cziss Online cziss komentáře u knih

Brány smrti Brány smrti Charlie Higson

Tento GB je v některých ohledech na 1 hvězdu a v některých na 5. Začnu pozitivně - na FF má vážně dobrý příběh, je zábavný a navštívíte hodně lokací. Taky cestou dostanete, pokud se snažíte, dost nápověd. Při průzkumu se lze vracet. A celkově je obtížnost nižší. Bohužel, pokud někdo chce napsat opravdu dobrý GB, rozhodně nestačí značka, nestačí ani dobrý příběh, je třeba se pověnovat i té mravenčí práci v logice odkazů. Ale asi už byl tlak na rychlost vydání a vydělání penízků tak velký, že vydali pouze polotovar. Je zde tolik chyb a nelogičností, že bych tomu nevěřil. Do "zajímavostí" jsem dal odkaz na errata. Po dohraní mám ale silní pocit, že tam není vše. Jsou tam pouze jen ty největší kiksy. Pouze příklady: První chyba se objeví na v druhém odkazu! I ke konci je hráč dotazován jestli má určitý artefakt, bez kterého (jak se domnívám) by se ta daleko nemohl ani dostat. Když zkoumáte chrám, můžete stále dokola procházet stejné lokace, vést stejné rozhovory a je úplně jedno v jakém pořadí to projdete. Prostě velká část hry leží na hráčově smyslu pro realitu. Celkově se tento GB dá doporučit, ale ne moc pro skalní fandy FF. A také doporučuji koupit v nějaké akci, cena ke 400 je dost neadekvátní.

26.12.2022 3 z 5

Moje první barvy a tvary Moje první barvy a tvary Zuzana Slánská

Pěkná poučná knížka pro menší děti.

04.12.2022 5 z 5

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

Pěkná sci-fi knížka s hlavním motivem okolo Atlantidy. Celkové hodnocení dle mě neodpovídá skutečnosti.

29.11.2022 5 z 5

Legie mrtvých Legie mrtvých Joe Dever

Na tomto dílu se mi moc líbila změna do mrazivého prostředí.

20.11.2022 5 z 5

Kniha hádanek ze světa sci-fi Kniha hádanek ze světa sci-fi Tim Dedopulos

Ilustracemi nádherná kniha naplněná poměrně dost složitými hádankami.

06.11.2022 4 z 5

Černá planeta / Nemesis z hvězd Černá planeta / Nemesis z hvězd Hans Kneifel

Ke knížce jsem přišel náhodou a jsem velmi rád, že se tak stalo. Mě se více líbila povídka Černá planeta, je ta taková povedená scifi romantika. Nemesis z hvězd bylo dobré, ale řekl bych, že už moc nereálné.

29.10.2022 4 z 5

Přístav nebezpečí Přístav nebezpečí Ian Livingstone

Já jsem měl to štěstí (a při ignorování náhlých smrtí) se mi to podařilo vyhrát i bez návodů na první dobrou. Faktem ale je, že k dohrání je třeba získat různé artefakty a projít určitou cestu, takže v tom se z FF řady bohužel moc nevymyká. Příběh a děj se mi líbil.

Co se mi nelíbilo bylo to, že se vám kniha občas zalže. Velká porce chyb (viz errata v zajímavostech), která tak z půlky přešla i do CZ verze. Velmi slabé a rádoby moderní ilustrace. Taky je zde hodně nejasností v pravidlech, skončil jsem se zručností 22, což znamenalo automatickou výhru posledních soubojů. Ale to jsem opravdu přičítal, tak jak jsem nacházel artefakty a jak to bylo psáno. Což je zrovna z FF zvláštnost, tady nasbíráte věcí fakt hodně.

Mám ještě výtku ke knize jako takové. Dnes se některé GB tisknou až nesmyslně titěrné, tento je naopak až nesmyslně velký s velkým písmem. To je vážně problém udělat něco mezi? Např. Rytíř temného sluce byl ideál. Jinak ale jako kniha, vazba atd. je to moc pěkné.

Když to zhodnotím celkově, tak je to fajn GB, zvlášť, když si před hrou opravíte chyby.

21.10.2022 3 z 5

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

O tomto příběhu toho bylo napsáno tolik že asi nemá smysl nic dodávat. Pro mě je to důkaz, že se to s lidstvem pokazilo až někdy v průběhu.

19.10.2022 5 z 5

Město zlodějů Město zlodějů Ian Livingstone

Řekl bych už taková klasika, k výhře je třeba projít specifickou cestou a získat specifické artefakty. Tentokrát je fajn, že hráč dostane po cestě velkou nápovědu a i pár menších. Bohužel ke konci GB čeká několik zrad a náhlých smrtí. Prostředí města a posléze i hradu jsou pěkně vymyšlená.

