druzickaster druzickaster komentáře u knih

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Silný příběh, Annu musíte mít rádi. Každý kdo sleduje její vnitřní svět, tak jí musí mít rád a zároveň litovat. Ovšem okolí, které nečetlo její příběh a nevidí jí do hlavy to s ní nebude mít vskutku jednoduché. Přiznám se, že jsem se místy i zasmál, třeba u povedeného přažského sběru, ale člověk spíš trne jak to vše dopadne a doufá, že se nic horšího nestane. Příběh určitě chytí za srdce a už se teším na pokračování.

26.08.2018 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Krásná pohádka pro dospělé o Popelákovi Lukášovi, který svou statečností a chrabrostí ku štěstí došel. Pohodová odpočinková četba, která neurazí. Seznámíme se s různými řemesly a zvyky řemeslných cechů historické Prahy za dob vlády krále Václava IV. Určitě si přečtu i pokračování platnéře Lukáše...

20.08.2019 5 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Nádhera, poklidné čtení o jednom lázeňském hostinci a lidech kolem něj. Je to tak pozitivní a lehké, že člověk musí smeknout nad autorovým entuziasmem v době, kdy kniha vznikala. Druhá světová válka nebly jistě nic pozitivního a napsat v ní takovéto dílo, je neuvěřitelné. Škoda pana Poláčka a všech knih, které už nestihl napsat.

14.09.2018 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Britský Švejk v podání poručíka Goodbodyho. I když Goodbody byl naivní a poctivý, chyběla mi u něj švejkovská "vyčůranost". Příběhy jsou zábavné plné absurdit a potvrzují, že pokud na vojně uděláte sebevětší pitomost, jste za to nakonec pochválen. Pokud dělátě něco správně, je to špatně. V knize je i silný moment a to monolog na lodi v 17. kapitole. Jinak se ale budete bavit i když se jedná o né moc veselé téma. Rozhodně plánuju se ke knize vrátit.

06.04.2018 5 z 5

Kniha vás polaská a pobaví. Jemný nevtíravý humor, pocity při cestování ve skupince kamarádů, provotní nabuzení, užívání a nakonec se z toho průšvihu nějak dostat bez ztráty kytičky a doma, no co doma, ryhcle naplánovat další výlet. Kniha se mi moc líbila a v Levných knihách jsem pořídil volné pokračování Tři muži na toulkách, takže jdu číst dál.

21.11.2019 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Opět jedna rozposlouchaná a posléze dočtená. Klostermann umí popsat nádherně přírodu, mimochodem tohle tehdejším lidem závidím, ty neproniknutelné stoleté lesy a pralesy. Pak už jim závidět není tak nějak co. Velice krušný život, pytláci, dřevorubci, hajní, fořti, vše v jednom nesmiřitelném ringu. Obrovský kontrast vzdělaných a nevzdělaných lidí, jejich segregace atd. Každopádně kniha je to výborná, psaná moc krásným jazykem a můžu jen doporučit. A super jsou i ilustrace v e-booku z Knihovny města Prahy. Je zdarma ke stažení, tuším že i tady na serveru.

30.08.2019 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Tak jsem dočet Budžese a hned se vrhl na pokračování, a tak nebyl ani čas na hodnocení, tak to teď páchám oboje najednou. Helenka krapet povyrostla už je z ní středoškolačka, to snad moc neprozrazuju z děje. Každopádně zde už to tragi převažuje násobně víc nad tím komické, ale není to nevkalitou knihy, to v žádném případě, jen je to spíš dobou a vztahy a vůbec...Určitě vás kniha chytne stejně jako Budžes a ty konce, no takovou marnost jsem dlouho necítil, ale tak snad se i Helča dočká lepších časů....otázka jak moc jsou lepší no...

27.12.2018 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Pěkné nezávislé pokračování série. Pár zmínek o předešlých postavách, ale nic dramatického a knihu lze číst klidně i bez návazností na první díl. Musím říct, že Caris mě děsně štvala, ale fakt hodně a že jediný svatý v knize byl Merthin, jinak prima dějové linky vedlejších postav, církev opět nezklamala a chovala se jak se chovala, no a nezbývá než se mrknout na další díl :) Určitě doporučuju.

25.12.2021 5 z 5

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Opět mi schází půlhvězdičky, je to spíš 4,5. Kniha mě bavila, navazující vyprávění osudů jednotlivých protagonistů je prima, krapet mě štvala Knutova matka, celé její počínání bylo dosti nesmyslné, ale co mi vadilo hodně, byl závěr, opět jsem se ocitl u Cimrmanova Vichru z hor, autor si velmi usnadnil život, tím myslím psaní, a díky náhodám ve které nevěří ani největší optimista závěr knihy značně deklasoval, což ovšem vcelku vynahradí předcházející části knihy. Kniha určitě stojí za přečtení.

