Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

V temnotě V temnotě Mike Omer

Komu se líbil první díl, ten bude spokojený i s pokračováním. Protože ta přidaná hodnota, která nás zaujala u prvního dílu, je i zde. U thrilleru jsou napětí, dobrá zápletka, nečekané zvraty a nějaký ten sériový vrah či jiný padouch samozřejmostí. Ale u knih Mika Omera k nim zcela nestandardně dostanete ještě lehký humor, sympatickou vyšetřovací dvojici i s jejich rodinnými příslušníky a zvířectvo. Celkově to přináší osvěžující koktejl napínavé zábavy. Krátké kapitoly udržují pozornost čtenáře, vrahovy praktiky jsou sice děsivé, ale kniha nepřekypuje brutalitou. Děj postupně graduje až do dramatického závěru. Mně osobně trochu vadí protahování jedné linky přes několik dílů, nicméně na pokračování se těším. A vám tento díl doporučuji.

03.10.2021 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Od knih Petera Maye už předem očekávám vysokou úroveň, je to jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. U Ostrova Entry jsem se ale zpočátku nemohla začíst. Možná to byl následek náročných dní na začátku školního roku, o prázdninách jsem se přeci jen díky většímu množství volného času mohla do příběhů lépe a intenzivněji ponořit. Proto nehledám chybu u Maye, ale spíš u sebe. A po dočtení jsem knihu opět jen nerada zavírala.
Tento příběh je jiný než "trilogie" či Umrlčí cesta, vedle historie respektive vědeckých poznatků zde autor dal prostor především osudovosti a předurčení, rodinnému sepjetí a odkazu předků. Historická linka je velice poutavá, plná historických faktů, o kterých asi většina z nás nevěděla. Je to dramatické vyprávění o nelehké době, o síle ducha a nutnosti jít dál, o předávání tradic dětem a o vazbě k rodné půdě. Současná linka je proti tomu spíše pozvolná a méně dramatická, ale ke konci i ona graduje. A navíc tu máme výraznou romantickou zápletku.
Pro mě je čtení knih Petera Maye zážitkem, z řádků dýchá atmosféra míst, nehostinných, ale přesto krásných. Tady navíc ze stránek čišela úcta k odhodlání zvládnout nepřízně osudu, budovat a nechat něco za sebou, pokora a láska k rodné zemi.

19.09.2021 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Velice solidní švédská detektivka, která se trendu severských detektivek vymyká tím, že není nadměrně brutální. Co mě po dočtení napadlo nejdříve, bylo, že příběh je uvěřitelný. Sice zamotané klubko rodinných vztahů, školního prostředí, kamarádství mezi teenagery, složitých mileneckých peripetií, přesto se mi rozuzlení zápletky zdálo reálné.
Kniha je napsána poutavě, chytla mě od první stránky. Policejní práce je velmi dobře zachycena a jak tu již zmínilo spoustu čtenářů, dozvíme se i hodně o soukromí hlavních postav. Kontroverzní je postava psychologa Bergmana, který dokáže být nesnesitelný i sám sobě. Nevím, jestli ho jeho genialita omlouvá, ale byla to vcelku osvěžující změna oproti šablonovitým rozervaným detektivům.
Ačkoliv už se snažím nezačínat další série, tato vypadá tak dobře, že si další díl určitě někdy přečtu. Doporučuji.

11.07.2021 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Ačkoliv se v této knize řeší sériový vrah, přesto je to takové milé pohlazení po duši. Asi je to tím, že se detektivka odehrává v českém prostředí, nám všem více méně známém. Vesnička v berounském okrese, mlýn na samotě, hezky vykreslené prostředí a i vztahy na vesnici. Vztahy všeho druhu, ty milé, sousedské, i ty špatné. Poklidný styl vyprávění mně vyhovuje, je to příjemná změna oproti některým současným thrillerům. Baví mě hledání motivu prostřednictvím rozplétání vztahů mezi lidmi. Konec byl možná trochu rychlý a ne vše bylo dotažené do konce a vysvětlené. Přesto se mi kniha moc líbila a určitě za nějakou dobu s chutí sáhnu po další.

