Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Těžký časy Těžký časy Charles Bukowski

„...já jsem chudej jak scvrklej ocas kostelní myši.“
Jedna věc je naprosto jasná – buď Bukowského milujete nebo ho nenávidíte.
Teď si budu trochu protiřečit. Nemiluju ho, ale mám rád jeho jednoduchou sprostotu, upřímnost a živočišnost bytí. Uvědomte si prosím jednu základní pravdu. Život je jedna velká přetvářka. Všichni se snažíme ukázat svůj vnější kabát v co nejlepší kvalitě a lesku... Podšívka je pak vždy o něčem úplně jiném.
Naprosto prazákladní podstatou člověka i zvířat je sex. A je to vlastně přirozeně jednoduché, neboť je to první předpoklad pro přežití druhu. Bukowský to jak podvědomě, tak i vědomě ví a nemlží. Samozřejmě se zde přifařuje také alkohol a z části i cynismus, ale to je pouze medicína k těm největším ranám, těžkostem a nespravedlnostem života.
Takže nad tím moc nepřemýšlejte a jenom si ty povídky užívejte. Užívat si, to je to nejrozumnější a zároveň nejracionájnější řešení naší zranitelnosti a smrtelnosti.
Netvrdím, že je to jeho nejlepší vydaná kniha. Rozhodně však stojí za přečtení.

25.10.2018 4 z 5

Ostrov poslušnosti Ostrov poslušnosti Marina Anderson

Při čtení vás tahle knížka
rozvibruje blízko bříška.
Navnadí hned velkou silou
hupsnout na to s milým, milou.

17.10.2018 4 z 5

Po Praze chodím Po Praze chodím František Nepil

Pokud jste někdy poslouchali vyprávění Františka Nepila, tak vás jeho charakteristický hlas doprovází i při čtení jím napsaných knih. A to čtení je terapie a pohlazení na duši, které je v tomto případě bohužel velice krátké. Takřka kapesní formát vás provede po pražských vinárnách a kavárnách s bonusem v podobě historických souvislostí. Poprvé kniha vyšla před více jak třiceti roky, a to díky řediteli Restaurací a jídelen, kterým byl pan Majer. Ten ji využíval jako dar návštěvníkům v některých pražských vinárnách a kavárnách (samozřejmě měl šťastnou volbu s výběrem spisovatele).
V knize se například dozvíte, jak hnůj zachránil dvě osoby před rozplácnutím, jaká barva a jaké číslo dominuje v pojmenování těchto pražských podniků, kde popíjel kat Mydlář, nebo že se na impregnaci stropních trámů používala volská krev. Teoreticky by se mohlo zdát, že dnes je takovéhoto přípravku nedostatek, ale tím bych si nebyl tak úplně jistý.

19.09.2018 5 z 5

Presidentův vězeň Presidentův vězeň Vladimír Škutina

Vzhledem k tomu, že pan Škutina měl rád humor, (a to i v těžkých životních situacích) začnu emailem, který by on určitě ocenil. Přišla mi nabídka na koulodorant pro pánské podpalubí za pouhých 189 Kč. Nekupte to.
Knížečka je to i přes absurdno v ní čtivá a takřka optimistická. Velice jsem se bavil například u agitační dvojice, která kontrolovala hesla v kostele a vůbec se jim nezamlouvala (např. "Chvalme Hospodina!"). Přikázali je upravit a při kontrole tam bylo: "Bojte se Boha - soudruzi!".

05.09.2018 5 z 5

Kruhy pod očima Kruhy pod očima T. R. Field

Tuto útlou knížku vydal v Praze Roba Wiesner a tisknuta byla u firmy Graf a Stricker. V krátké předmluvě uvádí MUDr. Karel Beran dílo T. R. Fielda jako nadvillonovské a nenapodobitelné. No, možná nenapodobitelné, ale jistou uměleckou návaznost bych viděl. Asi se někdo bude zlobit, ale vidím ji tak trochu v říkankách Wabiho Daňka, Karla Kryla, Jarka Nohavici či Karla Plíhala (viz Jako Cool v plotě). Příkladem může být od T.R.F. například tato: Druhdy vyklube se Jidáš z kamaráda, s kterým jídáš. Z asi čtyřiceti básniček se mi nejvíce líbily: Prostředek proti tasemnici, Cidič oken, Osud a Epitaf.

