elenai elenai komentáře u knih

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Jako bych četla o sobě samé. Ačkoliv mi komunikace s lidmi nečiní takové potíže jako autorce, v mnoha aspektech se s ní ztotožňuju. Děkuju své dcerce a manželovi, že mi komiks věnovali. Krásný a milý dárek, který pohladil mou duši, byť byl místy smutnější, ovšem i to k životu patří. Po přečtení se cítím taková vyklidněná a hrdá. Nevím proč, ale je to moc příjemné. :-)

21.01.2020 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Já toho vraha nikdy neuhodnu! :-D Faktem je, že tento díl mi přišel spletitější než ostatní, které jsem četla. Možná až příliš překombinovaný. Proto jsem tápala jako chudáček Hastings, přestože moje prvotní úvahy byly správné. Chce to víc potrénovat malé šedé buňky, no. Nic to však nemění na tom, že byla Christie velmi inteligentní a talentovaná spisovatelka. Byla jsem napnutá jako kšandy!

20.01.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Nedalo mi to a po letech jsem ji vytáhla z knihovničky a znovu si ji přečetla. No, a teď se můžu rozčilovat nad tím, jak mě zklamal scénář seriálu. Ten Sapkáč je nesmírně nadutý pán, ale psát tedy umí. Polský mistr dialogu, řekla bych. Neskutečně jsem si čtení užívala a četla jsem povídky opravdu pečlivě, aby mi neunikl žádný detail. Skvělé!

17.01.2020

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Jak už jsem psala, styl Soukupové mi sedí, a tak trochu si na něm ujíždím. Jen si nevzpomínám, že by mě u některé z jejích knih tak dožral konec. Bohužel zůstalo mnoho otázek nezodpovězených, mnoho problémů nevyřešených. Já vím, je to kniha jak vystřižená z běžných životních situací, v nichž se ocitá každý z nás, a je pravdou, že se nezastavíme v určitém bodě, ve kterém jsme šťastní nebo nešťastní, ale jedeme pořád dál. A to je možná jedno z poselství knihy. Ke vztahu sester se raději nebudu vyjadřovat. Já sama jsem nejstarší ze tří, ale takhle se k sobě naštěstí nechováme. Autorka ovšem provedla úžasnou a sugestivní sondu do jejich myslí. Nebyla mi tedy příjemná ani jedna, sympatie jsem si schovala pro jejich maminku. Co dodat víc? Výborné čtení jako vždy.

11.01.2020 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Pamatuju si přesně ten okamžik, kdy jsem Ohnivý pohár poprvé otevřela. Spala jsem u sestřenice a ta na mě byla naštvaná, že se jí dostatečně nevěnuju... Ale vždyť to byl Harry Potter!

Od té doby jsem celou sérii četla několikrát. Pořád má své kouzlo, byť i já už shledávám některé pasaže lehce naivní.

A co miluju na tomto dílu? Je jako chameleon. Obsahuje jak veselé pasáže (Mistrovství světa ve famfrpálu, vánoční ples), tak ty napínavé (všechny tři úkoly Turnaje tří kouzelníků), ba přímo děsivé (události po získání Poháru).

Dále tu máme dvě nové kouzelnické školy a jejich studenty, hnutí za skřítky a vyvíjející se vztahy v ústředním triu. Musím přiznat, že mě v tomto ohledu štval Ron. Byl strašně konfliktní.

Rowlingová umí čtenáře pořádně napínat. Je opravdu mistryní spisovatelského řemesla. Události a děje z kouzelnického světa dávkuje postupně, ale stále přitvrzuje.

Od tohoto dílu by rodiče měli i uvažovat nad tím, jestli jsou jejich děti dostatečně zralé si knihu přečíst.

O ilustracích už tu snad ani nebudu trapně básnit. Předčily mé očekávání a je jich fakt hodně. Exkluzivní nádhera!

07.01.2020 5 z 5

Dávné kouzlo Vánoc - Vánoční tradice pro nejtemnější dny v roce Dávné kouzlo Vánoc - Vánoční tradice pro nejtemnější dny v roce Linda Raedisch

Vánoční kniha na Vánoce mi měla pomoci navodit adekvátní náladu. Povedlo se to jen tak napůl. Místy jsem byla textem dost vláčená a do čtení se mi úplně nechtělo. Potěšily mě ale zmínky o Čechách, o některých tradicích a pověrach jsem ani neměla tušení. I závěr byl moc povedený. Celkově byl ale text průměrnější a moc knize nepomohly ani stylistické chyby a hrubky.