10.11.2021 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Pane Niedle, co mi to děláte? Vždy jsem fandil Husitům, Žižkovi a vy mě během jednoho dílu nalomíte a rázem fandím nějakému pánu Tasovi z Borku. Ale teď vážně, líbí se mi vyváženost a nestrannost autora v této pro nás dosti choulostivé etapě dějin. Nic není černobílé, ani náboženství, ani "politika". Autor výborně zachytil, že pokud se i dobré myšlenky chytí lumpové a darebáci je hodna zatracení. Závěr mě naštval, protože musím okamžitě číst pokračování, nemám oddechu stejně jako pan Hynek. Tak a ha ja jííííí, jde se na to.

12.07.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Ač fantasy moc nemusím, v tomto případě uznávám kvalitu a smekám před autorkou. Série Naslouchač je fakt povedená a promyšlená. Přes pomalejší začátek je v dílu Faja děj čím dál tím napínavější a strhující. Něco se vysvětlí, ale těch otázek do budoucna. Nu jak pravil klasik, piš barde.... a já budu střádat a těšit se na další pokračování.

25.03.2018 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Když jsem zahlédl v TV kousek filmu tak jsem hned mrkl na Databázi knih zda existuje kniha. Kniha existovala a dokonce byla i v mé oblíbené knihovně a tak jsem měl hned postaráno o pár dní pěkných zážitků.
Noah Gordon se historického díla zhostil výborně a poutavě popsal život malého sirotka, který uměl o svůj život a kousek místa na slunci bojovat velmi statečně a nutno podotknout, že život v 11. století nebyl žádná procházka růžovou zahradou.
O to víc se mi líbila i filozofická rovina, autor nám naprosto jasně a věrohodně nastínil, že náboženský fanatismus ať v jednom, druhém nebo třetím směru je velmi škodlivý a kontraproduktivní. Na druhou stranu jsem se setkali s lidmi ač bohabojnými tak neustále s dobrým srdcem a zdravým selským rozumem.
Na závěr snad jen, ten kousek filmu co jsem viděl byl pěkně ošizená a hodně upravená verze této báječné knihy, takže můžu doporučit hlavně knihu.

16.01.2018 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Neskutečný osud. Nespravedlnost a bezpráví ani neumím vypsat své rozhořčení. Snad existuje peklo na druhou kde se všichni tihle šmejdi, stalinem počínaje a dozorci gulagů konče, pečou ve vlastní šáťvě. 19 let života v háji bez odškodnění, omluvy, prostě nic. Je mi z toho velmi smutno.

07.01.2018 5 z 5

Variace pro temnou strunu Variace pro temnou strunu Ladislav Fuks

Ladislav Fuks, můj oblíbený autor a vždycky mě překvapí, vždycky si po přečtení jeho díla říkám, chce to pauzičku, než to vstřebám, ale už se zase těším na další knihu a stejně tomu je i po přečtení Variace pro temnou strunu.
Poměrně dlouho jsem hledal slova, kterými bych tuto knihu charakterizoval....snivá a temná, ano tak bych to popsal ve zkratce. Při čtení jako bych měl před očima nějakou mlhu, jak bych nakukoval do pokoje a do praku, školy přes celofán a viděl spíš jen obrysy než ucelenou scénu a tyto vjemy umí pan autor čtenáři velmi sugestivně vnutit.
Závěr knihy byl opět fámozní a vygradovaný, obrovsky zrychlený a nestačil jsem kmitat očima po řádcích jak mě děj strhl.
Silná kniha a můžu jen doporučit.

10.08.2021 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Vynikající plejáda bezvýznamných lidí a jejich osudů a smýšlení a chování i při krásné vyhrocené situaci. Obdivuju um napsat dílo téměř bez děje a přitom stejně člověk čte a čte až se pročte k závěru knihy, úmyslně nepíšu ke konci, protože děj v této knize žádný konec nemá, je to jako by čtenář na malou chvilku nakoukl za oponu, a co se děje dál se potom už nedozví a může se jen dohadovat. Za sebe můžu říct, že mě kniha bavila velmi a vřele doporučuji.

