druzickaster druzickaster komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Musel jsem krapet vychladnout, než jsem se odhodlal napsat komentář. Kniha je krutá a nemilosrdná. Hlavni "hrdina" je zmetek bez základů lidskosti, empatie, prostě typický psychopat. Jeho čtyři kumpáni nejsou o nic lepší. Nepřal jsme mu nic špatného, ale měl jsme problém ho politovat. Ač se asi neshodnu s většinou a vlastně ani s autorem, neměl bych problém u takovýchto lidí řešení "mechanickým pomerančem". Zajímavě je popsán osud oběti ve spojení s vrcholnou politikou, to je tak reálné až mě to děsí. Konec je zvláštní a nevěřím v něj. Jo a ten argot, kterým dotyčný mluví, je příšerný. Ne, že by si na něj člověk nezvykl, aby ne, když je to řeč tupců a primitivů, ale mozek se mu poměrně statečně bránil. Každopádně jsem rád, že jsem knihu četl, vyvolává emoce a to celkem silné a o to jde.

16.12.2017 5 z 5

Sharpův úder Sharpův úder Bernard Cornwell

Nemůžu říct, že by mě politikaření v knize bavilo až tak moc jako ostatní děj, ale k osvětlení děje a zápletek to prostě patří. Poručík Sharpe se se svými muži opět činil a nelze říct, že by zahálel, to tedy ne.

08.12.2017 5 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Budu se stále opakovat, opět poutavý děj a zajímavý zvrat, každopádně doba to byla krutá a nelístostná. budu se těšit na další díl.

22.09.2017 5 z 5

Rakovina Rakovina Alexandr Isajevič Solženicyn

Nevím odkud začít. Název sám napovídá, že to nebude zrovna humorné čtení. Kniha je smutná popisující lidksé neštěstí v nemoci až na dřeň. Popisuje osudy lidí, kteří by v civilním životě neměli nejmenší šanci se potkat a poklábosit spolu. Jeden mukl druhý strážný z Gulagu, třetí stranický hodnostář a v tomto mikrosvětě utrpení si byli všichni rovni, ne ani tak před bohem, před ním by si měli být rovni i mimo nemocnici nebo ne???, jako před tou zlou a nekompromisní nemocí, která se neptala kdo je kdo a čím byl.
Když jsem knihu četl, vracel jsem se do svých 15 let kdy jsem byl v nemocnici ač s naprosto banálním zákrokem a velmi živě se mi vybavily některé momenty tak jak je prožíval hlavní hrdina Kostoglotov. I když byl to hlavní hrdina? Nebyli hlavními hrdiny všichni ti nemocní a jejich lékaři a sestry a sanitářky?
Kniha se nečte úplně jednoduše, je psána svižně, ale někdy je toho na jednoho prostě moc, ale i tak jsem moc rád, že jsem ji četl.

16.08.2017 5 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Opět velmi zkličující a strhující příběh z Osvětimi. Přečetl jsem v podstatě za jedno odpoledne. Tyto knihy by měla číst většina populace, na hrůzy fašistů se nesmí zapomenout.

04.06.2017 5 z 5

Nebylo to zlé, ale ani extra dobré. Autor má lepší knihy. Bavil jsem se, ale konec mě zklamal, bylo to moc uspěchané a žádný aha efekt se nedostavil. Tím ale nechci říct, že se kniha nedá číst.

16.12.2016 4 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Jaroslav Hašek je můj velmi oblíbený autor, proto volba této knihy byla jasná. Nevím jak to autorka dokázala, jestli měla kousek hadí kůže a pár vlasů a navštívila hrad nad Lipnicí, ale tak silný a pravdivě působící příběh jsem skutečně nečekal a Jsem rád, že jsem mohl s mistrem prožít jeho poslední chvíle na tomto světě.

02.11.2016 5 z 5

BZRK Reloaded BZRK Reloaded Michael Grant

Akce pokračuje i v dalším dílu, jak zde již psali čtenáři předemnou, četlo se snáze, člověk byl s mikro i marko obeznámen, postavy znal, takže bez problému. Naštval mě krapet konec, jak je zvykem, uspěchaný, vměstnaný do pár kapitol a hlavně otevřený jako vrata do hangáru, co to je jako? A já se ptám, kde je pokračování, no kde herdek je pokračvoání????
Doporučuji :)

01.05.2019 5 z 5

Císařova poslední vůle Císařova poslední vůle Jan Bauer

Zatím asi nejlepší díl série. Intriky, lapkové, cholerický král, opravdu jsem se při čtení bavil. Blasius nezklamal, Protiva taky ne, takže za sebe můžu říct, že spokojenost. A můžeme na další díl.

26.06.2018 5 z 5

V ženském gulagu u Ledového oceánu V ženském gulagu u Ledového oceánu Ursula Rumin

Jediné co mi přišlo zvláštní je to, že autorka sama přiznává, že pracovala pro Brity a zároveň pro Rusáky, ale uvězněna byla za údajnou špionáž, to mi tak nějak na tom příběhu nesedělo. Každopádně to byla otřesná doba, kdy se lidé unášeli, mučili, soudili bez nároků na právo a byli odvlečeni do cizího státu na otrocké práce za velmi nelidských podmínek. Myslím, že Rusáci dluží spoustě lidí velkou omluvu a ne kecy v rehabilitaci o zániku nároku na zabavený majetek. Mno historie je myslím už odsoudila sama...