28.08.2018 4 z 5

Žena a loutka Žena a loutka Pierre Louÿs

Lepím teprve druhý komentář k tomuto dílku, takže vykecám trochu víc. Má to patnáct kapitol, přičemž v té poslední je i mravní ponaučení z příběhu.
SPOILER!
Než se špaček dostane do budky, uběhnou dvě třetiny knihy. Představte si, že před vás někdo položí čerstvou šrůtku uzeného, rozkrojí ji a vy můžete tak akorát přivonět a zírat. Prostě na zabití. A něco podobného se děje i zde. Jistá Concha Perezová nechá dona Matea přivonět, ale pak mu pouze slibuje, že další až později. Párkrát to možná někdo vydrží, ale co je moc, to je příliš. Hormon je sviňa věc. Navíc si z něj udělá bankomat a vybírá a vybírá. Nakonec zabere něco, s čím by mnozí nesouhlasili, ale některé dámy to zřejmě tak potřebují.
Nic moc, ale je to pár stránek.

01.03.2020 3 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Nebylo to až tak špatné, ale přístup k této knize je z mého pohledu možný dvojí: buď budu empatický a chápavý (pak se mi to bude líbit). Druhou možností je být cynický, a pak se tomu budu nejspíš smát. Vyberte si sami.

30.11.2019 3 z 5

Zítra bude po všem Zítra bude po všem Lee Child

Parádně jsem se bavil. Hodně přímé řeči, což nahrává ději i spádu. Zapamatujete si 12 pravidel, jak poznat sebevražedného atentátníka či atentátnici, a ti hloubavější si třeba najdou, jak vypadá nůž Benchmade 3300, který použil Jack (u nás stojí zhruba 16 000 Kč). Podařilo se mu i jedno hormonální uvolnění, takže vše OK (až na tu drobnou ranku). Zlých jeho zásluhou notně ubylo. Směle do dalších průserů!

24.08.2019 5 z 5

Házím ti laso, kamaráde Házím ti laso, kamaráde Josef Pecinovský

Po delší době jsem si ke čtení vybral českou sci-fi a musím říct, že to bylo velice dobré rozhodnutí. S povídkami pana Pecinovského jsem velice spokojený.
Spoiler! Nejvíc se mi líbila „Házím Ti laso, kamaráde“, která mimo jiné parádně rozebírá lidské povahy. Na druhé místo bych dal povídku „Kupte si svět“, což zrovna nekoresponduje se všeobecným názorem, ale tak to prostě je. Kdo se nad ní zamyslí, jistě si připomene dnešní šmejdy a manipulativnost reklam. Na třetí místo jsem ve svém soukromém žebříčku umístil povídku „Lidé se mě bojí“. Ten lákavý záblesk naděje, a pak realita podpantofláka a smolaře mě fakt bavil. Knihu doporučuji!

31.05.2019 5 z 5

Dcera Sherlocka Holmese Dcera Sherlocka Holmese Leonard S. Goldberg

Za sebe musím konstatovat, že jsem si tento příběh mimořádně užil. Pokud jste již některé původní příběhy SH četli, tak jste věděli do čeho asi jdete. Věřím, že navázat není úplně jednoduché a často dojde k nepochopení (viz např. kniha Miroslava Macka – Saturnin se vrací).
Je to samozřejmě zcela něco jiného jako třeba knihy Chrise Cartera. Není to tak brutální, padouch je dlouhou dobu známý a přesto to má své kouzlo. Takže tak.