06.11.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Patřím ke čtenářům, kteří jsou touto sérií nadšení. Už od Prázdného místa obdivuji autorčino umění zachytit spletité vztahy mezi lidmi a zároveň je vykreslit poutavě, takže se čtenář nenudí. Detektivní linka v této sérii je bonus navíc, který tomu dává napětí a tajemno. Hlavní postavy jsou mi sympatické a se zvědavostí sleduji, kam se jejich vztah ubírá. Moc se mi líbí, jak je vyšetřování popsáno, jak se nové indicie postupně objevují, propojují a vysvětlují. stejný prostor je věnován i vztahům, což je pro mě přínos, jak tu někdo podotkl, postavy jsou tak pro mě reálnější, vždyť tak to chodí, že soukromý život zasahuje do pracovního. Pro mě je to prostě záruka skvělého čtení, které mi vyplní hodně dní, protože čtu v originále, ale na které se každý den těším. Jen by Strike mohl méně kouřit... Fanouškům rozhodně doporučuji.

02.11.2019 5 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Neměla jsem příliš velká očekávání, o to větší je moje spokojenost.
Když jsem loni cestovala do Irska, četla jsem Domek v Irsku, abych se navnadila. To se nepovedlo, měla jsem si přečíst Irskou krásku. Asi bych se dívala s daleko větším respektem na potomky tohoto hrdého a tak zkoušeného národa.
Kniha je naprosto dokonalý mix čtivého příběhu a věrného historického pozadí. Tak to mám nejraději. Na tomto strhujícím příběhu Gracelin sledujeme těžké období Irska, které je jednak vykořisťováno Anglií a jednak se potýká s hladomorem, se kterým jdou ruku v ruce i nemoci. Popis bídy, umírání, špatných životních podmínek a beznaděje je velmi sugestivní. Vyvažuje to ale láska k vlasti, odhodlání přežít, pokora, láska k bližnímu.
Krásný příběh, který vás chytne za srdce, ve kterém budete z pohodlí dnešní doby obdivovat snahu tehdejších lidí přežít v nuzných podmínkách z naprostého minima, odhodlání nést útrapy života, smířit se s těžkými ranami a najít sílu jít dál i přes těžké zkoušky. Doporučuji.

07.07.2024 5 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Před pár lety jsem viděla jednu sérii stejně pojmenovaného seriálu a už tehdy jsem věděla, že si knihu chci přečíst. Nepodařilo se mi ji potkat v knihovně, tak jsem si nakonec koupila audioverzi a rozhodně jsem neprohloupila.
Poslední království je poutavý a rozsáhlý román z 9. století, kdy Anglii, rozdělenou na mnoho království, sužovaly nájezdy Dánů. Takže se dozvíte mnoho historických faktů z tohoto období, z historie Anglie, ale také proniknete do zvyků a válečnického umění Dánů, kterým se skoro nikdo neubránil. Velká část románu je věnována i nenápadnému srovnávání protikladných náboženství a jejich vyznavačům.
Na tomto pozadí je vyprávěn příběh Uhtreda, který byl po jednom nájezdu unesen a vychován Dány. Pod jejich vlivem se z něj stal vikingský válečník, ačkoliv si vlastně nikdy nebyl jistý, kam vlastně patří. A jak stárne, stává se figurkou na šachovnici politiky Alfréda Velikého, ale přitom je stále věrný vikingským zásadám a jeho hnacím motorem je pomsta.
Je to napínavý historický román plný bitev, politikaření, úskoků a drsného života. Bernard Cornwell je skvělý vypravěč, který dokáže zaujmout a bez obtíží udržet čtenářovu pozornost. Těším se na další díly a doporučuji.

26.06.2024 5 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Kouzelné...
Krásná kniha pro chvilky, kdy se zastavíte od všedního ruchu, pro chvilky listování a kochání se kresbami, pro chvilky zamyšlení a rozjímání.
Kniha, která se dotýká dětského já v nás, která nám dovolí obdivovat něžné kresby. Zároveň svými myšlenkami donutí to dospělé já přemýšlet nad smyslem našeho konání.
Rozhodně stojí za to si s touto knihou udělat chvilku pohodlí. Doporučuji.

10.01.2024 5 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Poslední dočtená kniha letos. Tématem velmi znepokojivé čtení o hrozící pandemii, přeci jen bohužel stále máme v paměti covid. Pro mě hodně náročné čtení týkající se spekulací o biologických zbraních.
Jinak kniha odpovídá tomu, na co jsme zvyklí v této Mayově sérii, takový lepší průměr sázející na rozpor v kulturních odlišnostech a vhled do čínské kultury a společnosti. Ačkoliv se tento díl odehrává v Americe, čínské čtvrti jsou takové malé Číny.
Co mě zklamalo, byl konec. Useknutý, nedotažený a nedovysvětlený. Škoda. Proto jedna hvězdička dolů.

