brabofka brabofka komentáře u knih

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Skvělá detektivka. Autorka opravdu dokazuje, že je v současnosti jednou z nejlepších českých autorů detektivek. Mám je ráda, Adam, Sylvii i Bergmanna. Líbí se mi styl. Skvěle popsané prostředí a postavy, a pak nástup. A do konce už nevydechnete. Tak jako jsem toužila s Bergmannem jet do Holanska a Laponska, nyní bych s nimi chtěla být v Beskydech. Úplně cítím tu vůni čerstvého vzduchu, luk a lesa. A to ticho...

20.06.2020 5 z 5

18 pod nulou 18 pod nulou Stefan Ahnhem

Pokud se detektivnímu thrilleru dá říct oddychovka, tak tato knížka to splňuje. Ano, je tam řada věcí které zní nereálně, ale proč ne. Vždyť kolik máme takovýchto detektivních seriálů, a všechny mají pořád 100% sledovanost. Co bych vytkla je to odkazování na minulé díly, které je nepřehledné. Vadilo mi, že autor odkazuje na detsily, které si nepamatuji a přesto pro příběh byly podstatné. Četla jsem knihy, které to umí lépe provázat. Takže až na mě v knihovně příští rok vyjde řada zase se v tom nevyznám.

11.06.2020 5 z 5

Vendulka: Útěk za svobodou Vendulka: Útěk za svobodou Ondřej Kundra

Zajímavé a zajímavě podané svědectví. Příběh dívky, která přežila hrůzu holocaustu a teprve až ve vysokém věku byla schopná o prožitých hrůzách mluvit. Příběh má i přesah do období komunismu a dozvíme se z něj i o části života fotografa Jana Lukase.

24.05.2020 5 z 5

Zavěšená pizza Zavěšená pizza Vítězslav Jareš

Zajímavá myšlenka. Poslat někomu anonymně pizzu, jen tak pro radost. Možná, že mimo velká města přeci jen sounáležitost a vzájemná pomoc funguje. Bohužel ve velkých městech to anonymita zcela pohltila. Možná proto, tuto myšlenku a vlastně celý příběh pochopí spíš ten, kdo bydlí v paneláku a prakticky nezná své sousedy. Za mě milý, místy zábavný příběh. Příběh lidí, jedné čtvrti, jednoho města, jejichž osudy se potkají, spojí a třeba zůstanou navždy. Příjemné, oddychové čtení. V dnešní uspěchané době, době kdy bysme opravdu neměli myslet hen na sebe.

08.05.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Naskočíte do života jednoho čtyřicátníka, lékaře, kdesi v pohraničí. Víceméně se ani neděje nic zvláštního, prostě obyčejný měsíc, obyčejného chlapa. Svádí boj s nástrahami každodenního života, a po svém a svým způsobem se s tím vyrovnává. Je fakt, že ne vždy jsem mu fandila, schvalovala způsob jakým přistupoval k vzniklým situacím, a občas mě iritovala jeho až zavilá poctivost a čestnost. Byť občas mi přišlo že je čestný jen když se mu to hodí, nebo když potřebuje. Druhý aspekt by byl pohled jeho ženy. Zde vykreslené jako protivná fúrie, která vlastně si jde také tvrdě za svým aniž by brala ohled na ostatní a jediné co umí je ječet a vyčítat - jedna zvlášť omýlaná věta "kdy taky budeš myslet i na mě". Jako žena (a manželka) jsem se občas zkoušela zamyslet nad danou situací, jak bych reagovala já na jejím místě. Je fakt, že občas mi přišla její reakce dost neadekvátní, ale myslím, že její jednání a chování tak utvářelo vlastně většinu děje. Za mě 5*. Čtivé, poutavé. Jak jsem psala na začátku. Na první straně naskočíte a na konci vyskočíte. A život plyne dál. Se všemi svými nástrahami.

03.05.2020 5 z 5

Na podpatcích Na podpatcích Dominik Dán

Další skvělá detektivka. Naprostá ooddychovka ve společnosti starých známých.

28.04.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Opět jedna z knih, které si zaslouží víc než možných 5*. Autorka se může hrdě postavit do řady vedle A. Mornštejnové a dalších. Skvěle vyobrazený příběh 3 lidí, kteří jsou tak rozdílní a přesto je spojuje jedno. Karwiná, šachty a česko-polské pohraničí. Je úžasné sledovat jejich osudy, které se v určité fázi schází aby pak spolu tvořili celek a to, kroniku zaniklého města. Města, které byť všichni dnes známe, ale město je to jiné a jinde. Historická fakta, která autorka do příběhu vsadila, jsou tak neznámá, a pro většinu nás nová. Těším se, že další tu bude co nejdříve!

