Babo Babo komentáře u knih

Hedvábná stezka Hedvábná stezka Colin Falconer (p)

Autor má dar popsat nekonečné pastviny , krutost hor a pouští , stejně jako barvy a vůně bazarů . Kdo by si ale myslel , že je malířem krajinářem , tak se plete .
Stejně tak dokáže zachytit historii a psychologii jednotlivých postav .
Fascinovalo mě jak věrohodně dokázal popsat myšlení fanatického kněze , stejně jako krutost Tatarů .
Je to prostě skvělá kniha a já se dávám do čtení dalšího Falconerova díla.

29.08.2018 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Chci potvrdit, že celá série je opravdu jedinečná .
Četla jsem už spoustu knih, ze kterých jsem byla nadšená ,ale mám pocit,že tato je opravdu v něčem jiná . Jen nevím přesně v čem .
Je to prostě život sám ,co mě držel přikovanou u písmenek této vyjímečné tetralogie .
Obdivovala jsem psychologickou propracovanost především vypravěčky . Někdy jsem sice úplně nechápala myšlenkové pochody Liny ,ale u Elen jsem jen žasla nad naprostou upřimností , s jakou hodnotila svoje počínání . Nehledala pro sebe alibi v žádném skutku ani myšlence , byla naprosto otevřená a na nic si nehrála .
Vytvořila barvitý obraz lidí žijících na periférii společnosti , ukázala způsob myšlení intelektuálů z lepší společnosti .
To vše promíchala ,aby ukázala , že dobří a špatní lidé jsou na obou stranách .
O těch víc jak tisíci stránkách by se dalo napsat opravdu hodně ,ale k čemu moje slova .
Sáhněte po knize a uvidíte sami .
A já se skláním před autorkou/autorem/autory , ať už je kdokoliv .

24.08.2018 5 z 5

Třetí část byla stejně čtivá jako obě předchozí ,ale přesto ubírám jednu hvězdičku . Začala jsem si uvědomovat, že by mě víc zajímal příběh Lily , než neustálé nářky Elen , která se sice dokázala vymanit z bídy čtvrti , ve které vyrůstala ,vydala knihu ,která se prodávala , vdala se a mohla žít spokojený život a přece pořád naříká a není spokojená .
Podle toho co o Lile napsala v tomto díle , byl její život procházkou růžovou zahradou ,ale stále hledala pseudoproblémy a Lilu podezírala ze všeho možného i nemožného .
Teď už mě čeká poslední díl , tak uvidíme , ale v každém případě je to skvělá sociologická sonda do života v Itálii na konci dvacátého století .

21.08.2018 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Tak už vím , proč je tato série tak vysoko hodnocená . Kniha je tak čtivá , že mám momentálně pocit,že žiju život Lily , Elen a všech z Neapole .Je nabitá emocemi a tak mě písmenka ženou dál a dál .
Nevím sice jak celá tetralogie dopadne ,ale moc bych přála ,aby se na Lilu konečně usmálo trochu toho obyčejného štěstí .Myslím,že se nenarodila pod šťastnou hvězdou . Byla inteligentní , byla obletovaná snad každým mužem , který kolem ní prošel , měla spoustu talentů a přesto není šťastná .
Začalo to už v dětství , kdy nemohla studovat , pokračovalo to naivním útěkem do sňatku v šestnácti letech ,aby ještě u svatebního stolu zjistila , že spadla z bláta do louže .
E. Ferrante píše tak přesvědčivě , jako by skutečně prožila to co popisuje a mě to moc baví a vás to bude taky bavit .

16.08.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Nedávám plný počet * a to ze dvou důvodů. Myslím,že zbývající díly budou vyrovnanější . Bez podivného začátku .
Byla chvíle kdy jsem zvažovala jestli pokračovat . Těch prvních asi 80 stran bylo tak nějak zmatených. Hodnocení ale bylo tak vysoké , že jsem si říkala , to není možné ,aby tolik čtenářů bylo spokojených bezdůvodně .
A udělala jsem dobře . Ve chvíli kdy Lila s Elen začaly dospívat , všechno se změnilo a už jsem se začala orientovat .A tak jsem z původních rozpaků přešla k pochopení a s klidným svědomím mohu knihu doporučit i kamarádce , která zjistila ,že kniha je stále vypůjčená a mnohokrát rezervovaná . A tak se zařadí do dlouhé fronty , nebo se přemůže a vezme do ruky čtečku .
Myslím , že ten příběh stojí za přečtení .