31.12.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Povedená duchařina! Krásně se čte za zimních večerů, kdy je brzy tma, která krásně umocňuje atmosféru.
Téma asi není extra nic nového, co by taky bylo překvapivého na domě, kde straší... Ale kniha je doplněna obrázky, na kterých je příběh založen. Zápletka se rozvíjí polehounku, v druhé půlce knihy graduje a konec je nečekaný, za to autorce připisuji plusové body. Styl je velice přímočarý, kniha se snadno čte a díky velkému množství obrázků ji slupnete hodně rychle.
Zmíněné obrázky mě velice potěšily, skvěle budují atmosféru a napětí. Tak si tak říkám, proč vlastně vymizely ilustrace z dospěláckých knih... Dnes se vše dělá narychlo, máločemu se věnuje dostatečná pozornost, o čemž svědčí i časté stížnosti čtenářů na tiskové chyby, překlepy i faktické přešlapy.
Což ale není případ této knihy a já jsem si její čtení opravdu užila.

12.12.2023 5 z 5

Sestra s perlou Sestra s perlou Lucinda Riley

Na tento díl jsem se moc těšila, protože Austrálie je můj oblíbený kontinent.
Koncept se stále opakuje, ale já knihy čtu s dostatečným odstupem od sebe, tak mi to nevadí. Oceňuji zeměpisná fakta, začlenění známých osobností a hlavně vhled do tehdejšího rozvrstvení australské společnosti, jejího fungování a jejích předsudků, i fungování obchodu s perlami. Čekala jsem možná větší podíl domorodé kultury. A úvodní thajská linka mi připadá úplně navíc a za mě zbytečně prodlužuje knihu.
Tento příběh plný ztrát, špatných rozhodnutí, nepříznivých okolností, ale i šťastných shledání, nadání a dobrých skutků, okořeněný legendou o nejkrásnější perle na světě, je poutavou ságou několika minulých generací a současné hrdinky CéCé, která své kořeny hledá.

12.12.2023 4 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Tak jsem se vrátila do svých mladých let a neskutečně jsem si to užila!
Vždy jsem měla ráda fantasy, ale dávala jsem přednost mužským hrdinům v hlavní roli. Tohle je moje první knížka s ženskou hlavní hrdinkou (možná ještě Hunger games..), navíc okořeněná nejen romantikou, ale i trochou erotiky. A jsem nadšená, světe div se - strašně mě to bavilo! (asi jsem už vážně potřebovala vypnout :-D)
Je to spíše žánr young adult, tak nebudu zastírat, že si neuvědomuji některé aspekty, ze kterých jsem už vyrostla. Mám na mysli některé dialogy, které mi připadaly naivní, předvídatelné a pro děj v podstatě zbytečné. Na druhou stranu se spisovatelce podařilo napsat i scény typu jo-ne-jo-ne-ale jo- ale ne (psáno s respektem, nemyslím to zle) poutavě a s notnou dávku humoru, sarkasmus obou hlavních postav byl vtipný a oživoval děj.
Svět je popsán dobře, je zajímavý, magie krásná i krutá, pořád se objevovaly nové a nové poutavé a slibné fragmenty. Doufám, že se autorka ještě nevyčerpala. Svět Bohů ovlivňujících smrtelníky je skvěle vymyšlený.
Ač nejsem úplně skalní fanda lechtivých scén, hlavně kvůli výrazům, které někteří autoři používají, musím říct, že erotické scény byly v této knize popsány vkusně, zároveň ale dráždivě a s obrovskou dávkou náboje.
Takže ač to není žádná velká literatura, skvěle jsem se bavila a nemohla jsem se dočkat, až budu zase moci číst dál. Jako relax, kdy chcete vypnout mozek, přečíst si dobrodružnou, napínavou a trochu krvavou pohádku, užít si první dotyky a polibky a uvěřit ve splynutí duší a pravou lásku, poznat nové magické bytosti a oprostit se od pozemských starostí, možná zavzpomínat na naivní a nekompromisní mladá léta, tuto knihu doporučuji.

