Anette99 komentáře u knih
Na jednu stranu mě mrzí, že "Smrt v domě Gillespieů" nebyla samostatnou knihou na těch cca 230 stran, jak jsme u této série zvyklí. Příběh to totiž byl dobrý, taková autorčina klasika, ale zkrácená verze mu tolik nesluší, všechno se odehraje moc rychle, proto mu dávám jen čtyři hvězdy. Na druhou stranu mě potěšily povídky, bylo to pro mě příjemné zpestření. Povídka Za zdí mě tedy tolik neoslovila, dávám také čtyři hvězdy. Ale Figuríny a Bed and Breakfast byly fakt dobrý, obě si zaslouží plný počet hvězd. O kapku více se mi líbily Figuríny, ale po přečtení této povídky už asi nikdy nepůjdu nakupovat oblečení... :D
Celkem si ode mě kniha vysloužila hodnocení 4/5. :)
Po delší době jsem se vrátila k sérii se Sabinou a Sneijderem. A opět to byla jízda. Uznávání policisté i lidé na vysokých pozicích najednou začnou páchat sebevraždy, jejich blízcí umírají podezřelou smrtí... Tentokrát se dostáváme k pomstě a korupci v kruhu policie. Kniha je nabitá akcí a napětím od začátku do konce, dozvídáme se různá stará tajemství a cestou k objasnění se Sabina i Sneijder dostávají do mnoha nebezpečných situací. Už teď se těším na další díl.
Kratší, ale skvělý psychologický román o rozpadajícím se manželství, samotě a předstírání. V knize jsou skvěle vykresleny jak vztahy mezi lidmi, tak jejich charaktery.
Kniha samotná se mi líbila, ta atmosféra pivovaru, i příběh, ale hůře se mi četla, Hrabalův styl vyprávění mi úplně nesedl, hlavně ta někdy opravdu dlouhá souvětí. V nejbližší době si další Hrabalovo dílo asi nepřečtu, ale kdo ví, třeba k němu časem ještě dospěju. Na film se určitě někdy podívám.
Achjo... Knížka měla docela potenciál, který se ale nejdéle v polovině ztratil. Jak už bylo psáno, rozjeto několik zajímavých linek a ani jedna nebyla dokončená. A ten hodně otevřený konec? Bylo to opravdu tak, jak nám předkládaly závěrečné kapitoly a nebo to přece jen mohlo být i jinak? Samé otázky, ale žádné odpovědi, není zde na čem stavět. Za mě dvě hvězdy, plus jedna za čtivost, utíkalo to a knihu jsem přečetla asi za tři hodiny.
Další výborný díl se zajímavým a zašmodrchaným dějem. Tentokrát Harry řeší sérii loupeží a také se pořád snaží vyřešit vraždu své kolegyně. Zároveň na vlastní pěst začíná řešit domnělou sebevraždu své bývalé milenky, která se mu ale zdá podezřelá. Do tohoto případu se zaplétá víc a víc, a koukají z toho jen problémy...
Úplně nechápu takové nízké hodnocení, mně se kniha líbila stejně jako první díl, možná i trochu více. Pravda, nejedná se asi úplně o čistou detektivku, spíše o psychologický thriller s prvky detektivky, proto zde ten zdánlivě hodně pomalý děj má své místo a vše se dozvíme v průběhu několika desítek hodin. Kromě toho se mi líbilo i prostředí odlehlých bažin, spojitost místa s jiným trestným činem a tajemné sestry, které v bažinách žily.
Byť je to pořád jedna a ta samá šablona, jen vždy s jinou dvojicí, tahle série mě bavila. Je to nenáročné letní čtení. A líbí se mi, jak se v celé sérii vyskytují postavy i z předchozích dílů, hlavně babča. :D
Konečně přišla řada na tuhle trilogii. :)
V prvním díle nahlédneme do cca třiceti let na přelomu 19. a 20. století. Sledujeme osudy Barbory, Ludwika a Julky, které se vzájemně proplétají. Ale kromě těchto rodin sledujeme vlastně celou komunitu lidí, které živí těžba černého uhlí. A život to opravdu nebyl lehký, rodiny žily na (a kolikrát i pod hranicí bídy), často přišly během nějakého nestěstí o živitele rodiny. Tito lidé si ale zároveň uměli vážit mála, a tak aspoň v rámci možností byli šťastní, vzájemně se podporovali a pomáhali si. I sem ale dopadly důsledky běžících dějin, nejprve přišla První světová válka, a když už se zdálo, že bude po všem, byla zažehnuta jiskra pro konflikt mezi Čechy a Poláky, kteří do té doby byli dobrými sousedy a přáteli...
