nejspíš nikdy neomrzí. Doslov mi připadal trefný. Západní čtenář si všímá jiných věcí než východní a staví se k situacím zcela odlišně, jinak je i chápe.
Opět tedy kvalitní texty, ovšem tentokrát se ve mně vše nepropojilo, nemám pocit, že nic nemá smysl, ani nemám chuť nad danými věcmi, které autor nabízí, přemýšlet.
Povídky vypovídají o běžném životě s takovou úspěšností, že mi pár minut po dočtení v hlavě uvízly pouze 3 příběhy.

POKUD JSTE S MURAKAMIHO TVORBOU STÁLE NEZAČALI, PO TOMHLE NAPOPRVÉ NESAHEJTE, AKORÁT BYSTE UŽ AUTOROVI NEMUSELI DÁT DALŠÍ ŠANCI, COŽ BY BYLA ROZHODNĚ ŠKODA!!!

Za sebe DOPORUČUJI ZAČÍT povídkou Podivná knihovna, příp. Birthday girl nebo Spánek. Ze souvislých textů doporučuji pro začátečníky Afterdark. :)

07.03.2021 4 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) Harry Potter a Kameň mudrcov (Ilustrovaná edícia) J. K. Rowling (p)

K prvnímu dílu se musí přistupovat tak, že je opravdu psán pro děti. Film znám prakticky nazpaměť a bylo zvláštní, představovat si jednotlivé rozhovory a všímat si různých odlišností. Zapomněla jsem také, jak dokáže být text vtipný. Samozřejmě v tomto ohledu myslím časté situace týkající se Hagrida.
Nejoblíbenější postavy? Rozhodně Snape a Protiva!!
Ale narovinu říkám, že to už za mne není natolik kouzelné, jako když jsem HP četla v dětství. Neustále opěvovaný překlad je plný gramatických i pravopisných chyb, všimla jsem si několika nelogičností během výstavby "světa" a obecně co se týče pravidel, aby mudlové nezjistili jejich existenci.
Děj se zpočátku neuvěřitelně táhne, vše se rozjede až ve vlaku.

02.07.2020

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Jednou a stačilo. Ale k maturitě vhodné, především z hlediska sl. zásoby. Jazyk je opravdu na úkor děje a s tím se musí počítat.

16.06.2020 3 z 5