Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Připomnělo mi to doby dospívání, kdy jsem četla Harlequinky.
Jako čtení do nemocnice jsem to zvolila dobře, ale kvalitě pozdějších autorčiných knih se to ani neblíží. Už jsem asi stará na naivní nepravděpodobné příběhy tohoto typu, kdy chudá dívka oslní boháče, kdy se na začátku nenávidí a přesto a navzdory okolnostem si nakonec padnou do náruče, kdy silný muž v náruči zachraňuje křehkou (i když emancipovanou) dívku. Buď za to může moje váha nebo skeptický pohled, ale tomuhle už nevěřím.
Nicméně oceňuji prostředí Texasu a ranče.
Až budu mít chuť na romantický příběh, sáhnu po propracovanější pozdější autorčině tvorbě.

08.10.2020 2 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Jisté je, že když si vyberete knihu Delphine de Vigan, máte před sebou těžké čtení.
Tato kniha popisuje jeden den v životě dvou lidí, oba se nacházejí v nelehké životní situaci. Mathilda se snaží přežít zhoršující se situaci v práci, šikanu ze strany nadřízeného a zvládnout sama výchovu tří dětí tak, aby na ně tato pro ni naprosto vyčerpávající situace neměla žádný vliv.
Mladý lékař pohotovosti řeší rozchod se svojí dívkou po vztahu, který pro něj nebyl naplněn. Potýká se i s problémy a náročností svého povolání.
Tito dva lidé jsou v podstatě ztraceni v Paříži, obrovském městě, které nedovoluje slabost, které nezajímají lidé klesající na dno, v anonymním městě, kde jsou důležité výkony a úspěch a kde se špatně hledá spřízněná duše.

Pro mě byla kniha příliš depresivní, asi ke mně přišla v nesprávné chvíli, v současné koronavirové době čtu raději optimističtější knihy s dobrým koncem a s nadějí.
Nicméně knihy této autorky považuji za kvalitní čtení a určitě za čas zase po nějaké sáhnu.

04.10.2020 4 z 5

Kde rostou divoké třešně Kde rostou divoké třešně Laura Madeleine

Romantická kniha vyprávěná ve dvou časových linkách. První příběh je o dívce, která se po veliké ztrátě vzepřela manipulaci ze strany příbuzných a utekla před životem, který jí rodina připravila. Druhá linie je o mladém advokátovi, který o 50 let později má za úkol vypátrat tuto dívku kvůli prodeji rodinného sídla.
Obě linky jsou vyprávěné poutavě, obě hlavní postavy zažívají dobrodružství a hledají smysl svého života a svoje místo v něm.
Vyprávění o Emeline je navíc prodchnuté vůněmi a chutěmi jihu Francie, prací v kuchyni a okořeněné velkou láskou.
Konec byl na mě trochu useknutý a uspěchaný, přivítala bych delší rozvedení. Nicméně kniha je čtivá, rozhodně stojí za ochutnání.

04.10.2020 4 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Na téma druhé světové války, holocaustu a zvěrstev v koncentračních táborech existuje spousta knih a pár jsem jich už četla, lepších i horších. Některé jsou tak silné a autentické, že je skoro nedokážu číst. Tato kniha je ale jiná. Je napsaná jiným způsobem, jemnějším, a to i přes to, že pojednává hlavně o dětech. O životě v ghettu, v koncentračním táboře nebo v zařízení na převýchovu dětí pro Německou říši. Možná je to postavou mladého nacistického lékaře, který je znechucen páchanými zvěrstvy a rozhodne se tajně pomáhat. Možná je to romantickým vztahem nebo koncem, který ve čtenáři zanechává alespoň trochu dobrý pocit a naději. Nevím.
Velkou předností je, že hlavní postavy nejsou černobílé, mají dobré i špatné vlastnosti a dělají i věci, na které pak nejsou pyšné. Zároveň se ale snaží tyto skutky odčinit a vyrovnat dluh. Knihou se táhne vděk a pokora. Také se mi líbilo, že vyprávění neskončilo hned po konci války, ale dozvěděli jsme se i o dalších osudech hrdinů. Těžko se nám, kteří jsme ty hrůzy nezažili, chápe, jak těžký je i život přeživších a jak dlouho trvá, než se přestanou budit hrůzou v noci nebo lekat při zvucích, které jim připomenou dřívější život. Jak dlouho trvá lidské duši, než se zahojí.
Kniha se čte velice dobře a ačkoliv narazíte na několik nelogičností, určitě stojí za pozornost.

