DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Tokijský ghúl 12 Tokijský ghúl 12 Sui Išida (p)

Skvělý! Jedna, dvě části to bylo takové "meh", nicméně naposledy se to opět rozjelo a číslo dvanáct i se svou krásnou obálkou dokazuje, že jde o velice dobrou mangu.

11.06.2021 5 z 5

Ranní červánky: myšlenky o morálních předsudcích Ranní červánky: myšlenky o morálních předsudcích Friedrich Nietzsche

Ranní červánky osobně považuji za poněkud přechodový text. Na tom ale není nic špatného. Nietzsche zde načrtává základní teze, kterými se bude zabývat i v pozdějších dílech, nicméně Červánky jako celek zřejmě nedosahují stejnou kvalitu jako autorův opus magnum - Tak pravil Zarathustra, nebo provokativní Soumrak model, resp. Antikrist. Nietzsche se zde zabývá morálkou, morálním puzením a hodnotovými, resp. hodnotícími soudy. Zajisté důležitý spis autorova "pozitivistického" období.

30.05.2021 4 z 5

Atlas živočíchov Atlas živočíchov Inna Borisovna Šustova

Aj tento atlas som po rokoch našiel pri upratovaní. Áno, kedysi som tieto atlasy, resp. encyklopédie kupoval (teda kupovali mi ich rodičia) a čítal takmer neustále. Podobne ako Obrazový atlas dinosaurov, to už dnes z obsahového hľadiska asi nie je bohviečo, ale je to predsa moje detstvo. Zo sentimentu teda 4*.

30.05.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 11 Tokijský ghúl 11 Sui Išida (p)

Po nevyrovnané a ne moc dobré desítce, se všechno vrátilo do starých kolejí. Manga s číslovkou 11 se četla krásně, nechyběli napínavé sekvence i chvíle oddechu plné emocí. Příběh je čím dál zamotanější. Dovídáme se, že každá z postav sebou nese určitá tajemství a tíhy z minulosti. To platí jak pro ghúly, tak pro "holubice" z ÚPG.
Kresba je v tomhle díle typická pro TG sérii - občas (hlavně v akčních sekvencích) docela nepřehledná, jindy opravdu nádherná.

P.S. Kaneki v kakuja módu je i přes svou šílenost kurňa badass.

29.05.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 10 Tokijský ghúl 10 Sui Išida (p)

Bohužel, i já jsem nucen udělit jenom tři hvězdy. Desítka je velice nevyrovnaná. Kvalita jednotlivých kapitol kolíše, nová postava - Naki, zatím hraje roli pouhého idiota, děj se nijak zvlášť neposouvá, tedy kromě toho, že všichni konečně našli doktora Kanóa, aleluja! - no a co teď jako?
Kresba stejná jako příběh, tu hezká, tam zase totálně zmatená a odfláknutá, jakoby s prominutím jenom někdo vyblil inkoust na papír. Nahoru, dolů, tak bych tenhle díl popsal. Příslibem do dalšího dílu je závěr a Kanekiho kakuja.

28.05.2021 3 z 5

Obrazový atlas dinosaurov Obrazový atlas dinosaurov William Lindsay

Nájdené počas upratovania skrine. Otvoril som ju a vyvalila sa na mňa hromada spomienok. Hneď som si ju musel po dlhých rokoch prelistovať. Obrazový atlas dinosaurov je jedným slovom detstvo.

26.05.2021 4 z 5

Být místem Bytí Být místem Bytí Jiří Michálek

Být místem bytí jsou tři relativně krátké články k pracím M. Heideggera, věnující se vysvětlení rozdílů v chápaní "pobytu" před "obratem" a po něm. Zajímavý je hlavně třetí příspěvek pojednávající o jevu, jenž Heidegger označil jako das Gestell.

18.05.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 9 Tokijský ghúl 9 Sui Išida (p)

TG 9 je docela uvolněný díl. Není zde v podstatě žádná akce. Po dvojičce akcí napěchovanejch dílů se však něco podobného dalo čekat. Série (jakákoliv) nemůže pořád jet do plnejch a bušit do čtenáře akční sekvence. To by pak ztratila na zajímavosti. Čeho se zde dočkáte jsou spousty rozhovorů, nováček ve sboru ÚPG, vysvětlování situace, nastínení konzekvencí po předešlých událostech a množství scén, které fungují jako předěl mezi tím, co je za námi a co se ještě jenom chystá. Kaneki taky konečně vypadá k světu.
Byla tedy devítka slabší než předešlé díly? Nooo, o trošku asi jo. Rozhodně však nejde o vyloženě špatný díl. Pořád nechápu co tuzemští fanoušci anime a mangy mají s tím, že TG je odpad a ani neví co vlastně je. Já jsem se totiž hodně bavil u anime a bavím se i u mangy. Čtyři fláky si TG 9 z mého pohledu zaslouží.

