Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Jemná lhostejnost světa Jemná lhostejnost světa Peter Stamm

Myšlenka dvojníků v našem životě se mi velmi líbila. Několikrát jsem se zamyslela nad svým životem, ne vždy to zamyšlení bylo příjemné. Něco mi ale do dokonalosti, kterou jsem spatřovala v Agnes, chybělo. Rozhodně kniha nesedne každému. Je třeba mít hloubavou náladu během pochmurného dne, nechtít nikoho vidět a přemýšlet, co všechno my jako lidé děláme špatně.

16.12.2019 4 z 5

Místa ve tmě Místa ve tmě Lidmila Kábrtová

Texty dohromady dávaly smysl, což bezpochyby oceňuji. Náhled do běžného života žen, které se snaží přežít, zlepšit svůj život, mi byl velmi blízký. Není to žádná slátanina jako mnohé pokusy českých autorů zachytit onu obyčejnost. Někdy se ke knize ráda vrátím, texty Kábrtové se mi zamlouvají čím dál víc.

07.09.2019 5 z 5

V klubíčku štěstí V klubíčku štěstí Anna McPartlin

O tomto titulu jsem si nic nezjišťovala předem, což knize jedině prospěje. Jedná se o nevšední čtenářský zážitek. Hltala jsem každou větu a nedokázala přestat. Z nějakého důvodu jsem si ovšem dost dlouhou dobu myslela, že se jedná o černošskou rodinu v Americe :D
Sedělo by mi to k ní mnohem více, ovšem i tak je to jedna z nejsilnějších knih, které jsem v poslední době přečetla. Prožívala jsem vše, co se dělo hl. hrdince, domácí násilí, strach, dokonce to, co se stalo jejímu synovi. O to víc jsem byla ráda, jak kniha skončila. :)
Za mě tam nebylo ani jedno slovo navíc.

03.08.2019 5 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Moje první sci-fi. A za mě dokonalost! Odborné pojmy jsem v rámci kontextu snad pochopila, velmi mě bavilo čtení záznamů a to, že celá kniha funguje na principu rozhovorů s velice významnou osobou, která nám, ani hlavním hrdinům, není představena.
Chtěla jsem dát 4*, abych si šetřila hodnocení na další díly, ale epilog mě vážně dostal. Netuším, jakým směrem se stočí děj, ale je mi jasné, že si druhý díl musím přečíst co nejdřív.

28.07.2019 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Poslední dobou se neustále utvrzuji, že němečtí autoři prostě psát umí. Bernhard Schlink dokázal napsat knihu, která vypráví otupěle a odosobněle příběh, který prožívá hl. hrdina. Myslím, že styl psaní odpovídá přesně tomu, jak se hrdina cítil. Příběh si mne dokázal získat, text působí ryze popisně, zkrátka se to někomu stalo, zároveň do vás samotných prostoupí. Co nejdřív si musím přečíst i Olgu.

28.04.2019 5 z 5

Komiks o Zátopkovi jsem četla stejnou rychlostí jako tu nejnapínavější detektivku. Něco takového může napsat jen sám život. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, předtím mě tyhle věci nijak zvlášť nezajímaly. Takových komiksů by mělo být víc. Vůbec bych se nezlobila.

21.07.2018 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Stejně jako Murakami ve mně pouze Hrabal dokáže vyvolat stavy deziluze. Ztrácím veškerou víru v lidstvo a nejvíce víru v sebe sama. Zároveň mne paradoxně dokáže vybudit k touze něco se sebou dělat, abych neskončila stejně špatně jako Hrabalovy postavy. V pokryvu šedi, obyčejnosti, beznaděje a samoty. Příliš hlučná samota je za mě doposud nejlepší dílo, které jsem od něj měla čest číst a právě díky této knize se řadí mezi mé nejoblíbenější autory. Knihu si přečtu určitě ještě vícekrát.

04.03.2018 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Známky minimalismu, nikterak závratného děje, avšak povídka dokáže s přehledem konkurovat knihám o několika set stranách. Jde vidět, že autorčin boom nebyl opodstatněně pouze kvůli Zmizelé. Jak je pro ni typické - hraje si s námi prostřednictvím postav a jejich chování. Ani písmeno navíc, vše dává smysl. Jen bych Skvrnu neoznačila za hororovou povídku. Sama o sobě nevyvolává strach.