27.07.2023 5 z 5

Temné hodiny Temné hodiny Michael Connelly

Moje sázka na jistotu, aneb Michael Connelly.
První setkání s inspektorkou Ballardovou a jsem moc ráda, že i Harry Boshem.
Obě linie příběhu byly velmi zajímavé, jedna linie svou komplikovaností organizovaného zločinu a tématiky gangů (pro nás ne tolik známou) a druhý až nechutně krutou reálností a zvráceností. Oba případy logické, výborně promyšlené a precisně vystavěné, jak jsme u Connellyho zvyklí.
Oceňuji vhled do organizace a fungování LAPD, kde mě překvapilo striktní rozdělení na denní a noční služby a předávání případů.
Celkově má kniha spíše pesimistický nádech, protože se odehrává v covidové době a ukazuje dopady pandemie na myšlení lidí, změnu společnosti, únavu a rezignaci. Což s sebou přináší větší zkorumpovanost, menší ochotu prát se za to správné a beznaděj. Což je směr, který nechceme, a rozhodně ne u policie, která by měla vždy bojovat se zlem a jít příkladem.
Proto ubírám jednou hvězdičku, protože mi po přečtení knihy a zamyšlením se nad ní, je smutno. Nicméně rozhodně doporučuji a věřím, že Michael Connelly své hrdiny vyvede z temna a v příští knize už bude více naděje.

11.03.2023 4 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Mé čtenářské srdce zaplesalo, tuto knihu jsem si opravdu užila. Nádherný exotický příběh plný zajímavých informací o pro nás tak vzdáleném (ať už geograficky nebo i kulturně) místě planety. Čína je sama o sobě od Evropy naprosto odlišným koutem světa a horský kmen Akhů, který se po celé generace zabývá pěstováním čaje, je exotický i pro Číňany (i když pro ně ne v tak pozitivním slova smyslu).
Tato kniha Vás přenese do nedotčených hor Číny, dozvíte se hodně o tradicích, kterými jsou horské kmeny svázány, o pěstování čaje e jejich sepjetí s přírodou. Život je pro Akhy těžký a malá Li-jen už od mala nechápe, proč jsou tak kruté. Jako jedna z mála ve vesnici se dostane ke vzdělání a to jí změní život.
Tento příběh je opravdu krásný, od přirozeného vztahu k přírodě, k pěstování čaje a obchodu s ním, přes magii a zvyky horských kmenů, po ženskou sílu a vztah mezi matkou a dcerou. Dozvíte se o nesmyslné politice Číny, netoleranci menšin, problémy s drogami a adopcích do Ameriky. Možná se na čaj začnete dívat trochu jinak a dostanete chuť ochutnat pchu-er, tajemný čaj z nejstarších divokých stromů.

21.08.2022 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Čistokrevný horor založený na postupném budování houstnoucí atmosféry, pronásledování a strachu.
Co má společného halný vítr v Polsku a silniční úsek v Západních Tatrách? Jakou roli v tom hraje záhadná stařena v černém? Co se tam děje, že se na tomto místě stalo nejvíce nehod na Slovensku? To vše se snaží vypátrat hrdina knihy po nálezu silniční kamery a po shlídnutí nahrávky.
Mně se kniha moc líbila, splnila účel a vzbudila ve mě mrazení a strach. Autorovi se podařilo perfektně vybudovat atmosféru strachu a paranoi a vystupňovat napětí a hrůzu.
Myslím, že si na tento příběh vzpomenu vždy, když pojedu autem a bude foukat silný vítr. Snad na krajnici nespatřím shrbenou postavu v černém...

17.07.2022 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Moje první setkání s autorem, i když v hledáčku jsem ho měla už dlouho.
Dobře napsaná detektivka z domácího prostředí, děj hladce plyne a kniha se velice dobře čte. Dvě základní dějové linky, které se na konec spojí, vše uspokojivě vysvětleno a zapadá do sebe. Je to takový "obyčejný" příběh, dokážu si představit filmové zpracování. Oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí a práce policie je podaná reálně, větší důraz je kladen na procesní stránku vyšetřování než na psychologické profily. Téma je těžké - rasismus, obchod s dětmi, praktiky podsvětí a korupce.
Rozhodně neuděláte s touto knihou chybu a já se zase někdy budu těšit na další případ z pera Jiřího Březiny.

