bábuška bábuška komentáře u knih

Fotografie Fotografie Debbie Rix

Krutý osud Maďarska roku 1956 není popsán do hloubky, jen útěk mladé žena Ráchel a jejího otce přes Rakousko do Anglie, kde vychovává dcerku a věnuje se otce archeologa. S ním se pak dostává na slunnou Sardinii, toto období je popisováno s láskou jak ke kráse ostrova, tak k lásce místního rybáře. Jejich vztah je něžnou pohádkou která nezůstává bez následků, ale otci končí období výzkumu a tím i návrat celé rodiny do Anglie. Ráchel prochází mnoha problémy, stěhování do Ameriky a zpět, výchova dcerky Angely a malého syna Toma, tak jak to osud přináší. Celkem odpočinková kniha, která se pěkně čte, zvláště pak popis Sardinie.Mohu doporučit.

30.06.2022 4 z 5

Holky z loděnice Holky z loděnice Nancy Revell

I v tak náročné době druhé světové války se rodí něžné milostné vztahy a to v prostředí tvrdé náročné práce při opravě poškozených lodí v anglické loděnici. Muži jsou většinou ve válce a tak na některé práce jsou přijímány i ženy. Setkávají se zde ženy a dívky které nikdy těžkou a náročnou práci nedělaly, pomalu se sbližuji až končí věrným přátelstvím. Opravdu pěkná kniha.

23.06.2022 4 z 5

Maliarova dcéra Maliarova dcéra Julie Klassen

Romantický příběh, ale hezky se čte. Jsme v letech napoleonských válek, sice jen okrajově, ale krásně je popisováno období, kdy se příběh odehrává. Sophia je velice nadaná mladá dívka, ale nemůže svůj talent rozvíjet, pouze pomáhat svému otci. Jak v románech bývá, dívka je "svedená a opuštěná", ale najde se rytíř, který dívce v nesnázi pomůže a získá nakonec i její lásku, navíc podporuje její jedinečný talent.

18.06.2022 4 z 5

Mise zapomnění Mise zapomnění María Dueñas

S Blankou se seznamujeme v Kalifornii na malé univerzitě v Santa Cecilii jako hostující profesorkou, kde zpracovává pozůstalost po Andrés Fontanovi. Setkává se v kampusu s mnoha dalšími profesory a cestuje po dávno zapomenutých misiích podle Fontanových poznámek. Není to román který patří do těch o lásce, ale dost podrobně se seznamujeme s osudy prvních španělských osadníků, kdy mniši v misiích nutili indiány ke katolické víře, postupně přicházejí i američtí obyvatelé. Kniha zajímavá i poučná, líbila se mi.

12.06.2022 4 z 5

Druhá naděje Druhá naděje Petra Vernerová

Opravdu odpočinkový příběh, který se může stát kterékoliv ženě, když jejího manžela postihne "druhá míza". Ovšem každá z nich se vyrovnává s novou situací jinak.

02.06.2022 3 z 5

Anatomie skandálu Anatomie skandálu Sarah Vaughan

V knize příliš mnoho odbornosti stran právnické praxe, staré paruky z koňských žíní a s lokýnkami, předepsané černé boty s nápadnou přeskou. To je osud mladé soudkyně, která naneštěstí dostala přidělený spis týkající se "spořádaného" soudního úředníka se spořádanou rodinou, obviněného ze znásilnění. Dilema mladé soudkyně, která před roky prošla stejně nepříjemnou zkušeností. Knihou jsem se doslova "prokousávala".

27.05.2022 2 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Ráda si vybírám knihy o Knihkupectvích, přečetla jsem jich už pár. Tentokrát jsem byla mírně zklamaná, příběh se vlekl, nijak mně bohužel nezaujal. Snad proto, že hlavní hrdinka byla Švédka, proto mi připadala nemastná-neslaná. Nejvíc mi byl sympatický kocour Tennyson, ať mi ostatní protagonisté prominou.

22.05.2022 3 z 5

Bavorský případ Bavorský případ Eva Bešťáková

Pro zklidnění jsem sáhla po knize, o které jsem byla přesvědčena, že si u ní odpočinu. Tak se i stalo. Jako by se to podobalo detektivce (vzhledem k tomu, že hlavní osobou byl detektiv), ale spíš to byl příběh humoristický, poněvadž detektiv nosil trochu posměšné příjmení - Trapný. Nakonec jsem usoudila, že příběh nebyl odpočinkový, spíše nudný, pouze autorka vykreslila náklonnost ke staré Praze.

15.05.2022 3 z 5

Volným pádem Volným pádem Markéta Harasimová

Překvapivě jiná kniha než jsem očekávala, ale po domácím násilí ještě ztráta dítěte, to je pouze pro silné nervy. Ať to nečte žádná žena, která je trochu nervově labilní. Víc se rozepisovat nechci, každá odvážná žena ať si přečte sama. Kniha sama se mi velice líbila, opravdu si těch pět hvězdiček zaslouží.