03.10.2020 4 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

Dokonalý zážitek ve starém stylu. Není to rychle ubíhající povrchní thriller současného proudu, ale pravá poctivá americká detektivka, ze které na vás dýchá atmosféra amerického městečka, s hlubokými lesy a močály kolem a zbytky tabákových plantáží a zlatých dolů.
Po klidnějším začátku děj nabírá spád, napětí a touha vědět to tajemství vás strhne, zároveň si ale čtení vychutnáváte, protože tahle kniha si to zaslouží, zaslouží se vaši pozornost, nejde číst jen po povrchu.
Dlouho jsem se u detektivky nesetkala s tak výborně vykreslenými postavami, do každé se v jejím partu dokážete vcítit, tak bravurně a barevně je kniha napsána.
Moc se mi líbil i závěr, včetně mystického poselství.
Děkuji mé oblíbené čtenářce Dele111 za to, že mě svým komentářem ke knize přivedla, a doporučuji všem, kteří mají rádi hutný komplikovaný příběh, u kterého stráví několik dní. Stojí to za to.

29.09.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Strhujícím thrillerem bych to nenazvala, spíš takovou napínavou jednohubkou, když si chcete odpočinout od náročné četby nebo po náročném dni.
V podstatě uzavřené prostředí předměstí New Yorku, kde se všichni znají nebo si to alespoň myslí. Klid naruší vražda a anonym omlouvající se za vloupání a vměšování do soukromí. A najednou v této vypjaté situaci vyplouvají na povrch tajemství, které mají snad všichni sousedé. Vztahy se bortí a každý podezřívá každého.
Ano, dovedu si představit, že by se to opravdu mohlo stát.

Kniha je čtivá a napínavá, ale jako spoustě dalších čtenářů mi chyběla větší propracovanost charakterů a to včetně detektivů. Bylo to takové letem světem, rychlovka, kterou slupnete jako malinu. Víc se mi líbil Nevítaný host, kde se podle mého názoru autorce podařilo lépe vybudovat atmosféru a napětí. Ale pokud hledáte rychlé nenáročné čtení, je toto určitě dobrá volba.

26.09.2020 2 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Bohužel nečtu knihy této série ve správném pořadí, protože se mi nechce čekat, až se objeví v knihovně. A tady mi určitě nějaká návaznost uniká.
Nicméně s knihou jsem opět spokojená. Pro mě to nebyla taková bomba jako Údolí mrtvých, ale David je můj oblíbený akční vyšetřovatel, bez bázně a hany, který se zaručeně dostane do nebezpečí a vyjde z něj v nějakém napravitelném stavu. Řešení záhad mě baví, je to pro mě perfektní odpočinková kniha.
Prostředí filmového průmyslu bylo zajímavé, něco nového, o čem moc nevím.
Příběh z minulosti byl děsivý, na jedné straně je hrozné, co člověk dokáže spáchat ve zlomku vteřiny, ve vzteku. Horší je ale chladnokrevné vykalkulované bezskurpulozni jednání těch, kteří by mohli přijít o moc nebo o peníze.
Čtení jsem si užila a těším se zase někdy na shledanou s Davidem Rakerem.

23.09.2020 4 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Naprosto se ztotožňuji s názorem čtenářek Dela111 a ArwenAragorn.
Stále o knize přemýšlím a nevím, co o ní napsat. Je to moje první seznámení s autorem a nevěděla jsem, do čeho se pouštím.
Rozhodně stojí za přečtení, ale počítejte s tím, že to bude těžké. Že budete prožívat smutek, nepochopení a možná i zhnusení, kniha je o hlubokých jizvách, které ovlivňují náš život a život našich nejbližších. Je o zbabělosti, zlosti, nenávisti, o bídě a bezmoci. Na druhou stranu ale také o lásce, naději, přátelství a schopnosti odpouštět. A ačkoliv je to jedna z nejtěžších knih, co jsem kdy četla a některé scény jsem těžko rozdýchávala, přesto nelituji, že jsem se ke knize dostala. Přes všechnu tu tíhu je v knize láska a naděje. A je dobré si uvědomit, že i když je někdy život úplně nejtěžší, stále je pro co žít a je důležité umět odpustit nebo se o to alespoň pokusit.
A protože jsem vodomil, tak jsem si popisy ryb a prostředí akvária užila.

