cuzan komentáře u knih
Černá nechutná smrdutá sračka, která vycházela z Lanegana v abstinenčních příznacích, nyní v knižním podání. Jak jsem to tak poslouchala, nemohla jsem se zbavit dojmu, že tohle vzpomínání na svůj život v závislosti, který je ozvláštněn tím, že byl součástí drogové, ehm hudební scény v Seattlu v 90. letech je prostě další způsob, jak si vydělat nějaký peníz na krmení své závislosti.
Krásný historický exkurz do světa panenky Barbie do roku 1959 až po současnost, respektive do roku 2000, kdy kniha vyšla. Jako malá jsem z teto encyklopedie byla nadšená a rozšířila mi obzory o světě Barbie, její rodině a kamarádech, což se v českém prostředí nikdy moc nerozlišovalo, barbína byla barbína. Tak jsem si cenila těch nuancí a něco se i dozvěděla. Kromě toho kniha jakožto obrazový průvodce obsahuje spoustu fotek, a bylo super listovat, nacházet ty svoje barbíny a po některých prostě toužit. A nutno přiznat, nadšení z této knihy přetrvává i do dneška.
Krásná knížka plná poezie a lásky k životu. Literárně bravurní a přitom velmi lidská a laskavá. Koupila jsem ji jako dárek pro neteř a s chutí jsem si ji sama přečetla.
Super příběh o Vincentovi, jeho tajemství a léčivé síle přátelství. Čtivé, děsivé i dojemné.
Stručné uvedení do problematiky sexuálně nebo emočně zneužívaných z terapeutického pohledu. Autor pojmenovává jednotlivé aspekty zneužívání a kniha může sloužit obstojně edukačně. Podobně ale jako v knize o hraniční poruše osobnosti jsem v průběhu čtení začala být alergická na pojem "syndrom Jana Ježka", tak tady mě do očí byla "chorobná závislost". Je to špatný překlad? Proč nestačí jen pojem "závislost". Také mi přišlo, že se autor občas trochu opakuje.
Ale dobrý, za přečtení stojí.
Několik čtyřicátníků zažívá rozčarování nad dosavadním životem, bilancuje a chce ještě něco zažít. Což se stane, i když v jiné podobě než by kdokoliv z nich očekával. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu sice o třech kamarádech, ale jako by byli tímž člověkem... Možná i díky tomu mě kniha chytla a přečetla jsem ji jedním dechem (jediné dvě pasáže, které jsem protrpěla bylo vyprávění Pavla, které mi svým rádoby teenagerským jazykem těžce nesedlo, a vyprávění Peggy, které mi přišlo v kontextu celého příběhu trochu nadbytečné). Bavila mě ale celková jazyková hravost, zkoušení různých forem a jazykových poloh a taky ony drobné, a jemné narážky na nešvary dnešní doby, po kterých zůstaly otázky - je Marek pedofil a proto vede tak nešťastný život? Je Patrika obětí sexuálního dravce? A bylo tomu tak už v době, kdy Petr žil a kontroloval, co jeho děti dělají na netu? Byla Monika obětí kybersikany?
Za mě dobrá kniha na víkend.
Chvílemi pro mě bylo utrpení to číst, opakované vrácení se k Freudovi, Adlerovi, Jungovi, a celková kritika psychoanalýzy pro mě byla navíc. Zaujaly me paradoxní intence, ale domnívám se, že to je věc psychoterapie z minulého století, nějak si nedokážu představit, že začnu říkat svým pacientům "tak běžte a ukažte všem jak umíte chlastat/smažit/sazet." Co mi ale přišlo super bylo závěrečné srovnání Franklova přístupu s myšlenkami jiných filosofů.
Pro základní pochopení, co lidé trpící touto poruchou zažívají, to není špatná kniha. Nicméně na slovní spojení "lidé se syndromem janaježka" jsem si během čtení vypěstovala alergii.
