Crimble Crimble komentáře u knih

Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele Jiří Gruša

Moc mne to nevtáhlo, ale cením originální formu románu. K absurdní době to sedí. Poslouchal jsem na Vltavě v podání vynikajícího Jana Vlasáka.

25.03.2019 3 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zajímavé v kontrastu k nedávno čtenému Souostroví Gulag. Paradoxně tato dávnější historická zkušenost naznačuje, že komunisti dokázali být krutější a nespravedlivější než carský režim. Ruská povaha, ta dá člověku zabrat. Někdy nepochopíš. Dostojevskij je mistrem literatury a mohu ho číst donekonečna. Mimochodem jsem se dobře bavil doplňováním zkrácených "utajených" jmen některých postav (B-ski, A-ov, M-cki atd.). Nejvíc se mi povedli Bukowski a Tudeski. To jen takový laciný humor na odlehčení.

20.03.2019 4 z 5

Americká idyla Americká idyla Philip Roth

Jsem Rothův velký fanoušek, tak není divu, že jsem nadšen. Tenhle román má speciální dynamiku, kdy vás chvílemi Roth ukolébavá půlstránkovými větami a vyčerpávajícími popisy zdánlivě nedůležitých věcí, aby se o pár stránek dál strhl masivní dějový posun. Téma báječného života krásných úspěšných lidí, jež je brutálně rozmetán na padrť strašným činem jejich milované dívenky. Takže tu samozřejmě máme zpochybnění toho klasického amerického snu o životě v blahobytu a spokojenosti. Na druhou stranu se autor na konci ptá - co je na tom snu proboha tak trestuhodného? - Co vlastně?

24.02.2019 5 z 5

Doskočiště Protektorát Doskočiště Protektorát Jitka Neradová

Potřebujeme více takovýchto knih? Jsou v knize zajímavé informace? Podporuje kniha národní hrdost, vlastenectví? Zcela jistě, tisíckrát ANO!
Druhá věc je literární kvalita tohoto díla, a tam už si zdaleka nejsem jist. Je to celé takové školní vyprávění, profily parašutistů mi přijdou příliš stručné, charakteristiky opakující se (mladý zdatný muž, děvčata se kolem něj točila, sportovně nadaný). Čtenář nedostane šanci vytvořit si k hrdinům hlubší vztah. Příliš mnoho frází.
Ale na závěr: zcela jistě hodnotná a maximálně potřebná publikace.

13.02.2019 3 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Vlastně nevím, proč tuto knihu doporučit. Nic pozitivního se v ní neděje. Ale je skvělá. Autorce se podařilo na motivy skutečného příběhu napsat uhrančivou knihu, od které se nemůžete odtrhnout, ačkoliv s přibývajícími stránkami je stále jenom více tragická a bezvýchodná. (audiokniha na Vltavě, čte Kajetán Písařovic)

13.02.2019 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Hájíček se dobře čte, mám docela rád i jeho namnoze idealistické, tápající, nepraktické a (někdy naivně) bojovné hrdiny. Tu jeho nevzrušivost a plynutí už beru jako trademark. Snad v tomto díle bych vytknul až příliš vyhraněné postavy (na škále dobro/zlo). Trochu Rychlé šípy proti Bratrstvu kočičí pracky. Nečekaný a hezký happyend. Doporučuji.

12.02.2019 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

- předchozím knihám série jsem dával po 4 hvězdách, aspoň jednou si Ferrante zaslouží absolutorium
- tahle sága je tak epická, až to člověka zavalí
- geniální přítelkyně? nevím, ale geniální popis nadmíru složitého vztahu, kdy si každou chvíli myslíte, že už víte, kdo koho ovládá, kdo je čestnější, kdo je lepší přítelkyně/máma/dcera/partnerka - a po pár stránkách o tom už zas pochybujete
- jeden z nejnesympatičtějších sráčů v dějinách literatury, sobecký slabošský namyšlený levičácký sukničkář a blb Nino Sarratore - za něj jsem dokonce chtěl snížit hodnocení, ale pak jsem si uvědomil, že to vlastně je jenom kniha
- tohle a vše ostatní a mnohem více už zde v komentářích je řečeno

08.02.2019 5 z 5

Synnøve ze Slunečného návrší Synnøve ze Slunečného návrší Bjørnstjerne Bjørnson

Nemohu říci, že by mne ta kniha něčím obohatila - krom té nostalgie starých časů a pěkného jazyka. Prostě docela dobrý. (audiokniha s Petrem Vlasákem)

04.02.2019 3 z 5

Pohlédnout do slunce Pohlédnout do slunce Julian Barnes

Svérázně pojatá kniha, kde sledujeme v zásadě nudnou hrdinku ve třech obdobích jejího života. Prostoupeno originálními úvahami o životě, poslání, konvencích, smrti i o Bohu. Trochu slabinou zdá se mi horší propojenost jednotlivých úseků. Závěrečný pohled do budoucnosti (z něhož se mezitím stala současnost/minulost) budí (jak jinak) lehký úsměv na tváři. Kvalitní anglický humor součástí balení.