Tahle kniha mi dala docela zabrat, ale i tak ji hodnotím pěti hvězdami.
Je to rozsáhlý román, kdy je těch 500 stran velmi často vyplněno mně nic neříkajícími filozofickými a náboženskými úvahami a rozhovory. Ty jsem často jen četla, aniž bych jim věnovala větší pozornost, protože jsem tomu stejně mocnerozuměla. Když se k tomu připočtou složité problémy Evropy čtrnáctého století, kdy církev zaprvé bojuje se světskou mocí a za druhé příslušníci církve bojují i mezi sebou, vznike nám ne moc dobře čitelná kniha. Špatné čitelnosti napomáhá i velké množství latinských frází a nutnost jejich vyhledání v slovníku na konci. I tak mě ale kniha bavila, příběh sám o sobě mě zaujal hned od začátku. Záhadná smrt několika mnichů, tajemná knihovna, hledání stop a vraha, a to vše v kulisách středověkého kláštera, to se mi jakožto milovnici detektivek a zároveň historie opravdu líbilo.
Pohodová a oddychová detektivka z prostředí anglického venkova v 19. století. Oblíbila jsem si Jasona i Daniela, byť je každý z jiného těsta, vytvořili společně dynamickou dvojku.
Přečteno do ČV 2024 -bod č. 1 - Kniha, jejíž hlavní postava je milovníkem koček. Ale časem bych se na ni dostala i tak. :)
V tomto rozsáhlém románu se setkáváme s mužem jménem Tóru Okada, který žije na první pohled spokojený život se svojí manželkou a kocourem. Ovšem ve chvíli, kdy se Tóru rozhodne dát výpověď a promyslet si, co chce v životě dál, se roztáčí kolotoč velmi zvláštních událostí. Vše začíná zmizením kocoura, následují divné hovory od tajemné ženy, a nakonec Tórua prakticky z ničeho nic opouští jeho žena.
Tóru se vydává na cestu, kde pořádně poznává nejen sám sebe, ale i manželku. Na této cestě, potká spoustu zajímavých a zvláštních lidí a zažívá ještě více zvláštních událostí. Někdy si nejsme jisti, co je ještě realita a co sen, přijdou situace a pocity veselé i smutné, sem tam se přimíchá i nějaká ta erotika. Tóru proniká do tajemství své manželky a také do temné části historie Japonska, aby zjistil, že vše může být provázané...
Kniha má podobnou strukturu, délku a myšlenku jako Komturova smrt, takže se mi četla dobře, byť jsem ji četla cca dva týdny. To ale bylo pouze z důvodu nedostatku času, za mě zasloužených pět hvězd.
Série s HH má vzestupnou tendenci, a to je jen dobře, tenhle díl už pro mě byl na pět hvězd. :)
V knize se setkáváma s Harrym, který musí být kvůli shodě nešťastných událostí převelen k tajné policii. A tam to začíná být zajímavé, narazí na případ týkající se vzácné zbraně propašované do Norska. Ponoří se do vyšetřování, aby zabránil možnému atentátu. To ho zavede napřed do prostředí neonacistů, ale kořeny všeho sahají mnohem dál, až do zákopů u Leningradu během 2. světové války...
Kniha má skoro 600 stran (a přesto ji přečtete rychle) a vyskutuje se v ní hodně postav, navíc se přeskakuje ve dvou časových rovinách, což mi trochu ztěžovalo orientovat se v tom kdo je kdo, ale v závěru do sebe vše krásně zapadlo.
Lehký povídkový soubor, kde se mísí vzpomínky s fantazií a mystičností. Od Murakamiho už sem četla Komturovu smrt, tak jsem věděla co čekat - a tento soubor povídek mě nezklamal.
Další skvělá knížka od Jodi, tentokrát o autismu a Aspergerově syndromu.
Sledujeme osmnáctiletého Jacoba, který právě Aspergerem trpí. Jacob má moc rád svoji lektoru Jess, ale ta je později nalezena mrtvá, a vypadá to, že ji někdo brutálně zavraždil. Kdo to mohl udělat? Podezření brzy padá na Jacoba, který se do toho díky své nemoci (a společně s ní i díky nepochopení od cizích lidí) ošklivě zamotává, je obviněn a nakonec ho čeká soud, který rozhodne o jeho vině či nevině...
