drakamena drakamena komentáře u knih

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Neuvěřitelně překombinovaný příběh s nesympatickými postavami. Poirot byl vždy výstřední, ale Poirot Sophie Hannah je protivný a někdy až, odvažuji se říct, hnusný. Chová se jako trucovité malé děcko, a to včetně vztekle zrudlého obličeje. Už jenom zadupat nožkama. A Catchpool? Na něj se vskutku hodí "ještě větší blbec, než jsme doufali". Vedle něj byl i inspektor Japp Einstein. Catchpool nesnáší mrtvoly, nesnáší stromy, nesnáší vesnice, nesnáší hřbitovy, nesnáší portréty, nesnáší debaty o vraždách... Jak se takový zamindrákovaný idiot mohl stát inspektorem Scotland Yardu, je mi záhadou. Vskutku tam museli trpět velkým nedostatkem kvalitního personálu, pokud to někdo jako on dotáhl na pozici vyšetřovatele zločinů. No prostě hrůza. S jistotou mohu říct, že toto byla moje první a rozhodně poslední kniha o Poirotovi od této autorky. Agatha Christie se musí obracet v hrobě.

18.11.2023 1 z 5

Muž v domácnosti 3 Muž v domácnosti 3 Kósuke Óno

Líbí se mi příběhy, ve kterých Drak potkává lidi ze své minulosti. Anebo poldy. Jak nemůžou uvěřit tomu, že je fakt jenom muž v domácnosti. A taky je zábavné sledovat, jak si ho zamilovaly ženy v domácnosti ze sousedství, jak ho berou jako "svého"!

02.11.2023 4 z 5

Muž v domácnosti 2 Muž v domácnosti 2 Kósuke Óno

Druhý díl se mi líbil nějak víc než první. Možná proto, že jsem si zvykla na styl této mangy, na to, že se ve své podstatě jedná o sbírku momentek, ne o ucelený příběh. Líbí se mi, jak moc se Drak snaží. Doufám, že se dozvíme, jak se seznámil a oženil se svojí ženou!

02.11.2023 4 z 5

Holmes z Kjóta 4 Holmes z Kjóta 4 Mai Močizuki

Odhadce vs. padělatel, Holmes vs. Moria! Ha! Jsem zvědavá, co se z toho vyklube. Jsem ráda, že manga má nějakou přesahující dějovou linii, doufám ale, že se kvůli tomu nevytratí samostatné příběhy, které sérii dodávají šarm.

15.10.2023 4 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Dokud se děj knihy soustředil na řešení případů, dobře jsem se bavila, protože samotné případy byly opravdu zajímavé. Ale jakmile autorka přešla do vztahové roviny, kvalita knihy se prudce propadla, nemluvě o zcela zbytečných a dost rušivých pornografických vsuvkách, kdy jsem měla pocit, jako by mi někdo do Jiráska pro legraci šoupl pár stránek z Padesáti odstínů šedi. Škoda.

11.10.2023 3 z 5

Mýty Mýty Stephen Fry

Spoustu těchto mýtů jsem znala z díla Eduarda Petišky - jako asi většina alespoň průměrně vzdělaných Čechů - řada dalších pro mě však byla úplně nová. Líbily se mi hlavně vysvětlivky toho, jak jména různých bohů, mýtických postav či hrdinů ovlivnila po filologické stránce různé současné názvy a pojmy. To bylo moc hezky zpracované.

Co se mi ovšem naopak nelíbilo, bylo, že lehce uštěpačný tón, v němž se celá kniha nesla, k některým mýtům, hlavně k těm skutečně smutným a dojemným, neseděl. Byly příběhy, k nimž seděl dokonale a dělal bláznivé boží výstřelky o to bláznivější. Někde ale prostě... snižoval prožitek, řekla bych.

