Alizon Alizon komentáře u knih

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Klasika - jsem moc rada, ze jsem si ji konecne precetla, ale 5 hvezdicek preci jenom nedam. Ocekavala jsem trosku delsi obdobi "nejistoty" - obdobi temnych naznaku, obdobi kdy budeme mit spolu s Rosemary strach a pochyby. Ovsem na muj vkus byl skok z faze "naznaky tady jsou, ale vlastne se nic nedeje a nic mi nedochazi" do faze "pomoc moji sousede jsou carodejove a chteji moje dite" az moc rychly. Ted me opravdu zajima jak byla kniha zfilmovana (na vyber mame dnes hned ze dvou filmovych zpracovani, ale spise se podivam na klasiku od Romana Polanski z roku 1968 - CSFD 83%, film od Agnieszky Holland z roku 2014 se asi tolik nepovedl - ma jen 61%).

14.01.2019 4 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Pripojim se k pozitivne hodnoticim. Autora jsem pred tim neznala (urcite si ted od nej jeste neco prectu) - na knihu jsem nahodou narazila mezi novinkami - kouknu na databazi ... hodnoceni vysoke ... tak jsem si ji koupila. A rozhodne nelituji. Kdyz se v Audieho motivaci budete stourat, mozna Vas nejaka "proc" napadnou, ale celkove je kniha vymyslena dobre, cela mozaika pribehu se postupne zaplnuje a kniha se opravdu tezko odklada. Audie mel na jedne strane nehoraznou smulu, na druhe strane nehorazne stesti (uz jen na to prezit pobyt ve vezeni musel byt supermanem). Prihodila jsem si knizku do letosni ctenarske vyzvy (2019) - Kniha odehravajici se ve vezeni, ale mam z toho trochu cerne svedomi, protoze doba pobytu "ve vezeni" se vlastne v knize vyskytuje minimalne, i kdyz je na ni casto odkazovano. Klicova je doba po uteku a take (ve vzpominkach Audieho a patrani ostatnich) pred uveznenim. Tak ji mozna casem nahradim jinou knihou, ale s "odrenyma usima" se da do vyzvy pridat.

14.01.2019 5 z 5

Hostina smutku Hostina smutku Crystal King

Mne se tato kniha (ctena v ramci ctenarske vyzvy 2018 - Kniha o jidle) velice libila. Moji "stari znami" (z Knih Roberta Gravese a Jarmily Loukotkove Tiberius, Livia, Claudius a jini) jsou stale temi, kteri tu tahaji za nitky, ale tentokrat nejsou hrdiny hlavnimi. Cely pribeh tentokrat vypravi prosty otrok Thrasius, ktery se brzy diky svemu kucharskemu umeni stane nepostradatelnym pro sveho pana - velkeho gurmana. Do vyzvy se kniha hodila dokonale, v knize se neustale vari (az jsem po nocich, kdy jsem knihu cetla, dostavala velky hlad), jidlo je nastrojem pro ziskani prizne (nebo dokonce moznosti jak ziskat vysneny titul Ceasarova gastronomickeho poradce), vysnene svobody nebo mozneho zatraceni. Souhlasim s tim, ze Ja Claudius od Gravese to neni, ale i tak je na prvotinu kniha velice dobra. Vahala jsem mezi 4 a 5 hvezdickami - nakonec davam 5 - hrdinove mi prirostli k srdci, pribeh byl napsan svizne ... a priznavam se, ze chci knize trochu zvednout zatim spatna % - podle me si zaslouzi vic.
Ps. Neda mi to nevyjadrit se k predchozimu komentari EDIT toto vyjádření mazu - zmiňovaný komentář byl odstranen

08.01.2019 5 z 5

Goya aneb Strastná cesta poznání Goya aneb Strastná cesta poznání Lion Feuchtwanger

Chtela jsem napsat komentar k teto knize, kterou mam na seznamu tech svych nej a kupodivu jsem komentar nenapsala hned po docteni knihy. No a narazila jsem na uzasny komentar od Lectora, ktery mohu snad do posledniho pismenka podepsat a uz nemusim nic psat:) Tak jen strucne. Prekvapuje me, ze tu ma kniha pomerne malo hodnoceni (momentalne jen 171), protoze je opravdu vyborna. Dramaticky zivotni osud rozharaneho umelce na pozadi dramaticke doby. Doporucuji k precteni.