02.01.2020 3 z 5

Co ještě nevíte o životě našich předků Co ještě nevíte o životě našich předků Stanislava Jarolímková

Zdála se mi krapítek slabší než první díl. Mám pocit, že autorka některá témata jen tak lízla, aby se neřeklo. Bezesporu jsem se dozvěděla hodně zajímavého, ale po přečtení mám jakýsi pocit neúplnosti. Prostě by si kniha zasloužila víc stran. ***1/2

19.12.2019 4 z 5

Kniholap Kniholap Helen Docherty

Byl to dárek přímo mně na míru. Láska na první pohled! Knížka je skvěle přeložená, ty verše vám tak pěkně kloužou z úst, když si je čtete nahlas. A ilustrace...? Na ty se můžu dívat prostě pořád!

17.12.2019 5 z 5

Aprílová škola Aprílová škola Jiří Žáček

Jak jen obdivuju fantazii a hru se slovy pana Žáčka! Jsou to krásné básničky, hodně jsem se jich učila ve škole. Při čtení mi zase naskakovaly a já mohla některé z nich přeříkat zpaměti. A úplně se mi vybavily některé příjemné momenty z dětství, které jsem s nimi měla spjaté.

07.12.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

První díl, který čtu jako druhý v pořadí. Musím uznat, že se mi zdá o chlup z Ládíkovy blonďaté hlavy lepší, byť je to prvotina. Asi to bude tím, že to vlastně kniha ani být neměla, jak jsem se tak dočetla. Text je psaný s entuziasmem a působí na mě přatelštějším a hřejivějším dojmem než Buddhisté a komunisté. Hlavně byl taky hodně zajímavý. Dozvěděla jsem se víc o lidech než o kraji, ale to mi vůbec nevadí. Skvělé čtení!

06.12.2019 5 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Dočetla jsem jen s největším úsilím. Bohužel byla pro mě kniha zdlouhavá a postrádala říz. Postavy byly ploché a jejich osud mi byl tak nějak jedno. Text byl zmatený a některé pasáže zcela postrádaly smysl, ale kdyby je tam autorka nevměstnala, byla by kniha asi příliš krátká. Kde je ta Dousková z Budžese a Oněgina? Chci ji zpět!

26.11.2019 2 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Racionální myšlení versus náboženství aneb do jaké míry jsme zodpovědní za svá rozhodnutí? Text románu byl velice hutný, občas bylo těžké ho sledovat. Přesto jsem četla s velkým zájmem, jak se bude děj vyvíjet. Také mě zaujalo víc soudní prostředí než řešení spletitých vztahů, ale byla jsem zase po dlouhé době s McEwanem spokojená. Jako čtenář k němu chovám ambivalentní pocity. Skořápka a Pokání se mi moc nelíbily, ale tato kniha jej zase vrátila zpět do hry. Tak jak to bude příště?

24.11.2019 3 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Kovy je odvážný, že šel s kůží na trh. Obdivuju ho za to a tleskám jeho talentu. Mně je o něco víc a nejsem ani Youtuberka a ani spisovatelka. :-D Ale nezlobte se na mě za to, že nebudu z této knihy unesená. Asi nejsem cílová skupina. :-) Některé myšlenky a názory se mi líbily a zaujaly, ale jsem ráda, že jsem si knihu jen půjčila z knihovny.

17.11.2019 3 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

Velmi krásný příběh o lásce ke knihám a četbě. Vrcholem jsou úžasné ilustrace, ke kterým se ráda vracím. Doporučuju dětem i dospělým, kteří v sobě mají a navždy mít budou kousek dítěte.

14.11.2019 5 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

Velmi poutavě zpracovaná kniha o pohnuté historii našeho národa, která zaujme nejen mladší ročníky, ale i dospěláky, kteří ve škole novodobým dějinám moc nedali. Autor vypíchl životy několika osobností, ačkoliv netuším, proč si zrovna vybral bratry Mašínovy, Heyrovského, Suchého... Havlovi oproti tomu věnoval prostoru méně. Tak jako tak jde o povedené dílo a ta kresba je neskutečně přesná, byť je do ní vložena značná míra originality.

