bábuška bábuška komentáře u knih

Sluncem spálená země Sluncem spálená země Elizabeth Haran

Ač kniha o mnoha stránkách, četla se velice dobře a rychle. Příběh Tary, dívky z vyšších kruhů, která opustí rodinu a prochází dobrodružnými příběhy, jak v cikánské tlupě, tak cestou po moři z Irska do Austrálie, kde chce začít nový život na farmě své tety. Už při březích Austrálie loď ztroskotá a Tara zůstane osamocena na pevnině, sama se dvěma osiřelými dětmi, tříletou Hannou a desetiletým Jackem. Čeká je náročná cesta do středu ostrova, jen písek, prach, hejna much a stálé horko. Ani na farmě Tambora je nečeká spokojené doputování, její ovdovělá teta ponechá správu farmy v rukách Tadda Swena, který vede hospodářství ke zkáze, protože ji chce získat pro sebe. Tara vezme hospodářství do vlastních rukou, odhalí správcovy podvody, farma je zadlužena a nakonec Tara najde v této pustině lásku k mužnému Ethanu Kuzterovi.Krajina střední Austrálie je pěkně popsána a dost nového jsme se o ní dozvěděli. Příjemné počtení.

23.11.2020 5 z 5

Ukryté vo hviezdach Ukryté vo hviezdach Melanie Dobson

(SPOILER) Román vyšel zatím jen ve slovenském jazyce a bohužel jen v měkké vazbě. Velice mně zaujal, protože si myslím, že málokdo přesně ví co se dělo u našich sousedů v Rakousku, kdy jej zabíral Hitler v polovině 30. let. Podle našeho dějepisu rakouští občané Hitlera vítali, více však bylo těch, u kterých převládal strach z budoucnosti, bylo mnoho smíšených rodin, celkově tam žilo kolem dvou set tisíc Židů a jejich majetek se odhadoval na víc jak jeden bilion dolarů. A ty Hitler potřeboval pro své válečné plány. Na konci války zůstalo kolem 5000 rakouských Židů. Vídeň zažila i 'křišťálovou noc' a po násilném vyhnání a další likvidaci židovských obyvatel zůstala kdysi zářivá Vídeň pokořená, ztichlá a zešedlá. Zůstaly jen vlajky s hákovým křížem. Příběh vypráví o osudu rodiny lékaře dr. Weisse a rodiny Dornbachových, kteří vlastní zámeček na břehu Hallstattského jezera, kde žije Anika, věrná kamarádka Maxe Dornbacha. Během války pomáhá Maxovi ukrývat mimo svěřených balíčků i Weissovu dceru Luizu, dokonce se před gestapem za ní vydává a končí smrtí v koncentračním táboře.
Ve druhé ose se ocitáme o několik desítek let později v Americe, kdy horlivá milovnice starých knih Callie ve svém obchůdku s knihami objeví starou dětskou knihu vydanou před válkou v Rakousku, s věnováním dcerce Annice; další dětskou knihu objeví pak u své staré přítelkyně. Zaujme ji osud knížek, prožívá předlouhé pátrání a nakonec se jí podaří uskutečnit setkání dvou stařenek - židovských sester Chearlotte (Marta) a Anniky(Luiza). Ostatní pohltila válka, kdy Rakousko zaplatilo mnoha životy. Nezapomínejme ani na oběti našich sousedů. Krásná a smutná kniha.

18.11.2020 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Byla jsem tentokrát zklamaná.

15.11.2020 2 z 5

Ostrov ztracených snů Ostrov ztracených snů Tamara McKinley

Příběh mi připadal trochu zmatečný, nicméně dočetla jsem až do konce. Krásně popisovaná příroda Tasmánie, pro nás exotické země. Dění samé jsem si musela poskládat tak, abych si vůbec dala dění samé dohromady. Musím souhlasit s předchozími komentáří, že přebal se naprosto k příběhu nehodil.

23.09.2020 3 z 5

Venkovská svatba Venkovská svatba Barbara Hannay

Jedna svatba z donucení a po ní nešťastné manželství; až po mnoha letech naplnění setkání těch dvou. Setkáváme se s běžným životem v Austrálii, krásný je popis pro nás tropické květeny, různého ptactva i nočních zvířátek. A tam nalézají nový domov utečenci v roce 1935 z kosmopolitní Šanghaje, hojně obydlené Angličany, po válce Japonska proti Anglii následují sběrné tábory. A tady vzniká láska dívky Lilly k ruskému houslistovi Rudimu Vastinovi . Anglická rodina takové spojení netoleruje a tak jejich dcerka je vychovávaná
rodinou Lilliny sestry. Jdou léta a až u vnučky Flory se projeví hudební talent po dědečkovi, stane se z ní vynikající houslistka a získává po něm i vzácné staré housle. Celý příběh mi připadal trochu zmatečný, dost jsem si musela domýšlet, ale celkem se hezky četl. Austrálii nám pěkně přiblížil.

