cérka cérka komentáře u knih

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Z kraje knihy jsem se nemohla vůbec začíst. Nemám moc ráda časté střídání časových linek a vypravěčů. Navíc jsem po celou knihu přemýšlela zda autorka pochází ze západního či východního bloku. Přeci jenom u nás probíhaly restituce trochu jinak a řešení majetkového vyrovnání a nálad ve vesnici mě trochu mátlo.
Nakonec si mě děj a hrdinové knihy naprosto podmanili a i i já se už moc těším na další díl. Taková příjemná oddechovka, která má své kladné a záporné hrdiny, kde láska, čest a smysl pro povinnost stojí vždy na prvním místě (trochu mi to připomíná romance Rosamundy Pilcher).
Překlad mnohem lepší než u Panského domu až na ty slipy versus dámské kalhotky :).

16.10.2019 4 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Jen velmi pomalu a těžce jsem se prokousávala tímto, typicky americkým, příběhem. Sebekriticky přiznávám, že se prostě nedokážu naladit na podobnou, americkou vlnu a být neustále "happy". Všechny postavy jsou tak úžasně milí, krásní, nadaní lidé. Srdcař na každé stránce. Brrr. Mentalita a spůsob vyjádření emocími u této literatury je mi prostě protivný. Možná, že kdyby byl příběh vyprávěn evropanem, rozplívala bych se nad jeho nádherou a dojetím i uronila slzu. Takhle jsem jen nevěřícně kroutila hlavou a sem tam přeskočila odstavec.
Knihu jsem si vybrala díky názvu a nádherné obálce. Opravdu mě zaujali zpívající cvrčci a nádherně tyrkysová obálka s ptáčky. Škoda,hold chybami se člověk učí.
Ač jsem asi už moc kritická, neodpustím si ještě jednu poznámku. Kniha se hemží citáty, Shakespearskými hrdiny, modlitbami, aby se nakonec hrdinka rozplívala nad Robinsonem Cruso? Ach jo.

01.09.2019 2 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Miluji takovéto knihy! Miluji, když autor dokáže vyprávět příběh zdánlivě prostě a jednoduše a přitom Vás chytí za srdce a nepustí! Pro mě literární poklad!

"Ale Čestný hřbitov...
Vím, co chceš říct. Je moc velký, moc čestný, vlastně by všichni měli ležet společně, vojáci, Židé, sedláci i ti pohřbení na Horském hřbitově.
Měli by ležet pohromadě a připomínat nám, že jsme si rovní, ve smrti jako v životě..."

11.08.2019 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Já taky tušila, ale tak strašně moc jsem nechtěla...Poplakala jsem si, zároveň musím říct NÁDHERNÁ KNIHA. Děkuju.

05.05.2015 5 z 5

Zimní slib Zimní slib Rosie Goodwin

Zatoužila jsem po historickém příběhu u kterého bych nemusela moc přemýšlet a pamatovat si "milión" postav. Prostě knihu na vyčištění hlavy a chvíle odpočinku. Možná jsem měla raději zvolit svou oblíbenou Gabru a Málinku:)

Tak, přemýšlet u této knihy opravdu nemusíte. Příběh je neskutečně jednoduchý, naivní a předvídatelný. Prostě Popelka v trochu jiné verzi, která má ovšem pokračování. Tak s chutí a úsměvem do druhého dílu, snad z něj nebudu mít cukrovku.

28.04.2024 3 z 5

Dny rozhodnutí Dny rozhodnutí Michaela Grünig

Třetí a asi nejlepší díl této velmi zdařilé série. Záměrně neuvádím závěrečný, jelikož celý příběh i jeho samotný závěr přímo nabádají k dalšímu pokračování. Možná se s hrdiny této knihy setkáme při čtení jiné rodinné ságy. Uvidíme, já se určitě podívám a začtu do dalších autorčiných knih.
Nicméně, při četbě této knihy jsem byla naprosto spontánně a zároveň nemilosrdně vtažena do děje a historických souvislostí, u kterých všichni víme jak skončily. Jsem autorce neskutečně vděčná, že všechna zvěrstva nacistického Německa pouze naznačila, jejich bližší popisy by byly zcela určitě nad mé síly.
Nikdo z nás nemůže vědět jak by se zachoval a hrdinské řeči z obýváku, téměř 80 let po druhé světové válce nemají odpovídající váhu.
Skvělá rodinná sága!