Jacobův život a proces sledujeme nejen z pohledu samotného Jacoba ale i z pohledu jeho rodiny (matka, bratr) a dvou cizích lidí (detektiv a právník). Tyto různé pohledy nám skvěle vykreslují, jaký je život s tímto syndromem náročný - geniální chlapec, který je ale ztracen ve svém světě, jeho matka samoživitelka, která by pro syna udělala vše, a nakonec jeho bratr, který musí díky Jacobově nemoci snášet různá omezení a pravidla. Detektiv a právník nám potom ukazují, jak někoho takového vidí cizí, nezasvěcení lidé.
Přečteno do ČV 2024 - téma č. 20 (Kniha, ve které se někdo ztratí nebo zabloudí).
Jak je u Kinga typické, kniha začíná pozvolna a nenápadně, nejdříve se ocitáme v ospalém městečku DuPray, ze kterého se ale později stane centrum dění...
DuPray brzy na nějakou dobu opustíme, a seznamujeme se s Lukem Ellisem, geniálním dítětem, které je ve dvanácti letech schopno studovat na vysoké. Ten se ze dne na den ocitá v Ústavu, zařízení, které se "věnuje" právě těmto nadaným dětem. Poznává další děti, a všichni dohromady zažívají psychický i fyzický teror a příšerné pokusy, ale i velké přátelství, které mezi nimi vzniká.
Kniha je napsaná tak, že jsem musela číst dál a dál, napřed proto, abych se dozvěděla, co vlastně Ústav je a proč vznikl, a pak jsem chtěla vědět, jak to s Lukem a ostatními dětmi dopadne. Dětem jsem fandila, zaměstance Ústavu (až na jednu výjimku) jsem nenáviděla.
Za mě nemám knize co vytknout a dávám plných pět hvězd. :)
Povedené pokračování, ve kterém se tentokrát setkáme s vraždou na jarmarku. Peter a Tove opět vytvoří super dvojku a při vyšetřování stále naráží na další křivdy, lži a zrady z dávné minulosti. Kromě toho se vyšetřování od samého začátku točí kolem jedné starožitnosti nevyčíslitelné hodnoty, která nás nakonec k vrahovi zavede... Je to milá detektivka plná sluníčka i humoru, nechybí ale ani poctivá policejní práce a konečně odhalení před všemi zainteresovanými osobami. Pevně doufám, že budou i další díly. :)
Slušné pokračování. Zatímco první rozjezdový díl byl takový pomalejší a podle mě tam o trochu převládala ta romantická linka, zde se poměr romantiky, dobrodružství a nebezpečí začíná vyrovnát. Clare s Dorranem se totiž vypravují na velmi nebezpečnou cestu, aby zachránili její sestru Beth, které začíná docházet kyslík.
Občas možná trochu překombinované a navíc mě sem tam štvala Clare s její paličatostí, ale i tak se jedná o slušný druhý díl, který hodnotím pěti hvězdami a jsem zvědavá, jak bude série pokračovat.
Sci-fi normálně vůbec nečtu, nějak mě tento žánr nechytil, ale kvůli výzvě jsem to aspoň zkusila, a kupodivu mě knížka bavila tak moc, že jsem ji za neděli přečetla. Ano, Mark je možná trochu takový novodový Robinson (se vším si nějak poradí a štěstí mu jde často taky na ruku), ale kniha je napsaná tak, že Vás to nutí číst dál a dál, abyste se dozvěděli, jak vše dopadne. Na rovinu přiznávám, že spousta vyložoně technických pasáží byla nad moje síly, a tak jsem si jen užívala čtení a nad těmito částmi jsem moc nepřemýšlela. :D
Velmi povedená kniha, která nás provede krátkým, ale zajímavým životem fotografky Lilian, žijící v USA. Ta se v padesátých letech minulého století rozhodne vystoupit ze zažitých konvencí své rodiny a odjede do New Yorku dělat to, co ji baví nejvíce, a to je focení. Své vášni přizpůsobuje celý život, překračuje hranice a zároveň se brzy po příjezdu do NY stává svobodnou matkou, která to v té době opravdu nemá lehké. Skrz Lilian sledujeme celou, tehdy ještě ne úplně pokrokovou společnost, jak vnímá např. právě svobodné matky, ale i téma potratů nebo moderní umění.
Kniha mě opravdu bavila, a oceňuji na ní hlavně to, že příběh Lilian je vyprávěn skrz katalog jejích děl, kdy je popis fotky vždy vhodně doplněn osobní vzpomínkou Lilianiny dcery nebo někoho z jejích přátel a k tomu buďto zápisem z deníku, nebo dopisem nějaké osobě s dějem související.