03.12.2019 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kdysi jsem hrál PC hru, Mesiah se jmenovala. Hráč byl malým andílkem a přes záda vletěl do nějaké postavy a tou se pak stal. Tato kniha na mně působila stejně. V daný moment šup a jsem ta nebo ta a nebo ta. Začátek byl trošku zdlouhavý, ale pak už jsme se od knihy nemohl odtrhnout. Zapletlo se to celkem slušně, takže rozuzlení muselo trvat o to déle. Za sebe můžu říct, že mně kniha bavila a jsem rád, že jsem jí přečetl.

25.11.2016 5 z 5

Zmrtvýchvstání. Román nezdolné vůle Zmrtvýchvstání. Román nezdolné vůle Michael Punke

Přečteno po shlédnutí filmu, a dobře jsem udělal. Film byl přeumělkovaný a Leonardo jako hlavní hrdina, drsný zálesák, to fakt nejde dohromady. Každopádně kniha mi velmi spravila chuť a jsem rád, že jsem ji přečetl. Nezdolná touha přežít a pomstít se, tato síla jako hnací motor je až neuvěřitelná. Oproti romatnickému závěru filmu je ten knižní spíš realistický, ale bohužel i to k životu patří. Knihu rozhodně doporučuju.

13.12.2021 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Mé první seznámení s autorem. Kniha se odehrává za doby Husitů, i když z počátku spíš v Polsku, ale k nám je to coby kamenem dohodil. Husitská epocha je pro mne velmi zajímavá a rád si o ní přečtu zase z jiného úhlu. Sapkowski umně vylíčil tuto epochu a nebere si moc servítky ani s křesťany, inkvizicí, ale ani s Husity. Místy tedy krapet uletí do sféry sci-fi, ale kdo mohl vědět, že v té době neexistovaly čardoějnice, mágové a jiná dobrá společnost. Za mě dobrá historická kniha a jdu se podívat na život hlavního hrdiny u nás v Čechách.

19.05.2020 5 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Toto volné pokračování ze života na Šumavě koncem 19. st. mě bavilo snad ještě více, než první díl: Ze světa lesních samot. Pokračování, je spíše místopisné, nežli založeno na lidských osudech, ale i tak je to moc krásný kus fortelné literární zábavy. Autor nádherně popisuje místní krajinu, přírodu, ale i lidi a jejich osudy. A že nebylo ani moc co závidět, pochopí každý, kdo kihu četl. Na jedné straně práce a za ní pěkné peníze, díky přírodní katastrofě nebývalých rozměrů. Na straně druhé nerozum a hýření, pýcha, zpupnost a k tomu všemu se přidají něštěstí a nehody vis maior a je z toho román nadmíru úspěšný.
Můžu jen doporučit.

19.09.2019 5 z 5

Zatím dobrý: Mašínovi a největší příběh studené války Zatím dobrý: Mašínovi a největší příběh studené války Jan Novák

Hned od začátku jsem věděl, že komentář k této knize bude velmi nesnadný úkol. Na Mašíny jsem mlě jakýsi náhled už před přečtením knihy. Jsem rád, že jsem knihu přečetl a doplnil si vědomosti a znalosti. Na obálce se píše, že je jejich příbeh vytěsňován z českých dějin, což si nemyslím, spíš s ním prostě většina lidí nesouhlasí a neopěvuje jej.
Byli to mladí kluci chápu, nasekali pitomostí, které stály dost lidí žiovty, to už moc nechápu a argument o "válce" v době míru neberu. Celá jejich, promiňte mi ten výraz, zfušovaná eskapáda byla vlastně jen emigrace za kopečky. Nic víc, nic méně a na to bylo těch mrtcých fakt hodně a to na obou stranách. Když odhlédnu od policistů ať u nás nebo v Německu, tak i hrůzy ve vlastních řadách dlouholeté tresty, tresty smrti atd. a argument, že to nečekali a netušili.... Na druhou stranu se mi na Mašínech líbí, že celou cestu popsali, tak jak byla i se svými chybami, což byly místy excesy až neuvěřitelné, ale vypadá, že asi nic nepřikrášlovali.
Když budu hodnotit knihu jako takovou, je psaná poutavě a čte se jedním dechem. Jediné co se mi nelíbí je Novákovo kopání do Stalina(a a no byl to šmejd šmejdů, ale nepotřebuju autorovu radu jaký mám mít svůj názor) a Zátopků apod. naprosto rušivé zbytečné vsuvky ve stylu a milý čtenáři teď se dívej co bylo za komančů možné. Ponechal bych tyto soudy na čtenáři samotném.
Takže kdyby šlo dám 4.5* nejde tak dám 4.
Kniha ale rozhodně stojí za přečtení.

09.09.2019 4 z 5