26.01.2018 4 z 5

Oko za oko Oko za oko Jenny Han

Skvělá oddechovka. Děj sice není nikterak originální, ale vykreslení pocitů jako: zlost, beznaděj, touha po pomstě, strach a podobně, vám dá iluzi, že čtete nejlepší knihu na světě. Skvělá věc na jedno odpoledne. Sice netuším, o čem budou další díly, ale rozhodně si je chci přečíst.
Postavy jsou úctyhodně vykresleny, každá jiným způsobem. Lillia - typická Lara Jean, akorát dokáže cítit i zlost a touží po pomstě, Mary - charakterově nemastná neslaná, ovšem její minulost je gró velké části příběhu a dokáže zaujmout. No a Kat? Tu jsem si zamilovala ze všeho nejvíc. Nebojácná, odhodlaná a charakterově nejzajímavější, zároveň jako postava nejreálnější z celé knihy.
Oceňuji prvky podivna a záhady, která se objevuje na konci.

13.09.2017 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst. Největší radost mám z toho, že jsem překonala prvních 30 stran a nechala se pohltit příběhem. Jojo Moyesová mě přesvědčila, že psát opravdu umí. Na Než jsem tě poznala asi v mém srdci nikdy nic mít už nebude, ale Jeden plus jedna si stojí za to přečíst.

03.10.2016 5 z 5

Teď už tě vidím Teď už tě vidím Nicole C. Kear

Po delší době kniha, která mě opravdu zasáhla. Miluji knihy s touto tematikou a je mi líto, že stran není víc. Za mě jednoznačně MUST HAVE!

17.04.2016 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Buď jsem četla jinou knihu než ostatní, nebo začínám být náročná :D
Kniha se čte sama, o tom žádná. ALE! Je tu spousta věcí, co mě iritovalo, nesedělo atd. (více ve spoilerové části)
Děj začíná mít spád cca. v polovině, vraha jsem odhadla poté, co proběhl neúspěšný pokus o vraždu a byla z jeho pohledu ta kapitola, celkově jsem si Eriku zas tak neoblíbila. Spoustu situací jsem vnímala jako klišé. Srovnávala jsem podvědomě s detektivkami od U. Poznanski. Na ty stále nic nemá. Ani z hlediska napětí, ani co se týče charakteristiky postav. Tam se s hl. vyšetřovatelkou dokážu ztotožnit, dýchám za ni. Tady mi mnoho situací přišlo hloupých, nereálných apod.
Největší problém mám ale asi s marketingovým tahem, že se jedná o thriller. Jako thriller si představuju Není úniku, příp. třeba Kopíráka, ... Oproti tomu je Dívka v ledu čistá detektivka, max krimi román :-) Ale to mi bylo už od začátku jasné. Je z toho cítit nezaměnitelná britská detektivka od první strany.
Za mě je to průměr, pokud si chce čtenář fakt odpočinout. Nic převratného. Dalšímu dílu ale šanci ještě dám. Už by se tam autor nemusel vymlouvat na minulost, nemusel by se do linky tolik tahat mrtvý manžel, už jsme se s Erikou seznámili (i když o ní vlastně moc nevím, stejně jako o ostatních postavách...) - doufám, že další díl nebude tak plochý a autor se poučí.

SPOILERY (to co mi na ději VADILO)
- Erika je okamžitě suspendovaná, spolupracovníci o ní nic neví, ale od začátku ji všichni "milují" a říkají, co se děje a na co při vyšetřování přišli? Ona o nich taky nic neví (ani křestní jméno), ale slepě jim důvěřuje? HALOOO?
- Hl. vyšetřovatelka si okamžitě všimne toho, že se jí někdo vloupe do bytu, ale nikomu nic neřekne, hraje si na superhrdinku na vlastní pěst - a to i na konci!?
- Jak na konci věděli, kam jedou, že neumřela?
- Napojení na Česko a především Slovensko je zpočátku fajn, ke konci dost na sílu.
- Proč tak okatě píše autor o podezřelém? To je pak jasný, že to není on a bude to postava, která se v příběhu skoro vůbec nevyskytuje!
- Vyslýchali všechny kromě matky a nebyl tam uveden žádný relevantní důvod? To jasnovidecky věděli, že nic neprovedla?
- Background vyšetřovatelky s těžkým osudem je už v detektivkách trošku diagnóza. Ale tady to je nejspíš čistě můj problém - kdybych četla detektivku v době vydání, asi to ještě tak "in" nebylo.

