Anoell komentáře u knih
Stejně jako mnozí zde jsem se ke knížce dostala díky skvělému filmu od studia Ghibli. Knížka je velmi čtivá a bavilo mě sledovat, jak se příběh vyvíjí na rozdíl od filmu. Obě verze shledávám velmi povedenými, a jestli se Vám film líbil, knížkou neprohloupíte. Čteno v angličtině.
Příjemná a zajímavá sonda do mudlovského života "Draca Malfoye". Pokud tedy čekáte vyprávění o natáčení HP série a je to jediný/hlavní důvod, proč po knize saháte, tak to nedělejte, budete zklamaní. Tom se samozřejmě zmiňuje i o tom, jaké to bylo v zákulisí natáčení, nicméně je to jen kousek z celé knihy. Popisuje především své dětství a dospívání jaké bylo, když zrovna neměl kouzelnickou hůlku v ruce (proto se mi ani nelíbí český překlad názvu knihy, nejen, že má úplně jiný význam, než ten originální, ale také vzhledem k obsahu knihy nedává smysl). Pokud umíte anglicky, rozhodně doporučuji přečíst knihu v originále, Tom je skvělý vypravěč, kniha vám bude utíkat a nebudete se chtít odtrhnout.
Matthew Perry nás nechává nakouknout pod pokličku jeho života a to bez pozlátek. Popisuje především svůj boj se závislostí a čtenář doufá, aby ho vyhrál. Matthew dle mého není přímo pan spisovatel s velkým P nebo S, ale rozhodně je kniha čtivá. Nejvíce zaujme pravděpodobně fanoušky seriálu Přátelé, i na který se po přečtení budou dívat jinak.
Stále uspěchané, přesto je tenhle svazek lepší než ten první. Už se tu děje něco pořádného a zajímavého, děj nabývá spád. Dospělého, který v mládí do kontaktu s Witch nepřišel, by to nebavilo, bylo by to pro něj příliš dětské, ale pro nás, kteří jsme s touhle pěticí vyrostli, je to i v dospělosti super čtení.
Žádná pohádka, nýbrž politická báseň. Heine kritizující Prusko, snící o celosvětové nadvládě Německa. Pro mě osobně trochu moc politicky nucené, zároveň ale vidím, proč se jedná o významnou báseň a proč se líbí. Osobně jsem na vážkách, co si o tomhle dílu vlastně myslet. Pokud nejste obdivovatel Heineho nebo germanista, tahle 27 dílná báseň vám nejspíš nic neřekne a moc nedá.
Moc nevím, co si o této dětské basničce myslet. Trochu drastická, ale proč vlastně ne? Většině dnešních rodičů by vstávaly vlasy hrůzou, kdyby tohle měli číst svým dětem, já bych s tím ovšem problém neměla. Taková trochu jiná pohádka o zlobivých klucích.
Osobně nepříliš ráda čtu divadelní hry, nicméně tato fraška mě bavila. Hra, která hýří vtipem a nikdo si tu nebere servítky. Nejedná se však jen o hloupé vtípky, najdou se zde i hluboká moudra (např. vegetace a lidé). Hádám, že si to málo lidí přečte ze svého vlastního zájmu, pokud si ale potřebujete odškrtnout políčko na čtenářském listu do školy, s touhle hrou neuděláte krok vedle.
Ani u mě tomu není jinak. Sonda do dětství. Tenkrát jsem sledovala seriál a sbírala časopisy, přímo tento komiks je pro mě tedy "novinkou". Už to nehltám tak jako v dětství, přesto je to hezké nostalgické čtení. Jen škoda, že je vše tak strašně uspěchané. Musím ale pochválit krásné ilustrace. A obecně o celém příběhu W.I.T.C.H. si myslím, že kdyby byly hlavní hrdinky trochu zestárnuly a příběh přitvrdil a potemnil, mohlo by z toho být i dobré fantasy pro starší.
První kniha od Rowling, co jsem četla a netýká se HP série, nevěděla jsem tedy, co čekat, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Krásná vánoční pohádka, která mě velmi bavila i jakožto dospělého. Celkem originální a dobrodružná, nemohla jsem se odtrhnout. Akorát bych to zvolila jako čtivo spíše pro starší děti než pro ty menší, protože je tam zároveň spousta smutných momentů. Příběh se odehrává převážně v zemi ztracených, která je, ač samozřejmě s pár nedomyšlenostmi (např. barevné lístky a hodiny), moc pěkně vymyšlená. Myslím si, že by vůbec nebylo na škodu, kdyby se tahle knížka dočkala filmové animované verze.