29.01.2019 4 z 5

Bakšiš Bakšiš Jiří Kratochvil

Asi takhle: "Největším vkladem je autorova imaginace, která proměňuje banální milostný příběh na domácím historickém pozadí nějakých šedesáti let v ironickou metaforu pateticky velikých lidských vznětů a gest, zplanělých nakonec v ironickém souzvuku s vyčerpanou iluzí dokonalé beztřídní společnosti ve střízlivou rezignaci v pomíjejícnosti času i krásy." Tohle bych nevymyslel, ale asi na tom něco bude. Osobně mne příběh trochu míjel, práce s jazykem byla skvělá. Poslech na Vltavě s velmi dobrým Zdeňkem Junákem.

26.01.2019 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Využil jsem příležitosti na Vltavě a poslechl jsem si online jako audioknihu. Možná není chyba u autora, ale celou dobu jsem měl pocit, že mne to nějak míjí. Postavy si mne moc nezískaly, situace mne nevtáhly, erotika mne moc nerozvášnila. To se tak někdy stane.

18.01.2019 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Autor se udržuje na špici díky uvěřitelnosti svých knih. Této knize nic nechybí - nosné téma, zápletka, plastické postavy, autentická atmosféra. Akorát jsem poprvé u Hájíčkovy knihy měl občas pocit určité "ukecanosti", motání se v kruhu, horšího tahu na branku. Subjektivně jedna hvězda dolů (kdyby to šlo, stačila by půlka).

18.01.2019 4 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Rozhodně zajímavé čtení, ale zas nějaká bomba to není. Některé kousky lepší, některé trochu nezáživné.

13.01.2019 3 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Přemýšlel jsem, že nebudu ani hodnotit, jelikož tato klasika svým obřím významem přesahuje jakékoli hvězdičky. Solženicynův sarkastický styl mi vyhovuje, přesto jsem občas měl problém se začíst. Jednu hvězdu ale ubírám spíš za toto konkrétní vydání ze začátku 90. let, které trpí určitým amatérismem v sazbě. Nesmírně cenné dílo dokumentující neslýchaný teror na vlastním obyvatelstvu, zvláště ve světle toho, jak dnešní vládnoucí elita opět zamlžuje a cenzuruje tento úsek dějin.

11.01.2019 4 z 5

Odkaz: Skutečný příběh Odkaz: Skutečný příběh Philip Roth

Kniha krásná ve své prostotě a jednoduchosti. Roth se nebojí žádných prvků lásky ke svému umírajícímu otci. I když milující, zůstává k němu kritický, popisuje (mimo jiné!) krajně nepříjemné a trapné scény. Tím dodává knize opravdovost a sílu.

06.01.2019 5 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Zpočátku nadšení, pak trochu rozpaky. Básníkova část mne tolik nenadchla. Jinak ale krásný jazyk, prostě Čapkova noblesa. (audiokniha na Vltavě, četl výborný Igor Bareš)

03.01.2019 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

První půlka trošku chaotická a tak nějak ne-tak-moc-poutavá. Ale zpětně a celkově výtečně vystavěný příběh, na Hájíčkovy poměry bych skoro řekl netradičně vygradovaný a relativně i s výraznou pointou. Přesto otazníky neubývají, spíš přibývají a chvílemi vlastně nevíte, komu fandit. Každý má svoji pravdu, svůj úhel pohledu a jak to všecko bylo doopravdy, to už nikdo nezjistí. V pozadí příběh znásilnění a rozvratu českého venkova kolektivizací.

01.01.2019 5 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Řekl bych tak nějak, že to způsobila asi přemíra snahy... Moc dějových linií, moc myšlenek, příliš mystérií i míchání žánrů na menší ploše. Atmosféra se povedla, rozjeté to bylo dobře, ale nějak to vyznělo do ztracena a nepochopení. Třeba je to moje chyba. (audiokniha na Vltavě s Lukášem Hlavicou)

27.12.2018 3 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Když to přečtu prakticky na jeden zátah, tak to musí být na pět hvězd, ne? Mně se na Hájíčkovi líbí to, co někteří kritizují, takové to nevzrušené plynutí, nevyhrocené zápletky, neukončené příběhy a situace. Cením uvěřitelnost příběhu, motivací postav, nenápadné odhalení rozdílností mezi lidmi a jejich touhami, povahami, tempem jejich zrání a (ne)proměn.

26.12.2018 5 z 5

Americký sen Americký sen Norman Mailer

Byla to síla. Tragické události několika dní popsané přímo od aktéra povětšinou v alkoholovém opojení. Zlo, sex, komplikované vztahy, majetky, chlast, láska, zloba. Posedlost, umanutost, zvraty, odvaha, zbabělost. A tak dále. Špičkové dílo.

24.12.2018 5 z 5