cérka cérka komentáře u knih

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Mé pocity z této knihy jsou stejně rozporuplné a kontrastní jako je svět Šeptuch a Kauflandu (snad i proto mi byl tak vzdálený i blízký zároveň ).

Z počátku bylo velmi těžké zvyknout si na styl vyprávění a spoustu textu v nářečí. Přistihovala jsem se, že váham a kolikrát opravdu nevím zda čtu o živých či mrtvých. Nechápala jsem a přemýšlela co mi uniká.
Příběh dvou věrných kamarádek na prahu dospělosti, vyrůstajících v prostředí hlubokých tradic, víry i pověr, magickém prostředí nezničené původní krajiny mě nakonec nepustil a nutil číst. Nebudu zastírat, že chvílemi jsem text doslova hltala a někdy knihu ihned odložila.

Podvědomě jsem si díky této knize uvědomila o co všechno jsme honbou za bohatstvím a pohodlím přišli.

Nakladatelství Host opět nezklamalo, děkuji.

Děkuji také, adevis, její krásný komentář asi nejvíce vystihuje mě rozpoložení a pocity. Krásné napsáno!

18.04.2022 3 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Na úvod, podobné knihy nečtu ! Kdybych nebyla donucena Klubem milovníků knih, nikdy, opravdu nikdy bych po NÍ dobrovolně nesáhla.

Lituji děti, které nutí tyto knihy číst v rámci doporučených knih a knih do lavice. A ještě o nich musí psát rozbory (pak jsou všichni překvapení, že děti nechtějí číst).

Tento filozofický příběh není vůbec určen pro děti. Má dospělá duše měla obrovský problém poprat se s tou naloží emocí a vzpomínek, které při čtení vyplouvaly na povrch.

Knihu jsem odkládala jak jenom to šlo. A když už jsem se konečně přinutila, tak to prostě nešlo. Zachránila mě audio verze. Při poslechu jsem mohla bulit o sto šest.

Takže pokud jste vy a vaši blízcí naprosto zdraví, máte oba rodiče....směle do toho, doporučuji.

Pokud se potýkate s nemoci, někdo hodně blízký a milovaný už tady není....tak tady to čtení strašně bolí.

04.04.2022 3 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Audiokniha
Už delší dobu přemýšlím, že by se DK měla rozšířit o samostatnou sekci "audioknihy". Zrovna u této knihy mi totiž nepřijde spravedlivé a férové dávat na stejnou úroveň knihu v klasické podobě a upravenou a velmi zkrácenou audioknihu.
Miroslav Táborský, v jehož podání jsem poslouchala příběh o katu Mydláři, načetl knihu velmi poutavě. Přišlo mi, že ale poslouchám neúplné dílo. Pocitově tomu chyběl začátek i konec. Škoda, jinak by mé hodnocení bylo mnohem vyšší.

15.03.2022 3 z 5

Zlatá léta Zlatá léta Maria Nikolai

Tak jak jsem byla nadšená z prvního dílu, tak teď jsem zklamaná.
První díl jsem doslova zhltla a u druhého se dost natrapila.
Bože, jen ty víš jak moc mi byla Serafina protivná! A jelikož se v tomto díle téměř vše točí kolem ní, odkládala jsem knihu až moc často. Ve skrytu duše doufám, že pokračování bude mít jinou hlavní hrdinku.

Dvacátá léta milého století, Josefína Bekerová....muselo to být úžasné období.... Tady jsem se zasnila, stejně jako autorka.
Chtělo by to trochu vyvážit, jinak ze zajímavé zápletky vzniká červená knihovna.

06.03.2022 3 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Ne, tato kniha není pro každého.
Ne, tato kniha nebyla pro mě.

(spoiler)
Smrt dítěte..... pro mě snad jediné téma na které nechci ani pomyslet. A tady se prolíná celým příběhem.

Pátrání po příčině této tragédie je proloženo téměř nesmyslným tlacháním o nevěře a milostnými propletenci.
Pro mě to nebylo romantické, bylo to děsivé a strašně smutné. Pokud by si autorka odpustila tyto pasáže, mohla to být krásná kniha o přátelství, lásce, odpuštění a smíření.

Paradoxní je, že hřbitov a život v jeho blízkosti, bylo to jediné co se mi na knize líbilo.

V některých zemích, ženy, kterým zemře dítě už nikdy neodloží černou barvu.

