Alizon Alizon komentáře u knih

Ťapka, kočka stěhovavá Ťapka, kočka stěhovavá Ivona Březinová

POZOR OBSAHUJE SPOILERY. K teto knizce jsem se dostala nahodou, kdyz si ji dcera vypujcila v knihovne - kvuli te kocce - stridavou peci nastesti neresime. Na jedne strane nam kniha ukazuje horsi variantu stridave pece - protoze Petula musela stridat skoly, na druhe strane to byla varianta lepsi, protoze mi prislo, ze rodice pomerne spolupracovali. Urcite emoce tam byly, ale rodice komunikovali, nehazeli na sebe spinu, nepodavali na sebe trestni oznameni, nesoudili se roky, nepretahovali se o dite pred domem, ani se fyzicky nenapadali - i takove "stridave pece" existuji. Dcera je zacinajici ctenar, tak jsem ji knizku cetla ja a priznam se, ze nektere veci jsem zjemnila - preskocila: treba to, kdyz Bedriska vypravi o tom jak se jeji rodice perou a ona vola na linku bezpeci (ano je to realita, ale dcera mi na to prisla moc mala, tak jsem ji nechtela desit). Taky se priznam, ze jsem upravila konec, protoze se zakoncenim knizky jsem mela opravdu problem. Chapu ze autorka chtela detem (ktere se treba take nachazeji ve stridave peci) nejakym zpusobem pomoci a tak je potreba vlozit "happy end". Ovsem konec se mi vubec nelibil. V situaci kdy Petula a jeji nevlastni braska onemocni a stara se o ne (se zlomenou nohou) tatova nova pritelkyne - maminka prijede pomoci - (uz to mi prislo trochu nerealne a vlozene jako umely "happy end", ale budiz - chtela se hlavne ujistit, ze o jeji dceru je postarano). Tento konec jsem "upravila" pro dceru tak, ze se prijela starat o Petu. Ne jak je to v knize, kdyz pote - co se o Petu postara - jim jeste oznami, ze druhy den jim prijde vyprat, navarit a uklidit, kdyz ma pritelkyne zlomenou nohu, a je toho na ni chudinku moc. Pardon, ale to mi prislo trochu za hranou - 1) mohl tedy uklidit a vyprat tatinek, to se to hezky vyzaduje stridavka, kdyz se potom fakticky stara nova pritelkyne - kdyz chteji chlapi rovnopravnost v peci o deti, tak se vsim vsudy:) 2) opravdu nechci dceru ucit, ze je v poradku kdyz chlap opusti rodinu kvuli jine ... (a diky nemu dite trpi ve dvou skolach) a manzelka jde potom do domacnosti "milenky" varit a uklizet. Tak pekne jsem se rozepsala, ale ten konec me opravdu "vytocil":(
Ohledne stridave pece mam stale trochu rozporuplne pocity, v nekterych rodinach a situacich muze byt tim nejlepsim resenim - ovsem povazuji ji za uplnou katastrofu pokud spolu rodice bojuji a dite musi cestovat daleko a menit skoly. Tato knizka potom hezky ukazuje, ze i pokud se rodice domluvi (a dite by ji treba i samo chtelo) ne vsechno a ne kazdemu musi tento novy rezim sednout. Povinne by si ji spis meli precist rodice, kteri nekdy mohou zapominat, co vsechno muze dite trapit.

24.05.2019

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Opet velice ctive, dobra odpocinkova detektivka. Jen jsem mela pocit, ze ta zakladni zapletka - nejaky blazen nam tu unasi a vrazdi zeny ... podari se nebo nepodari tu posledni zachranit a vraha chytit???... neni zase moc originalni. Ano mame tu aktualni tema socialnich siti a obeti maji tedy spolecne to, ze si domluvily rande na internetu. Ale ta kostra pribehu je podobna jako v mnoha dalsich detektivkach. Predchozi dily mi prisly originalnejsi. Ale celkove dobre a dalsi dily si planuji precist.