13.04.2018 4 z 5

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Hlídka už není tak dojemná jako první díl, ale je tam krásně vyobrazeno rozvrstvení poválečné společnosti na jihu Ameriky. Nevím, jestli si zrovna takto představuji baštu demokracie, ale kniha se mi líbila a otevřela mi zase další obzory.

23.03.2018 5 z 5

Sharpovo Waterloo / povídka Sharpovo výkupné Sharpovo Waterloo / povídka Sharpovo výkupné Bernard Cornwell

Výborné, bitva u Waterloo je popsána neskutečně. Už to jen přečíst na jdeden zátah, taky to jinak ani nejde, byla dřina jako hrom a co ti chudáci na bojišti, déšť zima probděná noc a potom od rána do noci boj. Hrůza a děs, myslím, že ty masy lidí si nikdo nedovede ani představit. Zajímavé, že ač člověk ví jak to dopadne, je napnutý jako struna....jak to dopadne, pan Cornwell prostě umí. Povídka taky pěkná, za mě jedna z nejlepších knih série.

02.02.2018 5 z 5

Sharpovo zlato Sharpovo zlato Bernard Cornwell

Hodně dobrodružný díl. Sharpovi vyloženě sedí, že si velí sám a má ssebou svoje (všeho)schopné chlapy. Závěr je dost hodně drsný, ale jak je psáno v knize, je to holt válka.

18.12.2017 5 z 5

Sharpova kořist Sharpova kořist Bernard Cornwell

Richard Sharpe agentem, je to prostě voják mnoha tváří. Zajímavé politické intriky a že to těm darebákům vydrželo až do dnešních dní. Osoukromém životě pana Sharpa raději pomlčím.

25.11.2017 5 z 5

Chcete vidět zlatou Prahu? Chcete vidět zlatou Prahu? Bohumil Hrabal

Budu se opakovat, nebudu originální, ale jedním slovem nádhera. Povídky vynikající, četly se jedním dechem. Doslov, chcete-li rozbor díly pana Pytlíka byl pro mne přínosem v životopisu a přehledu díla pana Hrabala do 80. let. Co se týká literáního rozboru, místy jsem uvažoval, jeslti jsme četli stejné povídky. Ani ne tak z pohledu literárního kritika, protože já jsem literární elév, ale pro mne to byly povídky smutné, veselé, melancholické, rozervané o obyčejných lidech pro obyčejného člověka jakojsem já. Tím si mne získaly a podmanily a chytly mne za srdce a jsou v mém srdci hluboko vydrápané a už tam zůstanou a jsem tomu rád, že je tam mám. Je víc, než pravděpodobné, že se ke knize ještě vrátím, ale doslov tentokráte vynechám.

21.11.2017 5 z 5

Sharpův triumf Sharpův triumf Bernard Cornwell

Být královským vojákem nebylo nic snadného. Neuvěřitelné jaké bitvy se odehrávaly a v jakých podmínkách museli tehdejší vojáci bojovat. Díky panu Cornwellovi máme tyto bitvy velmi poutavě popsané a díky seržantu Sharpovi je můžeme prožívat. Opět musím vyzdvihnout pohled z obou válčících táborů, což dodává ději na autenticitě. Nezbývá než spěchat za panem Sharpem do jeho dalších dobrodružství.

15.11.2017 5 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Rád jsem prožil s panem Uhtredem a jeho druhy všechna dobrodružství a bylo prima, že při nich stáli všichni dobří bohové.

05.11.2017 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Musím uznat, že poslední díl trilogie 1Q84 mě chytl a nepustil až do konce. Aomame si u mě celkem polepšila, Tengo stále stejně dobrý. Některých hrdinů mi bylo i líto, ale takový je holt život v realitě 1Q84.

22.10.2017 5 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Z románové roviny je to vlastně "verneovka" říznutá červenou knihovnou. Z filozofické roviny, je kniha, dle mého názoru, více hodnotná, i když jsou některé filozofické teze sot okatě naroubované na rzhovory, ze kterých se stávají mnohastánkové monology. Na jedné straně autorku - filozovku chápu a v dnešní době je její filozofie víc než aktuální. Natažené ruce všech "potřebných", ziskové neziskové organizace atd. Na druhou stranu mi v celém ego-konceptu tak nějak schází dvě nezanedbatelné skupiny lidí: nemocní a přestárlí. O těch se v celé filozofii nehovoří a celkem i chápu proč, ale tím pádem se s takovou filozofii nemůžu ztotožnit. Každopádně je kniha zajímavá a mohu ji jen doporučit k přečtení.

08.10.2017 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Za sebe můžu říct, že druhý díl je lepší než první. Možná je to tím, že hlavní hrdina prvního dílu se tady jen mihl. Starý dobrý Hunter a k němu další nové postavy jsou rozhodně uvěřitelnější a "normálnější" než někteří hrdinové z dílu prvního. Prošli jsme zase kousek metra a poznali nové lidi.
Co mi u Glukhovského vadí je to, že zásadní dějová linka je téměř vždy postavená na náhodě, na takové náhodě která je tak nepravděpodobná a neuvěřitelná až je hodně snadné rozpoznat, že to je prostě uměle vykonstruováno a že děj je nalinkovaný a víceméně přímočarý. Další věcí která rušila je přeskakování z jednoho příběhu do druhého. Nemám nic proti, ale očekával bych jasnější předěl formou nové kapitoly nebo alespoň linkou či jiným oddělovačem. Tak člověk čte a chvíli tápe kde se vlastně v příběhu nachází.

26.07.2017 4 z 5