Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Vídeňské dobrodružství a částečně road story vyvedly tento díl ze Starého města Pražského velikého. A kupodivu to opět fungovalo, známé postavy se chovaly podle své letory, to si, čtenářové, pište, a nově se objevivší doplňovaly rozehranou partii o záchranu královské svobody. Často jsem si při čtení vzpomněla na Wericha a forbínu o šašcích (šašek řekl králi pravdu, král ho za to nakop, protože za pravdu se vždycky platí kopancem, to je mezinárodně uznávaná valuta). Ještě že ti králové ty věrně šašky mají, že.
Závěrem, je to tuze povedená série a pustím se i do dalšího dílu.

26.07.2022 4 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Orm je zkrátka legenda a také druhý literárně ztvárněný viking, se kterým jsem se (kdysi dávno ještě za Komančů) setkala (ten první byl Vike;). Teď jsem náhodou narazila na záznam - audioknihu nejspíš z Českého rozhlasu a opět jsem si to moc užila, i ty jejich sexistické vtípky (po třech, čtyřech dětech se žena uklidní apod.).

21.07.2022 5 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Václav to má zase těžké, ale drží se statečně a "trpí s městem", i když v tomto případu mu hodně pomůže jistá osoba, která sleduje své vlastní zájmy. ;) Reálie jsou opět skvělé a středověká Praha mi zase ožívala před očima. Děj krásně odsejpá, nechybí napětí ani vtip, autor si drží svůj vysoký standard. Neváhám a jdu do dalšího dílu.

18.07.2022 4 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Ze začátku jsem byla nadšená a vtažená do viktoriánské Anglie, bavil mě popis vzestupu textilky i vznik a úspěch toho druhého obchodu, o kterém to hlavně je. Co mě zklamalo, byl vývoj postavy Dory, nebo spíš jeho nedostatek, a závěr, který byl nemastný neslaný. Takový potenciál to mělo! Vsuvky o havranech byly hodně zajímavé, ale tím spíš by mohl konec vypadat líp. Takhle je to pěkná studie workoholika, kterému proteče život mezi prsty.

17.07.2022 3 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Podrychtář Václav neztratil nic ze spádu, humoru, ani výborně podaných reálií. Dokonce ani nebyli dopadení všichni lotři, dočista jako dnes, a ani ten konec světa se zatím nekonal.
Nemám co vytknout, bavilo mě to a oceňuji i historický vhled. Jdu i do dalšího dílu.

13.07.2022 5 z 5

Ve jménu Říše Ve jménu Říše Kat Niemiec (p)

Já se tedy k chvále připojit nemohu, jednu a půl hvězdy za kladný přínos k rozšíření povědomí o tom, že homosexuálové jsou taky lidi, ale jinak je to takové nemastné neslané. Celou dobu víte, že to oba přežijí, takže není moc o co se strachovat, leda snad o to, zda budou mít vhodný oblek na svatbu bratra. Většinou dávám knize šanci do její první třetiny, tady jsem se překonala až na stranu 256, ale bohužel mě to vůbec nezaujalo a knihu odkládám. Když si pomyslím, jak jsem ji celkem dlouho a těžko sháněla, za tu námahu to teda nestálo. Taková teen age romance.

08.07.2022 2 z 5

Ranhojičova mise Ranhojičova mise Wolf Serno

Mno, kvalita setrvale klesá a koukám, že jsem myslela, že tenhle díl je poslední, a ono ne. No pro mě poslední bude. Není to vysloveně špatné, ale už mě to zkrátka nebaví. Je to taková ta kniha na jedno přečtení a poslání dál

04.07.2022 2 z 5

Lodní ranhojič Lodní ranhojič Wolf Serno

Oddechovka v historickém hávu, čtivá, poněkud předvídatelná, jakmile odhalíte, že se šťastné náhody budou kumulovat. Ale řemeslné je to slušné, zrelaxuji se tedy i u dalšího dílu ;) Víc než tři to nemá, tak to dám. ;)

04.07.2022 3 z 5

Ranhojičova pouť Ranhojičova pouť Wolf Serno

04.07.2022 3 z 5

Snový život Balso Snella / Majlant Snový život Balso Snella / Majlant Nathanael West

West byl geniální, o čemž svědčí Den kobylek, jedna z mála skvěle zfilmovaných knih. Tohle jsou takové jednohubky, ráda jsem se k nim vrátila a kupodivu jsem si Balsa pamatovala velmi dobře. To je totiž tak absurdní, že to zkrátka utkví.

04.07.2022 4 z 5

Osm smrtelnic posedlých Osm smrtelnic posedlých Tennessee Williams (p)

Maličkosti, ale většinou velmi vytříbené. Je to zase jedna z knížek, je kterým jsem se vrátila po letech. Tuto jsem si vůbec nepamatovala, ale stoji určitě za nejedno přečtení.

