alexvera alexvera komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Svým způsobem znepokojivě uklidňující klasika.

"Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl."

17.01.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Jedna z knih na které nedám dopustit, zbožnuji ji. Je temná, depresivní, téměř beznadějná. Jako rytec jsem si k maturitní práci vybrala její "ilustrování". Nebyla to špatná práce, ovšem p. učitel mi to dal u matury dost "sežrat". Prý je kniha odporná už od první stránky. Co na to říct, někomu pan McCarthy prostě sedne, někomu ne. Filmové zpracování s Viggem Mortensenem je naprosto úžasné.

"Zapomeš, co si chceš pamatovat a pamatuješ si, co chceš zapomenout."

01.06.2016 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Neuvěřitelně laskavá a náladu zvedající kniha. Je plná krásných míst, zajímavých lidí a spousty knih. Takový návod, možná i cíl do budoucna nám knihkupcům, jak být lepší a na první pohled vědět, jakou knihu doporučit. Každý den potkávám spousty zajímavých lidí, kteří si přijdou nechat poradit, s jakou knihou stráví své volné chvíle. My knihkupci máme doslova magickou moc!

"Říká se, že knihy si nacházejí své čtenáře. Občas však potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu."

26.04.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Knihomolský román pro všechny knihomoly -jinak to snad ani nejde pojmenovat. Knihy ty jsou na každém kroku, skoro máte pocit, že ty staré zaprášené svazky z knihovny pana Reeda cítíte..
Nemůžu se dočkat až spadne "Kufr z nebe" začátkem listopadu.

06.11.2022 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

"Když jste se mě poprvé chopili, nenadáli jste se, že budu tak tlustá, ani jste neočekávali, že váš popadnu tak pevně a rychle." .. tato věta se ukrývá hned na první straně příběhu a naprosto vystihuje jak na mě kniha působila. Miluji objemné knihy do kterých se mohu začíst a ztratit přehled o tom kolik uplynulo času. Nebudu lhát, byla jsem rozčarovaná, když jsem otočila jednu z posledních stránek a zjistila, že je konec..
Úžasný příběh.

07.10.2018 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Nemůžu dát víc hvězdiček? ... Dokonalé jednodenní čtení. Krásně, brutálně, smutně a hlavně neskutečně čtivě napsaná kniha. Při popisu "rozpojování" jsem se roklepala a nemohla přestat. Uff.

24.08.2016

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Málem jsem zapomněla, jak jsou básně v Kytici brutální. Naneštěstí tu jsou Míliny ilustrace.

05.02.2021 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Já tu knížku prostě miluju! .. Místy mi připomínala Stopařova průvodce galaxií a nevím proč, zato vím, že v žádné jiné knížce nejsou jeptišky satanistky, které šišlají na dítě pána pekel,po světě neběhají anděl s ďáblem kteří jsou vlastně kámoši, a celá kniha je tak absurdní že když zrovna nevalíte oči, tak se nekontrolovaně smějete. Co dodat .. snad jen to že spojení Pratchett a Gaiman je dokonalé jak počtení tak investice i využití papíru :)

06.09.2015 5 z 5

Troufalá vášeň Troufalá vášeň Penelope Douglas

Birthday Girl od Penelope Douglas je asi nejlepší kniha, kterou jsem mohla letošní rok začít! Je miloučká, návyková a žhavá.. Četla jsem ji v angličtině a vážně doufám, že český překlad bude minimálně dobrý.

"It's hard to find that one person who speaks your language."

Když Pike poprvé potká Jordan a přeskočí mezi nimi jiskra, netuší že je to přítelkyně jeho syna. O to více je překvapen, když se s ní opět setkává u sebe doma, kde nabídl synovi a jeho přítelkyni ubytování.
Jakmile si oba uvědomí, že není možné aby byli spolu, snaží se kvůli Colemu své pocity potlačit. Jenže tím, že s spolu v domě i mimo něj začínají trávit čím dál více času a pojí je stejné záliby, je jasné že se mezi nimi začne vyvíjet vztah. Jordan představuje všechno co Pike chce a naopak Pike je ideální pro Jordan. Pochopitelně řeší i to, jak je jako pár bude vnímat okolí. Padla tu krásná věta, že čím častěji je lidé uvidí s spolu, tím dříve si na ně jako na pár zvyknou. A ono to vážně platilo..

"This what you're feeling right now, is the best thing that can happen to you."