Napsat komentář a rozmyslet si hodnocení mi trvalo ještě několik dní po přečtení, opravdu by tu byly potřeba ty půlky. Hned na začátku jsem si všimla, že ač už je slečna trochu odrostlá, vyjadřuje se jako puberťačka. Někdo se tu zmiňoval, že tomu je pravděpodobně kvůli cílové skupině, na kterou je nejspíš kniha zaměřena, po zhlédnutí 2 (a jeden z nich byl opravdu dlouhý) rozhovorů s Lůcou si dovolím konstatovat, že ona se tak opravdu prostře vyjadřuje. Obvykle by se mi to nelíbilo, ale tady jsem to víceméně přehlížela, jedná se o můj první cestopis, takže nemám s čím srovnávat a byla jsem natěšená. Lucie opravdu umí být zábavná, přirozeně... bohužel často také tlačí na pilu a nějaký vtip se snaží procpat skoro všude, což prostě vtipné není. A úplně zbytečně. Mám takový pocit, že někde na začátku se zmiňuje o svém básnickém střevu a spisovatelském umu, a jistě, určitě nějak psát umí, jinak by to tolik lidí nečetlo, ale zase na takovou samochválu to opravdu není. Ještě bych zmínila 2 negativa, ač obě byla již v komentářích propírána. Kam Lůca přijde, tam jí všichni mají rádi a udělají pro ní první poslední - netvrdím, že to nemůže být pravda (i když to působí dost neuvěřitelně), ovšem na papíru je to bohužel dosti nesympatické (tak jsem si myslela, že třeba v oněch rozhovorech spatřím její osobní kouzlo - nespatřila). A druhé negativum, pravděpodobně největší zlo knihy... Neustálé listování k fotkách. Příšerný. Ale abych knihu jen nekritizovala, musím uznat, že mě bavila, hlavně první půlku jsem hltala jednu stránku za druhou (pak už se to strašně opakovalo a člověk se divil, že ještě není na konci) a určitě chci dát šanci i jejímu druhému vyprávění, ale musím přiznat, že nejvíce se mi na knize líbily fotografie.
P.S. Chudák Gilligan
Nevím, jestli ta kniha je špatná sama o sobě, anebo jestli jsem prostě už jen nevyrostla z YA žánru. Každopádně se mi nelíbila. Žádná sympatická postava, některé věci občas byly trochu moc, sama Lucy Gray byla určitě moc (kdy autorům dojde, že Mary Sue prostě není dobrá volba?), romantická linka... vadila mi a ani na chvíli jsem tomu nevěřila, v závěru Snow konečně zase připomínal Snowa. Nicméně bylo fajn dozvědět se, jak Hry víceméně začínaly, a musím uznat, že i přes to všechno je kniha opravdu čtivá.
Můj první gamebook. Kdyby šlo o "obyčejnou" knížku, příběh by byl nic moc (a spíš nic než moc), ale touhle formou mě to bavilo. A ač zatím nemám zkušenosti s žádným jiným, musím říct, že mi Lone Wolf připadá jako ideální volba pro první gamebook. Pravidla jsou jednoduchá, takže je člověk nemusí dlouho študovat, a v průběhu je dostatek možností výběru. Jistě, často jsou tyto možnosti dosti předvídatelné... Ale jak říkám, na první gamebook mi to přijde v pohodě. Takže kdo má rád fantasy a chce zkusit něco trochu jiného, můžu jedině doporučit. Dohráno na druhý pokus.
Knihu jsem dostala darem a upřímně jsem se kvůli názvu a podtitulu (Můj I.Q. , město New York a jedna divná láska) lekla, že se bude jednat o nějakej přeromantizovanej lacinej odpad pro zbožňovatelky červené knihovny. Taková ta knížka ovšem (k mému překvapení a potěšení) není. Jestli očekáváte nějaký kouzelný romantický příběh, raději po knize ani nesahejte... Kouzelný ten vztah není, o romantice se taky moc mluvit nedá (i když občas jo, ale ne o takové té typické) a příběh... Příběh tu v podstatě není, respektive děj ne. Absence děje však ani není na škodu, kniha se skládá z krátkých kapitol obsahující všemožné popisy a myšlenky, což se mi osobně líbilo, přišlo mi to velmi čtivé. Postava I.Q. je zde vyobrazena se všemi jeho chybami, čtenář vidí, že to opravdu není někdo zamilování hodný, přesto je vypravěčkou zároveň velmi idealizovaný. Pro mě to byl prostě jen nesympatickej, nafoukanej a zakomplexovanej budižkničemu. Kromě čtivosti, co se mi ještě líbilo, byly fotografie přiložené ke každé kapitole. Střípky z New Yorku, které vám vlastně o New Yorku nic moc neřeknou, střípky, které by mohly být odkudkoliv, střípky, na které se obvykle lidé nezaměřují (a to je často škoda).