18.04.2020 5 z 5

Zatím nejslabší z celé série. Mohu tak potvrdit komentáře, které jsou níže. Ze začátku to vypada na slibný rozjezd, stejně jako u předešlých dílů. Pak se ale cosi zadrhne, a drhne to až skoro do konce. Na bezmála 360 stranách se tak dozvíte pouze to, že se Elena vdá, má děti. Až s návratem Nina fo jejího poklidného života se to opět trochu rozjede. Bohužel na to zbývá cca 30 stran do konce. Nicméně i po rozladění z tohoto dílu, jsem na ten poslední zvědavá.

14.04.2020 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Asi netřeba dalších komentářů. Další osudy Lily, Lenú a jejich přátel z Neapole. Příběh se posouvá o dalších pár let dopředu. Začíná tam, kde skončil první díl. Lily se stává vdanou paní a Lenú studentkou.

15.03.2020 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Hodně silný příběh. Ostatně jako tomu u příběhů dětí, které zažily hrůzu války. Příběh, je jakýsi sled "pobytů" chlapce po polském venkově. Čekala jsem i bližší popisy jak se k jednotlivým "opatrvníkům" dostal, jak putoval atd., ale myslím, že i samostatné vzpomínky událostí stojí za to. Konec, mi přišel lehce uspěchaný, už asi nebylo moc o čem psát (?). A spíš se autor vše snažil dohnat v doslovu. Jsem hodně zvědavá jak se s tímto materiálem popral p. Marhoul.... za mě i tak 5*.

01.03.2020 5 z 5

Větrák Větrák Miroslav Graclík

Asi nejzajímavější z celé knihy jsou rozhovory se sestrou a dcerou p. Větrovce. Zbytek je pouze nastavená kaše jeho života. Vše co by se dalo shrnout do pár stránek se najednou rozplizlo do knihy o více než 400 stranách. Je pravdou, že p. Větrovec po sobě "nic" nezanechal. Až na pár rozhovorů. Nikdo o něm prakticky nic nevěděl, ani jeho dcera. A tak vlastně není ani možné se dobrat 100% pravdy, myšlenek, názorů. Pouze jen to co se dozvíme z dobového tisku. Škoda. Za mě až moc bulvárově postavené. A to že si s velkou pompou o měsíc později přečtu náhodou rozhovor s jeho dcerou v jistém periodiku (mimochodem ve správě svěřeneckého fondu našeho pana premiéra), který je prakticky opsaný z knihy mě hodně zamrzelo. Co si o tom všem má čtenář, fanoušek myslet? Paní Větrovcová dala jeden jediný rozhovor a dál už se k tomu nechce vyjadřovat? Nechá aby bulvár za ni vše vyřešil? Aby se donekončně omýlaly stále stejné otázky a odpovědi? Za mě 3*. Všudypřítomná reklama byl děs. Hodně to rušilo samotné čtení a dojem. Škoda.

24.02.2020 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Než si zvyknete na styl, na to jak se příběh pomalu šine, vrací se zpět aby se opět předběhl, tak to trochu trvá. Jakmile ale pochopíte Lenú a Linu, jejich vrstevníky, jejich způsob života v nejchudší čtvrti Neapole na přelomu 50. a 60.let, máte vyhráno. Přijde mi, že pak už to běží samo. Obě jsou opravdu pro tu druhou tou geniální přítelkyní. Bez Linu by nebyla Lenu a naopak. Je to zajímavá sonda do poválečné Itálie, do jejich života. Mám rozečtený druhý díl, a tam kde první skončil, hned druhý pokračuje. Za mě palec nahoru.

24.02.2020 5 z 5

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Uf. bylo to náročné, depresivní, dojímající, strhující a děsivě pravdivé. Myslím, že už tu proběhla spousta podobných recenzí a komentářů. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, a dočetla. Je to stejně děsivé jako výpovědi svědků z koncentračních táborů smrti. A nejděsivější na tom všem je to, že je to pravda. Pravda, která se týká nás všech, našich dětí a dětí jejich dětí. Občas mě při čtení napadlo, že se vlastně ani nedivím že se k nám naše mateřská Země takto chová - sucha, povodně, požáry, koronaviry… vždyť nám jen (a myslím že zatím jen lehce) ukazuje jak se chováme my. A pořád nám dává šanci to nějak napravit, změnit...

06.02.2020 5 z 5

Případy šité horkou jehlou Případy šité horkou jehlou Philip Ardagh

Úsměvná knížka pro děti kolem 8-10.roku věku. Kniha obsahuje 3 úsměvné "detektivní příběhy", jejichž hlavními postavami jsou Sára Horká a její pes Stopa.
Kniha která nenadchne ale ani neurazí. Kratší text je proložený obrázky, což děti v dnešní době hodně ocení. Nemůžete se nad knihou zamýšlet jako dospělý. Je to opravdu pro děti.

