cziss cziss komentáře u knih

Pán světa Pán světa Robert Hugh Benson

Opravdu dobrá kniha a přes silně náboženský podtext, je to záživné a čtivé, ale nedá se to brát vážně. Možná v nějakém hodně alternativním vesmíru :). Vtipné je, jak krásně ukazuje na aroganci katolíků, těžko pro ně si představit, že vliv církve skončí prostým obyčejným nezájmem. Jen jsem úplně nepochopil, jestli ta kritika nového náboženství má být i částečně sebereflexe, nebo pokrytectví, protože to stejné dělali katolíci taky...

12.06.2018 4 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Nevím jestli to bylo jen zpracováním, ale byla to nuda.

09.03.2018 1 z 5

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Moc často komentáře nepíši, ale celkem by mě zajímalo, jestli to někdo vidí stejně... Vize knížky se mi líbila, je to Pratchett, tak to bylo super jako vždy. Jen mám už celkem problém s postavou Elánia (a tu jsem měl do Noční hlídky vč. za asi nejoblíbenější). Z alkoholika a budižkničemu se stane zásadový vévoda, teď už snad polobůh (když má v sobě tu temnotu...). Ze začátku to bylo vtipné, i dejme tomu uvěřitelné. Autor bohužel zapomněl na to, že jedinný důvod proč se tak stalo byl Karotka a zase to byl Karotka, díky němuž byl Elániovi dán v hlídce takový post a byl mu umožněn tento "životní obrat". Proto mě mrzí, že poslední díly "o hlídce", jsou pouze o Elániovi, který se svou charakteristikou stává jakýmsi superhrdinou. Už v Buch! toho bylo trochu moc, ale ve Šňupci se mi to zdá vážně přehnané.

21.11.2017 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Tak tahle knížka měla opravdu silný konec.

04.08.2017 5 z 5

Mycelium – povídky Mycelium – povídky Vilma Kadlečková

Celkem 3 povídky, lišící se stylem, kvalitou a důležitostí pro celou sérii. V zásadě bych řekl, že ta poslední byla nejlepší a nejdůležitější. První byla nic moc a celkem nedůležitá. U prostřední mi není úplně jasný její konec.

12.06.2024 3 z 5

Mycelipedie Mycelipedie Vilma Kadlečková

Encyklopedii je poměrně bezpečné číst po 4. dílů, kdy už toho "dopředu" moc neprozradí, ale spíš osvěží nebo osvětlí některé koncepty z knížky. Dřív bych to ale nedoporučoval, přestože mě osobně při čtení vadilo, že první 2 díly jsou úvod bez vysvětlení, tak teď už to tak nějak i oceňuji.

05.06.2024 5 z 5

Návrat čistých radostí Návrat čistých radostí Jan Šmíd

Knížka je to pěkná, ale já nemám rád, když se charakter postav mění čistě účelově.

11.05.2024 3 z 5

Upírova hrobka Upírova hrobka Steve Jackson

Nápaditý GB ze série. Poměrně lineární ale za to s delší hrací dobou. Je třeba mít vysoké statistiky, aby ho bylo možné dohrát. Děj, souboje atd. super.

08.04.2024 5 z 5

Brána zla Brána zla Steve Jackson

GB, který se ze série vymyká hlavně propracovaným příběhem a dlouhými příběhovými odkazy. Jinak je to celkem klasika. Obtížnost je spíš nižší.

28.03.2024 5 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Nadčasová a hodně zajímavá knížka. Musím se přiznat, že mě nejvíc bavila ta "filozofická" část. Finální akční část jsem se snažil dočíst co nejrychleji. I tak ale je 5 hvězd dle mě adekvátní hodnocení.

21.03.2024 5 z 5

Dýky temnoty Dýky temnoty Steve Jackson

Za mě docela povedený GB, který má méně obvyklé herní mechanismy pro FF sérii. Cest ke konci je hodně, ale také úspěch závisí hodně na náhodě.

29.02.2024 5 z 5

Bojechtivý válečník Bojechtivý válečník Steve Jackson

Standardně obtížný GB se standardním příběhem. Jedinou změnou, trochu, jsou nepřátelé, kteří tvoří hlavně plazí lidé. Bohužel z tohoto rozdílu toho autoři moc nevytěžily...

20.02.2024 3 z 5

Milión Milión Marco Polo

Vynikající spojení cestopisu a dnes už dávné historie Orientu. Ilustrace A. Borna jsou boží.

18.02.2024 5 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Pavel Šrut

Na jednu stranu geniální, na druhou stranu to vše přečíst (i s časovým odstupem) zase takový zážitek není...

26.01.2024 3 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Prvně k samotnému vydání - proč se to jmenuje pouze "Nadaný žák" nebo proč je tam i druhá novela "Tělo" mi nedává smysl. První novela je na 5 hvězd, druhá sotva na 2, ale protože tak je tam tak nějak navíc, tak 4.

05.01.2024 4 z 5

Švýcarský armádní nůž Švýcarský armádní nůž Bryan Lynch

K této knížce mám 2 zásadní věci - čekal jsem něco jiného a bohužel, je to napsné americkým stylem. Když to rozvedu. V úvodu jsou nějaké řeči o autorovi. Pak "katalog" 15ti švýcarských nožů přičemž nevidím žádný logický klíč, proč zrovna tyto jsou v knize. Je to hlavně o přežití v přírodě a výrobě různých nástrojů, filtraci vody atd. Čekal jsem, že knížka bude spíš zaměřená na alternativní využívání nástrojů švýcaráku než přímo jako příručka k přežití. Po pravdě na spoustu věcí stačí obyčejný nůž a tohle pojetí "jakože příručka švýcaráku" je hlavně marketing. Škoda. Co se týče amerického stylu psaní - vedle užitečných informaci se objevují informace i zcela banální. Celkově kniha není špatná, ALE obsah neodpovídá obálce. Je to především vábnička.

01.01.2024 2 z 5

Ten, kdo jiným jámu kopá Ten, kdo jiným jámu kopá Jan Holan

Vynikající humorně pojatý GB.

30.12.2023 5 z 5

Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa Eskymo Welzl - Paměti českého polárníka a zlatokopa Jan Eskymo Welzl (p)

Zajímavá knížka. Jen je škoda, že se příliš věnuje raděni bílého může a méně pak samotným eskymákům.

22.12.2023 4 z 5

Propasti zla Propasti zla Steve Jackson

To podstatné napsali už YorikB a nevermore3. Nečekal jsem, že 30. díl v sérii se vrátí svou nehratelností někde k první desítce. Je to škoda, protože je tu fajn zpestření v podobě šifer a nápověd a je i víc "cest" jak GB úspěšně dohrát. Taky mohlo být využito to, že se GB odehrává na kontinentu Khul.

13.12.2023 2 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války III., IV. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války III., IV. Jaroslav Hašek

Poslední dva díly se dějově motají v kruhu a hodně námětů se opakuje. Ale i tak se nedá říct, že by mě to nebavilo, protože hlavní náplní knih jsou Švejkovy povedené příběhy. Přestože je čtvrtý díl nedokončen je relativně uzavřen. Kritika armády a tehdejšího zřízení se otupila do absurdního humoru, což je možná škoda. Celkově to stojí za přečtení.

02.11.2023 3 z 5