11.09.2023 4 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

U tohoto autora si začínám všímat jistého vzorce: první polovina knihy je skvělá, pak ale přijde zlomový bod, kdy se autor začne do děje zaplétat a jakoby nadhánět stránky, a příběh začne trochu nudit. Tady k tomu došlo při Zackově výslechu, který trval celou kapitolu, a i když je mi jasné, že tak nějak probíhají policejní výslechy neochotných svědků, tady jsem měla chuť autorem zatřást, ať už se konečně dostane k jádru věci. Na druhou stranu musím říct, že to byla zatím nejlepší kniha v sérii. Hlavně proto, že autor tentokrát upustil od zbytečné p*rnografie.

06.08.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 2 Holmes z Kjóta 2 Mai Močizuki

Tentokrát musím dát 5 hvězdiček, protože tenhle díl byl skvělý. Holmesův a Aoin výlet do chrámu v horách, případ dědictví po zesnulém spisovateli, vyřešení situace s Aoiným bývalým a její nejlepší kamarádkou... Bylo to opravdu, opravdu moc hezké. A navíc plné zajímavých informací o Kjótu.

05.08.2023 5 z 5

Zločiny pro dva Zločiny pro dva Agatha Christie

Moje první setkání s Tommym a Pentličkou a moc dobře jsem se bavila. Líbilo se mi, jak si u každého případu snažili hrát na nějakého jiného knižního detektiva. Nejvíc mě asi pobavila kapitola Záhada v Sunningdale, kde Tommy a Pentlička jenom seděli u stolu a rozebírali, jak se asi mohl případ stát, až nakonec odhalili vraha.

17.07.2023 4 z 5

Černá ovce Černá ovce Alex Hyland

Popravdě nenadchlo ani neurazilo. Michael Violet byl ale celkem fajn hrdina, takže se asi porozhlédnu po dalších dílech. Závěr ve mně vzbudil zvědavost a vyvolal otázky, kam se Michael posune dál. Mohlo by to být zajímavé.

15.07.2023 3 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Naprosto úžasná kniha, která s laskavým humorem popisuje přípravu astronautů na Zemi, lety do vesmíru, pobyt na ISS, ale i třeba to, jak se vypořádat s ukončením jedné etapy života, jak být členem týmu, jak neustále pracovat na zlepšování sebe sama i světa kolem atd. Krásná kniha a také krásná audiokniha, namluvená Ladislavem Frejem.

28.06.2023 5 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

Velmi dobrá kniha o tom, co je to syndrom vyhoření a co ho způsobuje, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Navíc je humorně napsaná - netušila jsem, že Radkin Honzák má tak laskavý smysl pro humor! - a skvěle načtená Martinem Preissem. Mohu vřele doporučit!

25.06.2023 4 z 5

12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život: Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Moc dobrá kniha. Líbilo se mi, jak autor aplikoval biblické příběhy - a nejen ty, také příběhy jiných náboženství - na život a jak vysvětlil jejich archetypy, z čeho vycházejí a proč se tedy příběhy všech kultur tolik podobají, i když se třeba nikdy nedostaly do styku. Rovněž se mi líbilo jeho striktní odsouzení ideologií, od pravicových po levicové, od konzervativních po post-moderně liberální, a to, že upozornil na jejich úskalí. Není divu, že se stal terčem nenávisti progresivistů.

25.06.2023 4 z 5

Hedy Lamarr – Bohyně stříbrného plátna, vynálezkyně Hedy Lamarr – Bohyně stříbrného plátna, vynálezkyně Michaela Lindinger

Tato kniha Hedy Lamarr rozhodně nešetří ani pro ni nehledá žádné výmluvy nebo obhajoby. Bez obalu ji popisuje jako frivolní, labilní, na lécích závislou a hamižnou rozhoďnožku se slepičím mozečkem, která sice je spoluautorkou důležitého vynálezu, přispěla k němu však pouze selským rozumem - což je přínos, který jí nikdo neupírá! - o nějakém jeho technickém zázemí však neměla nejmenší potuchy, což není nijak překvapivé vzhledem k tomu, že měla jen základní školu a kupříkladu ani netušila, kde se nachází Mexiko, i když v něm zrovna byla. To, že byla mizerná matka, mizerná herečka a mizerná obchodnice je taky konstatováno velmi věcně. Nevím, jestli kniha skutečně odráží život Hedviky Kieslerové takový, jaký byl, určitě ale nic nepřikrášluje.

