druzickaster druzickaster komentáře u knih

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Poslední dobou mám celkem štěstí na detektivky. Tato mě jako předešlé bavila stejně dobře, dokonce jsem ve stavu, že už umím odhadnout i pachatele a o to větší radost jsem měl, že jsem se trefil. Můžu jen doporučit.

14.06.2017 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Věkem jsme na tom s autorem velmi podobně, tím pádem znám dřevní doby počítačů a o většině věcí, které jsou v knize zmíněny mám při nejmenším potuchy. Začátek mě příliš nenadchl, je až moc Potterovský, ale potom už jsem byl vtažen do OASIS, děj nabíral na obrátkách a četlo se to samo. Film si asi nechám ujít, chci si zachovat ten svět takový, jaký jsem si ho vytvořil ve své hlavě.

18.10.2016 5 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Opět jako preřešlý díl, hlavní hrdina mě nebavil a děj se spíš vlekl, tedy až na pár světlých chvilek. Asi dobře, že to byl díl poslední, tedy autor to alespoň svatosvat slíbil :)

22.12.2020 3 z 5

Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let J. B. Morrison

Frank je prostě salámista a jen tak ho něco nerozhodí. Bavila mě jeho ztřeštěná dovolená a nakonec mi ani nevadil onen dojemný konec, sice jsem mu přál aby mohl zůstat, ale i tak, však on se tam určitě ještě podívá.

07.01.2020 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Toto distopické dílko, jsem pořád tak nějak míjel, až jsme si nakonec k sobě našli cestu. Pokud odhlédneme od elektronek, páskových mechanik a tlampačů, hodí se kniha do dnešní přetechnizované doby až podezřele moc dobře. Pracující bohaté elity, masy bez práce, protože jim práci vezmou stroje ... návrhy mzdy pro každého, už tady padaly několikrát ... roboti se používají čím dál tím častěji, no nechci malovat čerta na zeď, ale Moorův zákon stále platí, vždyť s dnes kapse téměř každý nosí počítač, snad nás ta doba tak nesemele ... držím nám palce.
Knihu doporučuju.

10.11.2019 5 z 5

Dům bez pána Dům bez pána Egon Hostovský

Pěkný psychologický román. Na pozadí židovské rodiny, žijící ve stínu slávy svého otce vykresluje autor jednotlivé postavy. Nádherné vnitřní monology hlavního hrdiny, benjamínka, který rozmýšlí nad svým dosavadním životem, nad životem celé rodiny. Vše se točí kolem rodného domu, kolem vztahů. Kolem údajné bezohlendosti, která nemusí být vždy tím čím se zdá. Rozhovory jednotlivých sourozenců jsou jako by se bavili s "cizími", nepochopení a nevyřčené... Nakonec vše vyústí životním kotrmelcem nejmladšího a vše se tak nějak provětrá, urovná, nebo ne?
Můžu doporučit, pan Hostovský tento styl opravdu umí.

30.08.2019 5 z 5

Poslední pes na Zemi Poslední pes na Zemi Adrian J. Walker

Jsem na vážkách s počtem hvězdiček. Poslední dobou mi postapo knihy přijdou na jedno brdo. Něco se stane, hlavní hrdina vlivem okolností musí podstoupit strastiplnou cestu od někud někam. Na této cestě ho potkávají samá příkoří, jeden až dva noví přátelé a většinou to vše skončí srdceryvným happyendem. Toto dílo ze zajetých kolejí nevystoupí, ale... Autor miluje psy, autor je zná jako své boty a vcelku dobře je chápe. Hlavní hrdina, pes, je exot a ano myslím tím Linekera. Klasický ořech, co má rád smrady a pachy čeholiv, dále potom mouchy, pavouky a hovínka jo a zapomněl bych na psí zadky. A kdo chvíli pozoroval psa tak ví přesně o čem tenhle pes mluví. Jeho výrazivo mi osobně nevadí, přece jen to patří do našeho rodného jazyka, ale věřím, že s jeho vyjadřováním mohou mít někteří krapet problém. Člověčí hlavní hrdina, ten mi moc neseděl, ale nějak jsem ho nakonec vzal na milost. Ale jo, když se znovu ve vzpomínkách ke knize vracím dám jí těch 5*.

05.08.2019 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Kousek Malevilu, špetka Cesty, trocha toho filozofování a je z toho obstojný postapo román. Je psaný lehkou formou a tím pádem se dobře čte, přečteno za tři dny. Hlavní zápletka, budiž, mohla být krapet promyšlenější, ale dá se snést. Pravda je, že kdo někdy alespoň trošku běhal, tak autorovi, potažmo hlavnímu hrdinovi dost rozumí v jeho vnitřních promluvách a pocitech. Závěr opět se zadními vrátky, tak uvidíme jestli nás autor poteší a bude pokračovat. Za mě dobrá kniha, kterou můžu doporučit.