Ano, od str.167 mi tekly slzy.

21.02.2022 2 z 5

Zaříkávačky Zaříkávačky Emanuela Valentini

U této knihy, i když já čtu detektivky jen okrajově, je něco špatně. Poznám to podle toho, že dlouho přemýšlím jak hodnotit a neublížit.
Strašně dlouho jsem se nemohla začíst, pořád jsem si říkala, dej tomu ještě pár řádek, třeba se to zlomí. No nakonec se to zlomilo, ale spousta věcí mi pořád neseděla.
Psychopatů a nemilosrdných vrahů je zřejmě fůra, ale nechce se mi věřit, že je nakonec takovýmto neodborným a neuvěřitelným způsobem odhalíte a ještě to přežijete ;).
Čekala jsem zcela něco jiného, určitě více magie a fešnou profi vyšetřovatelku. Dočetla jsem, takže trochu pozitiva závěrem, obálka se fakt povedla :)

20.11.2021 3 z 5

Dcery naděje Dcery naděje Marie Lamballe (p)

V rámci žánru naprostá spokojenost. Opravdu povedená rodinná sága. Autorka totiž umí svým postavám vdechnou život a já tak při čtení zapomínám na všechna trápení světa a věřím jí každičké slovíčko. Prostě mě dokáže vtáhnou do děje a dopřeje mi čas na odpočinek. A mně pak nezbývá než chválit a doporučovat ;).

Ps. tady to trošku vypadá na další možné pokračování, přeci jenom vinice Jeana-Jacquese by si to zasloužila :)

31.08.2021 5 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Na můj vkus až příliš naivní příběh plný neuvěřitelných náhod a setkání. Od paní Horákové jsem zvyklá na vyšší levl.

Ps. mám náhrdelník z klokočí (památka na maminku) . Na holém krku se moc nosit nedá, hodně škrábe.

14.07.2021 3 z 5

Sága rodu Hardacrů Sága rodu Hardacrů C.L. Skelton

Opět velmi naivní příběh, jak chudý dělník k penězům přišel. Záměrně nepíšu, že i ke štěstí, toho je každý svým tvůrcem a navíc co je pro jednoho štěstím, může být pro druhého žalem.
Pokud by autor příběh řádně rozpracoval, neskákal v ději a hrdinech, nesnažil se do jedné knihy "narvat" tři velké válečné konflikty a několik generací atd., mohlo jít o úžasnou, několika svazkovou, rodinnou ságu.
Místy jsem se musela k četbě nutit, místy mě naprosto pohltila. Spousta věcí zůstala nevyřčena, nevysvětlena, spousta osudů a postav se dějem jen mihla. Škoda.

U podobných knih si budu muset začít dělat během četby poznámky. Na konci knihy ve mně sice zůstává vnitřní pocit z četby (odrazí se v počtu hvězdiček), ale samotné hodnocení by bylo zcela určitě jednodušší.
Tady, ale určitě vím, že se ke knize vracet nebudu.

Obálka nádherná (trochu se bojím aby nevzniklo pojítko mezi nádhernou obálkou a průměrnou knihou, v poslední době se mi to stává čím dál častěji).

20.05.2021 3 z 5

Maják na útesech Maják na útesech Marie Lamballe (p)

Odkládám, neboť bytostně nesnáším věty typu: "Tolik toužila po jeho těle....Patřil jí - konečně...My dva, moje malá vílo...."
Těžké zklamání, škoda času!

02.03.2021

Osudová léta Osudová léta Marie Lamballe (p)

Já mám prostě ráda silné ženy a Hilda mě v tomto nikdy nezklame :).
Na druhý díl Kavárny u Anděla jsem se velmi těšila a po přečtení se těším i na další pokračování. Čtení knih paní Jacobsové mě fakt baví, ovšem přináší mi i nejednu svízel. Autorka do svých příběhu vždy zakomponuje velké množství osob a osobních příběhů a mně pak chvíli trvá, než se zorientuji.
Příběh je opět rozdělen do kapitol, kdy vždy jedna osoba vypráví svůj příběh, přesto nakonec utvoří velmi čtivý celek.
Nechtěla bych žít v poválečných letech, ale do kavárny U Anděla bych si zašla velmi ráda.