10.05.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 8 Tokijský ghúl 8 Sui Išida (p)

Ne tak krvavé a drsné jako poslední díl, ale co se týče kvality, je to v podstatě 7 verze 2.0. Máme zde hned několik flashbacků, které hezky doplňují příběhové pozadí Tóky/Ayata a Jednooké Sovy. I proto je osmička pomalejší díl. Kaneki, aby mohl ochránit své nejbližší, musí učinit nepříjemné rozhodnutí. ÚPG i parta z Anteiku slaví relativní úspěch, nicméně v pozadí se odehrává mnohem větší a hrozivější plán ghúlů z Aogiri. Osmá manga tak končí přesně tam, kde končila první sezona anime inkarnace.

17.04.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 7 Tokijský ghúl 7 Sui Išida (p)

Panečku, to byla jízda! 7 díl TG od začátku až dokonce vůbec nešlape na brzdu. Kaneki si projde rapidní změnou, kterou doprovází bolest, krev a smrt. Jsou to hotová jatka, sedmička je určitě zatím nejkrvavějším dílem. Ano, je pravda, že kresba občas ujíždí, v akčních sekvencích je chaotická a místy jakoby nedodělaná, ale díky příběhu jsem ochoten tenhle neduh přehlídnout. Nebudu ubírat hodnocení, 5* si z mého pohledu fanouška sedmička zaslouží.

15.04.2021 5 z 5

Japonské mýty Kodžiki Japonské mýty Kodžiki Viktor Krupa

Kodžiki by sme mohli "pracovne" rozdeliť na dve polovice (hoci tých oddielov je viac) - prvá je venovaná kozmológii, plodeniu a vytváraniu kami, teda božstiev. Následne druhú časť môžeme označiť za kroniku japonských dejín, kde sa dočítame o životoch japonských cisárov až po cisárovnú Suiko.
Áno, je dosť ťažké si udržať prehľad v tej spleti mien, ktoré sú často veľmi dlhé a ťažko sa nielen čítajú, ale aj vyslovujú. Je k tomu potrebná trpezlivosť. Kodžiki je však napriek tomu veľmi zaujímavý súpis japonských mýtov a príbehov doplnený o množstvo piesní, básní a básnických "súbojov".
Mrzí ma, že v našch končinách sa na japonskú mytológiu zabúda. Rozumiem, že grécko-rímska mytológia je v európskej tradícii zakorenená a tým pádom ju pozná asi každý, a severská je aj vplyvom popkultúry na výslní, ale aj tá japonská ponúka mnoho krásnych príbehov. Hlavnou a najväčšou bariérou je jazyk. Prekladov je málo a japončina je pre mnohých tak veľmi "za hranicou" ako chápanie čiernych dier. Sám v japončine nie som veľmi zbehlý - poznám základné frázy a dokázal by som si možno maximálne v japonskej ramenovej krčme objednať jedlo-, ale považujem ju za krásny jazyk, podobne ako japonskú kultúru (a kuchyňu :D). Aj kvôli tomu som si kúpil Kodžiki, aby som si rozšíril obzory a nahliadol viac do tradície a príbehov krajiny vychádzajúceho slnka. Dávam 4*.

19.02.2021 4 z 5

Případ losangeleské sériové vraždy B. B. Případ losangeleské sériové vraždy B. B. Cugumi Óba (p)

Případ losangeleské sériové vraždy B.B. není manga, ale ani román. Je to light novela a tak je i potřeba tuhle knížečku číst. Tudíž není moc vhodná pro nějaké extémně náročné čtenáře libující si v propracovaných románech, ale spíše pro fanoušky Death Note, kteří si rádi přečtou příběhovou "jednohubku" z oné série. Já se mezi fandy Death Note radím a tuhle novelu hodnotím jako velice vydařenou. Není v ní moc akce, jde spíše o sledování myšlenkových pochodů a detektivního piplání, ale to je na tom asi to zajímavé. I přes to má novela spád, čte se jednoduše a dokáže čtenáře připoutat k židli. Postavy jsou sympatické, závěrečný "mindfuck" se povedl a i odkazy na původní sérii Death Note jsou čtenáři podávány tak akorát. Dávám 5* a zvedám k mému překvapení dosti nelichotivé obecné hodnocení :P

06.02.2021 5 z 5

Zápisník smrti 11 Zápisník smrti 11 Tsugumi Ohba

Kostky jsou vrženy a obě strany jsou si jisté, že v závěrečné konfrontaci budou slavit vítězství. Ani Near, ani Light si nepřipouští prohru a rozhodovat budou i ty nejmenší chybičky. Docela mi zde chyběl Ryúk - je zde spousta situací, kde by měl mít co říci, bohužel, autoři ho již pár dílu postavili stranou. Závěrečný díl bude jistě pecka - v anime inkarnaci byla scéna ve skladišti perfektní, takže zde očekávám podobný nářez. Dámy a pánové, jedeme do finále!

