Eicherik Eicherik komentáře u knih

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

Zatím asi nejslabší díl téhle série.

23.05.2021 3 z 5

Nebe v kleci Nebe v kleci Christine Leunens

Jiný pohled na život ve válečné Vídni a jeden hodně neobvyklý vztah dvou mladých lidí. Román se mi líbil, ale uvítal bych konkrétnější závěr knihy.

18.07.2020 4 z 5

Legendy: Praga caput regni Legendy: Praga caput regni Michael Bronec

Jsem spíše zklamaný. Povídek o Praze je v tomto sborníku dle mého jen málo. Některé se v Praze pouze odehrávají a jiné jsou tématicky úplně mimo. Zajímalo by mě, co má třeba povídka "Gamořin gambit" společného s Prahou? Za nejlepší a zároveň téma nejvíce vystihující povídku z této kolekce považuji "Ryšavý kocour, černý pes" a jsem rád, že jsem si ji po čase opět přečetl.

24.05.2020 4 z 5

Přeludy a přízraky Přeludy a přízraky Aleš Haman

Tato kniha je vcelku zdařilou antologií romantických příběhů z dnes již předminulého století zaměřenou na přeludy a přízraky. Psána je v duchu doby dosti archaickým jazykem a je bohatě ilustrována. Za nejzdařilejší považuji povídky Ligeia a Věra.

24.04.2020 4 z 5

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Richard Sklář

Morgenland v sobě skrývá příběh, který mě velmi bavil. Minulost zde střídá současnost. Postavy jsou osobité, zajímavé a některé velmi sympatické, včetně jedné psí. Vyprávění je to mnohdy kruté, často lidské a občas vtipné. Téma prozrazovat nebudu, ale z náznaků je zasvěceným čtenářům od začátku jasné. Působivá atmosféra zde upozaďuje některé historické nebo "technické" nesrovnalosti. Také se mi líbí, že všechny hlavní postavy jsou "dohrány". Na závěr zbývá jen dodat: "Studna je zarámovaná!"

12.01.2020 5 z 5

Létající talíře nad Antarktidou Létající talíře nad Antarktidou Karl - Heinz Zunneck

Útlá, ale na informace celkem dostatečně obsáhlá kniha o tzv. německých diskovitých letounech z konce druhé světové války. Pokud o tomto fenoménu nemáte ještě žádné informace, tak tady všechny podstatné najdete na jednom místě. Pokud se o tohle téma již nějakou dobu zajímáte, tak se pravděpodobně nic nového nedozvíte. Jediným drobným nedostatkem této publikace je poměrně chudá obrazová příloha.

11.12.2019 5 z 5

Odměna Odměna Jarmila Loukotková

K téhle knize jsem se dostal přes TV film Klec. Román Odměna je psychologická krimi s nesympatickým hlavním hrdinou, celkem přitažlivou obětí a pro mě s překvapivým a povedeným koncem. Až na některé, dle mého zbytečné epizody jsem spokojený.

15.09.2019 4 z 5

Vraždění lazebnic Vraždění lazebnic Vladimír Přibský (p)

K téhle knize jsem se dostal přes román Lazebníkova dcera. Zajímalo mě, jak stejnou látku pojme jiný autor a navíc je rudolfínská Praha mé oblíbené téma. A jsem spokojený. Dílko je to poměrně útlé a velmi čtivé. Hlavní postava hejtman Pablo Ortiz je sympaťák. I přes neveselé téma je příběh psaný humorným jazykem a velmi zajímavě působí vkládání současných pojmů, ale třeba i témat, jako například "globálního oteplování" do tohoto historického vyprávění. Jediné drobné mínus vidím v příliš kladně vyobrazeném Rudolfu II. v závěru knihy. To mi přišlo malinko nevěrohodné.

01.09.2019 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Povedený vztahový a humoristický román. Jen poslední kapitola byla taková zbytečně vše dokončující.

10.07.2019 5 z 5

Země dokořán Země dokořán Bohumil Říha

Kniha je napsaná prostým starosvětským jazykem. Je zajímavé sledovat myšlenky těch nejprostších lidí té doby, z nichž většina se optimisticky dívá do budoucnosti. Jednu hvězdu ubírám za na můj vkus málo dramatický děj v tak dramatické době.

16.06.2019 4 z 5

Sedm mínus jedna Sedm mínus jedna Arne Dahl (p)

Něco tak překombinované a nevěrohodné jsem ještě nečetl.

10.05.2019 3 z 5

Déšť Déšť Sára Saudková

Celou knihou prostupuje neustávající stále přítomný déšť. Jako detektivní debut se mi zdá Déšť zdařilý a pokud by bylo nějaké pokračování, tak bych ho uvítal.

09.02.2019 5 z 5

Lupiči mrtvol Lupiči mrtvol Jan Zábrana

Lupiči mrtvol je kultovní, téměř padesát let stará knížka, kterou by měl mít každý milovník počátků hororové literatury na poličce vedle podobně laděných antologií, jako jsou Tichá hrůza a Rej upírů. Některé povídky se mi líbily více, jiné méně. Za absolutně nejlepší považuji povídku Berenice. Kladně hodnotím svižně napsané medailonky autorů.

31.01.2019 4 z 5

Rituál Rituál Mo Hayder

Třetí díl této série a opět plný počet bodů. Tentokrát se seznámíme se sympatickou policistkou Blechou, která má stejně jako Jack svoje skryté problémy. Nezbývá, než se pustit do dalšího dílu.

13.01.2019 5 z 5

7 dní hříchů: Román o zradě, lásce, přátelství 7 dní hříchů: Román o zradě, lásce, přátelství Josef Urban

Drsný příběh z drsné doby a z drsného kraje. Kniha je velmi dobře a napínavě napsána. Koho téma konce druhé světové války v pohraničí zajímá, tomu tento uvěřitelný román doporučuji. Film se také povedl.

26.12.2018 5 z 5

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Kniha mě velmi zaujala. Líbily se mi obě časové roviny, kterými se děj ubíral. Příběh je velice věrohodný a napínavý. Jediné drobné negativum vidím v konci, ten bych uvítal trochu jiný.

28.11.2018 5 z 5

Box 21 Box 21 Anders Roslund

Příběh je to dobrý, ale strhávám jednu hvězdu za slovosled, který mi moc neseděl, a za osobu Ewerta Grense, jež je většinu času taková nevýrazná. Ewert Grens je nejspíš první postavou hlavního vyšetřovatele, která mi byla nesympatická. Určitě se ale pustím i do dalších dílů.

11.11.2018 4 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Výborné završení celé trilogie, která pojednává o odvrácené straně našeho světa.

26.10.2018 5 z 5

Náš dědek Josef Náš dědek Josef Jaroslav Matějka

Kniha je moc pěkná a film je ještě krásnější a propracovanější.

23.07.2018 5 z 5

Germania Germania Harald Gilbers

Tím, co tuhle detektivku odlišuje od ostatních, je nepravděpodobná dvojice detektivů, kterou tvoří esesák a bývalý židovský komisař. Děj se z větší části odehrává v nálety sužovaném Berlíně, roku 1944, a autor nás nechává nahlédnout, jak zde vypadal život, ale vzhledem k okolnostem i smrt.
Osobně mě velmi zaujalo, jak si Oppenheimer graficky zaznamenával podezřelé v kruhu kolem obětí a podle změn ve vyšetřování je buď posunul blíže ke středu, když se jejich podezření zvýšilo, anebo naopak dále od středu, když se podezření zmenšilo.

02.06.2018 4 z 5