Bonda Bonda komentáře u knih

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Je fajn, že text pracuje s nedořečeností a dítěti není naservírováno vysvětlení, co se vlastně v postavách odehrává a proč jednají tak, jak jednají. Podobně pracuje s nejmenšími čtenáři např. Marianne Dubuc. Bohužel snaživí rodiče jako já do toho mají tendenci házet vidle, protože je svrbí kompletní dovysvětlení na jazyku. Ale to už není odpovědnost autorky. Naopak ilustrace se mi příliš nelíbí (jsou pro mě až moc "hezké") a nejsem ani fanoušek tukoňů. Některá fantastická zvířata v sobě mají nápaditost, takže člověk chápe, jak jejich existence obohatila "zoologický svět". Ale u tukoňů tuhle přidanou hodnotu nevidím. Již existující, reálná zvířata se mi zdají mnohem zajímavější.

13.06.2022

Josefina Josefina Vladislav Vančura

Je fascinující, že zrovna tohle dílko psal Vančura během války. Hlavní roli hraje jazyk a hned druhou hlavní řečové chování. Vančura jako by se snažil uplatnit co nejbarvitější slovní materiál. Z toho důvodu dialogy nejsou úplně uvěřitelné, psychologie postav trpí a šustí papírem. "Řečové rebelství" titulní postavy ale zůstává živé. Josefina jako nevzdělaná dívka mezi vzdělanci porušuje konvence ohledně toho, jak mluvit, ale hlavně ohledně toho, o čem smí mluvit. Odvažuje se vlastního úsudku a svým názorem se netají. A navíc otevřeně žádá o to, o co by podle konvencí žádat vůbec neměla. Tématy komedie tak je i lidská drzost, nezávislost, nebojácnost a sebevědomí nesené řečí.

11.06.2022

Nečtu, nepíšu, učím se česky Nečtu, nepíšu, učím se česky kolektiv autorů

K dispozici i na webu Inkluzivní škola: https://inkluzivniskola.cz/pracovni-sesit-nectu-nepisu-ucim-se-cesky.

10.06.2022

Dvojjazyční asistenti pedagoga Dvojjazyční asistenti pedagoga kolektiv autorů

Dostupné také ze stránek nakladatele: https://meta-ops.eu/publikace/dvojjazycni-asistenti-pedagoga-pribehy-uspesne-integrace.

10.06.2022

Hrajeme si s říkankami - Metodický materiál Hrajeme si s říkankami - Metodický materiál Linda Doleží

Dokument je dostupný také online: https://inkluzivniskola.cz/hrajeme-si-s-rikankami.

10.06.2022

Hrajeme si s říkankami: Metodická příručka Hrajeme si s říkankami: Metodická příručka Linda Doleží

Příručka je dostupná také online: https://inkluzivniskola.cz/hrajeme-si-s-rikankami.

10.06.2022

Děti s odlišným mateřským jazykem v mateřských školách Děti s odlišným mateřským jazykem v mateřských školách Tereza Linhartová

Dostupné také ze stránek nakladatele: https://inkluzivniskola.cz/zdroje-inspirace/metodika-deti-s-odlisnym-materskym-jazykem-v-materskych-skolach

09.06.2022

Nápadníček aktivit pro MŠ Nápadníček aktivit pro MŠ Tereza Linhartová

Dostupné také ze stránek organizace META: https://meta-ops.eu/publikace/napadnicek-aktivit-pro-ms/.

09.06.2022

Malovaná slovíčka z Prahy Malovaná slovíčka z Prahy Sevdalina Kovářová Kostadinova

Velmi pěkné ilustrace, množství úkolů. Doporučuji pro děti, které už umí číst text psaný tiskacím písmem. Může sloužit i českojazyčným dětem jako příjemný úkolníček či encyklopedie. Nebo právě jako pomůcka pro upevnění čtení. Publikaci je možné stáhnout a vytisknout na https://www.zaedno.org/ke-stazeni/detske-publikace/468-priloha-kniha-malovana-slovicka-z-prahy.

09.06.2022 5 z 5

Čeština pro malé cizince 1 Čeština pro malé cizince 1 Světlana Kotyková

Jednoduchá obrázková učebnice pro první stupeň základních škol. Stránky nejsou graficky přeplněné. Obrázky nejsou krásné, ale mají příjemnou barevnost. Minimum úkolů.

08.06.2022

Žáci s odlišným mateřským jazykem v českých školách Žáci s odlišným mateřským jazykem v českých školách kolektiv autorů

Obsahuje různá doporučení při přijímání a začleňování cizinců do tříd. Kniha je psána přehledně, srozumitelně a zahrnuje praktické tipy. Plný text je dostupný na webu Inkluzivní škola.

