bábuška bábuška komentáře u knih

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Nevím, zda Izzy byla tak naivní nebo taková dobrodružná povaha, že jí nedošlo, co vše se může stát, když prosadí své přání odejít po krátké zamilovanosti s Billym do zajateckého tábora. Billy mi připadal v této roli přímo ve vleku své zamilovanosti, spíše hlouposti. Však si toho užili oba nadmíru, až mi jich bylo líto. Pobyt v zajateckém táboře nebyl o moc snažší než v táboře koncentračním. Zažili hladu a zimy, zvláště při pochodu na východ když se vyklízeli tábory. Co zajatců se už nevrátilo domů do své vlasti. Z Epilogu knihy opíšu pár slov, která by měla být ve všech knihách podobného zaměření i v mysli každého člověka žijícího na Zemi. " Ty kdo přežili, čeká spousta práce, znovu z trosek vystavět města a vesnice, napravit životy zpustošené žalem a odloučením, vybudovat nový, spravedlivější svět, kde chudí dostanou útulek a jídlo, kde tahle válka ukončí nesmyslné plenění jednou provždycky. "

24.10.2021 5 z 5

Holčička, kterou tam nechali Holčička, kterou tam nechali Roxanne Veletzos

Byla to první kniha, která se zabývala okupací Rumunska. Složitý příběh jedné rodiny, dětstství, dospívání a konečné setkání s biologickými rodiči. Vynikla silná láska adoptujících rodičů. Příběh smutný, ale silný.

19.10.2021 4 z 5

Slavné Češky a jejich blízcí Slavné Češky a jejich blízcí Stanislava Jarolímková

Jsem mile překvapena touto útlou knížkou. Všech šest žen je popisováno velice zajímavě, některé osudy byly dosud mně neznámé, zaujal mně osud Polyxeny z Lobkovic, z novějších Žofie Podlipské i Renáty Fügnerové, která dokázala ve své době tolik udělat pro svou vlast. Skutečná vlastenka. Velice pěkná kniha, zasloužila by více čtenářek.

16.10.2021 5 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Příběh všech protagonistů v této knize mě velice zaujal. Život za zamčenými dveřmi, mezi spoluobyvateli skutečně psychicky nemocnými, léčebné metody a přístup ošetřovatelů, s tím vším se setkává mladá Ellen Crosbyová, snažící se ulehčit v rámci možností některým pacientům přes nevůli ostatních sester. Setkání se stejně starou dívkou Amy, která zjevně do tohoto ústavu nepatří, její láska k ošetřujícímu lékaři a konečně po mnoha letech ve zralém věku se dočkám rozuzlení celého příběhu. Kniha smutná ale čtivá, mile překvapila.

12.10.2021 5 z 5

Jak se dědí tajemství Jak se dědí tajemství Barbara O'Neal (p)

Nejprve mě upoutala obálka, potom prostředí anglického venkova a tajemství starého panského sídla. Romatika rozkvetlých zahrad i když momentálně zanedbaných a uprosřed nová dědička a stará rodinná tajemství. Kniha se krásně četla a byla okořeněna indickými recepturami.

08.10.2021 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Nalákalo mě to Švýcarsko, krásně jsem si zavzpomínala. Sice části o vaření a pečení jsem přečetla, nejsem sice žádná velká kuchtička, ale zvládla jsem to. Příběh o nenadálé lásce kterou Mina našla už na cestě ke kmotřičce, byl vyloženě odpočinkový, jako vlastně celá kniha. Pro romantické duše mohu doporučit.

03.10.2021 3 z 5

Sen o štěstí Sen o štěstí Sophie Villard

Štěstí, láska; každý ten sen nosí v sobě. Pro naší hlavní hrdinku Peggy je to láska k výtvarnému umění, obětuje i rozchody i "maminkovskou péči". Její sen je vybudovat stánek výtvarného umění jaký poznává v Paříži, bohužel přichází rok 1938 a okolnosti ji přinutí pomáhat výtvarníkům židovské národosti k útěku do Ameriky, ona sama s rodinou odlétá posledním vypraveným letadlem z Portugalska do New Yorku. Tam nastává hledání nového domova, ale hlavně prostor pro převezené umělecké poklady. Za dobu pěti let obsažených v této knize se setkala s mnoha slavnými jmény, jako byl Marcel Duchamp, Yves Tanguy, Samuel Beckett, Max Ernst a mnozí jiní. Kdo má rád výtvarné umění, tuto knihu přivítá, kdo má rád cestování, toho zaujme podrobné putování napříč Amerikou, kdy rodina hledá nový domov. Láska k Paříži však přetrvává.

01.10.2021 5 z 5

Čarodějnické zlato Čarodějnické zlato Heidi Rehn

Kniha se mi nelíbila, přestože byl popsán podrobně život po třicetileté válce i krušné putování po Německu hlavní postavy Magdaleny s dcerou.

26.09.2021 1 z 5

Doktorka Viktorie Doktorka Viktorie Markéta Harasimová

(SPOILER) Zajímavě napsaný příběh lékařky, která svůj osobní život podřídila kariéře. I v jejím osamělém životě se vyskytne muž který ji zaujme, ovšem jaké je její rozčarování, když zjistí jeho pravou tvář. Nemá zábrany připravit o život její dva kolegy, neštítí se únosu jejího synka, pronásledování jí samé v noci na opuštěné silnici. Ani policii se nedaří případy pospojit a dovést k rozluštění. A za vším stojí lidská chtivost po majetku, ani samotné Viktorii nepřijde na mysl, že někdo kvůli chtivosti jejích zděděných financí po rodičích dokáže připravit o život nevinné lidi, jen proto, aby ji samotnou pomalu začínal děsit a dovést svůj plán do konce. Ovšem dobrý konec vše vyřeší a Viktorie si uvědomí, že láska k dítěti je víc, než úspěch v kariéře. Velice pěkně napsaná kniha,

22.09.2021 4 z 5

Matčiny dary Matčiny dary Cecilie Enger

Byla jsem celkem zklamaná, ale dočetla jsem. Dojem z knihy mám ten, že rodiny žijí převelice skromně a podle toho jsou takové i "dary", hlavně jsou všichni zoceleni stálým severským chladem.