17.09.2020 3 z 5

Hořící nebe Hořící nebe Iva Tajovská

Je to první knížka této autorky ,která se mi dostala do ruky, ale byla jsem mile překvapena. Zprvu mi chvíli trvalo, než jsem se naladila na autorčin písemný projev, ale pak jsem byla pohlcena dějem tak, že jsem knihu přečetla během dvou dnů. Střídání děje kolem bombardování pardubických chemiček s myslí amerických letců, poté s nezištnou pomocí postižených obyvatel při odklízení sutin a nakonec tichá a tajená pomoc okolních obyvatel z vesniček i okolních lesů parašutistům i partyzánům celého pardubického okolí. Ústřední děj se zaměřuje na rodinu Vojtovu, jejich blízkých přátel a jejich vnučky Sophie a její nešťastné a zabíjející lásky. Náznakem zahynul i její milovaný George v sestřeleném bombardéru nad Jindřichovým Hradcem. Mějme všichni v paměti tyto tragické události.

14.09.2020 4 z 5

Sophie Sophie Georgette Heyer

Vyloženě odpočinkový příběh, u kterého jsem se pěkně pobavila. Připomnělo mi to dívčí románky typu Svéhlavičky, Sextánky, Táni z naší oktávy a další. Ale podobnou literaturu rozhodně nechci odsuzovat, občas je třeba udělat si pohodovou chvilku. Zavítali jsme mezi anglickou šlechtu a poznali, že není vše zlato co se třpytí, ale ukázalo se, že i tehdy se použila zákeřnost a pomlouvačnost. Hlavně že vždy vyšla pravda najevo.

13.09.2020 3 z 5

Žena, kterou jsem byla Žena, kterou jsem byla Kerry Fisher

Mlčenlivé ženy se mi líbily víc, tento román vypráví o třech různých ženách, jejich různých osudech. Každá z nich má své tajemství, které si chrání, ovšem konec příběhu ukáže, že vlastně problémy každé z nich je spojí a stanou se báječnými přítelkyněmi. Stojí za to, si tuto knihu přečíst, vždyť každá z nás má svůj podobný příběh a tato kniha ukáže, že nestojí osamocená.

09.09.2020 4 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Na tuto zatím poslední Dánovku jsem se těšila a zklamaná jsem byla pouze z odchodu Edy Burgera. Tentokrát jde o rozplétání 'pavouka', kde jsou zapleteni soudci, prokurátoři i vyšší policejní důstojníci. Naši známí vyšetřovatelé jdou houževnatě po stopách a nestačí se divit, kdo všechno je v případu namočen. Sice se doberou pravdy, viníci jsou potrestání, ale bohužel, lidé jsou nepoučitelní.....a karavana jde dál......

04.09.2020 5 z 5

Záblesk něhy Záblesk něhy Jayne Ann Krentz

Snad každý má nějakého 'kostlivce ve skříni' , bohatší vrstvy zvlášť. Tak je tomu i v tomto příběhu, který je sice staršího vydání, ale stále velice čtivý. A pokud jde o dědictví, je těch starajících se, čím dál více, neštítí se pomluv, vyděračských dopisů, dokonce i o ukládání o život. Hlavní dědička Olivie má ale pohotového ochránce v Jasperu Sloanovi a společně se jim podaří rozplést zamotané klubko těch, kteří je ohrožují.

29.08.2020 3 z 5

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Od této autorky kniha, která mi opravdu promluvila do srdce. Velice citlivě podaný příběh těžce nemocné staré ženy a její mladé neteře, vzpomínání na dávno odešlé členy rodiny, jejich osudy, tak jak šly roky, dobré i zlé, a nakonec smíření a tichý odchod mezi své bývalé milé. Čtenářům, kterým se už nachyluje věk, dodá četba poklid duše, těm mladým snad to, aby ctily ohleduplnost ke stáří a vědomí, že čas ukrajuje každému z nás.

23.08.2020 5 z 5

Šance na štěstí Šance na štěstí Kristan Higgins

Na americkou autorku velmi dobře napsaný příběh. Nejen hlavní hrdinky, ale i největší lásky jejího života Lucase, dále pak její vlastní rodiny i přátel a kamarádů. Collen je dobrá duše, která pomáhá nemocným v eldéence, osamělému psu o kterého nemá nikdo zájem, i kamarádkám které se trápí s neopětovanou láskou. Dodává vlastně energii všem kolem sebe, jen sama sobě nějak nedokáže pomoci. Nakonec návrat Lucase do jejich městečka zamíchá pověstnými kartami a láska obou hrdinů dospěje ke šťastnému konci. Velice dobrá oddychová kniha na prázdniny.