Přečtěte si Birthday Girl, pokud chcete něco rozkošného, u čeho se budete ve vlaku usmívat tak moc, že se usměje i pan průvodčí a nebude vás u čtení rušit. Přečtěte si ji, pokud chcete úžasnou chemii mezi hlavními postavami, červenat se, bát se o ústřední dvojici a celou dobu jim navzdory okolí fandit!

"Oh please, he closes his eyes when he kisses your forehead, for Christ's sake. He's not letting you go. Ever."

07.01.2024 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

"Kroniky prachu se odehrávají v listopadu. Vzduch je studený, zima za dveřmi a počasí je proměnlivé a šedivé."

Ach, kéž by všichni autoři dělali takovéto dodatkové, spoustu věcí vysvětlující knihy!

"Slova jsou ostřejší než veškeré meče. Především, pokud je člověk ženou a nikdo mu meč dat nechce."

12.11.2022

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Prvně sem viděla film, poté četla knihu. Pravděpodobně moje nejoblíbenější kniha. Rozhovory mezi mužem a chlapcem, popis zdevastované krajiny ... všudypřítomný popílek. Těžko hledat více depresivnější, úžasnější, postkatastrofickou knihu.

30.11.2014 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Mix Eragona, Hunger Games a Divergence který pobláznil svět..

Nemyslím to zle, tyhle série mám ráda ..jen mi to v tomhle mixu (zdravím Fourth Wing) nepřišlo až tak oslnivé že bych si z toho "sedla na zadek".
Jo, je to čtivé. Zábavné. Napínavé. Ale proboha, co je to za trend- ona je křehká chudinka, co se po tom co na ni sáhne chlap promění v sexuální bohyni a on je prvně zmetek a po tom co na něj ta daná holka sáhne změní v hodného chlapce? Prosím prosím, můžou zmetci zůstat zmetky?
Líbili se mi draci a to že svým jezdcům "lezou do hlavy", že jsou tak obrovští, zlatí a tajemní. Prostředí akademie i některé postavy jsou suprově popsány. Podle zahraničních recenzí jsem čekala víc lechtivých scén..
A konec, ten konec .. chvilku jsem měla sto chutí mrštit knihu na druhý konec místnosti. Na druhou stranu jsem zvědavá, jak si s touhle změnou prostředí autorka poradila v Iron Flamu.

02.03.2024 4 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Uvěřitelná romantika z knižního prostředí, v krásném malém městečku a s dospělými hlavními hrdiny! Tak trošku jednorožec mezi většinou romanťáren, kde máte chuť hlavním protagonistům nafackoval za to, že se chovají jako malé děti.. (Ano, Lásko po španělsku, myslím tebe!)
Je jedno jestli čtete knihy Emily Henry v češtině či v angličtině, v létě nebo v zimě, pokaždé dokáží pohladit po duši.

"Občas, i když začnete číst knížku od poslední stránky a myslíte si, že už všechno víte, tak vás knížka stejně dokáže překvapit."

Zachmuřený redaktor Charlie, sebevědomá literární agentka Nora a dovolená na mém městečku, kde na sebe chtě nechtě každou chvilku naráží. Líbí se mi, že spolu ti dva dokáží normálně mluvit bez toho, abychom četli o myšlenkách typu "co když se mu nelíbím" , "co když ji nepřitahuji". Naopak mě fascinuje Nořina chladná hlava i to, že kvůli lásce nezahodí svůj vysněný život v New Yorku a Charlieho starost o rodiče, kvůli kterým se do Sunshine Falls vrátil..
Příběh nám krásně obohatí i Libbi, která si ke konci příběhu pro svoji sestru přichystá vážně velké překvapení.

"Možná, že člověk může patřit na sto různých způsobů na sto odlišných míst a ke stům různým lidem."

15.08.2023 5 z 5

Zpověď knihkupce Zpověď knihkupce Shaun Bythell

Po dlouhé době kniha, u které jsem se opravdu bavila. Děkuji Shaune! Myslela jsem si že u nás v knihkupectví mají zákazníci kolikrát nesmyslné požadavky, jsou zmatení nebo prostě divní - ale to co chodí do krámku tomuhle chlapíkovi je úplně jiná liga.

12.07.2020 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Miluji Pána prstenů ... po přečtení Silmarillionu jej miluji stejně ale Silmarillion ještě víc. Tato Bible Středozemě si mě získala hned na první přečtení. Samotné stvoření mého nejoblíbenějšího fantasy světa, kouzelné stromy nahrazující Slunce a Měsíc. A hlavně příběh o Berennovi a Lúthien, po jehož přečtení jsou Aragorn s Arwen mnohem méně kouzelní a Sauron působí vedle Melkora jen jako hravé štěně. Krásné shrnutí dějin Středozemě které mi vysvětlilo mnoho věcí na které v Pánu prstenů nebylo místo.