13.11.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Příběh, co mě strašně rozesmutnil. Bylo mi líto Svatopluka, Evy, ale hlavně Bohdany. Je to jako v životě, člověk vnímá určitou situaci odlišným způsobem, vyloží si ji po svém a už je všechno špatně. Moc se mi líbilo, jak se linie Svatopluka a Bohdany ke konci začaly prolínat a zapadat do sebe. Naopak konec se mi zdál maličko uspěchaný. Vůbec bych se nezlobila, kdyby autorka pár stránek přidala. Jinak mi přijde, že je její styl psaní na svém vrcholu, vybroušený jako diamant. Už se těším na další knihy!

06.11.2019 5 z 5

BIO je naše cesta - Příběhy z putování po našich ekologických farmách BIO je naše cesta - Příběhy z putování po našich ekologických farmách Marie Šuláková

Jedna velmi milá booktuberka tuto knihu tak vychválila, že jsem věděla natuty, že ji chci mít. A byla jsem neskonale nadšená. Autorka čtenáři předkládá formou rozhovorů představitele českého ekozemědělství, rostlinného i živočišného, jednotlivce i velké kolosy. Spojují je však dvě věci - velká dřina a úsilí a neskonalá láska a oddanost své práci. Při čtení jsem se několikrát zasnila a představila si sama sebe na místech těch houževnatých a sympatických lidí. Bylo by to kouzelné, ale nejspíš zůstanu jen u toho snění. Pobrala jsem ale kupu inspirace, rozšířila si obzory a celkově se cítím zase o něco chytřejší. :-) Třešničkou na dortu jsou pak krásné fotografie, které vás nabádají nasednout do auta a rozjet se na ta báječná místa.

31.10.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tak jsem asi právě objevila švédskou Ameriku. O autorovi jsem toho slyšela už hodně, a když byla možnost přečíst si Medvědín, neváhala jsem a rozhodně nelituju. Backman umí výborbě popsat to, co je zřejmé, ale člověk na to zapomíná. Z knihy pramení taková všeobecná moudrost, což mi bylo moc sympatické. Příběh se i hezky četl, jen byl na můj vkus místy dost patetický a hůře uvěřitelný. Jsem s hokejem v pohodě, ale bohužel jsem jakožto sportovní antitalent nedokázala pochopit pojmy jako sounáležitost a sportovní fanatismus. Tady se mi dostalo vysvětlení. Děkuju a doufám, že se v My proti vám dozvím to, co autor načrtl a nestihl dopovědět.

31.10.2019 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Na Slepou mapu jsem se třásla jak alkoholik na skleničku. A v jistém smyslu jsem nebyla vůbec zklamaná. Kniha je velmi čtivá, dychtivě jsem otáčela další a další stránky, abych se dozvěděla, jak dopadnou postavy Mornštajnovou vyobrazené. Velmi mě zaujala Alžběta. Nevím, jestli bych ji ve skutečném životě snesla, ale v knize si paradoxně získala spolu s Ignácem moje největší sympatie. Co mě ale velmi rozptylovalo, bylo neustálé odbočování k postavám, které nebyly pro děj až tak významné. Dělo se tak hlavně ve druhé části. A příběh celkově nebyl tak silný jako u Hany. Tam jsem některé okamžiky opravdu jen těžce rozdýchávala. Rovněž tápu nad názvem, ačkoliv mám takový dojem, že se týká hlavně Anežky. ****1/2

09.10.2019 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Ke knize jsem přistupovala s docela velkým očekáváním. A častečně jsem dostala to, co jsem chtěla. Autorka dle mého velmi věrohodně vykreslila atmosféru 60. let amerického Jihu. Panebože, to je neuvěřitelné, že se to dělo! Dnes jsem se dívala na MS v atletice a hádejte co? Téměř všichni američtí závodníci byli tmavé pleti. Co tím chci vlastně říct? Já nevím. Asi že mi nad tím kontrastem padesáti let zůstává rozum stát. Ale zpět ke knize Byla na mě opravdu dost roztahaná. Ze třech příběhových linií mě nejméně zaujala ta od Skeeter, někdy mi přišla úplně mimo. To Minny a Aibileen byly jiné kafe. Líbilo se mi, jak je autorka vykreslila, nebyly si ani trochu podobné, takže mě obě linie dost bavily. Ta Minnyina byla občas trochu přitažená za vlasy, ale budiž. U posledních cca sto stran jsem ani nedutala a chtěla jsem jen číst a číst. A konec mě roztrhal na cimprcampr. Málem mi i slza ukápla, jak jsem byla dojatá. Moc pěkná knížka to je. Výsledný dojem ale poněkud kazí odbytá redaktorská práce.

30.09.2019 4 z 5