17.12.2018 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Pokud máte rádi takové ty "starosvetske detektivky", je toto kniha pro Vás. Já jsem spokojená. Malebná vesnička, Vánoce, žádné potoky krve... a přesto pod povrchem tam to napětí celou dobu je. Vraha jsem sice také tipla správně, ale nevadilo to. Po dvou náročnějších knihách jsem potřebovala něco "lehčího" a toto bylo pro zimní večery ideální.

15.12.2018 4 z 5

Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Edgar Allan Poe

Opravdu jsem se snažila... ale nebýt toho, že mám knihu koupenou a četla jsem ji do čtenářské výzvy, tak bych ji několikrát odložila - tak jsem se při čtení nudila. Asi jsem natvrdlá a možná mi mnohdy unikla pointa (i jeden nadšený čtenář, který ohodnotil 5 hvězdičkami, uvádí, že se pro pochopení musí některé satirické povídky číst vícekrát, případně nahlédnout do rozborů (pěkně děkuji)), ale ani vyloženě hororové příběhy mě nebavily. Jiný čtenář tu uvádí, že ho zdržovaly poznámky - v mém vydání nebyly a asi bych je uvítala. Třeba by mi potom pointa mnohých příběhů došla. Mnohé mohou odradit četné citáty ve FR a latině (bez překladu - alespoň v mém vydání). Řazení úvodních povídek v této sbírce také není nejšťastnější - první tři mají společné jedno téma, až jsem si říkala jestli Poe psal jen o tom (nikdy před tím jsem od něj nic nečetla). Nepsal - povídky jsou na různá témata. Ale asi jsem neměla nejšťastnější ruku a měla zvolit jinou sbírku (až tady z komentářů se dovídám, ze jsem zvolila výběr méně známých a povedených kousků), protože v této mě zaujalo opravdu jen pár povídek. Ale už se asi k autorovi bohužel nevrátím.

02.12.2018 2 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Tato kniha mi dala zabrat a cetla jsem ji poradne dlouho. Uz jsem (mimo jine i z komentaru tady na databazi) vedela, ze pribeh Sofie tvori jen cast cele knihy a hodne prostoru je venovano samotnemu vypraveci. Presto jsem mela problem se do knihy zacist (Sofie se objevi az nekdy na strane 60) a kniha me vtahla az nekde okolo strany 300. A tady je to s cim jsem mela u knihy problem. Pokazde kdyz jsem se zacetla (at uz se jednalo o vzpominky na minulost nebo o soucasny zivot Sofie a jeji vztah s Nathanem) se dej najednou stocil nekam jinam. Po pasazich z koncentracniho tabora se zacal resit Stingo a jeho snaha prijit o panictvi. Tyto casti me v knize vylozene rusily - ne sex mi nevadi, ani nebyly napsane spatne, ale proste mi prisly jak z jineho pribehu. Uprostred srdcervouciho pribehu Sofie, jeji snahy nejak zit po tom vsem cim si prosla - ktera je predem ztracena - si Stingo resi svoje bolistky. Kvuli temto odbockam, ktere dej zpomalovaly a dle meho se do nej vubec nehodily, davam 4 hvezdicky. Za samotny pribeh Sofie bych dala 5. I kdyz jsem se s knihou trochu trapila, svoje misto mezi TOP svetove literatury si urcite zaslouzi. Ale mezi me osobni TOP se bohuzel nezaradi.

25.11.2018 4 z 5

Terč Terč Richard Pitman

Jednohubka k vode nebo na vikend kdyz se nudite. Vlastne nemam knize co vytknout, ale zase neni nicim vyjimecna. Pokud hledate detektivku z dostihoveho prostredi - doporucila bych spis neco od Dicka Francise.