23.05.2019 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Robert Bryndza ví jak čtenáře donutit otáčet stránky a od knihy se nechtít odtrhnout. Krátké kapitoly, rychlý spád, žádná hluchá místa. Po druhé knížce, kde poměrně brzy známe pachatele a zbytek knihy je spíše o osobním boji Eriky s nadřízenými se tady vracíme ke stylu "Dívky v ledu" a dlouho není jasných hodně věcí a nakonec vše může být jinak. Až v rychlém konci se vše vyjasní. Ovšem právě s koncem jsem měla trochu problém. Opravdu na některé věci nikdo před 26 lety nepřišel a najednou je tu snad záblesk jasnozrivosti? Takže v sérii pokračuji, knížky se čtou dobře a i Erika mi konečně začala být trochu sympatičtější. Ale za pět hvězdiček to opět není.

14.05.2019 4 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

(SPOILER) No tak nám Uthred pěkně stárne a prostor začíná dostávat jeho syn. Ale boj ve štítové hradbě pořád ještě zvládne;) Tento díl má od začátku slušný spád. Dokonce se konečně vydáváme na sever dobýt Bebbanburg.
POZOR nasleduje SPOILER
POZOR SPOILER
Jednou věcí mě ale autor pěkně naštval... porad jsem čekala kdy se znovu objeví Ragnar a nakonec se jen letmo dozvíme, že už zemřel. Ale jinak to asi nešlo, vzhledem k následujícímu ději. Klickovat mezi věrností Sasům a Ragnarem nešlo donekonečna.

10.05.2019 5 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Opet spokojenost. Ctu postupne celou serii a vetsinou davam 5 hvezdicek, v tomto dilu se mi zacatek trochu tahnul a "neco" mi tam chybelo (vubec se neobjevi Ragnar s Bridou) takze davam jen 4 hvezdicky. Ale hned navazuji sedmym dilem (ony jsou jednotlive dily take pomerne kratke). A celou serii rozhodne milovnikum historickych romanu doporucuji.

03.05.2019 4 z 5

Padněte na kolena Padněte na kolena Ann-Marie MacDonald

Desive, nepochopitelne, komplikovane. Prvni dve "knihy" me hned vtahly do deje a ja cetla s napetim co bude dal. Po smrti jedne z hlavnich postav jsem nechapala, o cem chce autorka psat na tolika zbyvajicich stranach, cekala jsem ze se dej bude vyvijet nekam jinam a najednou ...? Nasledujici cast me tak trochu nudila, vypraveni mi prislo rozvlacne a porad jsem cekala kdy "padnu na kolena". No a ono to prislo ... pomalu, polehoucku, do stredu deje se dostava Frances a ja mela chut (jak uz tu nekdo pise) stridave ji obejmout a profackovat. V tehle knize je tolik zmaru, slozitych vztahu a destruktivni lasky, stastne jsou snad jen vedlejsi postavy. A potom prisla posledni cast, denik Kathleen a ja pochopila. Nevim nad kterym osudem se mi chtelo plakat vic. Nektere drobne vytky bych v knize mela, jiste casti by mohly byt zkraceny, jine naopak vice rozvedeny. Nekdy mi dramaticky styl vypraveni a neprime naznaky (vzpominky Frances na "krest miminek", kdyz ctenar stejne "vi", tak nac to drama) prisli az prehnane, ale celkove je to kniha, ktere mi z mysli jen tak nevymizi. Jsem rada, ze jsem se k ni v ramci ctenarske vyzvy dostala.

23.04.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kronika jedné rodiny a jednoho století. Opět velmi čtivé. Hana a Hotýlek se mi líbili o něco víc, tak tentokrát dávám "jen" 4 hvězdičky, ale jinak knihu s klidným svědomím každému doporučím. A už se těším na letošní novinku od paní spisovatelky.