08.02.2024 3 z 5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Díky tomu, že všechny důležité základní informace byly vysvětleny již v prvním díle, se tady děj pořádně rozjede a jen se navazuje. Postava Kadena je prostě úžasná, hl. hrdinka není zas tak úplně blbá, i když svoje mouchy má...
A děj se na konci vyvinul úplně pro mě neočekávaným směrem. To co bylo? Potřebuju další díl a ten v čj není, kdoví kdy a jestli bude. Osudové pouto je lepší jak první díl, všichni si to přečtěte!! Přečetla jsem to během jednoho večera a první díl včera! Snad nikdy se mi nestalo, aby druhý díl ve fantasy romantice za něco stál. --- Není to rozhodně nic promakaného jako Pán prstenů, ale to od tohoto typu fantasy už podle obálky nemůže ani nikdo očekávat. :D
Celá série je za mě obrovitánským překvapením a doufám, že se dozvím, jak to všechno dopadne!

12.01.2024 5 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Vždycky jsem preferovala upíry před vlkodlaky, ale tohle bylo prostě skvělý! Okamžitě mě to vtáhlo, chtěla jsem vědět, jak to mezi vlkodlaky funguje, všechno se odkrývalo postupně, přišlo mi to "logické" v rámci možností, jak jen to ve fantasy jde :D
Sexuální scény jsou popsané spíš vtipně ale hlavní postavy jsem si i přesto zamilovala, znamení zvěrokruhu jsou dobrým ozvláštněním. Přečetla jsem za 1 den, okamžitě se pustím do dalšího dílu. Za mě to má všechno, co by správná romantasy měla mít. Doufám, že díly nebudou mít sestupnou tendenci a nestane se ze série paskvil.

11.01.2024 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Kniha si dle mého názoru 4-4,5* zaslouží již z důvodů slohu a zprostředkování nevšedního tématu. Čekala jsem ovšem různé scénáře, jiné konce, přišlo mi, že příběh je ukončený a zároveň vlastně vůbec... 5* nedám právě kvůli tomu. Do dokonalosti mi tam ještě něco chybělo. :-)
Postava mi přišla jako naprosto samostatně nesmýšlející jednotka, která nebyla schopna čelit problémům dospělého života. To v určité chvíli zažijeme zcela jistě každý, ovšem... S postavou jsem se nedokázala z právě zmíněných důvodů ztotožnit.

09.12.2023 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Místy jsem si pomyslela, že mi určitě něco důležitého při čtení uniká a že v tom celém je skrytý větší význam než vidím. Ale i tak jsem mile překvapená, líbilo se mi vykreslení prostředí i postav. Po procentuálním hodnocení tady jsem nečekala nic, co by mě oslovilo, ale i tak se povedlo. Znovu si knihu sice nikdy nepřečtu, ale čtení ani nelituju.

23.08.2023 4 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Krásná poéma, kterou se ale vyplatí číst souběžně v několika překladech. Vlivem něj některé významy a situace mohou uniknout.

28.06.2023

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

Sbírka fejetonů se velmi dobře četla. Fajn texty na odpočinek, ale nic přelomového. Závažnější jsou poslední texty a nejvíce samozřejmě Bulgakovův dopis režimu. Sbírka asi nikoho příliš neobohatí, co se týče znalostí, ale jako jednohubka během večera fajn.

14.03.2023 4 z 5

Racek Racek Anton Pavlovič Čechov

Rozhodně nejlepší text od Čechova. Po přečtení nejznámějších Tří sester, Višňového sadu i Strýčka Váni mi tento jediný dával zcela smysl a zaujal. Věřím ale, že většině se budou líbit spíš ty známější tituly.

09.03.2023 5 z 5

Otevírá se zde vážné téma, ale musím se přiznat, že mnohem více mi z jeho krátkých textů sedlo Životní terno. Tam jsem si z toho na konci sedla na prdel, tady ne.

14.07.2022 4 z 5