09.11.2018 3 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Že to tomu Uhtredovi pořád prochází:) Oproti předchozímu dílů, jehož první polovina se mi trochu táhla, se navracíme k svižnému tempu. Některé významné postavy z předchozích dílů se ani nestihnou objevit nebo se jen mihnou (otec Beocca a vlastně i Ragnar s Bridou) , pár dalších, které budou hrát v dalších dílech (podle anotací) významnou roli, se objeví (Skot Konstantin). Ještě že další díly jsou už napsané a nemusím dlouho čekat. Info pro fanoušky série - v AJ teď vyšel 11. díl (War of the wolf). Tak snad vyjde brzy i u nás. A pokud sledujete i TV sérii - chystá se třetí řada (tj. od pátého knižního dilu), kde si nějakou roli zahraje i sám Bernard Cornwell!

07.10.2018 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Jedna z mych oblibenych se slecnou Marplovou. Az tady na databazi vidim, ze byla v dane serii prvni, ale rozhodne se povedla! U jine knihy od Agathy Christie jsem psala, ze Poirot se mi docela vyjimal na cestach - u slecny Marplove mam naopak rada kdyz "zustava doma" a muzeme si tedy jeji vesnicku uzit se vsim vsudy - a mistni prostredi se vsemi jeho postavickami dava kniham neodolatene starosvetske kouzlo.

05.10.2018 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Uzasna tetralogie, ktera si naprosto ziskala me srdce. Nikdy jsem nic podobneho necetla, kniha pusobi opravdu jako autobiografie autorky, zpoved plna uprimnosti a otevrenosti - naprosto tady souhlasim s komentarem Aleen. Barvite napsany pribeh, plny emoci, pochyb, podavajici obraz jednoho lidskeho zivota, mesta, ctvri, doby ... Jak uz jsem psala u predchozich dilu, vetsinou nedokazu pozitivne hodnotit knihy, kde nemam hrdiny rada - tady me jak Elena tak Lila nekdy neuveritelne stvaly - ale presto tady hodnotim velmi pozitivne. Vsechny dily byly tak realne, ten posledni vlastne strasne smutny - vyzdimalo to ze me emoce jako z houby - a presto tuto tetralogii miluji a budu ji doporucovat.

03.10.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Jeste nekde na strane 100 jsem si rikala, ze toto nebude kniha uplne pro me, ale postupne - jak jsem se do knihy ponorila - me autorka donutila k tomu, ze pouze vnimam pribeh ... nehodnotim, nesnazim se tam napasovat logiku ... proste jen ctu. O lidske vire a nevire, zlobe, zavisti, lasce, pochybach, tradicich, kulture a odkazu nasich predku, nabozenstvi a nenavisti. Po pocatecnich pochybach jsem stravila s knihou peknych par veceru a zavirala ji se srdcem rozechvelym. Mnozi se tu vyjadruji k tomu, ze jim v knize vadily casti "z archivu". Myslim, ze ke knize patri a dotvari jakousi "druhou strohou stranu" pribehu. I kdyz je pravda, ze v prvnich kapitolach jsou dulezite pro samotny pribeh, kdezto nektere z casti o nacistech pribeh naopak trochy zpomalily .. nebo alespon me osobne vytrhly z urcite nalady. Celkove hodnotim vysoko.

24.09.2018 5 z 5

Dobra kniha na opravdu zajimave tema. Knih z obdobi valky je spousta, ale z doby povalecne a o osudech Zidu po ni jsem jeste nic necetla a tak jsem se zaroven poucila. Libilo se mi jak autor propojil osudy tech, kteri prozili koncentracni tabor a tech, kteri valku prezili v Anglii. Konfrontace tak neni jen mezi Zidy a ostatnimi, ale take mezi temi co prosli taborem a temi co neprosli ... a nasledne po prijezdu do Izraele mezi starousedliky a nove prichozimi. Opravdu zajimava a smutna kniha.

