drakamena drakamena komentáře u knih

Orange. Kniha šestá Orange. Kniha šestá Ičigo Takano (p)

Poslední díl - a podle mého názoru nejlepší ze všech. Bulila jsem jako želva. Bylo to moc smutné a dojemné, ale taky krásné, city, které ke Kakeruovi všichni chovali a které si, bohužel, uvědomili až příliš pozdě, když už ho nemohli zachránit.

25.07.2022 5 z 5

Orange. Kniha pátá Orange. Kniha pátá Ičigo Takano (p)

Tak tohle bylo opravdu povedené. Naho mě sice stále trochu zlobila - chápu, že představuje ideální japonskou hrdinku, ale na mě prostě byla až moc unylá - ale příběh to byl moc hezký. Líbilo se mi, že jsme se dozvěděli z Kakerova pohledu, co vedlo k jeho sebevraždě v původní časové linii.

A dokonce se mi tentokrát líbil i příběh Astronauta v barvě jara, který mě v předchozích dílech dost nudil.

25.07.2022 4 z 5

Orange. Kniha čtvrtá Orange. Kniha čtvrtá Ičigo Takano (p)

(SPOILER) Když teď všichni ví, co se děje, je příběh takový nějaký zajímavější, snaha celé party zachránit Kakerua. Což není nijak snadné, protože zabránit, aby na někoho spadla cihla nebo zahynul při vykolejení vlaku je jedna věc, ale přesvědčit ho, aby nespáchal sebevraždu? To už je jiná. Tento díl byl velmi optimisticky laděný, ale vzhledem k tomu, že zbývají stále dva díly, tak to asi tak snadné nebude...

25.07.2022 4 z 5

Orange. Kniha třetí Orange. Kniha třetí Ičigo Takano (p)

Tak tenhle díl byl moc dobrý. Líbilo se mi, že si jejich parta konečně otevřeně promluvila o tom, co se vlastně děje. Doufám, že se jim aspoň v téhle časové linii podaří Kakerua zachránit.

Manželské zrcadlo Manželské zrcadlo Vlastimil Vondruška

Jako vždy zajímavá zápletka a složitý propletenec vztahů. Opět se mi líbilo, jak Rozárka pomáhala s vyšetřováním, líbí se mi její jedinečný náhled na věc. Jiří Adam z Dobronína jako vždy skvělý!

Škola humoru Škola humoru Jaroslav Hašek

Některé části byly skvělé - třeba Něco o soudních znalcích nebo Hovor s malým Mílou - jiné ale opravdu hodně nudné nebo dlouhé - část Czen-si, nejvyšší pravda jsem po několika minutách vypnula, na tohle jsem trpělivost opravdu neměla - takže bych řekla takový průměr.

25.07.2022 3 z 5

Osudný turnaj Osudný turnaj Jan Alenský (p)

Velice zábavná knížka, dlouhá tak akorát, o tom, jak se Oldřich z Chlumu zasnoubil s Ludmilou z Vartemberka. Zápletka byla sice tak trochu "vykradená" z několika autorových předchozích knih - převlečený hudebník, šplhání z okna - ale líbil se mi její humor. Navíc jsem se ráda dozvěděla, jak se z Oldřicha a Ludmily stal pár.

Spím v Hitlerově pokoji Spím v Hitlerově pokoji Tuvia Tenenbom

Velmi dobrá kniha. A dost šokující. Na některých místech mě z toho, co autor na vlastní kůži zažil, dost mrazilo, obzvláště proto, že všichni lidé, se kterými mluvil, se považovali za vysoce morální, často za nositele jediné pravdy.

Na druhou stranu se mi tato kniha - autorova prvotina - nelíbila tak moc jako jeho ostatní knihy. Je vidět, že se mu postupem času podařilo skvěle vytříbit styl, kdy méně znamená více a často je lepší nechat absurditu situace hovořit samu za sebe.

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Líbilo se mi, jak Jiří Adam z Dobronína zapojil do vyšetřování Rozárku, ta byla skvělá. Moc mě těší sledovat, jak postupně nabývá na sebevědomí a prokazuje svoji inteligenci, když je tu někdo, kdo to ocení. Zavražděného mi bylo moc líto, protože se skutečně snažil jenom udělat správnou věc...

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Vskutku nádherná báseň, je ale třeba poslechnout si ji načtenou skutečným mistrem slova. Zkoušela jsem si ji číst sama a prostě to nebylo ono, nebralo mě to. Pak jsem si pořídila audio verzi, načtenou Jiřím Štědroněm, a byla jsem naprosto uchvácena. Jaký rozdíl!

25.07.2022 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Celkem zajímavá zápletka zabitá neomluvitelnou hloupostí hlavního hrdiny. Od autorky mám ještě jednu knihu, ale jestli je tohle její MO - postrkovat zápletku kupředu pitomostí hlavních hrdinů - pak její díla skutečně nebudou nic pro mě. Hrdina, kterým mám chuť každých pár stránek zatřást, aby se přestal chovat jako totální ňouma, ve mně sympatie skutečně nevzbuzuje.