07.05.2019 5 z 5

Inkvizitor Inkvizitor Bernard Cornwell

Tak to byla zase jízda, nečekal jsem ani, že se Thomas dočká tak rychle zadostiučinění. Jediné co mě krapet překvapovalo, jak pendlovali napříč zeměmi a přes kanál jako by se nechumelilo a že se někdy i chumelilo. Každopádně napínavé to bylo opět od začátku do konce, krev se vaří při všech těch bezprávích která se dějí našim hrdinům a jejich přátelům. A když potom dojde k satisfakci tak se člověk zatetelí blahem. Holt to s námi pan Cornwell umí a těším se na další dobrodružství Thomase z Hooktonu.

23.11.2018 5 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Po Baronce Blixenové jsem přečetl i její knihu a musím uznat, že tato mozaika zážitků a střípků ze života autorky v Africe je okouzlující a plná emocí ať pozitivních tak i negativních. Asi nejsilnější je potom poslední část kdy se Karen Blixenová loučí se svou milovanou Afrikou a farmou a lidmi a vším co jí obklopovalo a vrací se domů, to musí pohnout s každým čtenářem a přiznám se, nejsem výjimka.
Celou tuto Africkou anabázi krásně shrnul v názvu doslovu pan Frolich a to: Literární vítězství sběratelky životních neúspěchů .

20.02.2018 5 z 5

Na této knize mi vadí jediná věc a to ta, že nedokážu popsat jak je dobrá, že neumím najít ta správná a krásná slova jako pan Čapek. Jsem rád, že jsem tuto trilogii četl až jako dospělý, myslím, že jako děcku by mi to moc nedalo a neuměl bych se s těmi lidskými osudy náležitě popasovat.
Asi nejsilněji působí osud Juraje Hordubala a jeho rodiny. V podstatě banální lidský osud, ale v podání Karla Čapka je to krásný ač smutný příběh. Nevěřil bych, že na konci mi těch lidí bude líto všech.
Povětroň, líbí se mi náhledy a fantazie zúčastněných lidí a i když je to celé absolutní fabulace, je promyšlená do detailů a funguje.
A Obyčejný život? Výborně zpracováno. Každý z nás by se měl takto sám se sebou pohádat a poznat se, taková osobní zpověď, bez příkras a klamu a zjistit co a jak vlastně bylo je a bude.

01.08.2017 5 z 5

Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhý Jin Ping Mei aneb Slivoň ve zlaté váze. Svazek druhý neznámý - neuveden

Další pokračování života zbohatlíka Ximen Qing a jeho harému. V tomto svazku se toho až tak moc neděje, spíš si místy připadám jako v nějaké reality show ve stylu Vila Vyholených. Líbí se mi popisy situací ve formě básní, navozuje to úplně jinou atmosféru.
Budu doufat, že nám Městská knihovna v Praze dodá další svazky ve formě ebooku za což je jim potřeba znovu poděkovat, za tak skvělý kus práce.

23.09.2021 4 z 5

Babylon Moskva Babylon Moskva Owen Matthews

Přiznávám, že jako člověku, který žil ve východním bloku, v područí SSSR se mi místy kroutily prsty u nohou, když rozmazlený anglický fracek hodnotil život v Moskvě v devadesátých letech. Kroutily, protože to byla velmi nepříjemná retrospektiva, ale bohužel z velké části pravdivá. Autor se s postsocialistickým ruskem moc nemaže a je vidět, že v něm prožil delší dobu a dobře se díval kolem sebe. Ač je příběh smyšlený, je psaný bez servítků, neřku-li naturalisticky. Děj je uvěřitelný, ovšem jediné čemu nevěřím je čin, který Roman, hlavní hrdina, spáchal. Tedy ne, že bych nevěřil, že to provedl a že by toho nebyl schopen, ale způsob? - ten způsob! U rozmazleného metrosexuála bych čekal krapet jiné provedení, ale rozhodně ne styl "kanadaský dřevorubec". Za tohle ta hvězda dolů, jinak se kniha dá v pohodě přečíst...