01.03.2024 5 z 5

Vražda nepočestné panny Vražda nepočestné panny Martina Novotná

Druhé pokračování historické série, s Vilémem a Jakubem, bylo pro mě tentokrát malým zklamáním. Spíše mě nudilo než bavilo!
Z počátku jsem vůbec nechápala o co se jedná a kam autorka svým vyprávěním směřuje. Spousta situací a rozhovorů byla zbytečně naivních a nic neříkajících. Nechápala jsem proč jsou hlavní hrdinové najednou tak jednodušší či snad hloupoučcí. Že by to bylo přílišným mládím? Kde se vzala tak bezmezná důvěra hradní paní k obyčejnému sluhovi ? No a mladý pán Vilém byl v tomto díle přímo nesnesitelný.
Cítím snahu přiblížit se počátkům tvorby pana Vondrušky. Nicméně chtělo by to více originality, logiky a třeba i historických reálií.

06.07.2022 3 z 5

Skandál na spadnutí Skandál na spadnutí Julia Quinn

Problémem této knihy je, že autorka popsala příliš krátký životní úsek hlavních hrdinů zbytečně velkým množstvím slov. Místy to bylo už nad mé síly a já musela několik odstavců přeskočit a i tak jsem o nic nepřišla.
Jinak samotná zápletka i plánovaný děj měli velký potenciál a hlavní hrdinové měli mé sympatie.
Jelikož čtu tuto sérii na přeskáčku a začala jsem posledním dílem, mám velkou naději ve stoupající tendenci dalších dílů ;).

30.05.2022 3 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Rezervačním knihovním systémem jsem byla donucena přeskočit třetí díl a tak mi přišlo zcela pochopitelné, že Francesku vlastně vůbec neznám.
Stačilo pár zdejších komentářů a hle chyba je někde jinde.
Nicméně příběh má všechny atributy, které od tohoto žánru můžeme očekávat a já se jen skvělé bavím.
Hvězdičku ubýrám za neskutečnou nerozhodnost hlavních hrdinů. Místy mohl být děj svižnější, popravdě jsem se už v půlce knihy hrozila o čem že bude ta druhá půlka.
Těším se na další osudy zbylích sourozenců, ty sladké konce mi začínají vyhovovat :).

13.04.2022 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Audiokniha

"Pověst pokračuje, příběh nikdy nekončí"

Po těchto slovech se asi nesluší prohlásit: Jsem na konci série, hurá ;)

Ve skutečnosti cítím, že je čas se posunout. Tato kniha byla sice příjemným rozšířením příběhu, ale už mě tolik nepřitahovala, na rozdíl od prvních příběhů o Zaklínači.

Hold v této části příběhu mě už nic nedokázalo překvapit, už jsem se nedokázala bát. Co mě však opravdu rozesmálo, byla kletba ala Šípková Růženka :)

11.02.2022 3 z 5

Tajné zápisky z let 1836-1837 Tajné zápisky z let 1836-1837 Alexandr Sergejevič Puškin