21.08.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hodně depresivní příběh jedné rodiny-nerodiny.

15.08.2020 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Neznám ten kraj nijak podrobně, ale věřím tomu, že život tam byl před sto lety mnohem krušnější, než jinde. Během těch let procházíme s rodinou Barbory a jejími potomky žal nad ztrátou živitele rodiny i syna při důlním neštěstí, další tvrdé roky, posléze pak první světová válka, mnoho hladu a nakonec místo klidných mírových let krvavé rozbroje mezi Čechy a Poláky o území v tomto kraji. Tento děj byl pro mně velice překvapující. Krásně to vše vyslovuje paní autorka v Doslovu knihy. Kniha se mi velice, velice líbila.

14.08.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Už pár dnů přemýšlým o tom, co napsat o této útlé knize. Nehledě na to,že jsme se dosti podrobně dozvěděli spoustu mykologických podrobností, citový život hlavní hrdinky nám zůstává jaksi utajovaný, až posléze se dopracujeme k jádru věci. Nejdůležitější je kariérní postup otce, nevšímavost synů, protože jsou muži, nakonec se zcela záměrně zavřenýma očima zůstává matka. A nakonec nám zbyde malé vyplašené děvčátko, které vlastně neví, co se s ním děje, zneužívané a politováníhodné. Jak to nakonec dopadne? Prolomí nakonec svou pomyslnou zeď, nebo opět zkončí tam, odkud už jednou vyšla, nebo myslí na něco zcela jiného? Je to na volbě každého čtenáře jak sám o sobě o Sáře rozhodne.

10.08.2020 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Tato kniha se nedá číst jako jiná beletrie. Četla jsem již více knih s podobnou tématikou,
ale tolik bolesti a žalu, týrání nevinných dětí pod rouškou "výzkumu" pod patronací
strýčka Doktora Mengeleho - vraha všech vrahů - nikdy nepotrestaného..... Příběh Perly
a Staši však osvobozením nekončí, rodné Polsko rozbité napadrť, zima, hlad, potulující
se lidé hledající části svých bývalých rodin, toto vše vypráví tato kniha a popisovaná bolest
zůstává i nadále v nás.

05.08.2020 5 z 5

Tajemství minulosti Tajemství minulosti Jayne Ann Krentz

V příběhu se ocitneme v Arizoně, žádná voda, jen poušť. Ale krásné a podivuhodné rudé kamenné útvary, překrásné západy slunce. I v jakoby pusté poušti žijí lidé, mají své osudy, budují hotely, města a městečka. Panuje tam i dávná nenávist, moc peněz, ale i začínající
láska Alexy a Johna Traska. Kniha je romantická i dobrodružná, čtivá.

22.07.2020 4 z 5

Rapsodie Rapsodie Judith Gould

Jsem sama překvapená, že mi tato kniha "unikla", vyšla v roce 2001. Tato autorka je výborná a tak mě ani tento román nezklamal. Příběh ruských židovských emigrantů, s malým nadaným chlapcem se v roce1979 ocitají v Tel Avivu, posléze V New Yorku, kde malý Michail pokračuje ve studiu hry na klavír. Fenomenální paměť a více než hudební nadání jej předurčují k vynikající kariéře. V dospělosti pak v něm bojují vášnivé city ke dvěma ženám, z nichž jedna se stane jeho manželkou, ale milenky se nevzdává, ta pak tragicky zahyne v Kambodži. V jedné z kapitol pak zavítáme i do Prahy, kterou Michail přirovnává k pohádkovému snu, koncertuje v Rudolfinu, objevuje krásy města, navštíví i pražské synagogy a starý židovský hřbitov. Tato kapitola mě mile dojala. Příběh je rozdělen do tří částí, v té první mi připadá, jako by autorka dělala reklamu všem proslulým módním domům a nejdražším restauracím jak ve Vídni, Londýně, Paříži. Věnuje se tomu, co si z našich protagonistů obuje i obleče, jaké značky má doplňky. To mě překvapilo. Jinak
příběh krásný, až na pár tiskových chyb na konci knihy.

15.07.2020 4 z 5

Mraveneček Mraveneček Marek Goliáš

Poměrně útlá kniha, kterou jsem přečetla během dne. Dvě třetiny knihy byly úsměvné, starý a nerudný vysokoškolský učitel, kontra mladí hoši mentálně postižení. Rozdíly smaže dobré srdce a pochopení.

13.07.2020 4 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Čtení o ztracené lásce, naději, hledání, to je vše co patří do odpočinkové četby na víkend nebo dovolenou. Je to první část trilogie, jestli seženu i další díly, docela ráda si je přečtu. Jsem prostě zvědavá.

12.07.2020 3 z 5