09.04.2022 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Do písmene souhlasím s komentářem Ahmose. Napínavý thriller? Spíš stěží uvěřitelný naivní příběh s rádoby složitou zápletkou. Právě ta uvěřitelnost mě zklamala nejvíce. Je to pravý americký hollywoodský trhák slabé kvality, rozháraná vyšetřovatelka, sama proti celému světu a jediná rozkrývá komplot obrovských rozměrů (také sotva uvěřitelný). Ach ta klišé.
Co autorce neupřu, je poměrně vysoká míra čtivosti, kapitoly jsou krátké, děj ubíhá a i na napětí dojde. Ale celkově je příběh plochý, plný náhod a těžko uvěřitelných postupů, předpokladů a východisek.
Poměrně zklamání při tak dobrém hodnocení. Doma mám i druhý díl, tak mu dám ještě šanci a podívám se, jestli se autorka trochu nerozepsala.

17.10.2021 3 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Nechápu tak nízké hodnocení, mně se kniha moc líbila.
Jako vždy u Liane Moriarty se dotýká nějakého závažného problému, tady pocitu viny. Od začátku jsme vtaženi do života několika rodin a víme, že došlo k nějaké tragické události, jen nevíme k čemu konkrétně. Autorka nám pomalu odkrývá ten osudný den takřka minutu po minutě, zároveň nás ale provází i dobou po incidentu a ukazuje, jak těžce poznamenala událost rodiny a jednotlivé postavy a hlavně vztahy.
Je pravda, že děj není nijak strhující, ale ta atmosféra něčeho, co se stalo, a my stále nevíme co, i když vidíme, jak pocity viny ničí každého jednoho, je geniálně vytvořená. Obdivuji umění Liane Moriarty tak dokonale vykreslit psychiku postav, tak dobře proplést nitky vztahů, a tak skvěle popsat následky nějaké události, které můžeme být aktéry i my. Krásně ukazuje, jaké šrámy si který člověk nese a jak rozdílně se vypořádáváme se stresovou situací. A jak si každý neseme své břímě životem, o kterém druzí nemusí mít tušení.
Mně přišla kniha naprosto realistická, s neštěstím se může setkat každý z nás a většina si za svůj život nese v sobě výčitky a nejistotu, jestli tenkrát mohli něco udělat jinak. A to velice často i neoprávněně. Přesto se s tím mohou potýkat po celý život.
Za mě kniha, o které budu ještě dlouho přemýšlet. Doporučuji.

10.10.2021 5 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

První seznámení s touto autorskou dvojicí a trefa do černého. Skvěle napsaná detektivka, aktuální téma (sice jsem se tématu uprchlíků trochu obávala), provázanost s rumunským organizovaným zločinem, i když trochu drsné tématicky, protože oběťmi jsou děti a to je vždy těžké.
Líbil se mi styl psaní, mně to nudné nepřipadalo, naopak strhující a velice napínavé. Vyšetřovatelé jsou moc sympatičtí, i když mi chyběla návaznost na předešlé díly. Některé postupy a stopy byly trochu moc věcí shody náhod na to, aby to bylo reálné, ale od toho je to fikce. Zajímavý byl pohled na těžkosti zvládání přílivu uprchlíků, myslím, že si vůbec nedokážeme představit, s čím se některé země potýkají.
Jak to tak vypadá, zase jsem rozečetla další sérii, kterou budu chtít sledovat.

23.08.2021 5 z 5

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Bohužel se mi nedaří číst knihy této série popořadě, beru to, co je v knihovně k dispozici, když mám na Harryho náladu. Asi to není nejšťastnější a u této knihy se to možná projevilo. Na rozdíl od většiny nadšených čtenářů jsem se do příběhu nemohla pořádně začíst a tak do půlky se mi děj vlekl. Teprve za půlkou dostal kýžený spád a zbytek knihy jsem dočetla s nadšením.
Harry Bosh je můj oblíbený hrdina. Michael Connelly píše poctivé detektivky z amerického prostředí, postavy jsou uvěřitelné a dobře vykreslené, děj není přehnaně akční a stojí na reálných základech. Je to ten původní boj dobra a zla, kdy hlavní hrdina stojí neochvějně na straně zákona a je ochotný rozkrýt i nepoctivost a korupci v řadách policie a nebojí se ani mocných. Takové hrdiny máme rádi.
V této knize se Harry vrací do minulosti k případu, který se ho osobně dotýká. Dozvídáme se tedy hodně o jeho dětství a o tom, co ho utvářelo a možná i dovedlo k policejní práci.
Knihy Michaela Connellyho patří k poctivé detektivní klasice. Určitě stojí za přečtení.

03.07.2021 4 z 5