Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Příběhy o třech čínských ženách, pocházejících ze tří různých generací. Autobiografický román začíná životní peripetií spisovatelčiny krásné babičky, která byla rodinou provdána (výstižněji řečeno prodána)jako konkubína starému generálovi. Dále se dozvíme o osudech její matky a pak samotné autorky. Dobře vylíčený svět Číny, její historie a politika od počátku 20.stol. až do 80.let 20.století. Zvyklosti země, krásné popisy exotických krajin, ale i nehezké informace o politických čistkách, hladomoru, o kultu vůdce atd. Celkem zajímavé.

30.09.2018 4 z 5

Grafiky Grafiky Bohuslav Reynek

Byla jsem na jeho souhrnné výstavě na Staroměstském náměstí v roce 2011 (U kamenného zvonu). Velmi ceněný grafik. Na jeho grafikách se často objevují zvířata, zvláště kočky. Náboženské motivy též. Četla jsem jeho úžasné básně, pár rozhovorů s ním a za vše, co vytvořil, dávám tomuto umělci velký palec nahoru!

29.09.2018 5 z 5

Útěky Útěky Josef Škvorecký

Vzpomínky české herečky Lídy Baarové psané ve spolupráci se Škvoreckým.

29.09.2018 5 z 5

Jiná Afrika Jiná Afrika Pavla Jazairiová

Poměrně náročné čtivo, ale stojí za to se knihou po částech prokousat. Spisovatelka - cestovatelka po Africe není naivní, je nezaujatá, snaží se pochopit život jak obyčejných místních lidí, jejich zlozvyky i jejich kulturu. Nevidí problémy černobíle, často říká pravdu, která se mnohým vlivným nechce slyšet.

27.09.2018 5 z 5

Krev mé krve Krev mé krve Helen Grace Carlisle

!!! SPOILER !!!

Kniha začíná tím, jak se dívka vdá a manželství je celkem šťastné až do předčasné smrtí manžela, s kterým má 4 děti. Na výchovu zůstane sama a její mateřská láska na vše nestačí. Problémy s vadným charakterem prvorozeného syna rostou. Spisovatelka se dotýká vážného tématu, zda je správné neustále omlouvat charakterové vady svého dítěte či se ho raději v jeho dospělém věku zříci. Jsou nějaké limity? Víc prozrazovat nebudu.

27.09.2018 3 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

O mormonech jsem celkem nic neznala. Kniha je čtivá a já byla zvědavá, jak žijí. Tak teď už to vím, no to je tedy síla. Chudáci ženské z této sekty.

26.09.2018 5 z 5

Jarmila Loukotková vzpomíná, vypráví a vaří Jarmila Loukotková vzpomíná, vypráví a vaří Jarmila Loukotková

Tuhle knihu mám doma. Tuhle autorku mám ráda. Kuchařka proložená zajímavým životopisem. Její recepty jsou chutné a většinou jednoduché a nejsou tam žádné potraviny na přípravu, o kterých jste v životě neslyšeli nebo je museli kdovíjak obtížně shánět. Například: těstoviny, sýr, troška oleje, sůl, česnek. A jak to chutná!

26.09.2018 4 z 5

Jane Austenová: Slova a cit Jane Austenová: Slova a cit Catherine Bell

Rozvleklejší. Musím se do toho nutit. Smyšlenky nepříliš známé autorky, která parazituje na Austenové a aby text vyplnila, cituje z knih "kolegyně." Hrdinka její knihy pořád přemýšlí že napíše knížku a snad se jednou zadaří, pak jde jednou na ples a potká tam někoho, to je obsah asi třetiny knihy.... Fiktivní a jen někdy pravdivější obrázky ze života světově oblíbené autorky podané nenáročnou formou letního romantického čtiva pro ženy. Tenhle text beru víc jako fikci než biografii o Austenové. Za mě nudnější průměr. Obálka se mi líbila.

10.07.2023 3 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Vyplatí se přečíst a obětovat čas. Smutná reportáž s tématy, které nemají (snadné) řešení.