01.06.2022 2 z 5

Trocha konspirační teorie, tajné bratrstvo, spíše thriller à la Dan Brown jenom v dějinném podání než běžná detektivka. Kniha by se taky dala nazvat Příliš mnoho Ludmil. Rozhodně to byla změna oproti obvyklým Vondruškovým historickým detektivkám.

01.06.2022 4 z 5

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Jedna z našich nejslavnějších básnických sbírek. A osobně se mi moc líbí, protože obsahuje básně různých žánrů, od náboženských, přes mýtické až po historické. Kupříkladu Romanci o Karlu IV. četli nebo slyšeli aspoň jednou v životě snad úplně všichni.

Král Karel s Buškem z Vilhartic
teď zasedli si k dubovému stolu —
ti dva už pili mnohou číši spolu
a zapěli si z plných plic.
»Nuž dej sem zlaté číše, páže,
a nalej vína — dolej výš —
dnes, pane Bušku, čehos zvíš!«
král Karel vesel káže.

01.06.2022 4 z 5

Orange. Kniha druhá Orange. Kniha druhá Ichigo Takano

Lepší než první díl, i když mě stále baví víc časová linie, ve které už jsou všichni dospělí. Překvapil mě zvrat se Suwou, to jsem vskutku nečekala. Zajímavé.

01.06.2022 3 z 5

Čína: Ilustrované mýty a legendy Čína: Ilustrované mýty a legendy Chuang Te-chaj

Nádherně ilustrovaná kniha, která bohužel občas zabředává do příliš velkých detailů vzhledem k tomu, že se má jednat o "stručnou" sbírku různých mýtů a legend určenou především čtenářům mimo Čínu. Spíše bych ocenila skutečně stručné shrnutí legend, ke kterému by byla uvedená bibliografie pro další rozšíření informací v případě zájmu.

24.05.2022 3 z 5

Tak tahle povídková sbírka mi moc nesedla. Některé příběhy byly zajímavé, ale většina mě dost nudila. A někdy bylo zapotřebí skutečně hodně fantazie a mhouření očí, abych si v daném případu představila jeden z Herkulových úkolů.

24.05.2022 2 z 5

Tygře, tygře, žhavě žhneš Tygře, tygře, žhavě žhneš William Blake

Tato sbírka mě zrovna neoslovila a obávám se, že to bylo překladem. Kupříkladu báseň, která dala této sbírce název, má v originále jedinečnou atmosféru, která se v překladu zcela vytratila.

Ze...

Tyger! Tyger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye
Could frame thy fearful symmetry?

...se stalo...

Tygře, tygře, žhavě žhneš
v noci, jíž jak lesem jdeš!
Kdo vzal smrti její moc
a dal ti strašnou souměrnost?

Rýmuje se to hezky a i podstatou to odpovídá, ale atmosféra je nějak pryč. Říkám to opravdu nerada, ale tuto sbírku je skutečně lepší číst v originále.

20.05.2022 2 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

V této knize vystupuje pouze Jiří Adam z Dobronína, jeho pomocníci ne, a i jeho role je spíše vedlejší. Což ale nevadilo, protože Hedviku a její rodiče i jičínského písaře jsem si rychle zamilovala. Tentokrát ovšem nedávám čtyři hvězdičky, nýbrž jenom tři, a to proto, že zápletka byla až příliš komplikovaná, hlavně ke konci, kdy hrdinové seděli několik kapitol kolem stolu a rozebírali, co se vlastně stalo. To by až tak zlé nebylo, jenže jsem se začala naprosto ztrácet v tom, kdo co kde a jak udělal, jestli Kuba nebo Kubeša, a zápletka s Čeňkem mě taky za srdce moc nevzala. Škoda, protože hrdinové byli sympatičtí.

18.05.2022 3 z 5

Sherlock Holmes a Rudá věž Sherlock Holmes a Rudá věž Mark A Latham

Jedna z nejlepších knih o Sherlocku Holmesovi, jakou jsem zatím četla. Sám Holmes se sice ukáže až asi v její polovině, v tomto případě to ale dobře slouží k představení jednotlivých postav i k odhalení Watsonova duševního rozpoložení. Odhalení pachatele mě tentokrát překvapilo.

18.05.2022 4 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Moc se mi líbil konec a to, jak Oldřich převezl olomouckého biskupa. To bylo skvělé. A taky Šonka a Wolfgang! Wolfgang je vždycky k popukání a já doufám, že mu to s Šonkou vyjde. Možná je tak trochu ufňukaný mrzout - ne bezdůvodně! - ale zasloužil by si najít štěstí.

09.05.2022 4 z 5