12.04.2019 4 z 5

Francouzská suita Francouzská suita Irène Némirovsky

Hodnotit hvězdičkami nebudu, protože autorka neměla možnost na knize dál pracovat. Ale zachované části (2 z podle všeho 5 plánovaných) se mi líbily. Jak první část, která - ač je na první pohled a pro mnohé čtenáře jen roztřístěnou mozaikou - podává krásně plastický a bezprostřední obraz doby. Také část druhá, kde autorka (i vzhledem k její situaci) ukazuje neuvěřitelný nadhled. Jaká škoda, že toto dílo zůstalo nedopsáno. Nedílnou součástí je úvod o osudu autorky, závěrečné dopisy a hlavně její poznámky, které naznačují, co s románem dál zamýšlela. Škoda, velká škoda.

05.04.2019

Claudius bůh a jeho žena Messalina Claudius bůh a jeho žena Messalina Robert Graves

Stejne jako prni dil (Ja, Claudius) patri tato knizka k pokladum me knihovny. Jak uz jsem u predchoziho dilu psala - prvni dil mi prisel trochu zajimavejsi (ciste z historickeho pohledu), protoze postihuje cele Claudiovo detstvi a dospivani a zachycuje vladu hned nekolika jeho predchudcu. Ale i druhy dil je vyborny. Cele dilo je uzasnou mozaikou tehdejsiho sveta, stylu zivota, intrik a mocenskych boju, ktere jsem si pri prvnim cteni vychutnala a kdykoliv se k nemu rada vratim. Doporucuji vsem milovnikum historickych romanu (pro milovniky romanu ze stareho Rima je dle meho nazoru knizka "povinnou cetbou"). Nedoporucuji tem, kteri maji problem, kdyz se v knize vyskytuje vice nez 10 postav a do komentaru potom pisou, ze se v tom nevyznaji:). Protoze tady je to zamotane poradne - a pribuzny je nejak kazdy s kazdym (nastesti je na zacatku knihy prehledny rodokmen).

26.03.2019 5 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Knihu mi doporucila kamaradka, ktera z ni byla opravdu nadsena. Za sebe muzu napsat, ze kniha nebyla vubec spatna. Romantika a laska napric casem - kniha tak oslovi spise zeny. Celkove dobre promysleny pribeh, styl psani se mi take libil. Plus davam za dalsi osobu, ktere bude trpet stejnou chorobou, ktera se v pribehu objevi (neprozradim kdo) - pridava celemu pribehu jeste neco navic. Mne osobne v knize neco maleho chybelo .... , snad to ze pres vsechny detaily pribehu je Clare jaksi malo osobni. Normalne bych se u podobneho romanu vice "ztotoznila" s zenskou hrdinkou - tady mi zajimavejsi prisel spise Henry. Takze "jen" 4 hvezdicky. Kniha rozhodne dobra, ale ne uplna srdcovka.

18.03.2019 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Tak bohužel - toto mi úplně nesedlo. Na jedné straně zajímavý koncept a konec je opravdu překvapivý. Na druhé straně mám úplně stejné pocity jako kap66. U detektivek oceňuji postupné spojování jednotlivých dílků skládačky, policejní vyšetřování, drobné náznaky. Tady nám sice autor postupně osvětluje, co předcházelo určité situaci, ale dlouho si nespojíte nic s ničím. Naštěstí jsou kapitoly krátké, tak čtení ubíhalo rychle, i když jsem knihu s klidným svědomím i na delší dobu odkládala. Nic mě nalákalo - celou napjatou - číst dál, což je věc, kterou prostě od detektivky očekávám. Poslední kapitoly jsou opravdu překvapivé, ale pro mě fádní zbytek knihy už moc nezachrání.