05.04.2017 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Obrovská senzace jak u nás, tak v zahraničí a já jsem hodně zklamaná. Knížka je zbytečně přechválená..
Ano, ememies to lovers z kancelářského prostředí je fajn, ale Catalina se celou dobu chová jako kdyby jí bylo 15let. Vážně musela lhát o tom že má přítele? To je v této době jako nutnost? A Aaron, arogantní zmeteček který tajně vzdychá nad Catalinou ale nikdy jí nic neřekl? Vážně na to, aby se dali dohromady potřebovali výlet za oceán a vše prvně předstírat?
Jediné plus bylo to, že Aaron byl vykreslen coby dvojník Henryho Cavilla, díky tomu se kniha dala přečíst až do konce.. Myšlenkové pochody Liny raději nebudu komentovat.

02.08.2023 2 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Vanessa pracuje už nějakou dobu pro Aidena, něco jako chodícího boha mezi hráči amerického fotbalu, dělá mu hospodyni a celkově podržtašku což ji už nebaví a proto chce dát výpověď. To se jí bohužel tak úplně nepodaří, protože Aidenovi končí jako kanaďanovi zelená karta a tak s Van uzavře výměnný obchod. Vezmou se, za pět let se rozejdou a on ji na oplátku finančně zabezpečí. Splatí její ne zrovna nízkou studentskou půjčku a koupí jí dům.
Naštěstí by to nebyla "zapaťárna", kdyby se mezi hlavní dvojicí po kousíčkách nezačal vyvíjet vztah. Ať už v momentech kdy se s nimi zasekne výtah a Van má nejpohodlnější posezení na Aidenovi nebo když se Vanessa naprosto kouzelně bojí tmy tak moc, až skončí Aidenovi v posteli ..jo, přesně tak.
Nebojte, konec je jako vždy děsně dojemný.
"Každý vztah může skončit jen jednou ze dvou věcí: rozchodem nebo svatbou. A já nerad mrhám časem."

24.06.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Univerzitní prostředí, grumpy profesor (jsem jediná kdo v duchu viděl Bena Barnese?) a trošku praštěná doktorandka.. K tomu přidejte předstíraný vztah, nějaké ty komplikace, přeslazená latéčka, heřmánkové čaje a ponožky s jednorožci, černá trička a tadáá, máte tu Hypotézu lásky.
Čekala jsem milé, odpočinkové čtení a přesně to jsem dostala! Navíc, občas ty jednorožce a sexy profesory potřebujeme všichni, ne?! :)

06.04.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Nevím jestli jsem četla horor, thriller nebo psychologický román řízlý ezoterikou .. ale bylo to sakra dobré!

Celou knížku sledujeme vyléčenou hlavní hrdinku Mallory, která začíná pracovat ve zdánlivě ideální rodině jako chůva malého Teddyho. Jejich dny jsou vyplněny spoustou her, procházek do Začarovaného lesa a kreseb malého, velmi chytrého chlapečka. Mallory tuto práci bere jako svůj odrazový můstek zpět do normálního života a snaží se co nejvíce vyhovět požadavkům rodičů, což je narušeno Teddyho kresbami na kterých se objevuje jeho imaginární kamarádka Anya. Obrázky jsou v průběhu knihy temnější, propracovanější a začínají vyprávět příběh imaginární kamarádky. Naneštěstí Mallory na rozdíl od Teddyho rodičů nevěří jen vědě, je ochotna připustit si existenci duchů ale hlavně chce svému svěřenci pomoci vyřešit tuto zapeklitou situaci..

Nechci vyzradit konec, ale pokud si během čtení myslíte, že víte jak to celé dopadne, jste vedle jak ta jedle! Doufám že nejsem jediná, koho odhalení pravdy na konci příběhu naprosto šokovalo.

13.03.2023 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Domácí strážci, hluboké lesy a zosobněná zima. To je aspoň počtení do té zimy venku..
O tom, že všechny pohádky pro děti mají reálný základ, strach z lesa je oprávněný a slovanská mytologie prostě vytváří skvělé příběhy!

"V peci žilo stvoření s očima jako uhlíky. V koupeli na ní skrz páru pomrkával malý mužík. A na dvoře se plížil démon, který vypadal jako otýpka dříví."

10.12.2022 5 z 5