27.05.2023 4 z 5

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

Výborná kniha. Nejen skvělá zápletka, kdy jsem byla odhalením šéfa celé bandy opravdu, ale opravdu zaskočena, ale navíc naprosto dokonale načtená. Zatím jedna z nejlepších knih od Agathy Christie, ke které jsem se dostala. Mohu jen vřele doporučit.

27.05.2023 5 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Rozhodně to není kniha pro člověka v depresi. Pokud očekáváte záplavu humoru, budete zklamaní. Jedná se prostě o sbírku zážitků funebráků, které jsou někdy humorné, jindy smutné až depresivní. Nejvíce na mě asi zapůsobil příběh faráře, který se zabil v autě cestou na pohřeb. Anebo možná ten, kde si zesnulý přál být pohřben v rodinném hrobě, ale kvůli hloupým právním kličkám mu úřady nevyhověly a nakonec ho nechaly uložit do společného hrobu na úplně jiném místě. Anebo ten, kde žena obvinila jednoho muže v supermarketu, že zabil její dítě, ukázalo se ale, že je funebrák a měl na starost kremaci jejího miminka... Byly to historky, které mě opravdu vzaly za srdce.

14.05.2023 4 z 5

Karlštejnské vigilie Karlštejnské vigilie František Kubka

Obdoba Dekameronu, kdy si král Karel IV. a jeho družina vypráví krátké příběhy, většinou milostné, zatímco se Karel na Karlštejně zotavuje z otravy. Moc pěkně napsané, ačkoli samotné historky mají často smutné vyústění.

29.04.2023 4 z 5

Konkurz na nevěstu Konkurz na nevěstu Helen Hoang

(SPOILER) "Šíleně bohatí Asiati" po vietnamsku střihnutí příručkou "Jak randit s autistou" a to včetně "otázek k diskusi" na konci, nedělám si srandu. Jako bych četla nějakou učebnici a teď se po mně chtělo, abych složila zkoušku v debatním kroužku.

Můj problém byl, že jsem nemohla vystát Esme. Lhala, až se jí od pusy prášilo. Den potom, co se dočasně nastěhovala ke Khaiovi, mu začala přerovnávat celý dům, brala si věci bez dovolení, lezla mu do skříní, demolovala zahradu... Nejsem autista, ale za tohle bych s ní osobně vyrazila dveře. A pak si Khaie nemohla vzít, dokud jí neřekne "miluji tě" - všechno, co pro ni doposud udělal, jako by nehrálo vůbec žádnou roli - ale nevadilo jí vzít si jeho bratra kvůli Zelené kartě. Z jejího pokrytectví se mi dělalo šoufl.

Je prostě vidět, že liberálně progresivní literatura není pro mě.

29.03.2023 2 z 5

Návrat Návrat Lisa Jane Smith

Končím. Snesla jsem Elenu jako královnu místní školy, milovanou a žádanou naprosto všemi, jako úžasnou upírku, jako super ducha... ale jako čistou(TM) andělskou bytost, a to včetně levitace a křídel? Ne. Dost. Další level-up už opravdu nezvládnu. A samozřejmě chudáček galantní Stefan, oběť zlého, zlého Damona. Ne. Prostě ne.

11.03.2023 1 z 5

Temné shledání Temné shledání Lisa Jane Smith

Kdykoli se kniha soustředila na Bonnie, Meredith a Matta, byla skvělá. Jakmile se pozornost zaměřila na Stefana a Elenu, šlo to do kytek. Neumím si to vysvětlit, ale ti dva jsou tak nudní. Elena je místní Mary Sue a Stefan má v hlavě jenom ji, jinak duto a prázdno. Škoda.

11.03.2023 3 z 5