13.08.2018 4 z 5

Před tváří Amonovou Před tváří Amonovou Paul Doherty

Tato kniha mi příjde jako základní objektiv ,který vyfotí makro i krajinu ,ale ani jedno skvěle. Tato kniha prostě není ani historický román ani detektivka .
Zločiny , které řeší Amerotke jsou výsledkem intrik ,které jistě byly součástí jakéhokoliv vládnoucího dvora .
Ale kniha se četla dobře, takže nenadchne,ale určitě neurazí . Pokud tedy někdo nečeká literaturu faktu .

08.08.2018 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

O holokaustu jsem již četla několik knih ,ale tato se vymykala tím, že autorka zachytila utrpení tří skutečných žen. I když se v době , kdy procházely peklem , nesetkaly , jejich osud byl velmi podobný .
Všechny tři pocházely z dobře situovaných rodin, byly vzdělané a měly život před sebou .
Neuvěřily varováním , že se děje něco špatného a neodešly dokud byl ještě čas a tak se dostaly nejdříve do Terezína a následně do Osvětimi .
Přes veškeré utrpení nakonec přežily a dokonce přivedly na svět děti .
To byl opravdový zázrak .
Kniha je napsaná velice čtivě i když se dá považovat za literaturu faktu a každý by si ji měl přečíst .
Židé byli a jsou vzdělaní a pracovití lidé . Nikdy jsem nečetla , že by byli rozpínaví a toužící měnit společnosti , ve kterých žili a žijí .
70 let od vzniku státu Izrael se opět vynořují nenávistné nejen komentáře a Židé opouštějí země ,kde se po druhé světové válce usadili s vírou , že takové peklo jako byl holokaust se už nevrátí .
Když sleduji dění především v západní Evropě , ke které jsme vzhlíželi jako ke vzoru demokracie , začínám pochybovat .
Neměli bychom zapomínat a včas bychom se měli postavit násilí .
On je rozdíl mezi obětí a mezi násilníkem .

06.08.2018 5 z 5

Poslední Maův tanečník Poslední Maův tanečník Li Cunxin

Četla jsem již docela dost knih o Maovi a jeho šíleném režimu. Tato byla ale jiná . Kulturní revoluce nebyla hlavním "hrdinou" i když se příběh neuvěřitelně pilného a cílevědomého tanečníka odehrává právě v této době.
Chlapec, kterého vybrali pro baletní školu madam Mao na základě jeho tělesných proporcí se stal skutečnou hvězdou .
Stačilo , aby nepotkal ty správné lidi a zřejmě by se tak nestalo .
Jeho šťastná hvězda mu přála nejen v profesním životě ,ale i v osobním a tak se protančil až na nejznámější pódia světových divadel .
I přes veškeré úspěchy zústal skromným a milujícím člověkem a za to mu dávám 5*.

02.08.2018 5 z 5

Harém Harém Colin Falconer (p)

Autorovi se podařilo oživit dávnou historii jednoho z nejznámějších sultánů . Mistrně se mu podařilo smíchat skutečnost s fantazií a vytvořit živý obraz tehdejší doby .
Byla jeho manželka skutečně tak zkušená intrikánka , plná nenávisti , byl Sulejman skutečně tak zamilovaný do jedné ženy a neuvědomoval si , že je vlastně jen nástrojem zvrácené touhy po pomstě ?
To bude asi ta část autorovi fantazie , ale podle mne naprosto dokonale ukázal , jak intriky mohou posouvat dějiny kupředu .
Ani největší z vládců , ani největší intrikánka nakonec nekončí jinak než ten nejobyčejnější eunuch v paláci .
Na smrtelném loži.

27.07.2018 5 z 5

Ztracený chlapec Ztracený chlapec Dave Pelzer

David unikl matce a jejim šíleným výchovným metodám a začíná jeho boj o návrat do normálnosti .
Po mnoha letech utrpení se na něj usměje štěstí . Potkává ty správné lidi , kteří mu pomohou , aby se z něho stal sebevědomý člověk a milující otec .

20.07.2018 4 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

V hlavě mi zní jediné slovo : PROČ ?

18.07.2018 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Už dávno mě zaujala obálka a dlouho jsem se chystala knihu přečíst. Mám ráda příběhy ze začátku minulého století, kdy se zdálo, že není sen,který by se nemohl splnit. Všechno bylo tak nějak skutečné .
Kniha se četla dobře, ale jak už tady někdo psal , stále jsem čekala , kdy se Ruth znovu setká s Billem . Na to, že jejich dávné setkání mělo pro Ruth fatální následky , jsem úplně nepochopila , proč jejich setkání po letech autor takhle uťal . Vlastně jsem myšlenkové pochody Ruth nepochopila vůbec .
Autor ale umí popsat velice přesvědčivě kruté scény , ale i romantické a plné něhy a lásky .
Určitě si přečtu i další knihy , ale teď si dám pohov.