24.09.2018 4 z 5

Meč a lásky Meč a lásky Robert Merle

Tak konecne jsem docetla celou serii Dedictvi otcu. Musim souhlasit s temi, kteri pisi, ze prvni cast serie (prvnich 6 dilu) byla naprosto fantasticka, kdezto druha cast uz se cetla trochu hure. Jak jsem vyrozumnela - Robert Merle psal tyto dve casti s jistym casovym odstupem a rozdil ve stylu je tak patrny. Cim vic se blizime ke konci, tim vic se do popredi dostava politika, intriky, slechtici na dvore Ludvika XIII a posleze XIV, "soukromy zivot" hrdiny uz neni tolik v popredi - respektive je omezeny na nekolik blizkych postav. Musim rict, ze mi v poslednich dilech chybely nejake vyrazne postavy z hrdinova okoli - jako byly v prvni serii Miroul nebo moje oblibena Alizon. Po pravde receno k Mikulasovi ani k manzelce Katerine jsem si zadny vztah nikdy moc nevytvorila - prisli mi vzdycky trochu do poctu. A slechtici na kralovskem dvore se mi trochu pletli:) Nastesti zustal dabelsky kanovnik Fogacer. Paradoxne jsem celou serii zacala kdysi cist kvuli tomu, ze me zajimala osoba kardinala Richelieu .... a nez jsem se k ni v druhe casti serie prokousala - chytila me prvni cast serie do svych siti - a Richelieu uz me tolik nezajimal. Jak uz jsem v komentari k jinemu dilu serie psala - tolik energie, kolik jsem venovala ke shromazdeni vsech 13 dilu (nektere dily uz se tezko shaneji) jsem nevenovala zadne jine knize. A patri mezi moje serie nejmilovanejsi. Takze i kdyz me posledni dily uz tolik nenadchly, celkove hodnotim velmi vysoko a jsem rada ze mam vsechny dily doma. A na seznameni se s vyznamnymi udalostmi FR dejin je kniha vyborna.

13.09.2018 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Krása, krása, krása. Mnohé knihy čte člověk rychle, protože chce vědět, jak to celé dopadne. Tuto knihu jsem si schválně pomaličku vychutnávala a nechtělo se mi s Alexandrem Rostovem rozloučit. Elegantní hrabě v elegantním hotelu Vás provede celým příběhem s šarmem neodolatelného světáka, jehož obytný prostor se smrsknul na pár metrů čtverečních, ale jehož svět zůstává dál bohatý. Kniha pro mě byla luxusní bonboniérou, obzvlášť přitažlivou pro "staromilce" jako já. A jestli někdy pojedu do Moskvy, chci bydlet v Metropolu!

25.08.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Pokud se v tom nebudu pitvat - napisu jen: "detektivka, ktera Vas chytne a nepusti". Mela jsem ji s sebou na dovolene jako prazdninove cteni - a na to je idealni.
Pokud se v tom pitvat zacnu, musim napsat, ze z prvni casti knihy jsem byla nadsena, konec a celkove rozuzleni mi prisly trochu za vlasy pritazene - takze na pet hvezdicek to neni.
Plusy: libilo se mi spojeni "zbohatlicke mladeze" a "imigrantu z Vychodni Evropy", celkova atmosfera byla dobra + kniha je opravdu napinava a ctiva. Minusy: klasicky problem mnoha detektivek - nekdy se proste vysetrovatele chovaji tak neopatrne, nelogicky a palicate, ze se tezko uveri, ze jsou ve svem oboru vlastne jednicky. No a jak uz jsem uvedla - celkove rozuzleni muze mnohym prijit za vlasy pritazene ....
Celkove ji hodnotim jako patrici mezi ty lepsi detektivky a v serii hodlam pokracovat.

