Babo Babo komentáře u knih

Neviditelná zranění Neviditelná zranění Věra Fojtová

Jak krásně se čte v pohodlí domova o hrůzách , které si ani neumím představit .
Bití,hlad, krutá zima , nemoci , smrt . Jsou to jen písmenka a přece se za nimi skrývá neuvěřitelné utrpení .
Je možné potom všem se ještě radovat ze života , nebo vše umírá spolu s posledním dnem v pekle ?
Nechci to vědět , myslím,že já bych mezi těmi přeživšími nebyla .
Je dobře, že takové knihy vznikají a my bychom neměli zapomínat.

12.09.2017 5 z 5

Reverendova žena Reverendova žena Katherine Webb

3/4 knihy jsem zvažovala jestli pokračovat nebo ne. Nakonec jsem knihu dočetla a kvůli poslední stovce stránek bych dala i 4 hvězdičky,ale nakonec dávám 3.
Nevím ,prostě to není úplně styl psaní, jaký mám ráda .

06.09.2017 3 z 5

Felčarova dcera Felčarova dcera Amy Tan

Jak jsem četla , tak jsem měnila svoje hodnocení a nakonec se ustálilo na 4 hvězdičkách .
Není to nijak náročný román o vztahu mezi matkou a dcerou . A pokud by zde nebyla část odehrávající se v Číně , tak by ani nebyl nijak zvlášť zajímavý .
Vždyť stárnutí a velice často i obrovské problémy , čekají většinu z nás. Naštěstí v okamžiku, kdy nás dostihne Alzheimr , stává se to spíš problémem pro naše okolí .
A přece každý byl kdysi mladý . Žil si svůj příběh , o kterém jeho děti často nemají ponětí . A najednou je to babička nebo dědeček , který neví co je za den .
Ovšem ne každý životní příběh je tak zajímavý jako život v Číně na začátku 20. století .

29.08.2017 4 z 5

Anastázie Anastázie Colin Falconer (p)

Dávám knize pět hvězdiček .četla se moc dobře a nejvíc se mi líbil autorův styl psaní.
Dokázal vystihnout atmosféru té doby .Ať už šlo o Šanghaj přes meziválečný Berlín s neuvěřitelnou inflací až po New York s krachem na burze.
O možnosti přežití Anastázie jsem nepřemýšlela. Myslím,že této ,snad ani teoretické možnosti , využil pro sepsání zajímavého pohledu na začátek minulého století a mně se to opravdu líbilo.

23.08.2017 5 z 5

Pod západnou akáciou Pod západnou akáciou Christian Jacq

Je naprosto jedno,jaký bude můj názor na poslední část pentalogie . Kdo navštívil Egypt nemůže minout tu spoustu připomínek života Ramzese Velikého .
Za jeho života Egypt vzkvétal a pokud se neobjeví nějaký šílenec současnosti , tak bude vzbuzovat obdiv i po další staletí.A že je co obdivovat !

21.08.2017 5 z 5

Pani z Abú Simbel Pani z Abú Simbel Christian Jacq

Co napsat ke 4. dílu pentalogie o Ramzesovi Velikém.
Ať už je pohled na tohoto vyjímečného panovníka možná i zidealizovaný a historicky ne vždy doložený , je jisté,že to byl skutečně moudrý a statečný vládce.
Škoda,že se takoví již nerodí . Zásadový , čestný, s vizí do budoucna, s myšlenkami nejen na svůj blahobyt,ale i spokojený život obyvatel Egypta.
Při pohledu na dnešní "vládce" nezbývá než závidět.

11.08.2017 5 z 5

Bitka pri Kadeši Bitka pri Kadeši Christian Jacq

Vláda Ramzesa II. pokračuje úspěšně dál. Jeho starší bratr stále spřádá sny o sesazení z trůnu ,ale Ramzes vítězí . Nejen nad intrikami,ale i v bitvě u Kadeše.
Tak jako předchozí díly se i tato čte velmi dobře . nevadí mi ani slovenština.