17.09.2020 4 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Věřím, že některé knihy se mi do ruky nedostanou náhodou, ale nějakým řízením osudu. A stejně tak vnímám tuto sbírku, která mi zabrnkala na nedávno prožité city a oživila některé pocity, především tedy první část.
Celkově se mi líbily hlavně kratší básně, v těch rozsáhlých jsem se ztrácela. Nevadí mi moderní poezie a oceňuji autorčinu schopnost jasně, jednoduše a přímočaře vyjádřit to podstatné na pár řádcích, málokdo to umí, pokud se jedná o pocity.
Nevím, jestli se ke sbírce vrátím, i když právě k básním se člověk vrací, protože v každé etapě života je vidí z jiného úhlu a přinášejí mu nové porozumění. Ale několik veršů jsem si vypsala už nyní.

17.09.2020 3 z 5

Hra na nikdy Hra na nikdy Jeffery Deaver

Chápu autora, že potřebuje změnit zavedený formát a přijít s novým hrdinou po tolika letech s Rhymem (a to jsou Lincoln a Amélie moji oblíbení vyšetřovatelé). A Colter Shaw je zajímavý hrdina, velice tajemný, nezávislý a neklidný, neohrožený, poradí si v každé situaci a nepochybně je i hezký. Takže čtenářky si přijdou na své, i mě zaujal, především ale jeho potenciál do příštích dílů.
Tento první díl na mě ale působil trochu vlažně. Nevím, jestli se mi kniha dostala do ruky ve špatný čas, kdy jsem neměla tolik času na soustavné čtení, nebo jestli mi nesedlo téma počítačových her, kterému příliš nerozumím. Jak tu píší někteří čtenáři, neměla jsem ten nutkavý pocit číst, přitom mi zápletka ve výsledku přijde zajímavá a dobře vymyšlená, hlavní hrdina je super, tak nevím, kde to vázlo. U Deavera jsem zvyklá na větší spád a napětí. Zas na druhou stranu oceňuji menší komplikovanost oproti posledním Deaverovým knihám (jak tu někdo také podotknul).
Každopádně další díl s Colterem Shawem si nenechám ujít, jsem zvědavá, kolik z jeho minulosti bude odhaleno.

14.09.2020 3 z 5

Zrcadlení Zrcadlení Cullen Bunn

Druhý díl je o boji dvou protichůdných povah, které mají společný původ. Zápletka není úplně originální, ale provedení je výborné.
Pokračuje poznávání rozličných běsů, schyluje se k zásadnímu střetu mezi temnou a ještě temnější stránkou. Konec se mi zdál až příliš rychlý, ale kresba se mi líbila víc než v prvním dílu.
Příběh se zdá ukončený, tak jsem zvědavá, s čím přijde další díl.

04.09.2020 4 z 5

Hejna běsů Hejna běsů Cullen Bunn

Pochmurný kraj mě zaujal kladným hodnocením a také poslední dobou zkouším horory, kterým jsem se vždy vyhýbala. A jsem velmi spokojená. Super tajemná atmosféra, starý suchý strom s temnou minulostí a podivné úkazy kolem mladé dívky. A lesy plné běsů a jiných stvoření. Strach lidí z dívky, která má zvláštní schopnosti, pomalu vede k tragédii. Jak Ema dokáže zvládnout boj s vystrašeným davem, s hrůznými běsy a hlavně sama se sebou? Zvítězí dobro nebo zlo? A především, co je dobré a co zlé?
Kresba je pěkná, i když souhlasím s názorem, že obličeje nejsou vždy dokonale zachyceny. Zato les, krajina, okolí a pozadí, které budují atmosféru, jsou výborné.
Skvělý začátek série. Tak jestli se nebojíte nebo jestli se bojíte rádi, čtěte.