08.12.2022

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Červená knihovna, čtení pro ženy o válce a práci v knihkupectví, která pluje dost po povrchu. Nedějová, popisná, zbytečné informace jako že si šla Grace zatancovat a co si vzala na sebe, takové a podobné příhody, kde se vůbec nic nestane, psané asi jenom proto, aby autorka splnila předepsaný počet stran. Většina šablonovitých postav nehraje v příběhu žádnou roli, takže jsem si říkala, proč tam vůbec jsou. Chvilkama milé okamžiky, celkově plytké. Uměle o tom, jak si lidé pomáhají, ale postavám jsem nevěřila, šustí papírem. Pořád jsem čekala co se stane, kdy se děj rozjede a pořád nic. Z knihy jsem zklamaná, podle nadšených komentářů jsem čekala silnější, přesvědčivější, méně nudný a méně naivní zážitek.

09.06.2022 1 z 5

Uprchlíci a zachránci Uprchlíci a zachránci Luboš Kreč

Tři silné osobnosti, kteří z vážných důvodů opustili tehdejší Československo, uměli se chopit příležitosti a uspěli ve světě. Jak prorazili v cizině a proč se jim to povedlo? Podnikají v různých oborech (továrna na remosky, dalekohledy, hotely na Kanárských ostrovech). Proč se po po listopadu 1989 vrátili alespoň na čas domů? O tom je tahle vzpomínková knížka. Posloucháno jako mnoho jiných kvalitiních knih před usínáním a mezi usínáním v rádiu, takže všechno jsem bohužel neslyšela. :)

27.11.2021 4 z 5

Rašení Rašení Alena Vrbová

3.díl románové trilogie, rodové ságy, vypráví o naší historii a drží se skutečných událostí. Tentokrát se děj odehrává v 19.st a je o životě Františka Karla Miltnera, zakladatele české numizmatiky, jiných členů jeho velké rodiny a o tehdejší společnosti všeobecně. Psáno poměrně podrobně. Na konci knihy jsou rodokmeny 4 rodů.

15.08.2021

Lunární kalendář Krásné paní s publikací 2021 Lunární kalendář Krásné paní s publikací 2021 Žofie Kanyzová

Brožovanou publikaci v kroužkové vazbě s krásnými, nostalgickými ilustracemi (barevné obrázky jsou jako z první republiky) mi půjčila kamarádka kvůli inspirativní části, za kterou pokládám příspěvek k čínské medicíně (zkuste být sami sobě čínským lékařem) se samomasáží těla a některé příspěvky ohledně zdraví. Knížečka je krásně graficky vypiplaná. Obsahově: jsou tu třeba meteory v roce 2021, hvězdy a souhvězdí, výročí slavných osobností, recepty, z kapsáře naší babičky, zahradničení, pranostiky. A ty kouzelné obrázky. Je to taková všehochuť. Není to typický kalendář, je to kniha s textem, trochu neuspořádaně prokládaný rozházenými listy s pár dny - kalendářem, do kolonek se dá něco vpisovat, působí bohužel velmi nepřehledně.
Obrázky se mi líbily, některé pasáže taky, jiným nemůžu věřit, třeba že mezi 20.-22. už nevím kolikátého měsíce si musím dát ostříhat vlasy, uklidit si nebo mám cestovat. Řídím se podle toho, jak mi dorostly vlasy nebo jak jsou domácí práce potřeba podle mé osobní nutnosti nebo chutě a rozpoložení, a to mi žádný lunární kalendář určovat nemůže. Horoskopům nebo astrologickým hrátkám absolutně nevěřím a nikdy se mi to ani neosvědčilo, lunární předurčení v mém případě soustavně selhává.
Mám k dispozici knihu a minibrožurku automasáží, stojací kalendář jsem neviděla. Dávám 3 hvězdy za sloupečky o zdraví.

28.07.2021 3 z 5

Údolím slz 2.díl Údolím slz 2.díl Vlasta Javořická

Závěrečný díl se mi nelíbil. Není to nic povzbuzujícího, optimistického, ponurá kniha. Každé léto si půjčím nějakou Javořickou, která dýchá českou přírodou, pohodou, kde všechno zlé se dobře vyřeší a špatný osud se v dobré obrátí. Autorka se v Údolím slz zpočátku pokouší o detektivku (v 1.dílu), pak začíná klasický děj o dceři továrníka, majitele hutí a v tomto 2.dílu se furt řeší jak otec Klarise vnucuje nechtěného bratrance. Moc mi to nebavilo a žádná vysoká literatura to taky není.