02.08.2017 5 z 5

Nevěsta Borgiů Nevěsta Borgiů Jeanne Kalogridis

Knihu jsem dočetla a dávám 4 hvězdičky. O krutosti a zvrácenosti rodu Borgiů jsem již četla a viděla i film,takže příběh Sanchy ,Lukrécie ,Césara a dalších pro mě nebyl
překvapivý .

27.07.2017 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Knihu jsem dočetla a i když jsem ze začátku,tak jako v poslední době často kroutila hlavou,proč zase dvě různé časové linie? To si autorka hledá alibi nebo širší čtenářskou základnu , že když má někdo rád knihy z 2. světové války,tak to je pro něho a kdo má rád současnost,tak to je přesně pro něho , tak v tomto případě to mělo hluboký smysl a v duchu se omlouvám.
Sice si umím představit román zachycující tu strašnou dobu roku 1942 , jako samostatnou knihu ,ale přechod až do roku 2002 byl také zdařilý .
Prostě knihu doporučuju, ať už milovníkům příběhů světové války, tak i těm druhým.

21.07.2017 4 z 5

Děvčátko, rozdělej ohníček Děvčátko, rozdělej ohníček Martin Šmaus

5 hvězdiček dávám autorovi za jeho neotřelý jazyk.
Co se obsahu týče jsem na rozpacích.
Přesně tohle si většina lidí o cikánech myslí ,ale zkuste to říct a budete ten nejhorší rasista . Myslím,že jim nejvíc ubližujeme tím,že jim konečně nezačneme říkat pravdu .
Ne není normální dělat si táborák uprostřed obýváku , není normální plodit jedno dítě za druhým a natahovat ruku , když je nemohu uživit .
Není normální vyřvávat na sociálce , ani incest není úplně běžný .
Není omluvou jejich bolavé srdce , ani touha spát pod hvězdami . Jsou to klišé , neumím si představit , že by nějaký současný Rom přivítal bryčku , koně a rozdělat táborák ? No nevím.
Vyjadřují se o nás jako hloupých gádžech ,ale mám pocit , že peňázky, za kterými se někdy až moc ženeme, jim nesmrdí.
Ano, příběh Andrejka je tragédie jednoho lidského života , ano bylo mi ho líto , chápala jsem jeho touhu pomstít Anetku i bezradnost co s Darjenkou.
Jejich myšlení a způsob života ale nechápu. Jsem prostě hloupá gadžina.

18.07.2017 5 z 5

Chrám miliónov rokov Chrám miliónov rokov Christian Jacq

Mladý Ramzes se po smrti svého otce stává panovníkem a brzy musí čelit mnoha spiknutím.
Ať už se jedná o staršího bratra ,který se nedokáže smířit, že si ho za svého následníka nevybral otec , nebo intriky sestry a jejího manžela a spoustě anonymních odpůrců .
Po boku mu stojí krásná Nefertari, jeho žena.
Kniha se čte stejně dobře jako 1. díl a tak, kdo má rád čtení o Egyptě nebude zklamaný.

13.07.2017 4 z 5

Syn světla Syn světla Christian Jacq

Další ze série knih zachycující život v Egyptě. Tentokrát jde o dobu vlády Ramzese II.
Ze začátku jsem nebyla nijak nadšená ,ale postupně se mi kniha začala líbit. Dávám ale 4 hvězdičky, mám před sebou další díly,tak co kdyby byly lepší .Jen budu muset proběhnout Wikipedii ,protože mám občas dojem,že si autor pouští fantazii přiliš na špacír . Je ale možné,že moje znalosti pokulhávají .

29.06.2017 4 z 5

Medicínské katastrofy Medicínské katastrofy Richard Gordon (p)

Líbil se mi nadhled s jakým autor popisoval ne příliš veselé události .Určitě zajímavá kniha .