14.10.2022 3 z 5

Raketoplán Poutník Raketoplán Poutník Steve Jackson

Před hraním jsem byl skeptický, jak to bude fungovat, ale ono to funguje vcelku dobře. Knížka by se měla spíš jmenovat Star Trek, inspirace originální sérií je silná. V podstatě létáte lodí a navštěvujete planety. Na každé planetě je vždy jen JEDNO zajímavé místo :) a tam můžete získat nějakou indicii, nebo taky ne. To tedy funguje přesně jak ve Star Treku nebo Star Wars. Je to celkem zábava. Je pravda, že kniha by zasloužila tak max. 3 hvězdy za to, že opět musíte získat úplně konkrétní informaci a jinak nelze vyhrát. Ale zase sci-fi GB není moc no...

13.10.2022 4 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Většina povídek se mi líbily. Hned první "Povídka o velkém dubu" je velmi silná. Povídky dva až pět se nesou v duchu současných problémů a jsou napsané opravdu dobře. Opravdu se mi nebílila až šestá povídka Večer ven, protože odkrývá pouze povrchní problém hrdinky a nejde do hloubky, kde jsou ještě závažnější problémy. Povídky Rantari, Paragraf 38 special, Poslední den na Zemi jsou vynikající. Na hraně slunce a stínu je bohužel stále aktuální, byť jde o historické záležitosti. A zbylé tři povídky hodnotím jako průměr.

07.10.2022 4 z 5

Orlova kořist Orlova kořist Simon Scarrow

Pátý díl Orla se vymyká zajetým kolejím a naši hrdinové dostanou poměrně dost zabrat. Líbil se mi konečně i nějaký větší vývoj v jejich charakterech. Politiky v tomto díle moc nebylo, zato se víc bojovalo. Celkově se mi i líbilo, že se autor nebál ukázat i temné stránky římských legií. Jestli jsem předchozímu dílu vytýkal nečinnost, tak zde je děje opravdu hodně. Pátá knížka se povedla.

03.10.2022 5 z 5

Orel mezi vlky Orel mezi vlky Simon Scarrow

Tento díl se odehrává především mezi britskými spojenci Římanů. Změna byla fajn, na druhou stranu z historického hlediska tady asi autor zatím nejvíc "vaří z vody". Za mě je to slabší díl z této série. Většinu knížky se toho zase až tak moc neděje. Ke konci se autor snaží udělat nějaké drama, ale čtenář stejně ví jak to dopadne.

16.09.2022 3 z 5

Skeldal Skeldal Jindřich Rohlík

Závěrečný díl se moc povedl. Jak už vyústěním, tak vývojem postav. Tato série vážně stojí za přečtení. PS.: a není to fantasy pro děti :)

05.09.2022 5 z 5

Orel na lovu Orel na lovu Simon Scarrow

Třetí díl hodně ubral na politické části příběhu. Z pohledu invaze do Británie jde o takovou vedlejší a uzavřenou epizodu, kde jsou hlavními hrdiny naši známí Kato a Makro. Autorovi je do jejich mise podařilo vmanipulovat opravdu mistrně, z hlediska příběhu je jejich mise hezké zpestření. Otázkou zůstává, jestli by to tak opravdu v římské armádě mohlo být provedeno... Samozřejmě v knize nechybí několik čtivých zvratů, děj pěkně ubíhá a sem tam nějaká nelogičnost se dá odpustit.

19.08.2022 4 z 5

Bílá věž Bílá věž Jindřich Rohlík

Druhý díl přinesl značné zlepšení. Rohlík ubral na humoru do míry "tak akorát" a knížka má svižný děj. Hlavní postavy jsem si oblíbil. Taky se mi líbí různé autorovy nápady, kterými to vyšperkoval.

05.07.2022 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Klasická jemně hororová Kingovka, jako všechny trpí trochu natahovaným dějem. Dostal jsem se ke knížce hlavně kvůli tomu, že je z Kingova univerza Temné věže, což se v knize promítlo a já jsem tak spokojen.

10.01.2022 3 z 5

Zpívánky 1 Zpívánky 1 Eva Petelíková

Ilustrace v knížce jsou malované, písničky hezky nazpívané. Dětem se moc líbí.

31.12.2021 5 z 5

Pohádky na dobrou noc Pohádky na dobrou noc Lucie Krystlíková

Moc krásná "albi" knížka. Líbí se mi i vtipné alternativní konce pohádek.

31.12.2021 5 z 5

Příběhy Gila Blase ze Santillany Příběhy Gila Blase ze Santillany Alain-René Le Sage

Vynikající román, který čtenáři přiblíží život ve Španělsku v 18. st. Autor čtenáři vtipně ukáže život všech vrstev společnosti. Je pravda, že se zde vyskytuje spousta postav, které sami vypráví svůj životní příběh. Nicméně ono není třeba si je pro děj knihy pamatovat, sám autor nás většinou upozorní že je to ten a ten... Jedinou výtku mám k tomu, že posledních cca 200 stránek už bylo celkem nadbytečných a mě moc nebavily.

26.11.2021 5 z 5