Jako i mnoho jiných Husákových dětí, i já jsem se setkávala s ruskou literaturou od útlého dětství. Co začalo pohádkami se pomalu přehouplo do povinné četby a nakonec vzniklo jemné okouzlení a touha poznat z Ruska něco víc, než jen VŘSR a to co po ní následovalo.
Puškin, dle mého názoru, byl múzou nejen políben. Patří k mým oblíbencům a s chutí se znovu začtu do jeho knih (jen mi chybí čas). A hle, přímo se nabídlo jedno z témat letošní Čtenářské výzvy. Kniha vydaná před sto a více lety. Váhala jsem, kterou knihu zvolit a pak mi vytanula vzpomínka.
Před lety si má kolegyně půjčovala "červenou, chlupatou" knihu (tak jí i mně utkvěla v paměti) a tvářila se tajemně a myslím, že se i trochu červenala ;). A já si řekla, tak jo, nastal čas :).
Červenám se taky! Čeho je moc, je příliš! Tak si říkám, že těch pohlavních chorob bylo asi více a zanechaly stopy. Jak už tady bylo řečeno, Mácha je vedle Puškyna "žabařem".
Mám splněno! Čtenářská výzva 2021, 20/20. Byla to jízda, děkuji ;)

17.10.2021 3 z 5

Poznamenaný: deset měsíců s Janem A. Baťou Poznamenaný: deset měsíců s Janem A. Baťou Vladimír Krejčí

První polovinu knihy jsem poctivě přečetla (i se všemi předmluvami a komentáři), s tou druhou jsem pro změnu poctivě bojovala. Kniha je vlastně jakýmsi deníkovým záznamem všech událostí, které pan Krejčí prožil s panem Janem Antonínem Baťou jako jeho tajemník. No a právě v té polovině mě to přestalo bavit.
O rodině Baťů jsem zhlédla nespočet dokumentu, prošla několik výstav, zažila povídání prarodičů a rodičů a troufám si říct, že už i něco přečetla. Mám obdiv k pracovitým a cílevědomým lidem, ale i tito lidé dělají chyby. Bývají až přehnaně tvrdí a dokáží člověka pěkně vyždímat.
Kniha mě opět obohatila a i díky ní jsem si objasnila nějaké souvislosti a rozšířila obzory.
Nejsem vědecký ani muzejní pracovník, tudíž mi tato forma až tak nesedla.

06.01.2020 3 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Fiktivní příběh postavený na skutečných osudech a událostech válečného Německa. Další kniha, která mě velmi zaujala svým zpracováním, formou a tématem. Bohužel samotný konec byl už i na mě trochu překombinovaný a tak ubírám jednu hvězdičku.

29.05.2019 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Kniha mě zaujala anotací, a už její název mi napovídal, že by to mohl být můj šálek kávy. Rodinné ságy a hlavně možnost sledovat osudy žen po dobu několika generací je přesně to co mám ráda a čeho je v naší literatuře žalostně málo.
Příběh hned z kraje naznačoval, že by to mohlo být to pravé, ořechové. Bohužel při čtení jsem padala do stále hlubší deprese, smutku a zoufalství, stejně jako hlavní hrdinky. Uf, už dlouho jsem se u knihy tolik nenaplakala!
V každém podobném příběhu očekávám aspoň malinkatý kousek pozitivní energie, sluníčka a radosti. Naši předkové se totiž dokázali radovat z maličkostí, z každého krásného východu slunce, odvedené práce a zdravé rodiny! Setkávali se se smrtí, dřinou a chudobou od malička a uměli se sní úplně jinak vyrovnat. Také rodina měla úplně jiný status než je tomu v dnešní době!
Jak už tady bylo napsáno v předešlém komentáři, tyhle bezkrevné loutky nejsou pro mne.

15.04.2019 2 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Kniha se ke mně dostala až po Aristokratkách, a na rozdíl od nich, jsem velmi příjemně překvapena! Já čekala zcela něco jiného! Přečetla jsem ji téměř na jeden zátah a při její četbě jsem se opravdu bála, rozčilovala a radovala spolu s příběhem a jeho vypravěčem. Ano, uznávám, s postavami a vykreslením jejich charakterů si autor moc práce nedal, ale i tak mě tentokrát dokázal dokonale vtáhnout do příběhu a ničím mě neurazit. Tady bych pokračování uvítala, takový Deník kastelána po 20 letech bych si velmi ráda přečetla!