Co už umím Co už umím Hana Rufertová

Velké barevné obrázky ze života dítěte (škola, domácnost, obchod) doplněné vždy několika českými větami s překladem do ruštiny, ukrajinštiny a vietnamštiny a o náměty pro rozhovor či další činnosti s dětmi. Soubor obsahuje také množství malých kartiček k vystřihnutí a procvičování slovní zásoby.

08.06.2022

Žák s odlišným mateřským jazykem v české škole 2 Žák s odlišným mateřským jazykem v české škole 2 Jitka Kendíková

Úkoly, při nichž žáci získají všeobecnou slovní zásobu (např. dopravní prostředky) a informace týkající se českých reálií (zeměpis, dějepis, státní symboly apod.) zhruba na úrovni počátku 2. stupně ZŠ.

Pražská abeceda Pražská abeceda Sevdalina Kovářová Kostadinova

Velmi pěkná publikace (i výtvarně zdařilá), spíše pro pokročilejší studenty, kteří zvládají tiskací latinku. V publikaci se cvičí v psací podobě, plní úkoly, mohou číst o pražských památkách a prohlížet jejich pěkné obrázky. Dle popisu je určeno pro 1. stupeň ZŠ a předškoláky, ale předpokládám univerzální použití. Publikaci je možné stáhnout na stránkách Zaedno.org.

07.06.2022 5 z 5

Poznávej zemi, v níž žiješ Poznávej zemi, v níž žiješ Věra Danielovská

Brožovaný sešit s barevnými fotografiemi, obsahuje půlstránkové dvojjazyčné článečky na témata české vlastivědy (Praha, Český ráj, Krkonoše, Polabí, Šumava, Brno, Jeseníky, Na jihu Moravy, Ostrava, Obyvatelstvo, Vzdělávání v ČR… celkem 29 kapitolek).

07.06.2022

Codex gigas - Ďáblova bible: tajemství největší knihy světa Codex gigas - Ďáblova bible: tajemství největší knihy světa Kamil Boldan

Pěkná publikace, která užitečně shrnuje i dávnou historii tvorby knih a dokonce i vývoje knihovnictví v našich zemích.

03.06.2022

Škola trochu jinak aneb Projektové vyučování v teorii i praxi Škola trochu jinak aneb Projektové vyučování v teorii i praxi Jitka Kašová

Kniha nenápadná vzhledem, ale velmi zajímavá obsahem. Nabízí rozpracované projekty pro 1. stupeň, 2. stupeň i projekty celoškolní. Děti skrze projekty rozvíjejí klasické akademické dovednosti a znalosti, ale i sebepoznání, odpovědnost a schopnosti komunikovat a vyvářet dobré vztahy.

12.05.2022

Školní hodnocení žáků a studentů - se zaměřením na slovní hodnocení Školní hodnocení žáků a studentů - se zaměřením na slovní hodnocení Šárka Miková

Před touto publikací varuje Robert Čapek. Zdá se mu, že aplikace zde uvedených postupů může vést přesně k tomu, před čím varuje i sama publikace: k příliš negativnímu hodnocení, které ve výsledku demotivuje a deprimuje. Pokud celá třída bude hodnotit kamarádův výkon u tabule podrobně (dle více kritérií) a na třístupňové škále, může se dle Čapka stát, že nešikovnější žák si odnese od spolužáků velký náklad negativní zpětné vazby. Čapek cituje návrh symbolických označení třístupňového hodnocení, které se skutečně v knize objevuje (na str. 105) a skutečně je jako jeden z návrhů nabídnut "superstar – skorovyvolený – teletele", nicméně hned vzápětí autoři upozorňují, že tyto nálepky nejsou pro žáky příjemné. Na jiných místech proti nálepkování vystupují a uvádějí příklad motivující, respektující komunikace v situaci, kdy se dítě na plavecké lekci bojí vody. Vyzdvihují používání popisného jazyka. Jeden oddíl knihy je věnován žákovským portfoliům.

Hry pro maminky s dětmi Hry pro maminky s dětmi Jana Hanšpachová

Pěkné náměty na improvizované hry pro děti, na které většinou nepotřebujete víc věcí, než se najdou v domácnosti.

Praktická angličtina pro děti Praktická angličtina pro děti Jana Hanšpachová

Obsahuje především fráze použitelné v běžném provozu rodiny a školy, dále slovíčka s obrázky, náměty na otázky ke konverzaci a několik málo her do výuky.