08.11.2019 4 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Za prvé, tuto knihu jsem vyhrál v soutěži s iRozhlas.cz a tímto za ni díky.
Za druhé, bigdata, velká data jsou fascinující a ze začátku člověk sedí s otevřenými ústy i k dyž je krapet od fochu.
Za třetí, po řekněme půlce knihy už ta ústa zase zvíráte, protože je to zase a pořád dokola. Sex, vztahy, nemoce, výsledky blernsballu ... dopňte si co potřebujete ... zkrátka od čeho máte moc dat, to lze analyzovat, když víte co vás zajímá.
Za čtvrté, data od google, velká část knihy a analýz je postavená na jejich datech. Zajímavé, ale co když google ví o nějakém výzkumu a podstrčí záměrně "vadná" data, na jejich "věrohodnost" výpočetní výkon určitě má, děsí mě to...
Za páté, kniha je spíše vhled a stručné seznámení, chybí mi podrobnější popis algoritmů, způsobu zpracování, potřebný výpočetní výkon...zkrátka statistiky.
Za šesté, dám plný počet *, ale spíš je to na 4.21457897888888888888 *
***** Konec *****

15.08.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Nejak se ztratil muj predesly komentar, ale nevadi. Kniha se neda cist, pro mne je to proste odpad a opdadem zustane. Vic psat nebudu, at se mi opet komentar zahadne neztrati...

22.05.2019 odpad!

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Z knihy jsem trošku rozpačitý. Začátek a prostřední část je ne zcela záživná, politicko-filozofické vsuvky mě přímo nudily. Na hlavním hrdinovi se mi líbilo, že je to obyčejný člověk z masa a kostí, spíš posera a to dotvářelo uvěřitelný obraz. Závěr byl o poznání lepší a celkový nápad s vývojem světa mě zaujal. Sice nevím, proč středobodem je právě Moskva a Rusko, ale budiž. Knihu s klidným svědomím doporučím, ale nečekejte silné napětí a infarktové stavy. Poctivé 4*.

10.04.2019 4 z 5

Při prvním "dílu" byl neotřelý styl autora a nápad s agilním stoletým dědulou prostě "wow". Odskoky do minulosti mi tam taky tolik nevadily, protože současnot byla obyčejný život, potrhlý, plný zvratů, ale "normální". V této knize se autor vydal opačným směrem. Scény s vrcholnými politik y jsou spíš trapné a dětinské, než aby pobavily. Pokd si chce autor do někoho kopnout, mohl si najít "dospělejší" formu a stejně svým oblíbencům vystavět pomník taky jinak a lépe. Pokud by se začátek a konec knihy odehrál v rozumných mezích, byl bych naprosto spokojen, ovšem takto je to prostě nezábavná slátaná brožura o (ne)snášenlivostí švédských a jiných evropských národů a to mě prostě nebaví.

26.03.2019 2 z 5

Masakr Masakr Bernard Cornwell

I když člověk ví, jak to celé dopadne tak prostě těm klukům jižanským musí držet palce. Není to tím, že bych podporoval otrokářství, ale jejich chcrabrostí a zápalem pro věc a hlavně kvalitním vedením. Když dostane i početně mnohem věší armáda do velení totálního tupce a poseru, tak pak nemůže čekat obdiv a náklonost, jen škoda těch tisíců životů na obou stranách. Snad se s Natem neloučíme nadobro. I tato série mě bavila.

24.10.2018 5 z 5

Jaká je cena člověka Jaká je cena člověka Jevfrosinija Kersnovskaja

Celkem dobrá otázka v názvu knihy. Po přečtení knihy, zjistíme, že ve válečném a poválečném Rusku člověk nestojí ani za zlámanou grešli. Obsazení Moldavska vyhnání lidí z jejich domovů odsun do vyhnanství a následně gulag. Osud milónů lidí, kolik jich přežilo? Mnoho ne a pokud ano tak jen díky štěstí, protože byli určeni k likvidaci prací a hladem. Kniha je otřesné svědectví krutosti a deviantnosti společnosti Stalinského režimu. Hlavní hrdinka byla pravda místy až naivní, ale chápu ji a má můj neskonalý obdiv, že i v těch nejvypjatějších situacích si stála za svým a nechtěla slevit, ze svých zásad a postojů, za to skutečně klobouk dolů. Kniha je také vybavena velkou spoustou autorčiných velmi vydařených kreseb z její životní anabáze.
Knihu mohu jen doporučit.

06.07.2018 5 z 5

Noční rozhovor Noční rozhovor Ladislav Mňačko

Ač jsem o válce slyšel jen od babičky, téměř ve všem se s panem Mňačkem v názorech na němce, válku a problémy kolem ní shodneme. V knize jsou velmi zajímavé myšlenky a názory i ostatatních, německých, postav, že mě místy až mrazilo. Chce se mi napsat, tuto knihu musí všichni přečíst, ale je to samozřejmě nemysl, ovšem kdo chce poznat osudy několika obyčejných životů z konce války v Drážďanech, rozhodně po této knize sáhněte a čtěte...

17.05.2018 5 z 5