Pro mě byl trochu zbytečně dlouhý teoretický úvod, prokousávala jsem se jím dlouho, ale samotné kazuistiky byly zajímavé, ty už se četly samy. Velmi bych ocenila profesionální a velmi lidský a soucitný přístup autorky.
Autobiografický příběh o ztracené ženě, která se na 1000 mil dlouhé cestě na svých nohou dostává na okraj fyzických sil. Což ale není nic v porovnání s tím, na jaké okraje duševní propasti se dostala v letech před cestou, po smrti své matky. Krásné a na dřeň upřímné vyprávění o nalezení sama sebe, přijetí a odpuštění a o změně životního modu. Varování: po přečtení dost možná pocítíte touhu taky vyrazit na nějakou zátěžovou/duchovní cestu s batohem.
Dvacet let stará kniha o tom, jaké to bylo být uprostřed války, která byla pro mnohé americké děti realitou. Kniha nejen o násilí a zbraních, ale také o tom, jak je důležité znát prostředí, jeho pravidla, jeho obyvatele a mít je rád, aby bylo možné začít něco měnit. Velmi inspirativní příběh o tom, jak neexistují instantní řešení a jak je třeba řešit problémy "od spoda" - od jednotlivce, od komunity. Příběh se šťastným koncem, dalo by se říci, kdy dneska víme, že počet vražd dětí na ulici klesl, poklesl i počet vražd v NYC také a projekty Geoffreye Canady jsou velmi úspěšné (http://hcz.org/) a mají přesah do další amerických měst.
Drsná i něžná knížka o různých podobách lásky a života. S poetickými intermezzy.
Dlouho jsem nečetla knihu tak plnou něhy a lidskosti. Na těch 158 stránkách jsem byla dojatá mockrát. Asi 150 krát.
Kdo by hledal Boha v sám sobě? Příběh Kristiny Grofové, její závislosti a vyrovnáváním se s traumatem skrze spiritualitu. Přináší mnohé otázky a odpovědi, které jsou v důsledku v každém z nás, jen je najít a nepustit.
Skvělá publikace, vedle báječných Boudnikových grafik a fotografií obsahuje i Boudníkův životopis z pohledu několika autorů, pročež poskytuje ucelený náhled do Boudnikovy tvorby, života i duše.
Jak mi Babička přijde nudná a nezáživná, tak pohádky Boženy Němcové miluji nadevše. Jak barvitě dokázala, společně s dalšími autory, vykreslit moje hrdiny i noční můry!
Babičku je třeba vnímat v literárních a historických souvislostech. Což dost možná ne každý zvládne. Domnívám se, že nejen díky gymnaziálnímu nadstandartu, který do nás hustil neoblíbený češtinář a půl roku jsme nejeli nic jiného než babičku a to, kdo kde s kým v okruhu Boženy En. a kněžny souložil, jsem toto zvládla. Přesto jediné, co mi přišlo zajímavé, byl příběh Viktorky, jinak nuda, nuda, šeď, šeď.
Hezky zpracovaná kniha, která nechá čtenáře nahlédnout hned do několika "ezo" oborů. Už si ani nevzpomínám, jak se v mé knihovničce ocitla, snad jsem ji kdysi dávno dostala od mamky, nicméně mě přivedla jak k astrologii, tak lunárnímu kalendáři, tarotu, I-ťingu, čtení z rukou. Snad jsem si chtěla i vyrobit vlastní runy. Nicméně to pro mě není příručka o tajemství budoucnosti, ale o tajemstvích a objevování sama sebe.
Krásná kniha, plná něhy, lásky a vlídnosti. Četla jsem ji před lety, ale i dnes mi po ní zůstává silná vzpomínka. Vryla se mi pod kůži a některé obrazy se mnou do dnes žijí. Kam se na ni hrabe nudný Sofiin svět.
Filosofii mám ráda, ale tato kniha mě vůbec nechytla. Byla pro mě strašně nudná a nedokázala jsem ji dočíst, a upřímně nechápu, jak ji Gaarder mohl vůbec dopsat a nezemřít nudou.