Ankavi Ankavi komentáře u knih

Nic mi neprozrazuj Nic mi neprozrazuj Joy Fielding

Vcelku dobrá kniha, ale od této autorky jsem četla i lepší. Nicméně spád má a čtivá je, na léto lze doporučit.

08.07.2015 4 z 5

Českých dějin hrátky ošidné Českých dějin hrátky ošidné Jana Volfová

Kniha přináší střípky z našich dějin. Těšila jsem se na ni, ale ač není psána nijak zdlouhavě, příliš mě tato forma krátkých kapitol moc nezaujala. Nicméně jako doplněk ke školnímu vzdělání nebo za účelem rozšíření obzorů ujde.

19.11.2014 3 z 5

Finále Finále Becca Fitzpatrick

Skvělý vrchol celé série, škoda, že je již konec. Já osobně bych rozepsala více jiné aspekty příběhu (zejména ty vztahové) a naopak některé popsané části vynechala, ale jako celek je tato tetralogie strhující čtení s důstojným vyvrcholením v tomto díle.

11.09.2014 5 z 5

Ticho Ticho Becca Fitzpatrick

Skvělé pokračování série, psáno sugestivně a ač na první pohled spíše relax čtení, člověka to pohltí a jen těžko se odtrhává.

11.09.2014 4 z 5

Deník Gréty Kaiserové Deník Gréty Kaiserové Klára Janečková

Moje první kniha od této autorky, musím říci, že mě zaujala - ovšem zejména tématem. Bohužel samotné zpracování poněkud pokulhává. Potenciál hlavní myšlenky veliký, ale po dočtení jsem lehce zklamaná. Události v poslední části knihy nabraly takový spád, že jsem nestačila "valit oči", což na celkovém dojmu bohužel ubírá. Ovšem odmyslím-li tyto skutečnosti, kniha je vcelku povedená, popisuje mimo jiné i odlišnou mentalitu různých národů - zaujal mě nejen kontrast muslimského a křesťanského světa (všeobecně známý a spíše dnes již nepodceňovaný), ale vkusně popsaný (a věřím že velmi reálný) postoj "Západoevropanky" k občanům bývalého východního bloku, který je plný opovržení a nadřazenosti.

11.09.2014 3 z 5

Homeopatie - víc než léčba Homeopatie - víc než léčba Jiří Čehovský

Přehledná kniha, která uceleně a srozumitelně popisuje základní principy homeopatie. Autor se nebojí konfrontace s klasickou medicínou, kterou však neodmítá, nýbrž poukazuje na její limity. V knize nechybí příklady z praxe, duchovní souvislosti i povzbuzení pro začínající homeopaty či pacienty. Je pro mě základní příručkou, výchozím bodem pro další informace.

15.08.2014 5 z 5

Katedrála z písku Katedrála z písku Jarmila Pospíšilová

Průměrný příběh několika osudem spřízněnych lidi. Děj postrádá spád, je hodně málo propracovaný. Všední problémy mají čtenáře přitáhnout, ale bohužel, já jsem se dost nudila.

13.08.2014 3 z 5

Anděl pro Emily Anděl pro Emily Jude Deveraux (p)

Knihu jsem se nutila dočíst, ale pak jsem to vzdala. Ne že by byla úplně špatná - je to veliká oddechovka - ale styl psaní mě absolutně neoslovil, nudila jsem se, nebavilo mě to. Hlavní hrdinka mi přišla úplně praštěná... doporučit ji prostě nemohu. Ani na dovolenou, kdy by třeba chtěl člověk i čtenářsky "jen" odpočívat. To znám mnohem lepší oddechovky.

07.08.2014 2 z 5

Ta druhá Ta druhá Joy Fielding

Další kniha mé oblíbené spisovatelky je za mnou. je trochu jiná, než ty ostatní. První polovina knihy se zprvu zdá být "nemastná, neslaná" - zkrátka obyčejný příběh pár lidí - kdo něco takového ve svém okolí nezažil. Děj ale začne gradovat a od poslední třetiny jsem se už neodtrhla. Až mě mrazilo. Příběh, který vás donutí zamyslet se, zda náhodou kolem vás neběhá také nějaká Beth nebo Jill. Ráda hodnotím vysokým počtem hvězdiček a knihu doporučuji.