24.08.2018 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Opet naprosta spokojenost. Stejne jako v prvni knize z teto serie (Brnenske nevestky) mame moznost sledovat vice dejovych linek: nestastny osud mlade Kateriny Ferreove, ktere se snazi jeji okoli pomoci, ale pravo je na strane jejiho nasilnickeho manzela a cast "trochu vice detektivni" pribeh kata Haja, mestanky Magdaleny, slojirnice Hedviky, dominikanskeho mnicha Amata - ktere spojuje nejenom patrani po tajemnem bohatsti. Ctive napsany pribeh ze zivota mestanstva ve 14 stoleti. Zadna hlucha mista - pribeh(y) bezi jako na dratkach. Uvidime jak se bude serie dal vyvijet, zejmena ctvrty dil muze byt diky budoucimu vztahu Elsy a markrabete zajimavy:) Priznavam se ze k memu nadseni prispelo i to, ze se vse odehrava v mem milovanem rodnem Brne (a letos se mi kniha hodila i do vyzvy).

16.08.2018 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Uz delsi dobu jsem se chystala na Selske baroko (na zaklade komentaru mych oblibenych uzivatelu), ale nakonec jsem si jako prvni knihu od J. Hajicka vybrala tuto - a to ze zcela prozaickeho duvodu - jmeno hlavni hrdinky "Hana" mi pomohlo splnit dalsi bod vyzvy;) Napred jsem byla trochu rozcarovana, protoze jsem cekala neco uplne jineho - vyrovnavani se cloveka, ktery dlouho zil v zahranici, s "navratem domu", s hledanim sama sebe, potize s vlastni identitou - proste vsechny ty veci, ktere (jako clovek dlouhodobe zijici v zahranici) resim nekdy sama (i kdyz na rozdil od Hany domu pravidelne jezdim - vratit se po 15 letech to by asi byl teprve sok). Ale o tom ta kniha vlastne vubec neni - okamziku "ze soucasnosti" je v knize minimum a vztahuji se temer vyhradne k vecem minulym. Osobne bych jich v knize uvitala trochu vic - hlavne na konci, kdy mi posledni kapitoly prisly trochu zrychlene - to jedine bych knize vytkla. Resi se hlavne minulost - at uz vztahy v rodine - kdy nektere veci jdou jeste napravit, ovsem jine jsou uz nenavratne pryc. A hlavne je tu tema nenavratneho zmizeni casti krajiny Hanina detstvi a mladi. Postupne jsem se do knihy zacitala stale vic a vic a nakonec ji jen tezko odkladala. Jak pise alef - jde vlastne o zcela uplne obycejny pribeh vsednich lidi, clovek se muze sam trochu vratit do minulosti (i kdyz ja osobne jsem mestsky clovek a o jedno desetileti mladsi nez Hana z knihy - nejake vzpominky tam byly).
Takze hodnotim 5 hvezdami a dalsi knihy od J. Hajicka si jeste urcite prectu.

14.08.2018 5 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

Napínavá "folletovka", která i díky věku hlavních hrdinů (kterým proste musíte fandit) může oslovit mladší čtenáře. Žádné převratné literární dílo - ale moje očekávání, tj. napínavá a na druhou stranu ne hloupá knížka, bylo splněno.

05.08.2018 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Alena Mornstajnova si mě naprosto získala svým románem "Hana" a ani "Hotýlek" mě rozhodně nezklamal. Pěkná sonda do "našich" - ano neobavam se napsat "našich" životů. I když ne celým příběhem jednotlivých protagonistů - alespoň drobným mávnutím (ať už se jedná o pachtění se za něčím, touhu po lásce, zklamání, strach, život co nějak proteče mezi prsty) se osudy protagonistů týkají i našeho okolí a rodiny a možná i nás samotných. Podobných Václavů, Marcelek, Renat nebo Marii by se našlo. Autorka píše lehce a mnohdy jsem měla pocit, že přišla kamarádka na kávu a jen tak probíráme novinky a drby ze sousedství - tak mi přirostly postavy k srdci (ve smyslu zájmu o ně a pocitu blízkosti, ne vždy pozitivního hodnocení). Až při polknutí zjistíme, že je ta káva vlastně pěkně hořká. Váhala jsem mezi 4-5 hvězdičkami. Nakonec dávám obrovskou 4. A těším se na "Slepou mapu".

12.07.2018 4 z 5