08.05.2019 5 z 5

Přiznávám, že přečíst tuto knihu byl pro mne docela boj. Když si poprvé přečtete, jak parta otrhaných multietnických chlápků jede, jede, a když přijede do nějaké osady, vychlemtá místní lokál, všechno rozbije a nakonec v osadě všechny pozabijí a odřeže jim skalpy (platilo se za jeden až 100 dolarů), tak fajn, asi to tak bylo. Pokud je to ale 150x dokola to samé, tak už si říkáte, že buďto je to úplná blbost a nebo vám něco uniká.
Používání archaizujícího biblicko-barokního jazyka a dlouhých souvětí nebyly problém. Problém to ale byl pro překladatele Martina Svobodu (jemuž děkuji třeba za překlady Bukowského), který to nazval překladatelskou řezničinou.
SPOILER! Ukázka: Kdož by po jeho minulosti pátral v nedozírných labyrintech lůn a listin, zůstal by stát vposledku zmaten a popletený na pobřeží prázdnoty, jež nezná mezí ani počátku, a pražádná věda, pomocí níž může přijít na kloub třebas částečkám prahmoty přivátým z tisíciletých dálav, neodhalí ani náznak prvotního, počátečního pravajíčka, jež by mohlo poodkrýt soudcův zrod a původ.
A teď se dostávám k tomu nejdůležitějšímu. Až se prokoušete přes epilog, tak se vám dostane osvícení v podobě: McCarthyho porce syrového masa na talíři historie, což je jakýsi dlouhý dovětek, který napsal amerikanista a VŠ pedagog Marcel Arbeit. Po tomto vyčerpávajícím vysvětlení a ozřejmení nejasností si možná někteří z vás řeknou, že by to chtělo si tu knihu přečíst znovu. Každopádně to tu knihu zvedá o jednu hvězdičku (alespoň u mne).

31.03.2019 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Pořád hodně dobré, ale patřím k těm, kteří si myslí, že ty dvě předchozí knihy byly o chlup lepší.
SPOILER
Tým Holgera Muncha je znovu vzkříšen a poslán do akce. Všichni mají problémy: buď hulí jednu za druhou, sají jak houba nebo potřebují prášky. Fakt bohužel je, že v dnešní době celkem normálka. Řekl bych, že děj je trochu překombinovaný a závěr poněkud fantasmagorní.

27.03.2019 4 z 5

Slyšte! Slyšte! Ed McBain

Dle mého jedna z těch lepších od Ed McBaina.
SPOILER!
Je zavražděna zaftig ženská, a pak na 87. revír začnou docházet divný dopisy se vzkazy v přesmyčkách. Ukáže se, že se do akce znovu vrátil Hluchý.
Nejsou zde litry krve (což je moc dobře), humor ale nechybí. Obzvláště Genero a jeho selský rozum jsou ve skvělé formě. Jím vznesené dotazy a myšlenkové pochody vás jistě mnohokrát dostanou.
Při čtení se dozvíte i něco z gastronomie a jiných životních radostí. Například co vám vlastně uvaří, když si objednáte penne al a puttanesca a poněkud jiné menu pak nabízí Marocký mls, Anál z Acapulca nebo Singapurský skluz.
Jo, a taky si oživíte dílo Shakespeara a některé modely stradivárek. Je to prostě fakt dost dobrý.

03.02.2019 5 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Jak uvádí dcera MM Kateřina (maminka operní pěvkyně Věra Štiborová) v pozůstalosti objevila deník svého otce a po přečtení se ho rozhodla vydat. Je to tím pádem hodně intimní, upřímné a občas drsné. Uvádí zde i některé podrobnosti na své kolegy a známé, což se docela divím, že to prošlo.
V následující větě bude jeden vulgarismus, takže pokud to někomu vadí, tak to nečtěte. Jak poznáte, nešlo to prostě vynechat. Vyslovil ho při návštěvě MM v léčebně Rudolf Hrušínský nejstarší: „Divadlo je velkej bordel, ale s vošklivejma kurvama!“ Samozřejmě nemusí jít o ošklivost fyzickou, což zde patrně bylo také tak myšleno. Zároveň si dovolím tvrdit, že toto moudro se dá použít v daleko obecnější a širší rovině.