03.02.2020 3 z 5

Velice zajímavé čtení. Nejen, že se dozvíte spoustu informací o ději na Blízkém východě (a nejen tam) ale zároveň získáte tak trochu jiný pohled na celé dění. Tak a teď najít knihy které mi ještě osvětlí ty historické milníky uváděných konfliktů.

23.01.2020 5 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Zazvonil zvonek a je konec. 2 měsíce intenzivního života se všemi hlavními postavami celé série je na konci a já si dost dobře nedovedu představit co dál? Je to jakoby skončil paralelní život. Každý večer, každou volnou chvilku jsem vyplňovala čtením a dnes poprvé nic.... budou mi chybět. S každým dílem se čtenář přesune o pár let dopředu, k další generaci rodu. A Vám se tak postupně začne ujasňovat proč vlastně zrovna tyto rodiny a tyto země. Protože každá byla v tu danou dekádu, v tom daném období velice důležitá a zásadně zasahovala do světových dějin. Ať už se jedná o 1.světovou válku prolínající se prvním dílem, nebo 2.světovou válku ve druhém díle, či studenou válku a vlastně celá 60-80.léta minulého století. Velice zajímavě a hlavně čtivě podáno. Fikce s realitou se tak dokonale mísí, že jsem si musela čas od času "vygůglovat" souvislosti, abych se dozvěděla zda už to je fikce a nebo se to opravdu stalo. Myslím, že by se kniha mohla hrdě hlásit do povinných školních osnov dějepisu. Protože jak jinak, než zábavně, podat historii. Za mě skvělé.

14.01.2020 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Pokud o prvním díle napsali že je strhující a fascinující a o druhé, že po přečtení už nebude svět takový jaký jsme dosud znali je to 100% pravda. I když za sebe mohu říci, že strhující a fascinující byly prozatím oba díly, a pevně věřím že i ten třetí toto naplní také.
První díl popisující 1. světovou válku a události jí předcházející, nebyl ze začátku tak čtivý. Myslím, že to bylo také i proto, že (a to mi došlo až při druhém díle) historické povědomí o světové válce není tak velké. O 2. světové válce neustále běží nějaký seriál v TV, vychází knihy atd. Je určitě více zmedializovaná než ta první. Ano, souhlasím s tím, je potřeba neustále si hrůzy neustále připomínat, a zvláště v dnešní době. Každopádně, až četbou této ságy jsem se dozvěděla, že Ferdinad v Sarajevu nedostal "sedm kulí" (jak říká Švejk), že tam s ním zemřela i manžela Žofie Chotková atd. Dále také mě překvapily podrobnosti o začátku války, že vražda byla jen jako záminka k vyvolání. Ale nechme první díl dílem. Nyní k tomu druhému. Strhující, fascinující. Nejen že jsem si osvěžila znalosti - válka v Tichomoří, útok na Pearl Harbor, bitvy o Moskvu a u Stalingradu, ale dočetla se další zajímavé podrobnosti. Jelikož jsem si v doslovu přečetla, že autor se snažil do všech historických dat vložit své hrdiny, a že všechny reálné postavy opravdu řekli nebo udělali to co se stalo, o to více to bylo zajímavé. Je fakt, že mě konec trochu zklamal tím, že se tam málo probírala záležitost východní Evropy - polské koncentrační tábory a nebo samotné Československo (ať už Mnichovská dohoda) ale konec i moji českou dušičku uspokojil. Ale víc si přečtěte sami. Je to geniální, zajímavé a poutavé. A za mě určitě plný počet.

30.12.2019 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Skvělá kniha. Do reálných historických událostí zasazen příběh 5 rodin, jejichž osudy se zajímavě proplétají. Ústředním tématem tohoto dílu je 1. světová válka. Rozjezd (nejen válečný) je sice trochu pomalejší, ale na kouzlo a čtivost knihy to nemá vliv. Navíc se dozvíte spoustu zajímavých detailů, které se Vám buď ze školy z hlavy vykouřili a nebo nejsou ani součástí osnov. Paráda. Už čtu druhý díl série a jsem velice zvědavá na osudy všech svých starých známých...

19.12.2019

První padlí První padlí Volker Kutscher

Skvělá detektivka. Je zábavné pozorovat vyšetřování GR. Už jsem si po těch x tisících stránkách zvykla na jeho neotřelé metody. Ještě lepší je ale sledovat jeho soukromou linku. Už se těším na další vývoj jak soukromého života hlavních postav, tak i samotného Německa. I když všichni víme jak to dopadlo. A ta detektivka na pozadí je jen bonbónek

30.11.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Skvělá severská kriminálka. Opět ti staří dobří známí - Mia, Holger, Curry a další. Jen ten konec a rozuzlení mi přišlo moc narychlo. Vše rychle popsané, řečené a s ohledem na zbytek výborné knihy strohé. Jako kdyby se autor rozepsal, a pak najednou zjistil že mu došly úhozy a musí krátit text....

21.11.2019 4 z 5