04.09.2020 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Návrat na skotské Hebridy byl skvělý. Je pravda, že detektivním románem už bychom to skoro nenazvali, nicméně to knize neubírá na atraktivnosti. Linka ze současnosti je tentokrát omezena, zato můžeme sledovat působivé vyprávění o dětství a mládí otce Marsaili, dávné tajemství, které souvisí s tělem nalezeným v rašelině na ostrově Lewis. Policejní práce je v knize minimum, Fin na vlastní pěst rozkrývá tajemství, které je všechny dostihne. Moc se mi líbí hlavně atmosféra knihy, ponurá jako popisovaná krajina. Ostrovy hrají v podstatě hlavní roli a nám před očima snadno vyvstává tento svým způsobem nádherný kout svět a nelehký život na nich. Psychologie postav a vztahů je brilantně vykreslena a i když už zhruba od půlky tušíte pointu, přesto s napětím čtete dál, abyste mohli s postavami cítit kapky deště, neustávající vítr nebo rozbouřené studené moře a prožívat jejich příběh.
Doporučuji všemi deseti a třetí díl si přečtu hned, jak se objeví v knihovně.

30.08.2020 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Ačkoliv se kniha četla velice dobře, přesto jsem mírně zklamaná.
Příběh vás sice vtáhne a hladce ubíhá, napětí vás drží, protože chcete vědět jak to dopadne, ale ani mrazení ani strach se nedostavil. Nevadí mi, že téma bylo skoro stejné jako Duch domu Ashburnů, co nového by také člověk očekával od dalšího strašidelného domu... Ale tajemno a husí kůži by chtěl. A tady to z mého pohledu bylo už daleko za hranicí uvěřitelnosti, spíš z říše pohádek a to je škoda.
Autorka se snažila pozdvihnout duchy o level výš, ale na mě to fungovalo spíš obráceně. Navíc má kniha už moc nelogičností, které jí ubírají na tajuplnosti.
Tak za čas mě čeká třetí díl a doufám, že se autorka vrátí ke svému dřívějšímu stylu.

24.08.2020 3 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tak tohle je pro mě překvapení tohoto roku. Dlouho jsem knihu míjela i přes vysoké hodnocení, protože s žánrem YA jsem se už několikrát spálila. Ale tohle je dobré, fakt dobré.
Nejvíce oceňuji nápad, ve své podstatě tak jednoduchý, ale originální. Svět není od našeho tolik odlišný, ale lidstvo dosáhlo míru, věčného mládí, nulové kriminality a hlavně nesmrtelnosti. Kvůli regulaci populace byl vytvořen cech Smrtek, který jako jediný má právo život ukončit. A my sledujeme cestu dvou učedníků, které si jeden ze Smrtek vybral.
Moc se mi líbil morální podtext příběhu, vložené výňatky z deníků a vůbec zamyšlení nad mocí "ukončit život" a nad tím, jakého člověka to z koho dělá.
Rozhodně si přečtu pokračování a myslím, že se ke knize ještě někdy vrátím. Nad některými otázkami bychom se měli zamyslet víckrát. Doporučuji všem.

24.08.2020 5 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Tak potvrzeno - tato série bude moje oblíbená. Druhá přečtená kniha a zase velká spokojenost.
Pro mě jsou to skvělé odpočinkové příběhy, u kterých víme, že hlavní hrdina není obyčejný smrtelník, ale naštěstí i morálky a empatie má víc než ostatní. A tak ho touha po spravedlnosti táhne i přes pro nás smrtelná nebezpečí dál. Kniha má úžasný spád, plno zvratů, tajemství a i když jsem zápletku odhalila poměrně brzy, můj požitek to nezmenšilo. Bezcharakternost bohatých a mocných (naštěstí ne všech) byla mrazivá.
Moc se mi líbilo vykreslení prostředí, hlavně ponurého Devonu a jeho pobřeží.
Určitě budu pokračovat nějakou další knihou ze série, až nastane správný čas. Doporučuji.