07.01.2021 5 z 5

Tajemství hradních zdí Tajemství hradních zdí Anna Beatrix Bártová (p)

Obrovské zklamání! Po všech stránkách! Já totiž nesnáším, když autor v pokračováních pořád dokola připomíná děj předešlého dílu. Ovšem co tady předvedla autorka, to je absolutní katastrofa! 1:1 zkopírovala téměř celou knihu a vložila do ní, rádoby, příběh ze současnosti. Příběh tak ubohý a nelogický, který popírá snad všechny zásady zdravého rozumu (a to nemám na mysli duchy, magii apod.) a u kterého si celou dobu říkáte, že to snad ani není možné. Pokud jste už četli 1.díl nedoporučuji číst tuto knihu, bohužel :(.

29.10.2020 1 z 5

Vzpomínky přírodního léčitele Vzpomínky přírodního léčitele Jan Mikolášek

Knihu hodnotím v jejím novějším vydání, které vyšlo s názvem Paměti přírodního léčitele (mé slovní hodnocení naleznete u této knihy).
Bylo velmi obohacující mít možnost číst obě knihy takřka současně, doporučuji si přečíst i oba doslovy a v neposlední řadě shlédnutí filmu "Šarlatán". Já k tomu tedy přidala i strýčka Googla a časem možná přidám i knihu Šarlatán.

Zajímavý, vzácný a zřejmě i nenahraditelný pan Jan Mikolášek, tak jak chtěl abychom na něj vzpomínali.

18.09.2020 4 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Asi to bude jedno z mých nejhorších hodnocení, nepíše se mi lehce, ale cítím a mám jej na jazyku už od první kapitoly této knihy.
Spisovatele Vlastimila Vondrušku jsem si velmi oblíbila, jeho knihy, obzvláště epopeje, jsem vždy hodnotila velmi kladně a všem je doporučovala a stále doporučuji. Na literárně-historickou besedu, která proběhla před lety u nás v knihovně, vzpomínám v dobrém ještě dnes a určitě bych uvítala její pokračování. Prostě, šla bych znovu :)
Sérii, Letopisy královské komory, hodnotím výborně (pěti hvězdičkami) pouze do jejího VI. dílu. Po Smrti mučednice má tato série už jen klesající tendenci, která se v současné době pohybuje na úrovni dvou hvězdiček a blíží se odpadu.
Šílená překombinovanost děje, množství postav, podobnost jmen, neuvěřitelnost náhod , složité příbuzenské vztahy a špatná charakteristika postav - to snad už není ani stejný spisovatel.
V celé sérii mi opravdu chybí posloupnost děje. V jedné knize je Rozárka vdanou ženou, v dalším vydání opět svobodnou dívkou a pak vdanou a zase svobodnou. Jednou má dítě, pak ho zase nemá....atd. Kdo se v tom má vyznat!!!
Je mi to líto, ale opravdu bych přála královskému vyšetřovateli Jiřímu Adamu z Dobronína poslední, povedený a dokonalý případ a pak už jen pokojnou smrt.
Něco krásného by skončilo a mnoho krásného by mohlo vzniknout, s novým vyšetřovatelem a jiným panovníkem. Snad k tomu nebudu muset vyměnit i spisovatele.
S hlubokým zármutkem v srdci je to dnes za dvě hvězdičky.

14.04.2020 2 z 5

Polední hodina Polední hodina Dörte Hansen

Již u prvních stránek nového příběhu jsem se přistihla, že knihu srovnávám. Srovnávám ji s tou předchozí. Paradoxně by to této knize mohlo pomoci, jelikož ta předchozí byla opravdu, ale opravdu hodně vláčná :).

Kniha mě hodně potrápila, strašně mě rozčilovala svou „trojjazyčností“. U angličtiny bych, pro nás méně zdatné, uvítala vysvětlivky. U německých osobních jmen bych, pro změnu, uvítala ty více častá. Prostě po celý děj jsem se ztrácela v postavách a pořád něco googlila. No a neustálé střídání minulosti a současnost mi taky moc nepomohlo, spíše vše jen ještě víc zamotalo.

Námět skvělý, miluji „vesnické romány“ a tady se snoubila nejen vesnice s rodinným životem, ale ještě jako bonus s přírodou a její neskutečnou adaptací na člověka. Z kraje to vypadalo přímo na ekologický román, ale ona se vlastně regenerace se zkázou táhla celým příběhem.

Neškodí si občas podobné knihy přečíst, musíte mít na ně ovšem tu správnou náladu a čas. Nebylo to špatné, ale pro mě ani výborné.