15.09.2021 2 z 5

Azurové nevěry Azurové nevěry Petra Nachtmanová

V této knize jsem rozhodně nečekala to, co jsem četla. Rozdělila bych ji na tři části. První třetina mi připadala dost zmatečná, takže jsem se rozhodovala zda vůbec mám číst dál. Druhá třetina byl samý sex a plno nechutností, měla jsem chuť knihu zavřít a nedočíst. Zvědavost mi ale nedala, pustila jsem se do poslední části a trochu jsem knize odpustila, poslední třetina byla umírněnější, ale i tak mě mrzí, že jsem vyhodila peníze za knihu, která byla pro mně rozčarováním.

08.09.2021 2 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

První kniha která se mi od této autorky dostala do ruky. Dlouho jsem ji odsunovala, ale nakonec mně tolik upoutala, že mi bylo líto že už končí. Nejmilejší postavou byla Nina, snad protože to byla taková nezkrotná divoška, nevzdělaná ale s dobrým srdcem, statečná, z divoké Tajgy se dostala přes útrapy druhé světové války až do Anglie a dál s lovci válečných zločinců až do Ameriky. Za srdce mně chytila malá Ruth a její vrozená láska k hudbě a obava o její osud v rukou hledané nacistky. Mimo této vražedkyně byly všechny osoby krásně vykreslené, mladinká Jordan se svými sny, i její přátelé Ian a Tony. Kniha byla velice krásně napsaná, dala bych i hvězdičku šestou.

05.09.2021 5 z 5

České tajemno České tajemno Arnošt Vašíček

Některá témata jsem četla i od jiných autorů, ale o jiných jsem četla až v této knize, bohužel dost zkratkovitě, jako by autor nevěděl, nebo nevědět směl. Ale i tak jsem s knihou spokojená a ta pátá hvězdička je dána proto, že mám pana Vašíčka ráda.

01.09.2021 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Zase další detektivní lahůdka. Mravenčí hledání dvou případů najednou a když po klopotné snaze najdou rozuzlení, nezbývá nic jiného u obou případů než "zberať sa na pivo", protože je teprve rok 1991 a čas ještě nedozrál (jak je v knize uvedeno). Krásné počtení.

29.08.2021 5 z 5

Hádka Hádka Petra Nachtmanová

Přestože mám tuto mladou autorku dost ráda, tato kniha mě nijak neoslovila. Napsala už lepší a na ty se budu těšit.

25.08.2021 2 z 5

Anděl, nebo ďábel? Anděl, nebo ďábel? Penny Vincenzi

Kniha velmi obsáhlá (i těžká do ruky) ale čtivá, děj spadá do začátku minulého století, poznáváme život bohatých i chudých, první světovou válku i krušný život po ní.

24.08.2021 4 z 5

Démonické pasti Démonické pasti Otomar Dvořák

Hodně jsem se dozvěděla jak a kde se mohou vyskytovat různí "Hejkalové, Bludičky, Meluzíny" a jiná pekelná stvoření, které známe z různých vyprávění a pohádek, ovšem od autora zasvěceného je to úplně jiné podání. A také že se obdobné jevy vyskytují nejen v Evropě, ale i v Americe, Číně a Austrálii. Místy jsem se vracela, abych to lépe pochopila, ale bylo to poučení velice zajímavé. Kdo má rád záhady, tomu doporučuji.

17.08.2021 5 z 5

Křehká krása Křehká krása Petra Durst-Benning

Objemný román z konce předminulého století nás zavádí do oblasti Durynského lesa, krásné přírody v létě, ale krutých zim, a boje s bídou vesnických obyvatel. Obyvatelé celé vesnice většinou pracují jako skláři, od tmy do tmy, ale jsou šizeni překupníky, kteří z jejich namáhavé práce bohatnou. Jde o příběh tří sester a jejich smutný život po otcově smrti, musí však překonat mnoho překážek, než zvládnou do té doby mužskou práci a společnými silami dokáží ještě mnohem víc. Příběh pohodový a čtivý.

13.08.2021 4 z 5

Tajemství italské vily Tajemství italské vily Caroline Montague

Zase jiný pohled na dobu válečných let v Itálii. Hodně je věnováno popisu období, kdy se fomovaly partizánské oddíly a jejich činnost, krutá msta Němců na obyčejných venkovských obyvatelých, ale na druhé straně jejich odvaha pomáhat pronásledovaným. Ale i v takové nešťastné době vykvete láska mezi ukrývaným židovským mladíkem a domácí dcerkou. Kniha by mohla končit radostně, nebýt bohužel zjištění, že ten, kdo se po celou dobu tvářil jako věrný přítel, je nejhorším zrádcem. Dobrá kniha.

10.08.2021 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Hodně jednoduše napsaný příběh pražské rodiny, která ihned po válce patří mezi první obyvatele v osidlovaných Sudetech. To vše očima malé školačky, i písemné vyjadřování tomu odpovídá. Ale přečíst se to dá.

07.08.2021 2 z 5