Osobně mi dělalo problém u knihy udržet pozornost, většinu knížky nevím, co se dělo. Když jsem zrovna byla schopná vnímat, tak jsem s hlavní (a v podstatě jedinou) postavou - Auri celkem sympatizovala. Nicméně čtenářský zážitek z knihy, když téměř nevím, co se v ní dělo, je téměř nulový. Co cením, jsou pěkné ilustrace, mám ráda, když jsou knihy nějak ozvláštněny. Co ovšem knize velmi ubližuje, je autorova předmluva a doslov. Osobně mi přijde, jako kdyby si o sobě a o svých dílech myslel, že jsou něco víc, jsou výjimečné... Pravda je však opačná. Také mi přijde, že čtenáře, kterým se toto dílo nelíbí, tak jakoby snižuje a přijdou mu méně, ač se snaží, aby to tak nevyznělo. Autor mi svými vyjádřeními přišel nesympatický a bohužel ještě víc pokazil dojem z knihy.
Po neskutečně dlouhé době dočteno! Kniha má zajímavý svět, bohužel je zdlouhavá, nic moc se v ní nestane, nevyskytuje se zde skoro žádná sympatická postava a hlavní hrdina je typická mužská verze Mary Sue šablony. Rádoby romantická linie mi také přišla spíš na obtíž. Je to škoda, protože, jak jsem již řekla, ten svět by za to stál... A když si vezmu, že další díl je ještě delší... Vůbec se mi do něj nechce. Jako jedno z mála plus je procvičení angličtiny, neboť jsem četla knihu v originále. Není to úplně špatné, byly tam pasáže, co mě bavily, ale bohužel jich byla menšina, a tak knihu beru spíš za ztrátu času.
Příjemné přivítání do světa Středozemě, avšak pro mě již příliš dětské... O to víc se ale teď těším na Pána prstenů.
Kniha se skládá z několika povídek, obrazové přílohy a poezie. Co se povídek týče, většinou se nejedná o ucelené příběhy, nýbrž útržky z příběhů. A bohužel ne vždy je z celku vytržena ta správná pasáž, aby dostatečně zaujala nebo napověděla o svém světě trochu víc. Pak například v povídce Koven jsem cítila inspiraci Sapkowským (ale třeba se pletu :D). Velkým mínusem je však velké množství chyb... ať už přímo hrubek nebo překlepů. To bohužel kazí čtenářský zážitek. Ať však nejsem pouze negativní, velmi se mi líbila poslední povídka - Sanatorium. Obrazová příloha je skvělým bonusem, protože autorka této knihy je především malířka, a tak předpokládám, že většina čtenářů je právě fanoušky její tvorby. Poezie se mi osobně líbila více než povídková sekce.
Kniha je rozdělena na dvě části, nejprve z pohledu matky, poté z pohledu dcery, která trpí anorexií a OCD. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, i mě více bavilo matčino vyprávění. Ač jsou obě zpovědi upřímné, přeci jen mi první část přišla otevřenější, opravdovější... I Alice ve své části přiznala své chyby, triky, popsala své pocity... a přesto mi přišlo, že to nestačí, že ještě něco skrývá. Samozřejmě muselo být strašně těžké se takto odhalit světu, pro to mám pochopení, ale jako čtenáře mě to prostě tolik nezaujalo. Jinak je kniha poměrně čtivá a doporučila bych ji rodinám, které si procházejí tím samým, mohla by se jim stát oporou, že v tom nejsou na světě sami.
Trochu těžko hodnotit antologii, neboť každá povídka byla z úplně jiného soudku. Avšak právě i ta různorodost dělá knihu zajímavou a může se trefit do vkusu více lidem. Nejvíce se mi líbily povídky Transit, Kéž bychom tu byli taky a Gordonův příběh. Nejméně mě zaujal Motýl. Povídky bych úplně za znepokojivé neoznačila (kromě některých), ale určitě se v každých skrývá nějaké to zamyšlení. :) Akorát teda na konci "rozbor" finského podivna mě nebavil, mohlo by to být i zajímavé, ale je to popsáno velmi nudně. (Bonus: Pěkná obálka.)
Útlá knížečka, tak báječně ulítlá! Je to tak pitomé, až je to vlastně geniální. Vtipné ztřeštěně bláznivé počtení, které ubíhalo samo. Příběh rozhodně ne pro každého, ale pro mě určitě ano.