26.01.2021 4 z 5

Hovory / Lun-jü Hovory / Lun-jü Konfucius

Hovory Lun-Jü sú mojim prvým bližším stretnutím s Konfuciom. Je celkom škoda, že sa na našich filozofických fakultách takmer nikto nevenuje čínskej, resp. východnej filozofii, pretože ju považujem za významnú studňu vedomostí najmä čo sa týka morálnej filozofie. Treba mať teda na pamäti, že Konfucius nebol žiadnym logikom ani metafyzikom. Cieľom jeho učenia bol mravný ideál, vzorné správanie, etika a blaho ľudu. Sám na otázky svojich žiakov týkajúcich sa stvorenia sveta, nesmrteľnosti a kozmológie odpovedal protiotázkou, ktorou podotýkal, že ak človek nepozná sám seba a svoj život, nemôže poznať ani nič o smrti či nesmrteľnosti. Takže žiadne otázky týkajúce sa transcendentálneho v Hovoroch nečakajte.
Čo považujem za škvrnu na kráse tejto publikácie je, ako spomína komentár podo mnou, že niektoré myšlienky nemajú veľkú výpovednú hodnotu a ich výber do tejto zbierky asi nie je najšťastnejší. Avšak tie, ktoré súvisia priamo s Konfuciovym učením sú veľmi zaujímavé, hodnotné a dokonca nadčasové - niektoré z nich by som veľmi jednoducho vedel aplikovať aj na dnešnú spoločnosť.
Hovory určite neboli mojim posledným stretnutím s východnou filozofiou.

21.12.2020 4 z 5

Zápisník smrti 6 Zápisník smrti 6 Cugumi Óba (p)

Opět další skvělý díl. Vyústění situace v Yotsubě zvládli autoři perfektně, příběhu nechybí dramatičnost a i když se vztahu Ryúzakiho, a Yagamiho nějak do hloubky 6 díl nevěnuje, pořádný kus dortu pro sebe uřízla Misa Misa, co zajisté není na škodu. Závěr je prostě úžasný a malý cliffhanger na konci napovídá, že se příště je na co těšit.

24.09.2020 5 z 5

Zápisník smrti 5 Zápisník smrti 5 Tsugumi Ohba

Spokojenost. Nic víc, nic míň. K dokonalosti možná chyběla nějaká větší akce - 5 díl je stavěný výhradně na sledování a mluvení. Některé pasáže byly příliš zdlouhavé a tým vyšetřovatelů jakoby kromně odhalení Jotsuby uvízl na mrtvém bodě, takže jsme se v příběhu zas tak moc neposunuli. Ještě že tam byla ta rvačka :D

27.08.2020 4 z 5

Tokijský ghúl 5 Tokijský ghúl 5 Sui Išida (p)

Další skvělý díl. Tentokrát vsadil Išida-san na hromadu akce, která je upřímně, hlavně na prvních stránkách, místy chaotická, ale tuhle drobnou vadu na kráse spravuje zbytek mangy spolu se skvělým bonusovým příběhem Rize. Boj ÚPG s ghůlama nabírá na obrátkách a slibuje velice zajímavé pokračování hlavní příběhové linie.

13.07.2020 5 z 5

Zápisník smrti 3 Zápisník smrti 3 Tsugumi Ohba

Skvělé, skvělé. Mezi L a Kirou jede do tuhého, a na scéně se objevuje postava, která zamotá situaci jak pro jednou, tak i pro druhou stranu.

30.06.2020 5 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Dávám solidní 4 hvězdičky. Povídky jsou velice kvalitní, ale něco mi k celkové dokonalosti třetích spisů chybělo. Jakoby některé povídky v mých očích postrádaly tu epičnost typickou pro pozdního Lovecrafta. Nicméně i zde se nachází kupa skvělých příběhů, jmenovitě Měsiční močál, Krysy ve zdech, Slavnost a třeba i Herbert West - Reanimátor.

29.06.2020 4 z 5

Tokijský ghúl 4 Tokijský ghúl 4 Sui Išida (p)

5* je moc, 4* málo... heh. Předchozí svazky mě bavili o něco víc. Nicméně i zde bylo hodně skvělých věcí, vysvětleno křížení ghoulů a lidí, "legenda o pásce, která vytřela podlahu s holubicí", rozvíjení Kanekiho vztahu s Toukou i s Hinami. Labužníka Tsukiyamu jsem v téhle etapě nesnášel i v seriálu a oblíbil jsem si ho snad až v :re - možná i proto ubírám jednu hvězdu. TG 4 ovšem není žádné velké zklamání.

16.06.2020 4 z 5