10.05.2022 5 z 5

Kniha ztracených jmen Kniha ztracených jmen Kristin Harmel

Příběh začíná internací Židů z Paříže a části Francie okupované Němci. Mladá dívka Eva s matkou se uchylují do dosud nezabrané jižní části, ovšem pouze na krátký čas, Němci obsazují i zbývající část Francie. Eva se přes kněze katolického kostela zapojí do falšování dokladů a to hlavně pro malé židovské děti, které se ukrývají po různých domech městečka a čekají na přesun do Švýcarska. To se daří delší dobu, ovšem Němci jsou houževnatí a prozrazení je nablízku. Eva má možnost odchodu do Švýcarska, ale vrací se pro matku, která je mezitím zasřelena. Evě nastává krutý čas, kdy přichází o spolupracující dívku i o milovaného Rémiho. Kniha je obsažná, krásně napsaná a čtivá. Po osvobození Paříže se Eva vrací zpět mezi své milované knihy a jako stará dáma se setkává se svou láskou Rémim, milované knihy spojily jejich osudy. Četbu této knihy mohu každému jen doporučit.

06.05.2022 5 z 5

Úsměvy žen Úsměvy žen Nicolas Barreau

Krátký příběh podaný mnoha slovy. Pro mne humoristický román, ale nijak nenadchnul. Čekala jsem od něho víc, bohužel. Jedině popis pařížského prostředí mi připomělo známá místa.

02.05.2022 3 z 5

Zámek lásky Zámek lásky Cathy Kelly

Pěkně napsaný příběh několika žen, každá má svůj problém, ale čas vše vyřeší. Děj se odehrává v městečku na pobřeží Tichého oceánu v Irsku, což dodává knize idylický rámec. Kniha o lásce, pohodová, hodně mi připomíná Zlaté náměstí.

27.04.2022 4 z 5

Vzpomínka na dědečka a jiné povídky z jižní Moravy Vzpomínka na dědečka a jiné povídky z jižní Moravy Ilse Tielsch

Krátké úseky vzpomínek jak od dětství, tak později, na osoby které prošly jejím životem, hlavně pak na osobu dědečka a lidí zpod Pálavy.

22.04.2022 3 z 5

Maják na útesech Maják na útesech Marie Lamballe (p)

Celkem zdlouhavá první část knihy, posléze zamilování do Bretaně. Když se vysvětlí děj první části, ztrácí naše hrdinka náklonnost většiny obyvatel vesnice, ovšem v druhé části knihy se dostane Suzanne do nezáviděníhodné situace a je vděčná za pomoc rodiny, pak srovná i vztahy z předchozího pobytu a končí vše smírem. Nejvíce mi jí bylo líto při pobytu ve vězení, slečna zhýčkaná v bohaté rodině těžko přežívá. Kniha si zaslouží všechny hvězdičky.

22.04.2022 5 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Upoutala mě krásná obálka, i obsah knihy nebyl nijak přeslazený. Příběh pohodový,
hezky se četl, kdo má rád romantiku, tomu doporučím.

15.04.2022 4 z 5

Prchavé představy Prchavé představy Elizabeth Adler

Dějově zajímavější je vztah mezi jednou z dívek Jessie-Ann a Laurindou, který se vine od školních let až do dospělosti. Jedna má rodinu pohodovou, druhá matku stále opilou a otce násilníka. To graduje až v dospělosti, kdy se závist mění v posedlost a málem končí tragedií. Jessie-Ann a její tři přítelkyně budují svou kariéru ve světě modelingu, část která není příliš zajímavá.

12.04.2022 3 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Krásné, ale smutné čtení. V rodné zemi chudáci, kteří chtějí v zemi za mořem začít nový a lepší život, se setkávají se stejnou bídou a zneužíváním před kterým utekli. To jsou osudy tří hlavních protagonistů, židovky Ráchel a mladíka Rocca ze Sicilie, a dívky Rosetty. Každý z nich si projde vlastním peklem, brodí se mořem slz i krve a všude přítomným zlem.
Krásná kniha, která stojí za přečtení.

04.04.2022 5 z 5

Poslední rok 1938 Poslední rok 1938 Ilse Tielsch

Vzpomínky na dobu, kdy Hitler zabíral Sudety, z pohledu malé školačky Elfi. Knížka se četla dobř,zprvu i vtipné příhody, jak to u dětí bývá, bez rozdílu zda byly české, německé, nebo židovské. Šťastné dětství bez přicházejícího krutého osudu.

30.03.2022 4 z 5

Svatební plán Svatební plán Sophia Farago

Je začátek 19. století. V anglické společnosti je mnoho rodů, které se pyšní,mnoha tituly, ale rovněž dluhy. Začíná hledání finanční pomoci aby neskončili ve vězení pro dlužníky. Totéž se stalo i v rodině ovdovělé venkovské štěchtičny, obdařené pěti dětmi, která se rozhodla najít pro své dvě nejstarší dcery bohaté ženichy, kreří by jim pomohli,zachránit rodinné sídlo. Jde o celkem humoristický děj knihy, pěkně se příběh četl, opravdová oddychovka.

28.03.2022 4 z 5

Ozvěna soumraku Ozvěna soumraku Judith Kinghorn

Romantický příběh je zasazen do období 1. světové války, taktže tam není mnoho sladké romantiky, ale popis smutného období o ztrátách mladých mužů a smutku opuštěných žen. V dnešní době rozporuplné čtení.

25.03.2022 3 z 5