04.07.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Čekala jsem dobrodružnou cestu časem přes francouzskou revoluci, napoleonské války a obě světové války, zvlášť když Addie proklamuje už na začátku, jak bojovala, byla špionkou atd. Ale ono doslova nic. To zamrzí.
Došlo mi samozřejmě, že to nakonec má být romance. Ale šmarjá, pak by teda 250 stran stačilo až až. Takhle jsem to dočetla, protože jsem pořád doufala, že to snad nemůže být všechno, ale bylo. Přeskakovala jsem ne o 106, ale o 212.
Za mě promarněná příležitost na skvělou jízdu dějinami, ještě když je tu ta nesmrtelnost, že ... To by byla možnost zasáhnout do dějin a dodatečně čtenářům objasnit, jak za vítězství zla nad ještě horším může Addie ve snaze udělat svět lepším. No nic. Musím si spravit chuť nějakou tou dobře vylíčenou bitvou.

04.07.2022 2 z 5

Shane Shane Jack Schaefer

Návrat přímo táborový, sámo bez tý písničky je to poloviční zážitek a taky mi už není 11. Žádnej kovboj, žádnej ranč ani rančer... Honáci a statky. :) Naštěstí nikdo netasí hříbata, ale kolty.
Tři hvězdy z nostalgie.

28.06.2022 3 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Zas větší očekávání než výsledný dojem. Bylo to nějak nepřehledné a bylo tam všeho moc. Rath se nestal mým oblíbencem a nebýt to audiokniha, přeskakovala bych kde co. Do dalších dílů nejdu.

26.06.2022 2 z 5

Konzul v afrikánech Konzul v afrikánech Pavel Šrut

Jako i všech výboru, některé fejetony jsou skvělé, některé nic moc a mnohé něco mezi. Celkově je těch prvních dvou víc. :)

26.06.2022 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Nedlouhá, ale působivá kniha propojující osud tří žen vzdálených v prostoru i ve zcela odlišných realitách. S každou z nich okolí nakládá jako s občany druhé kategorie, třebaže život Smity je s oběma dalšími nesrovnatelně horší. Všechny tři se nakonec osvobodí, aspoň do té míry do jaké je to možné v jejich prostředí. Očekávala jsem asi do poloviny knihy hromadnou katastrofu, která se nedostavila. A já jsem za ten happy end vděčná.
Je fakt, že kniha má v sobě něco filmového, i když neplýtvá popisy. Film bych taky ráda viděla. ;)

26.06.2022 5 z 5

Krajina s jednorožcem Krajina s jednorožcem Luisa Nováková

Velmi dlouhá a poněkud popisná pohádka. Jazyk a styl jsou trochu jako Erben nebo Němcová, jen je tu věnováno hodně místa duševním hnutím všech postav a pak prásk, a je konec.
Fantasy mám ráda a (některé) dobrodružnější pohádky taky, ale tato kniha mě nechytla za srdce. Obsah by šlo vypovědět v několika větách a romantika mě zcela míjí, tak asi pro to. Navíc se v podstatě nic během děje nevyřešilo krom toho, že nejmenovaný vládce zjistil, že vlastně miluje ženu, kterou myslel, že nenávidí. To je pro mě typická červená knihovna. Vadilo mi i množství jmen, osobních i místních. Dvě hvězdy za texty písní = básně.

24.06.2022 2 z 5

Snůška nepravděpodobných skutečností ze všech oblastí historie povětšinou z 20. století. Podáno je to tak bombasticky, že je to místy až nechtěně komické. Co pro bohy znamená např. věta, že "poprava byla sice brutální, ale účinná"? To jsou nějaké neúčinné popravy?
Celkově to bylo zklamání a nezdráhám se říci katastrofa. Těch pár zajímavostí, které nejsou notoricky známé, zcela utonulo v přívalu bulvárně podaných nechutností.

20.06.2022 odpad!

Cesta stínů Cesta stínů Brent Weeks

Já si teda temnou a akcí nabitou fantasy představuju jinak, možná jsem na tohle už stará a myslím, že cílovou skupinou jsou mladí lidé kolem 15 - 16 let.
Mnoho jmen, mnoho míst, rozličné balastní postavy, které nijak nezasáhly do děje, ale měly svá jména. Hojně jsem přeskakovala a další díl si odpustím.

18.06.2022 1 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Ejhle, člověk! Nejstrašnější ze všech bytostí, horší než sám...
To bylo tedy zcela netwainovské, ale velmi účinné. Zajímalo by mě, jak text vypadal před úpravami A. B. Paina.
Rozhlasové zpracování je skutečně excelentní.

17.06.2022 5 z 5