17.03.2019 3 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Holeovky jsem necetla po porade. Kdysi mi kamaradka pujcila Nemesis (4), ta me tolik nenadchla. Nasledne jsem si precetla Snehulaka (7) , ten me nadchnul a tak jsem si rekla, ze si alespon doctu 5 a 6. No a 5 byl bravurni Pentagram, ktery me presvedcil k tomu precist si serii celou (porad mi tedy chybi prvni tri dily). Pentagram nabizi precizne vystaveny pribeh. Vse je dukladne promysleno a kazdy jednotlivy detail se nakonec spoji. Doporucuji.

09.03.2019 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Opět spokojenost. Kromě bojů a intrik tu máme i osobní vztahy (Wolfram a Eleanora, Beneš a Anežka), příběh svižně ubíhá, občas nějaký vtipný dialog. Úplně jsem viděla jak Vřesov pomalu roste před očima. Zajímá mě co autor dál vymyslí přímo tam - kde má větší prostor pro fantazii.

09.03.2019 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Po prvním dílu, který mě na tuto sérii navnadil, se mi druhý díl zdál trochu nudnejší. Tady u trojky jsem opět maximálně spokojená. Osobní příběhy Beneše a Wolframa se hezky vyvíjejí... do toho boje a intriky mocných. Hned se vrhám na čtvrtý díl.

02.03.2019 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Přečetla jsem velmi rychle. Svižné krátké kapitoly, vše poměrně přímočaré a nekomplikované. Nemusíte dlouho tápat kdo je vrahem - to zjistíte dost brzy. Bohužel poté kniha trochu ztrácí grády a jde spíše o boj Eriky s okolím. Trochu nevěřím, že by policistku s tak výbornými výsledky mohli nadřízení až tak podrážet, ale budiž. A ještě mi přišla až trochu úsměvná koncentrace homosexuálů v okolí Eriky;) Ale jinak dobré. Slušná detektivka a v sérii budu pokračovat - mám už co dohánět.

13.02.2019 4 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Opravdu povedená kniha. Překvapuje mě, že ji zatím četlo tak málo lidí a má zatím jen 4 komentáře (alespoň se mi tak hodí do výzvy - kniha která má v době čtení méně než 10 komentářů), protože je opravdu dobrá. Slušně vystavěný příběh, výborně vystihnoutá mrazivá atmosféra v Severní Korei a velmi velmi čtivé. Jak píše bookcase, koho Hvězda severu vtáhne - toho nepustí. Původně jsem měla tento týden jiné plány, ale všechno šlo stranou a já každou volnou chvilku četla. Doporučuji.

