bábuška bábuška komentáře u knih

Kam včely chodí spát Kam včely chodí spát Fiona Valpy

Idylicky popsaná atmosféra léta a všech jeho vůní a v tom kraji vinných rév se ocitá rozpolcená anglická mladá žena Aby. V rodině Sary a Thomase na zámku Bellevue se dozvídá o osudu majitele a obyvatel sousedního mlýna za doby německé okupace,
tajném boji proti násilí, hladu a konečném krveprolití z nenávisti při odchodu německé armády. Obsažnější část o rocích okupace byla velice zajímavá, celkově celá kniha na mě působila velice pozitivně a mohu ji jen doporučit.

24.05.2021 5 z 5

Moře vzpomínek Moře vzpomínek Fiona Valpy

Neznala jsem autorku, ale byla jsem velice mile překvapena. Ella žije s rodiči ve Skotsku, v sedmnácti letech tráví své prázdniny sama na malém ostrůvku poblíž francouzského pobřeží. Poprvé užívá letní dny plné slunce, volnosti, vůně moře a rozkvetlých květin.Potkává i svou první krásnou lásku, vše je ale přerváno válkou. Nastupuje do Ženských pomocných leteckých sborů, zažívá dramatické a nebezpečné chvíle. Jako nit táhne se vzpomínka na první lásku celým jejím dalším životem. Ani manželství není vždy procházka růžovým sadem, neustále jí touha táhne na slunnou Francii. Příběh se krásně čte, je v něm láska, romantika, dobrodružství i všední život, ale není to kniha přeslazená, proto ji mohu čtenářkám vřele doporučit.

18.05.2021 5 z 5

Láska po francouzsku Láska po francouzsku Fiona Valpy

Gina zdědila po tetičce dům ve vinařské oblasti Francie, kam jezdívala jako malá na prázdniny. Příběh se ponejvíce věnuje vinařství a lásce k tomuto kraji slunce, květin, zpěvu ptactva a vůní . Gina se rozhoduje, zda zůstane v kouzelném kraji, nebo zda se vrátí do chladné a šedivé Anglie. Nakonec rozhodne láska.

14.05.2021 3 z 5

Hanina hvězda Hanina hvězda Miroslav Frindt

Poměrně útlá knížka nám přiblížila osud židovské dívky po návratu z koncentráku. Většina obyvatel jí dává najevo jak je jim její osud nepříjemný, zarizovaný majetek nemá nikdo chuť vrátit, hladová a zmrzlá Hana bloudí po ulicích a nakonec se jí ujme chudá stařenka. Z těch, kteří z židovského majetku měli užitek, mlčí.....

12.05.2021 3 z 5

Hodina dědiců Hodina dědiců Charlotte Link

Poslední část této trilogie mně tolik nezaujal, přibyla spousta nových postav, hlavní hrdinka Felicie zestárla, ubyla jí energie, někteří z potomků se rozběhli po světě a skoro nikdo nebyl, kdo by hlavní postavu nahradil. Zůstalo jen odcházení nejsilnějších a nejzajímavějších, přesně tak, jak to život přináší.

12.05.2021 4 z 5

Bouřlivý čas Bouřlivý čas Charlotte Link

Jak jsem byla nadšená z dílu druhého, podařilo se mi sehnat i díl první i třetí. Tento román nás přivede skoro o dvě generace rodu zpět, první světová válka nás zavede na různá bojiště, autorka nešetří barvitýma syrovým popisem všech krutostí a tragedií, ale i bolestí civilního obyvatelstva. Ocitneme se i mezi hrůzami při pádu carského Ruska a pak při postupu do Pobaltí. Jen silní přežijí všechny hrůzy, ale ani po podpisu Versaillské smlouvy není klid, pokořené Německo je vyhladovělé, následuje krach na burze, ale začíná zvedat hlavu díky slibům SNDAP, ale netuší, že je čekají další hrůzy. Příběh pravdivý a dobře napsaný, jen v tomto díle bylo větší množství tiskových chyb.

07.05.2021 5 z 5

Sítě z pavučin Sítě z pavučin Táňa Keleová-Vasilková

Pro změnujsem opět sáhla po odpočinkovém čtení, příběh je hezky napsán, smutný konec jedné lásky přejde do lásky nové, vše dobře končí.

01.05.2021 3 z 5

Divoké lupiny Divoké lupiny Charlotte Link

Zjistila jsem, že čtu druhý díl tak zajímavé ságy pruského rodu, kde tradice a rodina se vždy ctily, i přes führerovo velikášství se všichni snažili přežít. Zážitky jednotlivých osob jak v rozbitém Německu, tak v promrzlém kraji před Stalingradem, vše je popsáno živým, pravdivým a strhujícím jazykem, za což patří paní autorce veliké poděkování. Nyní čekám na díl první i třetí, doufám, že s nimi budu rovněž spokojena. Rozhodně by tato kniha měla mít co nejvíce čtenářů hlavně těch, co žijí na západ od nás, aby nezapomněli.