04.04.2019 4 z 5

Panský dům a jeho dědictví Panský dům a jeho dědictví Anne Jacobs

A mě to bavilo! A dokonce moc! Třetí díl se opravdu povedl a celkem mě mrzí, že příběh končí. Osudy rodiny a přátel Melzerů a jejich služebnictva mě připoutali a nutili číst každou volnou chvíli. Manželská krize, soužití více generací, ženská emancipace, krimi zápletka.... a paní von Dobern :-). Více už asi ani nešlo do jedné knihy dostat.
I třetí díl byl "okořeněn" překlepy a někdy podivným překladem, ale už jsem si asi zvykla a k této sérii to prostě patří. Těším se na další knihy, věřím, že budou stejně odpočinkové a pohodové.

09.01.2019 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Paní Koukalová moc Vám děkuji za všechno co jste pro biatlon a Českou republiku udělala a obětovala. Vždycky si Vás pro to budu vážit a obdivovat Vás. Nejen, že jste vynikající sportovkyně, ale ještě k tomu jste moc pěkná a chytrá ženská. Při závodech mi moc chybíte :-(

K samotné knize musím říct WOW!
Nevím, jestli nebude autorka časem litovat, že se až tak moc citově a osobně otevřela. Český člověk je totiž ve své podstatě velmi nepřející tvor a dokáže využít (či zneužít) každou slabinu toho druhého.
Kniha se mi četla velmi dobře a myslím, že by si ji měl přečíst každý fanoušek a rodič závodně sportujícího dítěte. Jak by řekl klasik. Ať ví do čeho jde, či do čeho posílá své dítě.
K problémům, které se staly tak vděčným tématem všech médií, se paní Koukalová vyjadřuje velmi otevřeně, ale zdaleka ne tak široce, jak jsem z médií pochopila.
Teď už asi vím proč se nekonala olympiáda, ale stále doufám v návrat.

30.12.2018 5 z 5

Plně souhlasím s komentářem od "magnolia", jen za mě o jednu hvězdičku méně. Zasmála jsem se, ale spíš jsem nevěřícně kroutila hlavou kam až jde příběh "nadstavit". Nevím jak jinak slušně napsat, že je to konina, ale na sto procent jsem si jistá, že pan Boček napíše další pokračování. A tak se asi brzy dozvíme jak probíhala svatba, svatební cesta.... aristokratky Marie.

25.12.2018 3 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

Tak dlouho mi ležela na nočním stolku a já ji pak "zhltla" za jediný den. Ty jo, Květa mě fakt bavila. Představa 72 leté důchodkyně unášející 42 letého pošťáka... :-) :-) :-).
Na druhou stranu všechny příběhy byli vlastně smutné. Květa -osamělá ženská s dědictví chtivou dcerou, nemocná Akiko a její bezradný, bezmocný muž, vykořeněná Anh Thi. Všechny příběhy se v jednu chvíli protnou a pak zase rozběhnou svým směrem. Prošli i mnou a vím, že tam i zůstanou. Knihu budu doporučovat, stejně jako kniha Němci totiž ve mě zanechala stopu, radost a naději, že máme tak skvělé autorky a že je pořád o čem psát :-)

22.10.2018 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Na přič všemi žánry, sto let po konci první světové války a sedmdesát tři let od konce té druhé mám pocit, že v poslední době nečtu nic jiného než o válce. Navíc další kniha kde se proplétají dvě dějové a časové linky. Dva zamilované páry s podobným osudem, jen v jiném čase, s jiným koncem, ale snad i tady se dá říci s happy endem (už mi to bohužel nepřijde originální).
Téma výběru partnera a manželského života v padesátých letech mě každopádně zaujalo a až na dvě, tři přeskočení pár odstavců jsem si knihu i užila.

09.04.2018 4 z 5