17.07.2018 4 z 5

Nepřítel mého nepřítele Nepřítel mého nepřítele Kateřina Petrusová

Tak končím. Nemám na to,abych zkousla pro mne naprosto neuvěřitelně hysterické chování všech zúčastněných i ve chvílích pro mě nepochopitelných .
Jak píše Vercutka , takhle si opravdu nedovedu představit, že by se chovali mafiáni .
Ne že bych nějaké znala ,ale mám dojem, že by se tak nechoval vůbec nikdo .
První díl se mi celkem líbil ,ale podruhé už to fakt nedávám .

10.07.2018

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

Po Ptácích bez křídel jsem chtěla sáhnout po něčem pohodovějším.Mé pocity během čtení se měnily od nedůvěry jestli to tak může být , po chvilkové rozhodování , že zas až tak mě autorka houpat nemusí a že Harlequinky nečtu až po šokující téměř konec .
Takže shrnutí je následující , kniha má spád a pokud si čtenářka řekne , že by bylo fajn potkat pozorného muže i ve skutečném životě , tak je to příjemné čtení a doporučuji , třeba k vodě nebo na chatu do hor .

09.07.2018 4 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Kniha rozhodně není dovolenkovou oddychovkou . Je potvrzením,že lidské dějiny jsou plné krve a násilí a dvacáté století není vyjímka.
Odnesla jsem si z ní , že i když je lidsky přirozené stát na straně pravdy , tak je to téměř nemožné .Nikdo není bez viny . A pokud v hodnocení nejdeme až na začátek , a kdo ví kde je , tak se můžeme nechtěně stát zastánci té nesprávné strany .
Obyčejný člověk je schopný žít v klidu a míru s jinými lidmi i naprosto odlišného smýšlení , jen do doby než se objeví někdo toužící po moci , slávě a bohatství a dokáže přesvědčit o tom i davy, do té doby mírumilovných spoluobčanů .
Je to smutné potvrzení skutečnosti ,ale je nutné si ji neustále opakovat a snažit se nevýt s vlky .

09.07.2018 5 z 5

Mami, vrať se!: Ponížená až na samé dno Mami, vrať se!: Ponížená až na samé dno Oxana Kalemi

Včera jsem vstoupila do pekla a dnes jsem z něho vyšla . Příběh Oxany je tak děsivý , že mi nezbývá než věřit první větě z knihy : Věřím,že narození je jako život ,buď máte smůlu , nebo štěstí .A Oxana té smůly měla neuvěřitelné množství .
Je až neuvěřitelné , co dokáže jedna žena vydržet .
Pro mě je to o to horší , že příběh se neodehráva za žádné války , ale v současnosti .

Přeji jí , aby se na ni konečně usmálo štěstí a vrátila se jí víra v lidi

27.06.2018 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Kniha na mě působila stejně snově jako obálka.
Nechci neumělými slovy narušovat tu zvláštní atmosféru , kterou přivezl kabriolet až ke mně domů. Myslím,že 5* mluví samo za sebe.

26.06.2018 5 z 5

Půl žlutého slunce Půl žlutého slunce Chimamanda Ngozi Adichie

Druhá kniha,kterou jsem přečetla od autorky se mi líbila víc než Amerikána.
Ale překvapivá nebyla. Jen jsem si potvrdila,že každá válka je na celém světě stejná. Trpící civilní obyvatelstvo ,vojáci přestávající být lidmi ,bolest a smrt a je jedno jaké jsou kulisy . Vždycky jsou krvavé .
A jako všichni přede mnou i já jsem se dozvěděla o Biafře a boji za samostatnost. Jako už mnohokrát jsem žasla , jak je možné,že jsme dokázali Československo rozdělit na dva samostatné státy bez jediného výstřelu.

18.06.2018 4 z 5

Fotografování Fotografování neznámý - neuveden

Kniha, kterou jsem objevila na víkendové návštěvě , po které jsem se začala shánět , protože mi přijde, že je opravdu přehledná i pro začátečníky , která ale zatím není k mání .

12.06.2018 5 z 5

Roztrhnout závoj bezmoci Roztrhnout závoj bezmoci Moaali Behjat

Další z knih popisující problémy,s kterými se musí potýkat ženy v muslimských zemích .V tomto případě Iránu . Naděje ,které někteří vkládali do ajatolláha Chomejního,se nenaplnily.
Právě naopak, islám posílil , věznice se plnily lidmi,kteří se nedokázali smířit se sny o demokracii.
Prolínají se zde dva příběhy. Prosté Azar a její obhájkyně .
Není to jednoduché čtení , tak jako vždy , když se nejedná jen o příběh,ale autorka se snaží čtenáře seznámit se složitostmi historických událostí .
Mně se ale kniha líbila a tak doporučuji .

04.06.2018 4 z 5