08.11.2018 4 z 5

Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé Tom Robbins

Samé přítlačné křídlo!
Při čtení této knihy jsem zažíval extatické oproštění duše. Možná to ale nezpůsobila kniha, ale víno z bio rybízu, který při kvašení (na rozdíl od Popelčina kočáru) pohání kvasinky a cukr (parafráze hlášky). Díky tomuto nektaru a hlavně spisovatelově umu mne uchvátila jak dáma Maestro, tak i Swittersovy myšlenky a hormonální výlevy jako: „Toužím pozdravit tvoji deltu, jako kohout zdraví úsvit nového dne“. Při další podnětné větě jsem si samozřejmě vzpomněl na našeho pana prezidenta Zemana a jeho milovanou Vysočinu: „Potřebuji si zabublat s nějakým potůčkem, nadechnout se třpytu hvězd, spřátelit se se stromy“. Jak moje staré slábnoucí oči, tak i trencle nezůstaly suché.
Pokud vás přepadají deprese z politiků, dětí, vaší váhy nebo věku, vysvětlení je následující: „Každá deprese má kořeny v sebelítosti, každá sebelítost má kořeny v tom, že se člověk bere příliš vážně“. Takže kašlete na to, co si kdo o vás myslí, hoďte se do pohody a vzhůru do nových průserů!

13.10.2018 4 z 5

Nejlepší americké detektivní povídky (1) Nejlepší americké detektivní povídky (1) Ed McBain

Dle mého je většina z těch devatenácti kousků lepších, než dosavadních 73%. Z čeho mám taky radost je, že mimo několika známějších autorů, jako jsou například Joyce Carol Oates, Phillip M. Margolin nebo John Updike, je zde dost těch, kteří se ještě v naší malé kotlině tak úplně nezabydleli. Na dvě povídky jsem reagoval komentářem, ale zasloužily by si to určitě i některé další. Například ta o ztracené panence byla sice smutná, ale velice dobrá. Naopak Fallisova povídka Třeba se kůň naučí zpívat je dost humorná.

31.08.2018 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Doposud jsem se HM vyhýbal. Bylo to dáno hlavně tím, že jeden čas byl prostě všude, až jsem měl málem obavu otevřít konzervu. A taky mám občas podivnou nechuť plout s davem.
Nadešla konečně doba usmíření a bylo to čtení poněkud neobvyklé. Samozřejmě nemám žádné srovnání s jeho ostatními knihami, ale tato celkem ušla. Dějově to ale bylo dost ploché a pointu jsem zjevně nepochopil.

05.02.2020 3 z 5

Případ výjimečné klibny Případ výjimečné klibny Jaroslav Velinský

Kniha vyzněla mírně rozpačitě. Jednovaječná dvojčata jsou poněkud profláknuté téma a těch hlášek tam také bylo celkem málo. Jedno poměrně dlouhé hluché místo sráží celkové hodnocení. Ale jinak vcelku velice solidně odvedená práce od JV. Snad ještě jedna citace: Vypadala jako vyjevenej brouk od Sekory.

15.12.2019 3 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Na další knihu MU jsem se hodně těšil. Obálka z tlemícím se košem byla lákavá, jenže. Uvěřitelnost příběhu, jakkoliv psaného v nadsázce, je rychle pohřbena dominantním pisálkem s geniální kolegyní a naprosto tupou a málo činnou policií. Četl jsem od něj prakticky všechno, takže se úlety daly očekávat. Navíc, nevím jestli to byla ironie, humor nebo zkouší znalosti čtenáře, ale u některých pasáží jsem si říkal: Si děláš p...l, ne? Příklad: ...po fotbalovém hřišti pobíhali hráči Realu Madrid v černých a Tottenham Hotspurs v bílých dresech.
Nebylo to ale tak špatné (z hlediska místního rybníka) a provokatér Urban už se jistě raduje nad každým dloubnutím ohledně jeho nové knihy. Přečtu si (snad) i tu následující.

16.06.2019 3 z 5

Pouhý stín Pouhý stín Karine Giébel

Dobrá hraboška, dobrá. Jak je vidět i z komentářů poněkud kontraverzní, ale to je jen dobře.
Spoiler!
Samozřejmě jsem si říkal, proč si nedá do domu sledovací kameru nebo alespoň štěnici???
Původně jsem hodlal dát pouze tři hvězdy, ale konec to o jednu zlepšil.

10.06.2019 4 z 5