20.06.2014 4 z 5

2x 101 knih pro děti a mládež 2x 101 knih pro děti a mládež Pavel Mandys

Velmi pěkná inspirativní kniha pro rodiče, pedagogy, koneckonců i pro děti samotné. Pomůže zorientovat se mezi NEJ knihami. O výběru knih, které se do ní dostaly, lze samozřejmě polemizovat, zcela jistě nejde jen o samé literární skvosty, nicméně spíše o knihy, které si mezi čtenáři našly oblibu (nechybí samozřejmě ani Poseroutka :-) ). Zaujaly mě i "české stopy" - tedy upozornění na zajímavosti, které se k dané knize vážou a mají spojitost s naší zemí. Jediné, co bych knize vytkla, je fakt, že díla jednoho spisovatele a jsou umístěna v jednom oddíle (například knihy pro mládež), jsou uvedena odděleně - mám na mysli Pána Prstenů a Hobita - důvod jsem nepochopila. Ale to je jen kosmetická vada, jinak je toto dílo velmi inspirativní a dobře poskládané.

10.06.2014 4 z 5

Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Antónia Mačingová

Ačkoli nejsem, jak profesí, tak v rámci vaření pro rodinu, vyznavačkou žádných drastických diet ani jiných "šoků" pro organismus, tak v této knize jsem našla hodně inspirace. Není mi jedno, co doma jíme, nechci, abychom tloustli - ale naopak nejsem zastánce ani jednostranné stravy, byť by byla sebezdravější. Tato kniha není návodem jak jíst, nebo jak vařit. Ale může vnést do vaší kuchyně svěží vánek, inspiraci, nové podněty, kterými lze zavedená jídla prostřídat či oživit. Jediné, s čím jsem měla problém, je červená řepa, protože tu já osobně moc nemusím. Na knize se mně líbí i ta provázanost ve smyslu "jsme to, co jíme" - tedy pokud vaříme s láskou a úctou ke svému tělu a jíme s chutí, nemůže nám to škodit :-) Ale všeho s mírou - tedy i Mačingové :-)

08.06.2014 4 z 5

V zemi neviditelných žen V zemi neviditelných žen Qanta A. Ahmed

Autobiografický příběh muslimské lékařky, která ze západního světa přichází do Saúdské Arábie. Konfrontace dvou zcela odlišných světů, dvou kultur. Lékařka je v arabském světě náhle zaskočena mnoha předsudky, naráží na věci a skutky pro ni nepochopitelné, nicméně nachází jak uspokojení ve své práci (aspoň tedy částečné), tak i nové přátele - i když, skutečné přátele? Ač je kniha námětem zajímavá, zpracování malinko vázne - hlavně zpočátku není příliš čtivá. Nicméně ve druhé polovině knihy je již čtenář obeznámen s mnoha pro něj neznámými pojmy, snáze se orientuje jak ve faktech, tak v samotném příběhu. Kniha končí tak, jak předpokládáme od začátku, nicméně stopu zanechá.

01.06.2014 4 z 5

Devátý dotek Devátý dotek Mirka Šimková

Kniha, která rozhodně není dokonalá, ale přesto vás chytne za srdce a přiměje vás zamyslet se nad tím, jak je život pomíjivý. Mě doslova mrazilo, neboť jsem sama i ve svém okolí zažila situace, které potvrdily, že člověk skutečně neví dne ani hodiny, život se mu převrátí vzhůru nohama, ale přesto musí žít dál. Protože jsou tu ti, pro které stojí za to žít. Líbilo se mi, že nezastírala, jak tragická událost dolehla i na její starší dceru, že vlastně došlo i k dočasnému odcizení, ale čas vše spravil. Autorce přeji mnoho síly a věřím, že už má "vybráno".

05.05.2014 5 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Skvělá kniha, která vás pohltí. Je plná romantiky, děj má spád - opravdu se nenudíte. S napětím očekáváte, jak se "situace" vyvine, a konec vás dostane do kolen. Bravo!