29.04.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na tuto knihu jsem byla hodně zvědavá, četla se dobře. Dojímavá část byla z výchovného ústavu, kde z malých dětí dokázali udělat roboty a u Lenky-Magdy se to povedlo dokonale. Doba Majina uvěznění byla popsána nějak zjednodušeně a o osudu jejího muže Josky nic a jaký byl osud malého syna Jakuba? To mi tam chybělo.

23.04.2021 4 z 5

Zimný palác Zimný palác Michaela Ella Hajduková

Není to jednoduché čtení. Tři části, tři Taťány. Úmrtí jedné, střídá po cca šedesáti letech narození holčičky, která dostane stejné křestní jméno. Po dalších letech se totéž opakuje. Stejná podoba, stejné vlastnosti. Střídá se Petrohrad, Praha, Paříž a končíme v Petrohradě. Reinkarnace carské dcery Taťány, nebo si s námi osud hraje? Místy mystický děj, hodně jsem se musela v knize vracet. Ve druhé části se pohybujeme v Sankt-Petrburgu, v rodině cara Mikuláše až do roku 1917 a vyvraždění celé jeho rodiny. Tato část je nejdojemnější. Ve třetí části se objeví muž, který nosí na krku "anch" a myslí si, že ovládá osud všech zúčastněných. A proti zlu se musí bojovat. Vždy, jak v současnosti, tak i v tomto románu, který je mysteriózní, napínavý a krásný.

22.04.2021 5 z 5

Přátele měj nablízku Přátele měj nablízku Paula Daly

Kniha mi místy připadala nudná, podobných situací kdy pán ve středním věku přestane přemýšlet hlavou, je bezpočet. Až konec knihy dostal spád, ale přečetla jsem poctivě celou.

14.04.2021 3 z 5

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Otevřela jsem další knihu z období, na které bychom neměli zapomínat. Tentokrát jde o příběh Marijke, holandské houslistky a jejího manžela, kteří se ocitli v koncentračním táboře Buchenwald. Marijke jde dobrovolně pracovat do nevěstince, ale není to práce pěkná, pouze dostává víc jídla a žije v čistotě. Přijímá náklonost vsoce postaveného důstojníka SS, ale jakmile se blíží konec války a američané se přiblíží, Karl Müller přes všechny sliby uteče a těhotná Marijke zůstává opuštěná,ale stále hledá mezi vězni svého ztraceného manžela.Na konci příběhu se oba sice sejdou, ale zůstává mezi nimi plno nevyslovených tajemství a krutých vzpomínek. Velice dobrá kniha.

11.04.2021 5 z 5

Cukrová panenka Cukrová panenka Laura Lane McNeal

New Orleans je dejištěm osudu matkou opuštěné Ibby, jejíž další výchovu převezme svérázná babička. Život v domě se automaticky dělí na svět bílých a svět černých. Ale obě služebné Queenie i Doll mi byly velice sympatické. A tak Ibby našla novou šťastnou rodinu. Celkem mi připadala kniha průměrná ale četla se dobře.

08.04.2021 3 z 5

Zachráňte Amelie Zachráňte Amelie Cathy Gohlke

Příběh nám začíná v roce 1939, američanka Rachel je vychovávaná jako ve vatičce. Až ji její otec, vědec výzkumného ústavu vezme na cestu do Německa a tam zjistí, že otec pracuje společně s Němci na výzkumu "eugeniky" a ona sama je obětí. Dozvídá se o Hitlerově plánu zbavit se mimo Židů i dětí s jakoukoli vadou jak tělesnou tak duševní, aby nezabírali místo silným a zdravým, kteří jsou národu prospěšní pří budování nového Německa. Po zjištění že na ní samé je rozpracován v Mengeleho ústavu pokus s dvojčaty, od otce uprchne a ukrývá se na venkově pod bavorskými Alpami, spolu s malým děvčátkem, které mělo skončit v ústavu pro nepotřebné děti. Ve vesnici se setkává s Leou. svým identickým dvojčetem i se svou babičkou. Gestapo je jí stále na stopě, hranice jsou neprodyšně uzavřeny a není žádná možnost útěku. Podaří se to až v červnu 1940, za pomoci nekolika vesnických kněží, odvážných obyvatel a amerického novináře, kdy jí i jedné židovské dívce pomohou přejít horskými stezkami do Španělska a dál do Portugalska a lodí do Ameriky. V knize se setkáme a mnoha osobami jak z řad gestapa, vesnickými obyvateli i jejich krušnými dny v té době. Kniha je to krásná, škoda, že nebyla přeložena i do češtiny.