06.02.2019 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Na tuto knihu jsem se dlouho tesila (hned pote co jsem si precetla, ze na ni Ken Follett pracuje). Vylozene zklamana nejsem (jinak bych 5 hvezdicek nedavala), ale musim souhlasit s tim, ze Pilire zeme a Na veky veku byly lepsi.
Zacnu tedy kritikou, ve ktere vypichnu nekolik veci, ktere mne sice nejak zasadne nevadily a hodnoceni kvuli nim nesnizuji, ale preci jen me po docteni napadaji. Ohnivy sloup mi v necem pripomnel jine velkolepe dilo od Folletta - a to jeho trilogii Stoleti. Tam se take pohybujeme v nekolika zemich a osudy hrdinu se navzajem propletaji. Jenomze - jak uz prede mnou pise francouz -to co fungovalo v obdobi druhe a svetove valky - v 16 stoleti uz funguje hure. Nevadilo mi, ze samotne Kingsbridge neni vlastne pro dej vubec podstatne (jen je v textu obcas narazka na Carisin spital a Merthinuv most) - dej se mohl odehravat kdekoliv jinde. Ovsem chapu, ze mnohe ctenare mohlo rozcilovat to, ze se X stranek autor venuje deni v Nizozemi, aby se dej presunul na 50 stran do Anglie a nasledne na 30 stran do Francie atd. takze pokud nectete ve vetsich usecich, uz na hrdiny v Nizozemi zapomenete. Ja jsem nastesi po delsich usecich cetla a tento styl znam uz z autorova Stoleti, takze mi to tak moc nevadilo. Ale i tak musim konstatovat, ze nektere postavy a zeme byly pro dej trochu zbytecne. Nekdo tady zminil jen natuknute Nizozemi a Spanelsko - dejme tomu, ze tato linie tam byla vlozena pro ilustraci nabozenskych trenic a dotvoreni celkoveho obrazu Evropy te doby (+ bylo treba nejake kontakty na tyto zeme pozdeji v deji mit (Jeronima a slevaci v Nizozemi)). Ale proc se v knize vubec vyskytovala Hispaniola a linie s Bellou opravdu nevim. Vic by se mi libilo, kdyby Barney zustal v Nizozemi a misto s Bellou mel pletky s nejakou mistni zenou a vic by se tak rozvinula linie v Nizozemi ... takto jsem marne cekala co bude dal s Dirke a jeji rodinou ... a vlastne nic. Stejne tak postava Ebrimy zustala nevyuzita. Prvni cast knihy se mi libila hodne (i proto nakonec hodnotim 5 hvezdickami), ale ke konci jsem si rikala, ze nektere linie zustaly nevyuzite a take konec nekolika postav byl takovy moc rychly. Klidne mohla byt kniha delsi ... mnoho ctenaru by asi prskalo, ale to mam prave na Folletovych Pilirich a Stoleti rada - vzdy krasnych 800/900 stran.
Tak a ted pozititivne. Celkove se mi pribeh libil - to jakym stylem byl napsan, to jakym zpusobem byl zakomponovan do historie, mnohe udalosti jsou krasne a barvite popsany. V prvnich 2/3 jsem si knihu opravdu uzivala a rada se k ni vracela. Kdo se trochu zajima o historii, tak vi, jak to cele ve Francii a Anglii nakonec dopadne, ale i tak me kniha dokazala udrzet v napeti, pokud jde o osud jejich hrdinu (jen skoda, ze jsem vlasntne tentokrat "hlavnimu paru" ani moc nefandila, protoze Margery mi moc sympaticka nebyla). Spravnou stavu knize daval zaporak Pierre. Nektere udalosti jsou vylicene velice podrobne (ale rozhodne ne nudne) jinde je dej zesumarizovany na nekolika radcich (zvlast pokud v dalsi casti knihy musime poskocit o nekolik let), ale az na trosku urychleny konec je ten pomer tak akorat. Celkove jsem si cteni uzila. A pokud se autor nekdy do Kingsbridge vrati budu rada.

28.01.2019 5 z 5

Zlatá brána otevřená Zlatá brána otevřená Agatha Christie

Trochu neobvykle prostredi, trochu neobvykly namet - tentokrat nic osobniho, ale presto jsem se i u teto detektivky pobavila. Nepatri mezi top od Agathy, ale ani ne mezi tech par - dle meho nazoru - ne moc povedenych. Takovy zlaty lepsi stred se spoustou zajimavych postav.

25.01.2019 4 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Poctem hvezd jsem ohodnotila stejne jako prvni dil, ale musim rict, ze se mi tento oproti prvnimu dilu libil mene. Porad dobre, ale tady mi to prislo trosku porad o tom samem - az moc trestnych vyprav a boju. Ale rozhodne v cetbe teto serie budu pokracovat, jsem zvedava jak se bude pribeh dal vyvijet.

17.01.2019 4 z 5

Ženy, které čtou, jsou nebezpečné Ženy, které čtou, jsou nebezpečné Stefan Bollmann

Krasna obrazova publikace. Zaujala me v knihovne uz jen tim nazvem - no neberte to, pokud jste "zena ctenarka". Textu je v knize minimalne, jen uvod ohledne "nametu knihy" a kratky doprovodny text ke kazdemu obrazu. Takze to neni uplne "Literatura naucna" jak uvadi zanr - spise obrazova publikace, pricemz vyber obrazu se mi moc libil. Mozna si ji nekdy koupim.

16.01.2019 5 z 5