23.06.2017 4 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

začala jsem číst a jen kvůli jluky,která píše,že je dobré vydržet,tak to zkusím. Zatím mi tak trochu teče voda ze zubů , když mám věřit chování Emilie a Sebastiana.
To jsou lidé z konce 20. století ? Brrrr.
Knihu jsem dočetla , to nebyl problém,četla se dobře ,ale nedá mi to napsat ,že moc nechápu tu módu posledních let proplétat různá časová období .
Současnost a 2.světová válka , dvojčata jako Jekyl a Hyde . Vlastně opakující se schéma , pro mě hodně překombinované .

13.06.2017 3 z 5

Achnaton Achnaton Andreas Schramek

I druhý díl se mi líbil stejně jako první .
Achnaton , který se postavil tisícileté tradici uctívání mnoha různých bohů a bůžků projevil jistě velkou odvahu .Bylo to přelomové, stejně jako zobrazování skutečnosti třeba v sochařství .
Ano,byl svým způsobem fanatik a je na každém jak takový přístup hodnotí a v jeho době to nutně muselo vyvolat zděšení a odpor .
Druhý díl končí jeho smrtí , tak jsem zvědavá jak autor zachytí dobu vlády jeho jediného syna.

31.05.2017 5 z 5

Amenofis Amenofis Andreas Schramek

Jen na chvíli se vrátím z nádherných zahrad Vasetu a Mennoferu se vzpomínkou na nádherné chrámy , neskutečné sochy v nadživotní velikosti , životodárný Nil ,abych poděkovala faraonovi Ajemu , že promluvil ústy Andrease Schrameka a vdechl život těm,kteří jsou již tisíce let na druhém břehu .
Ta chvíle bude jen tak dlouhá než sáhnu po druhém dílu (už jsem sáhla ) :-))))

17.05.2017 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Asi jsem už opravdu moc stará,abych se dokázala vžít do myšlenek čtrnáctileté dívky.
Námět je to jistě zajímavý , ale způsob jakým je autorkou zpracovaný mi prostě nesedl .
June nevěřím její myšlenky , snaží se být za každou cenu originální a to mi prostě nesedí .Příjde mi to příliš "papírové" , tedy nereálné .

05.05.2017 3 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

je mi líto, ale tato knížka mě nepřesvědčila. Opět dvě roviny a i když se autorka snažila čtenáře přesvědčit o propojenosti , myslím, že to byly dva samostatné příběhy i když částečně se stejnými aktéry.
Příběh z 2.světové války se mi líbil, ale rádoby detektivka ze současnosti nebyla ani detektivka ani psychologický román. Ze všeho tak trochu, ale jako celek nic moc.

01.05.2017 3 z 5

Butik Astor Place Butik Astor Place Stephanie Lehmann

Děkuji autorce za několik příjemných hodin ve společnosti žen,které nefňukaly když se dostaly do tíživé situace.
Děkuji za možnost navštívit New York na začátku minulého století ,kdy obchodní domy byly něčím novým a schopná , pracovitá žena měla šanci změnit svůj život .
Druhá linka děje se odehrává v současnosti , říkala jsem si co je to teď za módu ,propojovat dvě časové linky , ale v tomto případě se kruh pěkně uzavřel .
Kniha se mi moc líbila.

25.04.2017 5 z 5

Nádherně tlustá čili Buchty nejsou řešení Nádherně tlustá čili Buchty nejsou řešení Jen Lancaster

Je to vcelku úsměvná knížka a chce se mi říct , jak já jí rozumím .
Myslím,že málokterá žena si myslí,že zhubne přejídáním se a povalováním se na pohovce.
Přejídání se je stejná závislost jako třeba kouření .Prostě hlava ví ,ale,,,,,
Spíš než téma se mi líbil styl psaní . Je to takový písmenkový sitcom .
Rozhodně to není skutečný , převratný návod jak zhubnout .
Prostě kdo nechce řešit světové problémy,ale občas se usmát ,tak ať si knihu přečte i přes nízké hodnocení .

24.04.2017 4 z 5