25.03.2014 5 z 5

Nespoutaná Nespoutaná Cynthia Hand

Brilantní zakončení Andělské trilogie. Po zhltnutí druhého dílu jsem si nedala ani jeden den přestávky a ihned navázala dílem třetím. Na rozdíl od jiných tri- a více -logií mně v této knize nepřebývalo ani jedno slovo. Děj je bohatý, čtenář se nenudí, je udržován v napětí, děj postupně eskaluje až do překvapivého a dechberoucího závěru. Kniha nepostrádá ani emoce, tolik typické pro mladé studenty kolem osmnácti let, velmi sympatické mně je i to tápání Clary, kohože to vlastně miluje, resp. miluje víc :-) K tomu velmi sugestivní líčení nebe, pekla... Velmi kladně hodnotím i grafické zpracování titulní stránky všech tří dílů. A víc už neprozradím. Moc lituji, že příběh nepokračuje dál. Ráda tuto sérii doporučuji a hodnotím nejvyšším možným způsobem.

11.03.2014 5 z 5

Povídej pohádku Povídej pohádku Adolf Dudek

Přečteno moc moc moc-krát :-) když byly děti malinké. Opakovaně jsme se k ní vraceli a o to větší radost mi udělalo i to, že to byla jedna z prvních přečtených knih obou mých tehdy prvňáčků, kterou přelouskali sami. Je opravdu krásně a jednoduše zpracována a mohu ji jen doporučit!

27.02.2014 5 z 5

Oliverův příběh Oliverův příběh Erich Segal

Ač nastavovanou kaši ráda nemám, tak mě Oliverův příběh zaujal možná ještě více než Love Story. Pro mě je tato kniha napsána velmi citlivě - život jde zkrátka dál, i když je poznamenán tragédií, nepřízní osudu nebo dokonce smrtí milované osoby. Citlivě popsaný Oliverův příběh, jeho duševní rozpoložení, váhání, výčitky...jeho nedokonalost, se kterou se vyrovnává se svou situací, mně byla velmi blízká, a proto ráda hodnotím nejvyšším počtem hvězdiček.

23.02.2014 5 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

K této knize jsem přistupovala neutrálně, neměla jsem žádná očekávání. Autor nezklamal, tentokráte bylo sice vyprávění v "ich formě", ale upoutalo mě a vůbec jsem neměla pocit, že se první 200 stran nic neděje, resp. že je to o ničem. Pravda, kniha byla na můj vkus poněkud monotematická, nicméně neuráželo mě ani téma, ani jeho zpracování. Závěrečná třetina mě přiměla k zamyšlení nad počátky poznávání propuknuté HIV/AIDS epidemie. Psychologický aspekt vyprávění, úryvky z divadelních her a prvek přátelství, neméně důležitý než milostné vztahy mezi hlavními hrdiny - to už byly jen pověstné třešničky na dortu :-)

09.02.2014 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Perfektní detektivka. Děj se nerozbíhá na nějakých třiceti - padesáti prvních stranách, ale skutečně od první až do poslední strany je čtenář udržován v napětí. Jestli je příběh přehnaný nebo ne - o tom lze vést diskusi. Autorská dvojice ho zkrátka takto pojala a pro mě byl velmi dobře uvěřitelný, nikoli přitažený za vlasy. Styl psaní této autorské dvojice mně velmi sedí, bylo tomu tak i v tomto případě - přesto si však myslím, že Hypnotizér byl o fous lepší :-)

28.01.2014 5 z 5

Druhá Druhá Táňa Keleová-Vasilková

Tuto autorku mám opravdu moc ráda, její knihy mají náměty "ze života", její hrdinové a hlavně hrdinky obvykle bývají reálné a děj uvěřitelný - člověk se snadno vžije do děje. Nicméně zrovna u této knihy, na kterou jsem se moc těšila, musím podotknout, že se mně to dařilo (zvláště v závěrečné třetině) s obtížemi - byla to trochu víc pohádka než skutečnost. Hrdinka až příliš zdařile a hlavně rychle překonala veškeré problémy, které ji potkaly, potkávala jednu "pohádkově hodnou" osobu za druhou, poměrně složitou životní situaci měla vyřešenou slovy autorky za pár týdnů - a proto tentokráte ubírám jednu hvězdičku.

12.01.2014 4 z 5