24.07.2021 2 z 5

Slečna Julie Slečna Julie August Strindberg

Konflikt trojice mladých lidí pocházejících z různých sociálních skupin, které mají odlišný hodnotový žebříček. Mladík Jean, sebevědomej a ctižádovivej sluha své mladé, nepraktické a rozhárané paní, se do své zaměstnavatelky Julie zakouká a ona do něho. Zároveň se chtějí navzájem využít a oddávají se naivnímu snění o společném útěku, životě někde jinde a na jiném místě. Aby mohli útěk zrealizovat, dojde ke krádeži peněz... Jean má rovněž vztah s kuchařkou Kristýnou, rozhodně ne bezchybnou, která si ovšem na rozdíl od těch dvou nestaví v životě žádné vzdušné zámky, nemá pochybné ambice, má selský rozum, nehraje si na to co není, má vyrovnanější povahu než chaotická Julie s pochybnou morálkou. Komunikace a soužití s K. by snad bylo snadnější, není tak nevyzpytatelná, jako panička, která si chvíli hraje na něco lepšího, pak se zase chvíli ponižuje s náhle malým sebevědomím, často mění svoje emoce a stanoviska. Labilní Julie ani neví, jak se postavit životu, co dělat, kde je její místo a strhává sebou do dramatických situací i Jeana...

29.11.2020 3 z 5

Stella Stella Takis Würger

Příběh z druhé světové války. O čem je? Hlavní hrdina Fridrich se ve vlaku seznámí se zajímavou dívkou, která mu o sobě neřekne podstatné. Kvůli tomu, že se zakoukaný Fridrich zapovídal, vystoupí v Německu na jiném místě, než si původně plánoval a ubytuje se v hotelu. Dívka mění svoje identity, nejdříve se mu představí jako Kristin, teprve později vychází najevo, že její pravé jméno je Stella a je Židovkou, kterou gestapo donutilo ke spolupráci, aby výměnou za udávání druhých lidí zachránila život svých rodičů. Jak to dopadne se vztahem mladých lidí a zda se díky jejím skutkům alespoň podaří zachránit sebe a hlavně svojí rodinu, to už prozrazovat nebudu.

29.11.2020 3 z 5

Školačky a školáci Školačky a školáci Pavla Moudrá

To byla moje nejoblíbenější dětská knížka. Příběhy ze života prvorepublikové školní mládeže. Jednotlivé povídky hlavně o rodinném zázemí školáků z různých vrstev společnosti, z vesnice i z města. Byly v ní hezky popsané různé životní situace dětí, v jedné povídce přijel strýc z Ameriky podívat se do původní vlasti, v jiné je bohatý a nemocný chlapec, který trpěl osamocením a nedovolili mu se stýkat s nižší vrstvou, v jiné povídce si zase žačka neprávem myslela, že jí někdo ublížil...
Školáky a školačky mně původně půjčila spolužačka a tak strašně se mi to líbilo, že jsem si s ní knížku po dohodě vyměnila za jiný titul. Po svatbě a přestěhování se do jiného bytu se knížka někam vytratila. Teď bych dala nevím co za to, kdyby znovu vyšla. Zase bych si jí ráda přečetla.

08.11.2020 5 z 5

Kafe s Jolanou Kafe s Jolanou Jolana Voldánová

Průměrná kniha plná rozhovorů se známými osobnostmi. Ptala se jich Jolana Voldánová, která je i autorkou knížky.

05.03.2020 3 z 5

Můj život 1. a 2. díl Můj život 1. a 2. díl Vlasta Javořická

PŘEČTENO MNOHO JEJÍCH ROMÁNŮ, někdy i pětisvazkových. Nejzajímavější je právě její pětidílný životopis. Moc se mi líbil.

10.10.2018 5 z 5

Kde spí lufťáci Kde spí lufťáci Ivanka Devátá

Čtenářkami tolik oblíbená Ivanka Devátá "s námi" tentokrát cestuje. Odpočinková četba pro ty, co také rádi občas vyjedou z města načerpat nové síly a také rádi za zážitky. Některé knihy se mi sice od Ivanky líbily více, ale stejně jsem si docela lehce početla.

30.09.2018 3 z 5