21.08.2020 4 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Krásný dobrodružný román s lehkou romantickou linkou, který nás zavádí na počátek dvacátého století a přivádí nás z bídy Ruska a mafiány ovládané Itálie do Argentiny, kam míří přistěhovalci za lepším životem, ale i tací, kteří před něčím utíkají.
Příběh ruské Židovky, italské dívky, která přišla o vše včetně své cti, a italského mladíka, který se chce vymanit ze spárů mafie. Jejich cesty se protnou a vytvoří bohatý, krásně vymyšlený příběh.
Už název nás nenechá na pochybách, jak kniha dopadne, ale hrdinové jsou tak výjimeční, že autorovi happy end nikdo vyčítat nebude. Ale cesta je strastiplná. Pozorujeme bídu chudinských čtvrtí Buenos Aires, život na ulici, kdy nevíte, zda se dožijete dalšího dne a hlavně nechutný obchod s bílým masem, otročení žen v nevěstincích, kde jejich život nemá žádnou cenu. Místy je kniha velmi drsná.
Vývoj je trochu idealistický, začátky prosazování ženských práv až moc snadné, ale přiblížení doby a tehdejšího života je dobré. Drobné chyby jako příliš snadné ovládnutí cizího jazyka lze odpustit.
Autor je výtečný vypravěč, knihu slupnete jako malinu. Doporučuji.

13.08.2020 4 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Skvělá detektivka, perfektní jízda, dobře vymyšlená zápletka. Neměla jsem žádné problémy s více linkami, děj mi nepřišel roztříštěný, orientovala jsem se dobře. Nějaké nelogičnosti u knih tohoto rázu jsem vždy ochotná odpustit. Líbí se mi pozadí příběhů, rivalita mezi sousedními státy, aspekty výchovy ve švédsku, které my příliš nechápeme, komplikovanost zápletky a pěkně popsané prostředí.
Ahnhemovy příběhy se vyznačují lehkým stylem a obrovskou akčností. Hrdinové mají dobré i špatné vlastnosti a tak jediné, co mi na příběhu vadilo, byla na mě až přílišná brutalita, jsem trochu útlicitnější povahy. Proto ta hvězdička dolů. Ale další knihu ze série si určitě přečtu a tuto doporučuji. Přečetla jsem v pořadí Oběť bez tváře a potom Devátý hrob, ale nevidím důvod, proč to nečíst i obráceně.

05.08.2020 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Petru Soukupovou mám ráda, ale tato kniha mi nesedla úplně do noty. V podstatě naprosto reálný příběh, kterých se kolem nás odehrává spousta. Každý člověk má své touhy, které musí korigovat ohledem na druhé a dopadem na jejich život. Nakolik máme právo být sobečtí a šťastní, žít svůj život podle svých představ a nakolik se musíme "obětovat" pro druhé? To má každý z nás jinak a každý jinak prožívá důsledky svých rozhodnutí.
Jak tu už zmínil někdo přede mnou, takových příběhů je kolem nás spousta a tento nebyl ničím výjimečný. Pro mě ani ničím přínosný, protože tohoto rozporu jsem si až bolestně vědoma a tento konflikt rozmýšlím často.
Navíc mi nesedl styl, absence nepřímé řeči a rychlé střídání mluvčích bez nějakého návodného upozornění, pro mě to bylo trochu zmatečné.
Na autorku nezanevřu, její příběhy obyčejných životů mám ráda, jen tento mě tolik neoslovil.

05.08.2020 3 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

V poslední době mám štěstí na poutavé detektivky. I tato kniha k nim patří, moje první od tohoto autora a rozhodně povedená volba.
Příběh je napínavý a zápletka poměrně složitá. Autor kombinuje problematiku drogově závislých, sekt, znásilnění a tajemství v rodině, ale všechno to spolu funguje. Téma je originální, styl psaní trochu složitější, ale kniha se čte velice dobře. Hrdinové jsou sympatičtí, mají dobré i špatné vlastnosti, možná jsou akčnější než průměrná populace, ale co by člověk čekal od thrilleru.
Zkrátka doporučuji všema deseti, tady na databázi tedy pěti hvězdičkami.

28.07.2020 5 z 5