27.02.2020 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Jedním slovem: SKVĚLÉ!!! Bravo!!! Doporučuji!!!
Příběh podobný vyprávění Vladimíry Klimecké a její kronice valašské rodiny Druhý život Marýny G., přesto jiný, pro mne stejně poutavý. Hotýlek i Hanu už mám doma a paní Morštajnovou si přidávám do oblíbených autorů.

10.05.2017 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Dlouho jsem přemýšlela zda tuto knihu chci číst a poté na ni v knihovně dlouho čekala (je to s podivem, jsou na ni neustále rezervace a to vyšla v roce 2015 a na databázi má hodnocení jen kolem 75%).
No a teď hodně přemýšlím jak hodnotit :-). Vizuálně je kniha nádherná, dokonalá a vzbuzuje ve mě potřebu začít malovat :-). Lela by měla určitě ilustrovat další knihy a ode mě má 5 hvězdiček.
Obsahově mě kniha příjemně překvapila. Je totiž pozitivní, plná lásky, radosti ze života a milých denních maličkostí. Takže za mě pro Aňu také 5 hvězdiček. Jen tak dál, jak ve filmu, tak v literatuře.
Přeji všem krásný den, sluníčko v duši a úsměv na tváři :-)

24.01.2017 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Knihy Jana Štiftra nejde nemilovat. Jsou to mé platonické lásky, krásné na pohled (obzvláště Paví hody) a tak laskavé pro mou duši.
Paví hody jsem dlouho odkládala. Trpký osud mých zakoupených knih. Přednost mají neustále půjčené a obzvláště rezervované knihy z knihovny. Škodím sama sobě.
Strašně moc bych si přála mít aspoň špetičku autorova nadání a použít ji na tomto místě. Napsat stylisticky vybroušený, dokonalý a laskavý komentář, hoden této knihy a autora.
Děkuji za tu krásu! Za mě je kniha literárním skvostem, pokladem české literatury a pan Štifter nejlepším současným autorem na české scéně v mužské kategorií.
Moc se těším na letošní novinku, zase si ji koupím a věřím, že bude opět zářit v mé duši i v mé knihovně.
DOPORUČUJI!

Musím ještě zmínit nádherné ilustrace Sabiny Chalupové. Díky nim je kniha nádherná i pro oči.

25.04.2024 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Svým hodnocením se vyjadřují pouze k zvolenému stylu vyprávění, žánru knihy a literárnímu zpracování.

Po dvou předešlých knihách, které jsem četla a hodnotila jako literaturu faktu, se autorka pokusila o román, byť jak sama přiznává s prvky skutečného příběhu. Je jen na čtenáři, jak příběh uchopí a co si z něj odnese.
Skutečný život lidí v KLDR si opravdu nikdo z nás nedokáže představit. Autorce se skvěle podařilo vystihnout jak dokonale rodinný klan Kimů ovládá už od narození své občany. Tato stránka příběhu je naprosto skvěle zpracovaná, dokonalá a děsivá.
Číst tuto knihu bylo velmi těžké a smutné, moc jsem si ho neužila a vlastně jsem byla ráda, že už je to za mnou.
Podle mě tento typ literatúry autorce moc nesedí nebo jej ještě neumí uchopit a tak nedokázala podat tak famózní výkon jako u předešlých knih. Místy, přes veškerou zrůdnost, to byla nuda.

Nikdo z nás nemohl ovlivnit kam a komu se narodí. Mám opravdu velké štěstí! Zároveň mě to vede k zamyšlení. Jaké štěstí budou mít naši potomci, do čeho se narodí oni?!

24.02.2024 3 z 5

Dvojitá ozvěna Dvojitá ozvěna Hynek Čapka

Kniha mi více než román připomíná deníkové záznamy. Bohužel mi milostný příběh kazilo spoustu "nepodstatných" věci, kterým je zde věnováno až moc času a prostoru, a díky nimž jsem se místy nudila. Ovšem devadesátá léta, naopak opět díky nim, z této knihy úplně sálají. Svět filmu a videopůjčoven mě prostě nebaví :(
Jednotlivé postavy jsou díky dobrému propracování dobře zapamatovatelné, ale chybí jim jiskra. Chybělo mi prostě něco co by mě k ději více připoutalo a nutilo mě pořád číst.

17.10.2023 3 z 5