04.04.2021 5 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

V tomto příběhu se vracíme o pár roků zpět, do roku 1991, kdy se v Našem Městě objeví "Ponožkový vrah". Má za sebou aktivity jak v Německu, tak v Holandsku, nyní se vrací domů na Slovensko. A tím začíná pro naši známou skupinu "vraždárov" mravenčí práce při odhalování seriového vraha, který jako by si s pronásledovateli pohrával. Útočí na ženy staré i mladé, nakonec vyšetřovatelé narazí na brutální ubití starší ženy, kdy stopy vedou ke dvěma přátelům z vyšetřovací skupiny. Případ je vyřešen, ovšem náš seriový vrah Ondřej po delší odmlce se chystá k další akci. Musíme doufat, že v další autorově knize bude případ vyřešen.

30.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Autorka nikdy nemůže zklamat. Dětství a dospívání je milé vzpomínání, ovšem třetí část je plná bolesti slz a to se vrývá hluboko do Zuzanina podvědomí. Kruté jednání jejího okolí po návratu domů, to snad její srdce bolí víc, než zacházení v nepřátelské minulosti. A ten, který jí měl býti oporou se ukáže jako tyran a despota. Proto Zuzanin příběh končí tak smutně a nás srdce bolí spolu s ní. Krásná kniha, nechť má hodně čtenářů.

26.03.2021 5 z 5

Dáma Měsíčního svitu Dáma Měsíčního svitu Rainer M. Schröder

Román je složen ze tří částí a odehrává se v době prohibice ve Spojených státech. Hlavní hrdinka je dvacetiletá Mallory, žijící s otcem a bratrem na chudé farmě ve Virginii. Jejich hlavním příjmem je tajná palírna v horách, o dokonalou kvalitu se stará právě Mallory a to je právě značka Měsíční svit. První dvě části knihy se zabývají tvrdým bojem o ovládnutí jak výroby tak i prodeje, překupníci se neštítí ani vražd a vydírání. Ve třetí části knihy se Mallory dostane mezi gangstery a dlouho jí trvá, než se dostane k vlastnímu majetku a na troskách jejich bývalé farmy si zbuduje nový domov. Příběh ovšem nekončí happyendem, láska se jí vyhýbá až do konce příběhu.

24.03.2021 4 z 5

Havárie čtvrtého bloku atomového reaktoru Černobylské elektrárny je nám popsána tak živě, jako bychom byli účastníky této tragédie. Ani vedoucí pracovníci nebyli obeznámeni jak v takovém případě postupovat, poněvadž byli všichni přesvědčováni o dokonalosti této stavby a omezili se na nejnutnější práce při hašení požáru. Stejně byli nuceni čekat na komisi politbyra, poněvadž v takovýchto situacích vždy rozhodovalo KGB. V knize je přesně popsána síla zamožení, ale po několik dní se nedělo nic k záchraně obyvatel, byly i dohady zda bude nutná evakuace lidí, i když příznaky postižení u zaměstnanců i posléze i členů různých komisí byly nepřehlédnutelné. I když už přicházelo k úmrtím a zamoření se šířilo Evropou, kyjevské vedení zkreslovalo údaje a Moskva se snažila tajit skutečnosti. Dělo tak až do roku 2000, kdy byly vyčísleny ztráty na životech i na zdravotních následcích, nejen na dětech, ale i na dětech později narozených. Z ženského pohledu se ztrácím v technických detailech, ale pocit tragedie ve mně zůstává.

18.03.2021 5 z 5

Hana Mašková Hana Mašková Hana Kotíková

Berme tuto knihu jako román, nikoli jako biografii. Napsaná byla poutavě, současná doba je popsána pravdivě a že život malých sportovců byl krušný, je pravdou. Dětství vlastně žádné, jen povinosti. Podle knihy ani rodinné zázemí nebylo příliš chápavé, Hanka sama pravděpodobně zdědila po matce určitou labilitu, nadání a talent se snoubil s hodinami doslova vydřenými. Nic to ale neubírá na její úspěšnosti a radosti, kterou nám přinášela. Je mi líto jejího tragického konce.

12.03.2021 5 z 5

Toskánské věže Toskánské věže Carol M. Cram

Pohádkově krásná kniha dosud neznámé autorky. Jako motto bych citovala úvod do první kapitoly. " Řemeslo známé jako malířství vyžaduje představivost i šikovnou ruku... aby mohlo obyčejným očím ukázat to, co vlastně neexistuje." Ocitáme se v roce 1338 v kraji Toskánska, rozpáleného italským sluncem, v čase mohutné výstavby měst a tím i bohaté malířské výzdoby. Ve městech je mnoho mistrovských dílen s tovaryši i mladými učedníky a mistr si zakládá na tom, když může vyškolit syna a předat mu své umění i dílnu. Když jej však Bůh požehná pouze dcerou, i když ta má více nadání než někdo jiný, vyvstává problém. A to je děj který nás provází celým románem, ve kterém se mimo jiné setkáváme s technikou starých mistrů i s běžným životem obyvatel středověké Itálie. Překrásná kniha.

03.03.2021 5 z 5